Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 31.03.2011, 16:31:44
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Draga fata cu obrazul subtire, ca sa ti-o intorc elegant ca doar suntem in post, traiti o mare iluzie crezand ca prezentati vreun interes pentru personajele de gen masculin printre care va invartiti astfel incat fiecare pana la ultimul gest nu incearca decat sa-ti castige atentia.

Nu stiu de ce am impresia ca cei din jur va vad ca o persoana intepata la care nu poti sa-i ajungi nici cu prajina la nas, iar daca este vreun macho man care are impresia ca asta va ofer un plus de farmec, va dau vestea trista ca nu sunt eu acela.

Daca v-am sanctionat afirmatiile am facut-o pentru nonsalanta cu care calcati in picioare niste oameni fata de care nu manifestati o iota de intelegere si care intuiesc ca-i judecati cum nu se mai poate de aspru din perspectiva virtutii care va inchipuiti ca o aveti.



Multumesc, este o mare usurare sa aud asta.



Ce te face sa crezi ca ma intereseaza cum masori tu experienta de viata?
Dezinteresul este perfect reciproc.



Stii, exista ceva care se numeste empatie, adica capacitatea de a te pune in pielea altcuiva. Nu au cei care au fost rasfatati de viata sau plini de bune impresii despre sine si dispret la adresa celora care din jur, o au oameni care au suferit alaturi de alti oameni.

Fara doar si poate ca puful in care ati crescut nu l-ati fi dat din mana pentru penele de pe gard dar va dau vestea trista (dar care desigur, nu va atinge, ca e vorba de altii nu de propria persoana, singura in masura sa o intelegeti desi nu prea stralucit) ca nu toti au crescut in puf.



Fara doar si poate asa sa faceti cand va va izbi o nenorocire personala.
Iar in rest, sa nu miscati un deget.
Sunt curios daca va veti putea urma propriile sfaturi.



Da, desigur si asta esta fara doar si poate foarte trist.

Desigur, o fiica model ca dvs. niciodata nu s-ar fi putut indragosti de un om mai putin decat model, deci n-ar fi pus in nici un caz in pericol orgoliul mamei care a crescut o fata model ca sa se indragosteasca de un barbat model fara nici o pata si greseala in trecutul sau model.
Altfel cine stie..s-ar fi dezlantuit si la dvs. iadul pe pamant declansat de mama dvs. fara doar si poate model.

Asta imi aduce aminte de melodia aia fabuloasa (de la "fabula")... "
Fata mea este model.." nu stiu de ce..
............... am editat, pentru ca de fapt nu are nici un sens sa comentez asemenea afirmatii.

Last edited by AndruscaCIM; 31.03.2011 at 16:35:52.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 01.04.2011, 00:10:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Am cunsocut pe cineva cu o casnicie fara repros din partea societatii sau a familiilor lor.El un sot model,un bun profesionist,un om bland si cu foarte mult bun simt.Se ocupa activ de cresterea si educarea baiatului pe care-l aveau. Sotia lui insa era rea de gura.Toata lumea care ii cunostea observa cum ea il toaca la cap si e vesnic nemultumita iar si el tacea si le incasa.Era de o bunatate iesita din comun, cauta mereu sa o inteleaga si facea totul ca familia lor sa mearga inainte si mereu salva aparentele. Pana intr-o zi cand a ajuns acasa val-vartej, a intrat in bucatarie unde era sotia, a luat un cutit si i-a aplicat vreo 40 de lovituri parca, omorand-o instantaneu.Totul s-a petrecut sub ochii inspaimantati ai copilului de 5 anisori.Cand copilul a inceput sa urle, el, sotul si tatal model, s-a aruncat de la etaj, si cazand pe beton, a murit pe loc.( era etajul 4).
Acel barbat nu a avut nici o boala psihica, dar se pare ca a clacat iremediabil.

