Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.08.2010, 20:18:02
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Desi am cumparat-o in trei exemplare, astazi nici eu nu o am. Este foarte frumoasa!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.08.2010, 20:19:50
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Apropos de Psaltire (dar nu a Maicii Domnului)...pentru cine nu stie, atunci cand cineva decedeaza, pana este inmormantat familia este bine in timpul priveghiului sa-i citeasca continu Psaltirea si dupa fiecare catisma sa pomeneasca numele celui decedat sa fie iertat de pacate...apoi pana la parastasul de 40 zile dupa inmormantare este bine sa i se citeasca 20 de Psaltiri. Desigur ca asa se face in manastiri, dar este bine de stiut ca si mirenii pot face asta, daca nu singuri pentru ca poate nu au timpul necesar, pot sa se uneasca mai multi din familie sau sa se apeleze la prieteni credinciosi si sa citeasca fiecare cate o psaltire pana la 40 zile cand este judecata celui decedat.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.08.2010, 20:24:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Desi am cumparat-o in trei exemplare, astazi nici eu nu o am. Este foarte frumoasa!
Asa este ! Eu citesc ( in afara de Duminica ) cate o Catisma ( o zi din Psaltirea lui David , o zi din Psaltirea Maicii Domnului ) , si te rog sa ma crezi ca imens ma ajuta si-mi da o putere aparte ! Post binecuvantat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.08.2010, 22:25:53
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Asa este ! Eu citesc ( in afara de Duminica ) cate o Catisma ( o zi din Psaltirea lui David , o zi din Psaltirea Maicii Domnului ) , si te rog sa ma crezi ca imens ma ajuta si-mi da o putere aparte ! Post binecuvantat !
Si Dumnezeu e langa tine... !
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.08.2010, 15:21:30
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Desi am cumparat-o in trei exemplare, astazi nici eu nu o am. Este foarte frumoasa!
Se gaseste la libraria Sophia.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.08.2010, 19:10:13
Anghel Craciun Anghel Craciun is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2010
Mesaje: 25
Smile

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Am deschis acest topic pentru ca fiecare dintre noi sa recomande din cunostinte sau din experienta, ce Sf. Acatist i-a fost grabnic ajutator, la ce nevoi sau pur si simplu ce Sf. Acatist ii mangaie sufletul de cate ori il citeste.

De ex., eu din multimea Acatistelor care exista la ora actuala, iubesc Acatistul "Sf. Treimi" dar sunt coplesita de Acatistul de multumire "Slava lui Dumnezeu pentru toate". In nici un acatist nu am mai intalnit atata mangaiere, atatea cuvinte frumoase pentru si spre Dumnezeu...nu pot descrie starea sufletului meu cand citesc sau aud acest acatist.

P.S. Cat am tot citit pe acest forum nu am gasit un alt topic asemanator, daca totusi exista imi cer scuze ca am mai deschis unul.
Draga mea,
Iata recomandarile mele :
Intarirea credintei: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
La orice temere sau frica: -II- Acoperamantul Maicii Domnului
La certuri si necazuri mari: -II- al Maicii Domnului ,,eu sunt cu voi si nimeni
impotriva voastra; sau Bucuria celor necajiti
La examene -II- Sf. Duh
Pentru copii -II- Sf. Stelian
La boala -II- Sf. Pantelimon, Chir si Ioan s.a.
La betie -II- al Maicii Domnului Potirul nesecat
Pentru intelegere cu sotul/sotia -II- Sf. Simon Zilotul
Pentru casatorie -II- - acelasi -
Pentru grine -II- Maica Domnului - sporitoarea grinelor
Pentru animale -II- Sf. Modest
Pentru calugarie -II- Sf. Simeon Noul Teolog,

Daca mai e ceva scrie comentariu in profilul lui Anghel Craciun de pe Comunitate , e mai sigur.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 25.09.2010, 17:49:03
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Pentru ca discutam pe un alt topic despre rugaciunea inimii si despre coborarea mintii in inima mi-am adus aminte de un minunat acatist inchinat Maicii Domnului:

Imnul Acatist Rugul Aprins scris de poetul Sandu Tudor, calugarit la manastirea Antim sub numele de Agaton si apoi, mai tarziu schimnicit la manastirea Rarau sub numele de Ieroschimonahul Daniil Tudor.

Este un acatist de o frumusete rara inchinat celei mai minunate fiinte de pe pamant: Maica Domnului....rugati-va si simtiti-l...multa pace in suflet veti dobandi.

http://www.fieni.3x.ro/O%20R%20T%20H...i%20Aprins.php
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 25.09.2010, 22:35:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pentru ca maine il pomenim pe Sf.Neagoe Basarab , iata si Acatistul acestui Sfant !

http://www.crestinortodox.ro/acatiste/acatistul-sfantului-neagoe-basarab-121375.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 25.09.2010, 22:42:02
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Multumim Cristi...spre rusinea mea eu nu am stiut pana acum ca acest voievod a fost canonizat...si mai are si acatist...Doamne iarta-ma!!!

NO COMMENT!!!!
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 25.09.2010, 23:04:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Multumim Cristi...spre rusinea mea eu nu am stiut pana acum ca acest voievod a fost canonizat...si mai are si acatist...Doamne iarta-ma!!!

NO COMMENT!!!!
A fost canonizat în 2008 de Sfântul Sinod al B.O.R. , iar ceremonia a fost la București în ziua prăznuirii Sfântului Dimitrie Izvorâtorul de Mir . Doamne ajută ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatiste Clausemi Rugaciuni 26 30.06.2011 21:10:08
Acatiste Antimos Rugaciuni 5 28.01.2010 13:16:58
Exista slujbe in care se citesc rugaciuni, acatiste pt. Sf. Fecioara? sophia Biserica Ortodoxa Romana 7 09.11.2009 17:59:33
Acatiste patinina34 Rugaciuni 51 02.06.2009 04:43:21
Acatiste andreicosminus Rugaciuni 11 19.03.2008 21:06:20