Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.07.2010, 22:48:50
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Am uitat sa spun ca pentru absolut orice nevoie este bine sa cititi Paraclisul Maicii Domnului (eu de obicei il citeam pe al doilea, asa am simtit si intr-adevar mi-a fost intotdeauna de mare ajutor).

Pentru sufletele celor adormiti este indicata Psaltirea si Acatistul Mantuitorului...dar si oricare din Acatistele Maicii Domnului, sau cel al Sf. Arhangheli.
De asemenea, pentru iertarea și ajutorul celor adormiți, este de folos și Acatistul morților.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.07.2010, 00:03:59
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Iubire, sa-ti dea Dumnezeu toata Iubirea Lui! Am citit acatistul de multumire "pe nerasuflate" si pot sa spun ca n-am intalnit niciunde ceva asemanator. Iti aduce in suflet atata calm si pace incat parca nici o grija din lume nu te mai poate atinge. Pacat ca nu reusim sa oferim din timpul nostru cate jumatate de ora pe zi, pentru "degresarea" sufletului cu ajutorul acestor rugaciuni lasate de Sfinti Parinti. Pacat ca acceptam de buna-voie sa fim intr-o goana neintrerupta dupa tot felul de nimicuri si nu avem ochi pentru ceea ce-i mai important in viata care ni s-a dat!
Multumim inca o data si Dumnezeu sa te binecuvinteze pe tine si intreaga ta familie!
Multumesc pt gandul tau bun...si ma bucur ca nu sunt singura care are asemenea traire si multumire sufleteasca cand citeste acest Acatist.

...si nu in ultimul rand multumesc tuturor celor care au postat aici, adaugand din cunostintele si experientele lor de rugaciune, spre folosul nostru al tuturor.
Doamne ajuta!
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.07.2010, 16:02:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Referitor la Acatiste

Cel mai vechi si mai insemnat si mai folosit dintre Acatiste este Acatistul Maicii Domnului , sau al Bunei-Vestiri , compus din 25 de cantari de lauda catre Sfanta Fecioara .Acest Acatist a fost alcatuit de Patriarhul Serghie al Constantinopolului ( +386 ), si se citeste mai ales la Utrenia din Sambata a cincea a Postului Mare , respectiv la denia de Vineri seara . Randuiala lui o aflam in Ceaslov . Tot aici aflam si alte Acatiste , ca Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos si Acatistul Sfantului Nicolae . In Ceaslovul cel Mare si Acatistier se pot gasi ACATISTE PENTRU SARBATORILE CELE MAI IMPORTANTE SI PENTRU SFINTII CEI MAI INSEMNATI ,precum : Acatistul Sfintei Cruci , Acatistul Adormirii Maicii Domnului , Acatistul Sfantului Ioan Botezatorul , Acatistul Sfintilor Apostoli , Acatistul Sfantului Gheorghe , etc . Dupa modelul acatistelor mai vechi , au fost alcatuite Acatiste pentru majoritatea sfintilor care sunt si patroni sau hramuri de biserici : Acatistul Sfintilor Ioachim si Ana , Acatistul Cuvioasei Maicii noastre Parascheva Acatistul Sfintei Filofteia , Acatistul Sfantului Pantelimon , Acatistul Sfintilor Trei Ierarhi , Acatistul Preacuviosului nostru Parinte Dimitrie cel Mare din Basarabi , Acatistul Sf. Ierarh Calinic de la Cernica , etc .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.07.2010, 21:55:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Am deschis acest topic pentru ca fiecare dintre noi sa recomande din cunostinte sau din experienta, ce Sf. Acatist i-a fost grabnic ajutator, la ce nevoi sau pur si simplu ce Sf. Acatist ii mangaie sufletul de cate ori il citeste.

De ex., eu din multimea Acatistelor care exista la ora actuala, iubesc Acatistul "Sf. Treimi" dar sunt coplesita de Acatistul de multumire "Slava lui Dumnezeu pentru toate". In nici un acatist nu am mai intalnit atata mangaiere, atatea cuvinte frumoase pentru si spre Dumnezeu...nu pot descrie starea sufletului meu cand citesc sau aud acest acatist.

P.S. Cat am tot citit pe acest forum nu am gasit un alt topic asemanator, daca totusi exista imi cer scuze ca am mai deschis unul.
Cu ceva timp in urma mi-am facut o mica mapa cu mai multe Acatiste dragi mie , o mapa cu catricele de marime mica , o colectie ce o port zi de zi la mine inclusiv la serviciu . Este usor de manevrat , de purtat si mai ales de folos . Chiar daca nu reusesc zi de zi sa citesc din toate mi-am creat aceasta obisnuinta ce mi-a adus multa intarire in toate cate navalesc asupra-mi pe parcursul unei zile . Unii se uita ciudat , altii ma ignora , altii ma incurajeaza , dar caut pe cat posibil sa nu dau atentie ( la locul de munca ) privirilor indiscrete atunci cand deschid mica mea comoara pentru suflet . Pe langa Acatistul pe care l-ai pomenit si care are o incarcatura aparte , voi incepe prin a-ti raspunde direct la intrebarea ta facand referire la unul din Acatistele din mapa personala care ma ajuta enorm si anume "Acatistul catre Atotputernicul Dumnezeu , la Vreme de Necaz sau de Ispita " . Poate ai sa razi , dar cu ajutorul acestui Acatist l-am "infruntat"si pe Director , si pe Patron , si pe colegul sau vecinul ostil mie , m-am intarit in clipele de boala , de deznadejde si nu numai . Un scurt fragment luat la intamplare :" Doamne , Dumnezeul nostru, mangaierea noastra , mangaie-ne pe noi cei ce ne aflam in intristare . Doamne , Dumnezeul nostru , apara-ne pe noi de cei ce s-au sculat asupra noastra. Doamne , Dumnezeul nostru , ajuta-ne ca a slabit sufletul nostru de groaza hulitorilor nostri . Doamne , Dumnezeul nostru , nadejdea nostra cea vesnica , daruieste-ne in totdeauna a avea in minte facerile Tale de bine si niciodata a nu cadea in deznadejde de milostivirea Ta . Doamne Dumnezeul nostru , Taria noastra , intareste-ne ca fara indoiala sa cerem ajutorul Tau . Doamne , Dumnezeul nostru , Tu vezi ca s-a uscat taria credintei noastr si caile mantuirii se incruciseaza pentru pacatele noastre ; fie-Ti mila de robii Tai , care striga catre Tine . . . . "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.07.2010, 22:03:36
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cu ceva timp in urma mi-am facut o mica mapa cu mai multe Acatiste dragi mie , o mapa cu catricele de marime mica , o colectie ce o port zi de zi la mine inclusiv la serviciu . Este usor de manevrat , de purtat si mai ales de folos . Chiar daca nu reusesc zi de zi sa citesc din toate mi-am creat aceasta obisnuinta ce mi-a adus multa intarire in toate cate navalesc asupra-mi pe parcursul unei zile . Unii se uita ciudat , altii ma ignora , altii ma incurajeaza , dar caut pe cat posibil sa nu dau atentie ( la locul de munca ) privirilor indiscrete atunci cand deschid mica mea comoara pentru suflet . Pe langa Acatistul pe care l-ai pomenit si care are o incarcatura aparte , voi incepe prin a-ti raspunde direct la intrebarea ta facand referire la unul din Acatistele din mapa personala care ma ajuta enorm si anume "Acatistul catre Atotputernicul Dumnezeu , la Vreme de Necaz sau de Ispita " . Poate ai sa razi , dar cu ajutorul acestui Acatist l-am "infruntat"si pe Director , si pe Patron , si pe colegul sau vecinul ostil mie , m-am intarit in clipele de boala , de deznadejde si nu numai . Un scurt fragment luat la intamplare :" Doamne , Dumnezeul nostru, mangaierea noastra , mangaie-ne pe noi cei ce ne aflam in intristare . Doamne , Dumnezeul nostru , apara-ne pe noi de cei ce s-au sculat asupra noastra. Doamne , Dumnezeul nostru , ajuta-ne ca a slabit sufletul nostru de groaza hulitorilor nostri . Doamne , Dumnezeul nostru , nadejdea nostra cea vesnica , daruieste-ne in totdeauna a avea in minte facerile Tale de bine si niciodata a nu cadea in deznadejde de milostivirea Ta . Doamne Dumnezeul nostru , Taria noastra , intareste-ne ca fara indoiala sa cerem ajutorul Tau . Doamne , Dumnezeul nostru , Tu vezi ca s-a uscat taria credintei noastr si caile mantuirii se incruciseaza pentru pacatele noastre ; fie-Ti mila de robii Tai , care striga catre Tine . . . . "
Si eu am tot sub forma de carticica Acatistul de multumire...dar nu stiam de "Acatistul catre Atotputernicul Dumnezeu , la Vreme de Necaz sau de Ispita "...adica n-am auzit pana acum...si nu rad de ce ai spus tu, din contra sunt sigura ca se poate totul cand ai credinta.
Cand voi avea ocazia am sa caut sa cumpar si eu acest acatist...chiar ma intereseaza fff mult...am mare nevoie de el...si as mai avea nevoie si de Acatistul de multumire dar nu stiu daca se mai gaseste la vanzare (tot sub forma de carticica ca este mai practic).

Nu-ti dai seama ce veste buna mi-ai dat pe ziua de azi.
Numai bine iti doresc.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.07.2010, 22:38:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Si eu am tot sub forma de carticica Acatistul de multumire...dar nu stiam de "Acatistul catre Atotputernicul Dumnezeu , la Vreme de Necaz sau de Ispita "...adica n-am auzit pana acum...si nu rad de ce ai spus tu, din contra sunt sigura ca se poate totul cand ai credinta.
Cand voi avea ocazia am sa caut sa cumpar si eu acest acatist...chiar ma intereseaza fff mult...am mare nevoie de el...si as mai avea nevoie si de Acatistul de multumire dar nu stiu daca se mai gaseste la vanzare (tot sub forma de carticica ca este mai practic).

Nu-ti dai seama ce veste buna mi-ai dat pe ziua de azi.
Numai bine iti doresc.
E un Acatist deosebit , si mai toate mi-au aparut in cale " intamplator " , mergand din biserica in biserica sau prin manastiri . Carticelele sunt foarte practice si ca semn de carte folosesc acele iconite mici ce incap in aceste mici comori . Dumnezeu sa-ti ajute si iertare pentru tonul meu mai dur de alta data !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.07.2010, 22:47:09
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit link-uri la 'Acatistul catre Atotputernicul Dumnezeu' & 'Acatistul de multumire'

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Si eu am tot sub forma de carticica Acatistul de multumire...dar nu stiam de "Acatistul catre Atotputernicul Dumnezeu , la Vreme de Necaz sau de Ispita "...adica n-am auzit pana acum...si nu rad de ce ai spus tu, din contra sunt sigura ca se poate totul cand ai credinta.
Cand voi avea ocazia am sa caut sa cumpar si eu acest acatist...chiar ma intereseaza fff mult...am mare nevoie de el...si as mai avea nevoie si de Acatistul de multumire dar nu stiu daca se mai gaseste la vanzare (tot sub forma de carticica ca este mai practic).

Nu-ti dai seama ce veste buna mi-ai dat pe ziua de azi.
Numai bine iti doresc.
'Acatistul de multumire slava lui Dumnezeu pt. toate' poate fi gasit aici:
http://www.crestinortodox.ro/acatist...ate-67068.html
'Acatistul catre Atotputernicul Dumnezeu, la Vreme de Necaz sau de Ispita' poate fi gasit integral, aici: http://acatistier.webs.com/acatistespeciale.htm
...si partial, aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=5384
...si comandat/cumparat de aici: http://www.depozituldecarti.ro/carti...sau-de-Ispita-
sau de aici: http://www.librarie.net/carti/148720...caz-sau-Ispita
PS: Pot fi copiate si transferate in Word, apoi salvate si, la nevoie, printate si pastrate in coperti din acelea A4, individuale, transparente, din plastic (gen 'buzunarele' sau cum se mai numesc, in care isi pastreaza studentii studiile, foile cu notitze etc).
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.07.2010, 22:57:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
'Acatistul de multumire slava lui Dumnezeu pt. toate' poate fi gasit aici:
http://www.crestinortodox.ro/acatist...ate-67068.html
'Acatistul catre Atotputernicul Dumnezeu, la Vreme de Necaz sau de Ispita' poate fi gasit integral, aici: http://acatistier.webs.com/acatistespeciale.htm
...si partial, aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=5384
...si comandat/cumparat de aici: http://www.depozituldecarti.ro/carti...sau-de-Ispita-
sau de aici: http://www.librarie.net/carti/148720...caz-sau-Ispita
PS: Pot fi copiate si transferate in Word, apoi salvate si, la nevoie, printate si pastrate in coperti din acelea A4, individuale, transparente, din plastic (gen 'buzunarele' sau cum se mai numesc, in care isi pastreaza studentii studiile, foile cu notitze etc).
F. f . f . bune link-urile , dar te rog sa ma crezi frate ca am ramas adeptul cartii tiparite , cu miros de tus , are alta incarcatura , sunt aparte . . . ! si parca cand le procuri de la biserica sau de la manastire , nu stiu , dar au alta Viata ! Cand vrei ceva de folos , Dumnezeu nu se da in laturi sa te ajute ! Te rog mult sa ma crezi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.07.2010, 00:05:54
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Smile da, te cred, Cristiboss56

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
F. f . f . bune link-urile , dar te rog sa ma crezi frate ca am ramas adeptul cartii tiparite , cu miros de tus , are alta incarcatura , sunt aparte . . . ! si parca cand le procuri de la biserica sau de la manastire , nu stiu , dar au alta Viata ! Cand vrei ceva de folos , Dumnezeu nu se da in laturi sa te ajute ! Te rog mult sa ma crezi !
da, te cred si sunt de acord, numai ca eu, desi poate am uitat sa precizez, ma refeream la cazul in care nu ar putea fi gasite la vanzare, dupa cum se exprimase Iubirea intr-unul din mesajele anterioare, sau la cazul cand cineva s-ar putea afla in strainatate etc.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.07.2010, 11:04:48
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Pentru mine momentan sunt bune aceste linckuri, pana ajung sa le pot cauta si cumpara.
Multumesc tuturor oricum.

In rest Cristi eu nu tin minte nici un ton dur, eu stiu ca suntem aici sa ne exprimama din cunostintele si experientele noastre si sa ne spunem parerile. In opinia mea fiecare are dreptul la o parere, indiferent ca eu sunt si raman aceeasi persoana cu bune si rele. Pentru mine toate sunt cu voia si ingaduinta lui Dumnezeu si atunci toate sunt bune....uneori ma mai supar dar imi trece, alteori mai supar pe altii si imi cer iertare...si tot asa.
Doamne ajuta!
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatiste Clausemi Rugaciuni 26 30.06.2011 22:10:08
Acatiste Antimos Rugaciuni 5 28.01.2010 14:16:58
Exista slujbe in care se citesc rugaciuni, acatiste pt. Sf. Fecioara? sophia Biserica Ortodoxa Romana 7 09.11.2009 18:59:33
Acatiste patinina34 Rugaciuni 51 02.06.2009 05:43:21
Acatiste andreicosminus Rugaciuni 11 19.03.2008 22:06:20