Eu de aceea spun, ca niciodata nu stii ce se poate intampla si nimeni si nimic nu-ti garanteaza ca cel de langa tine nu te nenoroceste la un moment dat.
Desi as fi vrut sa nu existe astfel de exemple ..cam despre asta vorbeam cand spuneam ca cel de langa tine, cel cu care esti casatorit(a) are o mare putere asupra ta, chiar si cand crezi ca nu te implici prea mult afectiv, si oricat de stabil te crezi iti poate face lucruri sau mai bine zis te poate face in stare de lucruri care nici macar nu ti le-ai fi inchipuit..

Omul de care vorbim aici, si pe care unii il judeca cu atata usurate si dispret chiar (tot mandria, bat-o vina) chiar daca a clacat, si-a oferit un timp de gandire chiar daca nu la modul cel mai inofensiv (pentru el in special).
Pe langa o intamplare ca cea mai de sus mai ca-l poti felicita ca a procedat astfel.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 01.04.2011, 00:12:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Am cunsocut pe cineva cu o casnicie fara repros din partea societatii sau a familiilor lor.El un sot model,un bun profesionist,un om bland si cu foarte mult bun simt.Se ocupa activ de cresterea si educarea baiatului pe care-l aveau. Sotia lui insa era rea de gura.Toata lumea care ii cunostea observa cum ea il toaca la cap si e vesnic nemultumita iar si el tacea si le incasa.Era de o bunatate iesita din comun, cauta mereu sa o inteleaga si facea totul ca familia lor sa mearga inainte si mereu salva aparentele. Pana intr-o zi cand a ajuns acasa val-vartej, a intrat in bucatarie unde era sotia, a luat un cutit si i-a aplicat vreo 40 de lovituri parca, omorand-o instantaneu.Totul s-a petrecut sub ochii inspaimantati ai copilului de 5 anisori.Cand copilul a inceput sa urle, el, sotul si tatal model, s-a aruncat de la etaj, si cazand pe beton, a murit pe loc.( era etajul 4).
Acel barbat nu a avut nici o boala psihica, dar se pare ca a clacat iremediabil.

Eu de aceea spun, ca niciodata nu stii ce se poate intampla si nimeni si nimic nu-ti garanteaza ca cel de langa tine nu te nenoroceste la un moment dat.
Desi as fi vrut sa nu existe astfel de exemple ..cam despre asta vorbeam cand spuneam ca cel de langa tine, cel cu care esti casatorit(a) are o mare putere asupra ta, chiar si cand crezi ca nu te implici prea mult afectiv, si oricat de stabil te crezi iti poate face lucruri sau mai bine zis te poate face in stare de lucruri care nici macar nu ti le-ai fi inchipuit..

Omul de care vorbim aici, si pe care unii il judeca cu atata usurate si dispret chiar (tot mandria, bat-o vina) chiar daca a clacat, si-a oferit un timp de gandire chiar daca nu la modul cel mai inofensiv (pentru el in special).
Pe langa o intamplare ca cea mai de sus mai ca-l poti felicita ca a procedat astfel.

Sa nu cumva sa ajunga ei intr-o situatie asemanatoare si sa ne arate ca se poate si mai rau.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 01.04.2011, 06:53:08
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit Am revenit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Buna ziua din nou,

Am fost plecata doua zile si constat, dupa ce am revenit ca v-ati inversunat in opinii :D.

Si eu si el suntem genul care nu ne exteriorizam imediat. E foarte rau pentru ca te distruge in interior. Incercam sa schimbam acest lucru, dar................credeti-ma ca e, cred, cel mai dificil lucru: sa iti schimbi propriile reactii si mai ales in momente de furie. Ce poti face maxim e sa inveti cand vin si sa intrerupi cearta si sa iesi sa iei o gura de aer. Cam atat, dar daca ai intrat in jocul nervilor.........nu te mai poti controla. Genul nostru de oameni sunt cei care fac acest tip de gesturi inexplicabile : omor cu 40 de lovituri, se sinucid fara explicatie................o clipa de nebunie...........

Asta nu ne face neaparat periculosi, dar putem fi si pentru altii si pentru noi.

Categoria care se exteriorizeaza: e plina puscaria si de ei, pentru ca, deobicei, sunt cei care dau o palma la nervi si cel lovit cade si da cu capul de vreo piatra sau colt de masa. De ei nu se mira lumea, dar tuturor le pare rau spunand: era baiat bun, dar ..........prea nervos cateaodata..............

Astea sunt cele care imi vin in cap. Nici una nu e ideala, dar eu cred ca daca ajungi sa te cunosti poti sa-ti controlezi reactiile..........cat de cat. Asta se numeste experienta de viata.......nu faptul ca ai lucrat in zeci de locuri sau ai avut zeci de relatii. Poate nu m-am exprimat eu bine, dar incerc sa fiu cat mai succinta in exprimari pentru a nu plictisi.

Experienta mea vine mai ales din rabdarea de a asculta omul (mi se pare un animal interesant - e o gluma- ca sa nu ma trezesc cu reactii :D), de a nu-l judeca.

In adolescenta ma jucam asa: daca intalneam omul perfect ii cautam defectele, daca intalneam omul ponegrit de toti ii cautam calitatile. Doar de curiozitate pentru ca eu nu cred ca exista oameni rai si oameni buni.Doar oameni........Iar cei care sunt extrem de rai cred ca au probleme psihice grave care nu pot fi tratate.

Daca va intrebati cum sunt: de duminica nu vorbesc cu ai mei. Nu sunt suparata, doar ne-am certat rau. A inceput acel moment de furie si eu am " iesit sa iau o gura de aer" (cearta la telefon). Si, in primul rand, am nevoie de o pauza ......... m-am hotarat sa o iau. Chiar daca ma gandesc la ei minut de minut, macar pot sa-mi fac ordine in ganduri si in viata. Am inceput , din nou, sa ma pot concentra la birou, sa incerc sa-mi rezolv chestiuni urgente personale .........
Dupa ce voi rezolva partial din ele, dar macar sa-mi limpezesc mintea, voi relua legaturile cu ai mei " daca voi nu ma vreti, eu va vreu" :D. Dar acum am nevoie de liniste si sa ma impac eu cu mine. Vorba prietenului meu : sa ajungi, din nou, sa te respecti tu pe tine. Cam despre asta e vorba dupa o psihanaliza personala (:D) de vreo 3 zile.

Si pentru ca tot a ajuns lumea la concluzia ca sunt " nebuna", luni ma duc sa vorbesc, de data asta, cu un psihiatru (psihologul saracu era usor mai slab pshihic decat mine :P).

Si asta nu e legat de subiectul de aici, doar vroiam sa va explic ca e normal sa mergi la psihiatru si sa vezi ce ai. Depresia de care sufar este o chestiune fizica. Organismul nostru este un fel de motor, daca ii lipseste ulei (vitamine........) se gripeaza. Si ca sa nu aud ca sufar de depresie si de aia ma marit va rog sa cautati pe net cum se manifesta si veti intelege ca 99% din timp creierul e ok, dar acel 1% iti da batai mari de cap atat ca si comportament cat mai ales fizic.

Multumesc tuturor celor de aici care mi-au scris si ce vroiam sa aud si ce nu. Cei care ati stat luni langa mine sa stiti ca m-ati oprit din gandurile negre.

V-am facut capul calendar azi, dar sunt hotarata sa-mi rezolv problemele in ciuda " gurii lumii". Am revenit cu forte proaspete........se poate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #165  
Vechi 01.04.2011, 16:04:41
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanacluj Vezi mesajul
V-am facut capul calendar azi, dar sunt hotarata sa-mi rezolv problemele in ciuda " gurii lumii". Am revenit cu forte proaspete........se poate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Draga Ioana, asta inseamna ca ai taiat "cordonul ombilical". Nu in sensul ca ai intrerupt comunicarea, ca aia se va relua dupa pauza aferenta, ci ai taiat dependenta decizionala de mama ta, devenind un om responsabil si pe propriile picioare. Bine-ai venit in lumea celor liberi! Optimism, incredere, speranta!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 01.04.2011, 16:59:15
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Draga Ioana, asta inseamna ca ai taiat "cordonul ombilical". Nu in sensul ca ai intrerupt comunicarea, ca aia se va relua dupa pauza aferenta, ci ai taiat dependenta decizionala de mama ta, devenind un om responsabil si pe propriile picioare. Bine-ai venit in lumea celor liberi! Optimism, incredere, speranta!
Har, smerenie si jertfa de sine.

Multumesc :). Chiar am senzatia ca se va rezolva cate ceva........
Reply With Quote
  #167  
Vechi 02.04.2011, 10:20:09
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanacluj Vezi mesajul
Buna ziua din nou,

Am fost plecata doua zile si constat, dupa ce am revenit ca v-ati inversunat in opinii :D.

Si eu si el suntem genul care nu ne exteriorizam imediat. E foarte rau pentru ca te distruge in interior. Incercam sa schimbam acest lucru, dar................credeti-ma ca e, cred, cel mai dificil lucru: sa iti schimbi propriile reactii si mai ales in momente de furie. Ce poti face maxim e sa inveti cand vin si sa intrerupi cearta si sa iesi sa iei o gura de aer. Cam atat, dar daca ai intrat in jocul nervilor.........nu te mai poti controla. Genul nostru de oameni sunt cei care fac acest tip de gesturi inexplicabile : omor cu 40 de lovituri, se sinucid fara explicatie................o clipa de nebunie...........

Asta nu ne face neaparat periculosi, dar putem fi si pentru altii si pentru noi.

Categoria care se exteriorizeaza: e plina puscaria si de ei, pentru ca, deobicei, sunt cei care dau o palma la nervi si cel lovit cade si da cu capul de vreo piatra sau colt de masa. De ei nu se mira lumea, dar tuturor le pare rau spunand: era baiat bun, dar ..........prea nervos cateaodata..............

Astea sunt cele care imi vin in cap. Nici una nu e ideala, dar eu cred ca daca ajungi sa te cunosti poti sa-ti controlezi reactiile..........cat de cat. Asta se numeste experienta de viata.......nu faptul ca ai lucrat in zeci de locuri sau ai avut zeci de relatii. Poate nu m-am exprimat eu bine, dar incerc sa fiu cat mai succinta in exprimari pentru a nu plictisi.

Experienta mea vine mai ales din rabdarea de a asculta omul (mi se pare un animal interesant - e o gluma- ca sa nu ma trezesc cu reactii :D), de a nu-l judeca.

In adolescenta ma jucam asa: daca intalneam omul perfect ii cautam defectele, daca intalneam omul ponegrit de toti ii cautam calitatile. Doar de curiozitate pentru ca eu nu cred ca exista oameni rai si oameni buni.Doar oameni........Iar cei care sunt extrem de rai cred ca au probleme psihice grave care nu pot fi tratate.

Daca va intrebati cum sunt: de duminica nu vorbesc cu ai mei. Nu sunt suparata, doar ne-am certat rau. A inceput acel moment de furie si eu am " iesit sa iau o gura de aer" (cearta la telefon). Si, in primul rand, am nevoie de o pauza ......... m-am hotarat sa o iau. Chiar daca ma gandesc la ei minut de minut, macar pot sa-mi fac ordine in ganduri si in viata. Am inceput , din nou, sa ma pot concentra la birou, sa incerc sa-mi rezolv chestiuni urgente personale .........
Dupa ce voi rezolva partial din ele, dar macar sa-mi limpezesc mintea, voi relua legaturile cu ai mei " daca voi nu ma vreti, eu va vreu" :D. Dar acum am nevoie de liniste si sa ma impac eu cu mine. Vorba prietenului meu : sa ajungi, din nou, sa te respecti tu pe tine. Cam despre asta e vorba dupa o psihanaliza personala (:D) de vreo 3 zile.

Si pentru ca tot a ajuns lumea la concluzia ca sunt " nebuna", luni ma duc sa vorbesc, de data asta, cu un psihiatru (psihologul saracu era usor mai slab pshihic decat mine :P).

Si asta nu e legat de subiectul de aici, doar vroiam sa va explic ca e normal sa mergi la psihiatru si sa vezi ce ai. Depresia de care sufar este o chestiune fizica. Organismul nostru este un fel de motor, daca ii lipseste ulei (vitamine........) se gripeaza. Si ca sa nu aud ca sufar de depresie si de aia ma marit va rog sa cautati pe net cum se manifesta si veti intelege ca 99% din timp creierul e ok, dar acel 1% iti da batai mari de cap atat ca si comportament cat mai ales fizic.

Multumesc tuturor celor de aici care mi-au scris si ce vroiam sa aud si ce nu. Cei care ati stat luni langa mine sa stiti ca m-ati oprit din gandurile negre.

V-am facut capul calendar azi, dar sunt hotarata sa-mi rezolv problemele in ciuda " gurii lumii". Am revenit cu forte proaspete........se poate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ioana,depresia nu este o cauza doar a dezechilibrului neuro-chimic,iar daca mergi la psihiatru este ok,probabil iti va da niste medicamente care vor restabili acest echilibru,insa fara a aborda in paralel sedinte de psihoterapie,nu vei trata problema decat pe jumatate,ca sa nu spun un procent si mai mic,prin urmare ea nu va disparea decat poate de fatada,temporar.
Daca nu consideri ca psihologul la care mergi iti este de ajutor,atunci poate el sau poate metoda psihoterapeutica nu se potriveste problemei tale.Eu iti pot recomanda doua psihoterapii (nu ca nu ar exista si altele) care ating prin analiza psihicul uman in profunzimea lui si nu doar incearca sa rezolve problemele la suprafata: psihanaliza si psihoterapia experientiala.Despre ambele poti gasi informatii pe internet,probabil despre prima cunosti deja cate ceva daca spui ca esti pasionata de psihologie,a doua fiind o metoda mai noua,insa foarte complexa si eficace.
Pentru persoanele depresive sau care isi reprima agresivitatea,foarte mult ajuta practicarea unui sport,pentru ca acesta contribuie la cresterea nivelului de serotonina din sange si la eliberarea pulsiunilor agresive intr-o anumita masura.Ma refer,insa,la ceva mai dinamic,nu exercitii fizice gen pilates sau altele de acest gen.
Si tot pentru ca suntem la acest subiect si stiu ca esti pasionata,iti sugerez sa citesti doua carti care le poti comanda pe internet de la editura "For You",ambele scrise de psiholoaga si psihiatra Debbie Ford :"Partea intunecata a cautatorilor de lumina" si "Secretul umbrei".
Cartile le am si eu acasa,iar pretul ambelor,impreuna cu taxele postale s-a ridicat la doar 20 de ron,un pret prea mic comparativ cu ce ofera.Ti le recomand cu caldura,sunt sigura ca te vor ajuta!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #168  
Vechi 02.04.2011, 10:55:39
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Desi as fi vrut sa nu existe astfel de exemple ..cam despre asta vorbeam cand spuneam ca cel de langa tine, cel cu care esti casatorit(a) are o mare putere asupra ta, chiar si cand crezi ca nu te implici prea mult afectiv, si oricat de stabil te crezi iti poate face lucruri sau mai bine zis te poate face in stare de lucruri care nici macar nu ti le-ai fi inchipuit..

Omul de care vorbim aici, si pe care unii il judeca cu atata usurate si dispret chiar (tot mandria, bat-o vina) chiar daca a clacat, si-a oferit un timp de gandire chiar daca nu la modul cel mai inofensiv (pentru el in special).
Pe langa o intamplare ca cea mai de sus mai ca-l poti felicita ca a procedat astfel.
Draga Alin si Mellisa,nimeni nu poate scoate din noi ceea ce nu exista deja acolo.Cu cat ne reprimam mai mult agresivitatea,cu atat cresc sansele sa izbucnim intr-un mod neasteptat,de nedorit si uneori cu consecinte extrem de grave.
Agresivitatea face parte din fiinta umana si trebuie sa invatam sa o acceptam ca atare si sa o exprimam intr-un mod constructiv.Cu cat o vom nega si respinge,cu atat cresc sansele ca ea sa se transforme in violenta.
Si eu aveam tendinta sa ii invinovatesc pe cei din jur pentru greselile mele,pentru iesirile mele la nervi,pentru toata nefericirea mea,pana cand a venit momentul si s-a facut lumina in mintea si in intelegerea mea: am inteles ca fiecare persoana care a exista intr-un anumit moment in viata mea a existat cu un scop,nicidecum la intamplare,a fost o oglinda care mi-a aratat atat partile mele bune,insa si cele intunecate,pe care mi le respingeam.Fiecare din acesti oameni,partea mea de lupta interioara,bucuria,dar si suferinta,toate m-au ajutat sa evoluez,sa imi arate noi si noi lucruri despre mine insami si despre partile pe care trebuia sa le lucrez.
Nu putem evolua daca nu intelegem ca suntem proprii responsabili atat de fericirea sau nefericirea noastra,de fiecare actiune si alegere,ca nimeni nu poate avea putere asupra noastra de a ne face sa actionam intr-un anumit fel,ci ca suntem singurii care alegem constient sau inconstient.
Cand aratam cu degetul spre oameni,viata,soarta,Dumnezeu,nu facem decat sa traim intr-o continua negare,iar abia atunci cand incepem sa ne punem noua insine intrebari despre noi,sa cautam cauza in propria fiinta,abia atunci incepem sa pasim spre transformarea noastra.
Va spun toate acestea nu pentru ca vreau sa par eu filosoafa forumului :),ci pentru ca am trait si traiesc chiar si in aceste momente acesti pasi ai transformarii interioare,care de multe ori te arunca de la cer la pamant,de la agonie la extaz,pentru ca nu e usor,credeti-ma cand va spun...sa constientizezi lucruri despre fiinta ta,sa iti recunosti tie deschis anumite lucruri,insa este minunat apoi,cand vezi ca peste intuneric ai adus lumina,ca esti un om mai intreg,mai responsabil si implicit mai intelegator cu tine si cu semenii,ca incepi sa privesti cu totul alti ochi experientele de viata si toate capata un cu totul alt inteles fara de care erai orb pana atunci.
Este adevarat ca am fost si sunt ajutata pe acest drum,de aceea ma bucur daca la randul meu pot darui un strop din aceasta experienta si celor din jur,mai ales celor care cauta raspunsuri,asa cum am facut-o si o fac in continuare si eu.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 02.04.2011 at 11:05:39.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 02.04.2011, 11:54:40
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Draga Alin si Mellisa,nimeni nu poate scoate din noi ceea ce nu exista deja acolo.Cu cat ne reprimam mai mult agresivitatea,cu atat cresc sansele sa izbucnim intr-un mod neasteptat,de nedorit si uneori cu consecinte extrem de grave.
Agresivitatea face parte din fiinta umana si trebuie sa invatam sa o acceptam ca atare si sa o exprimam intr-un mod constructiv.Cu cat o vom nega si respinge,cu atat cresc sansele ca ea sa se transforme in violenta.
Da draga mea, ai perfecta dreptate.Tocmai de aceea sustineam ca niciodata nu poti sa prevezi reactiile celui de langa tine.Deoarece faptul ca cel de langa tine este o apa lina,un om bland ,impecabil din punct de vedere social,nu-ti garanteaza securitatea personala,pentru ca n-ai de unde sa stii cata frustrare a acumulat, cata furie a reprimat, pana la varsta la care l-ai cunoscut.

De aceea eu am si spus ca prefer oamenii care reactioneaza pe loc.

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Nu putem evolua daca nu intelegem ca suntem proprii responsabili atat de fericirea sau nefericirea noastra,de fiecare actiune si alegere,ca nimeni nu poate avea putere asupra noastra de a ne face sa actionam intr-un anumit fel,ci ca suntem singurii care alegem constient sau inconstient.
Cand aratam cu degetul spre oameni,viata,soarta,Dumnezeu,nu facem decat sa traim intr-o continua negare,iar abia atunci cand incepem sa ne punem noua insine intrebari despre noi,sa cautam cauza in propria fiinta,abia atunci incepem sa pasim spre transformarea noastra.
Da, si eu sunt de parere ca atunci cand ceva nu iese sau nu este cum dorim, la noi trebuie sa cautam raspunsul, nu la cei din jur.
Depinde de noi cum reactionam la tot ce vine din afara fiintei noastre.Problema este insa ca multa lume nu realizeaza cat de fatal poate fi pentru propria persoana,neacceptarea propriilor reactii negative si "camuflarea" lor .
Defapt,problema nu este ce sa faci cu furia de exemplu.Cum sa o exteriorizezi constructiv sau cum sa o reprimi.Adevarata incercare este sa descoperi CUM SA LUCREZI CU FIINTA TA, sa ajungi sa NU MAI SIMTI FURIE. Aceasta este adevarata imblanzire a firii. Si ca sa ajungi aici, primul pas este acceptarea si nu reprimarea!
Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
sa constientizezi lucruri despre fiinta ta,sa iti recunosti tie deschis anumite lucruri,insa este minunat apoi,cand vezi ca peste intuneric ai adus lumina,ca esti un om mai intreg,mai responsabil si implicit mai intelegator cu tine si cu semenii,ca incepi sa privesti cu totul alti ochi experientele de viata si toate capata un cu totul alt inteles fara de care erai orb pana atunci.
Foarte adevarat si sunt total de acord.Atunci cand deja incepi sa fii mai intelegator cu tine insuti,inseamna ca ai inceput procesul de acceptare,de care vorbeam mai sus.

Vorbeai de sport la un moment dat.Persoanelor cu exces de "energie" ca sa nu spun agresivitate,le-as recomanda jogging-ul.E la indemana oricui si ai sentimentul omenesc ca fugi de probleme, cand defapt incepi sa le rezolvi..

Last edited by Melissa; 02.04.2011 at 11:59:11.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 02.04.2011, 12:48:54
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Defapt,problema nu este ce sa faci cu furia de exemplu.Cum sa o exteriorizezi constructiv sau cum sa o reprimi.Adevarata incercare este sa descoperi CUM SA LUCREZI CU FIINTA TA, sa ajungi sa NU MAI SIMTI FURIE. Aceasta este adevarata imblanzire a firii. Si ca sa ajungi aici, primul pas este acceptarea si nu reprimarea!
Sunt in asentimentul tau cu tot ce ai spus,insa referitor la citatul de mai sus,ideea este tocmai sa ne permitem sa traim cu emotiile noastre si sa le acceptam ca facand parte din noi,asta insemnand si cu cele pe care cei din jur le catalogheaza ca fiind defecte ori de nedorit,precum tristetea,furia,sentimentul de revolta,teama si orice alta traire omeneasca.
Din momentul in care iti doresti sa nu le mai simti,deja le-ai etichetat,deja ai respins o parte din tine.In momentul in care se petrece acceptarea iti vei da voie sa traiesti aceasta emotie,insa proportiile vor fi altele si transformate intr-o maniera benefica pentru noi si cei din jurul nostru.
Foarte important este sa invatam sa exprimam fata de cei din jur ceea ce simtim,indiferent de natura sentimentelor,ce dorim,ce nevoi avem,insa printr-o comunicare asertiva,in care fiecare il asculta pe celalalt si cauta sa gaseasca nu tapul ispasitor,ci numitorul comun la problema lor.
Fiecare asa zis defect al nostru poate sa ne conduca spre a descoperi calitati despre care nu banuiam ca ar exista in noi:dandu-ne voie sa ne infruntam teama,ne putem descoperi curajul,lasandu-ne sa traim tristetea,vom gasi dincolo de ea bucuria si asa mai departe.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se poate ierta un astfel de pacat ? marianmarian Generalitati 22 05.10.2013 09:45:59
Poate mama participa la botezul propriului copil? georgeval Botezul 50 17.05.2011 14:52:08
ce se intimpla cind o persoana nu poate ierta un rau care i s-a facut? patinina34 Generalitati 135 30.06.2009 22:37:03