Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.09.2016, 19:58:29
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit O ora de religie adevarata!

https://www.youtube.com/watch?v=u8hTWnXY1AY
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.09.2016, 20:11:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Amin! Multumesc frumos pentru ca l-ai postat, eu am zabovit desi l-am urmarit integral azi dimineata.

Theodoros Zisis este unul dintre putinii Teologi care ne-au mai ramas, profesor universitar a format generatii, a fost membru in comisii mixte de dialog interconfesional deci stie inclusiv tehnica de redactare si sensul care sta in spatele unui text sau altul.
Astat o vreme prin preajma patriarhului ecumenic Bartolomeu deci i stie atitudinile.

Un mare om, el vorbea de prin anii 70-80 despre ecumenism, deci cu mult inainte sa apara blogurile pe care unii le acuza de atitudini tulburate si razvratite.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.09.2016, 21:51:42
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai omul spune foarte clar ca el ar recurge la proteste extreme daca s-ar recunoaste eclezialitatea si botezul ereticilor. Si ca aceasta este si parerea Mitropolitului Serafim si ca in opinia amandurora, nu s-a intamplat acest lucru la intalnirea din Creta - desi s-a incercat. Deci iata ca tot taraboiul ala cu bisericile recunoscute, nu prea isi are nici un temei. Pentru ca asta inseamna sa recunosti bisericile, sa recunosti eclezialitatea.

Putem spune ca oamenii care ii supun pe ierarhi la presiuni psihice in aceste zile se comporta ca niste talhari ? Ca asa spune omul - unii ierarhi au fost supusi la presiuni psihice deci Sinodul e talharesc. :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.09.2016, 22:55:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Putem spune ca oamenii care ii supun pe ierarhi la presiuni psihice in aceste zile se comporta ca niste talhari ? Ca asa spune omul - unii ierarhi au fost supusi la presiuni psihice deci Sinodul e talharesc. :)
Se poate spune orice despre oamenii care inventeaza false pricini ierarhilor, era vorba ca se asteapta la nivel de Patriarhie Greceasca adoptarea prin sinod a hotararilor din Creta si ca exista opozitie la nivel de ierarhie greceasca, deci acolo nu toti ierarhii sunt de aceeasi parere.
A explicat clar ca se pregateste un val care va indeparta de la slujire in Biserica si din invatamantul teologic a oamenilor cu opinii critice.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.09.2016, 23:12:43
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Se poate spune orice despre oamenii care inventeaza false pricini ierarhilor, era vorba ca se asteapta la nivel de Patriarhie Greceasca adoptarea prin sinod a hotararilor din Creta si ca exista opozitie la nivel de ierarhie greceasca, deci acolo nu toti ierarhii sunt de aceeasi parere.
A explicat clar ca se pregateste un val care va indeparta de la slujire in Biserica si din invatamantul teologic a oamenilor cu opinii critice.
Vom vedea la acel moment. Deocamdata singurii care au actionat cu supramasura, au fost ultrasii. Ori nu poti sa te vaiti ca dupa ce tu azvarli cu anateme in stanga si in dreapta si-i faci masoni pe toti, te prigonesc aia. Daca exista vreun parinte care si-a manifestat intr-un mod decent dezacordul in legatura cu Sinodul si va avea de suferit din pricina asta, atunci el trebuie aparat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.09.2016, 23:17:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ori nu poti sa te vaiti ca dupa ce tu azvarli cu anateme in stanga si in dreapta si-i faci masoni pe toti, te prigonesc aia.
Nu stiu de unde ai scos asta, ce tot o dai cu masonii, e un tipic/fetish al tau personal, eu am facut delimitarea intre adevaratii care vorbesc despre ecumenism dinainte de moda netului si bloggeri, n-am citat nicio sursa care dezvolta un astfel de mesaj nu mai imi balarii mesajele cu oameni de paie.

Alta chestie e ca nu a aruncat nimeni cu anateme pe ierarhi daca ai o rezerva fata de anumite hotarari gata arunci anateme asa sta treaba ? eu m-am ferit chiar sa zic ceva de parintele Vulcanescu desi chiar unii dintre fostii lui simpatizanti tare l-ar mai arunca prin noroi virtual, asa din smerenia ortodoxului roman.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 05.09.2016 at 23:27:51.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.09.2016, 23:33:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai nu de tine am spus ca tu inca nu ai azvarlit cu anateme dar multi dintre cei care s-au exprimat zilele astea pe net, au spus in anumite momente despre unii ierarhi ca ar fi masoni. Nu ma face sa rascolesc gunoiul pentru ca s-ar putea sa ai surprize. :)

Si pentru ca zici ca n-a aruncat nimeni cu anateme - ia uite ce fac crestinii dreptmaritori. :)

https://www.youtube.com/watch?v=m5Kn...ailpage#t=1386
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.09.2016, 10:05:02
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Un tip cu creier:

http://astradrom-filiala-bihor.blogs...dezice-de.html
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.09.2016, 10:42:27
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte cerebral, parintele Ciprian. Are dreptate. Eu spun ca nu credinta, fie ea si zelotist/schismatic asumata, i-a facut pe manifestanti sa se poarte badaraneste, ci prostia si…infiltrarea. Nu spun mai mult, cine gindeste, intelege. Ma dezic public si asumat de orice manifestare scandaloasa la adresa ierarhilor nostri: fluieraturi, huiduieli, amenintari, provocari la discutii fara voia ierarhului, nepomeniri stupide (cum au facut nespalatii de calugari fanatici care s-au luat tocmai de un ierarh deosebit precum PS Varsanufie), si in general orice intra la comportament scandalos, jignitor si amenintator. Razboiul credinciosului este cu pacatul si erezia, nu cu pacatosii si „ereticii”. Un „credincios” care uraste „ereticii” face lucrarea intunericului. Ca simplii la minte care il urmeaza pe Cleopa Ilie, cu sfaturile lui extremiste „sa nu dai buna ziua ereticului”, si alte instigari la antisocialitate, sau pe idiotii cipofobi, cu aiurelile lor fanatice de instigare la izolarea de societate.

- Da, trebuie un permanent feedback in Biserica. Si ierarhii trebuie sa discute permanent cu poporul, explicind masurile luate, ca sa fie mailimpede, iar pescuitorii in ape tulburi sa nu aiba vreo sansa. Dar sa discute cu poporul catehizat si disciplinat si decent, nu cu animale zelotiste care sint corespondentul bisericesc al galeriilor de fotbal: creaturi infantile, care nu stiu decit sa huiduiasca si sa manince in public seminte.

- Oricum, nu e treaba mireanului sa discute dogme, decit daca apar erezii in Biserica. Altfel, treaba mireanului este relatia personala cu Dumnezeu si deasa impartasire. Atit. Orice altceva este negativ.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.09.2016, 10:57:36
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bine, pr. Ciprian sare peste cal, cind ii apara pe idiotii aia de monahi zeloti de la Oituz, Macarie ala si alti loseri.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare