Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.10.2008, 00:02:33
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
A fi rational, da, corect, dar acest om rational, este gandirea noastra din asta lume, sunt reguli si concepte create de noi, concepte si reguli ce se nasc si mor odata cu noi, ele poate au valabilitate , dar au termen sigur de expirare. Mai este o problema si anume cand ii ceri cuiva a fi rational, ai niste criterii, deci impui ceva ,cuiva. Nu? Libertatea dispare , precum si rationalul ce a "creat-o"!
[COLOR=green]Cristi - Buna seara! :) [/COLOR]
[COLOR=green]O sa-ti raspund detaliat in cursul saptamanii viitoare. Acum ma pregatesc de o decolare.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.10.2008, 00:23:28
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Iubitii mei, avem o porunca lasata de Domnul Hristos: "FITI SFINTI, PRECUM TATAL VOSTRUL CEL DIN CERURI SFANT ESTE!!!" iar sf.Ioan Hrisostom spune ca Mantuitorul nu numai ca vrea sa fim sfinti ci si ne porunceste fiti sfinti!
A fi sfant spunem inca de pe pamant unui om cu viata aleasa, care traieste dupa cuvantul Sfintei Evanghelii! pt ca este in el salasluit Duhul Sfnt! Ori de este calugar imbunatatit, ori de este "facator de minuni", sau "inainte-vazator"... etc
Exemple avem N din vietile Sfintilor, unii au dobandit sfintenia prin Patimire pt Credinta Crestina, altii prin daruirea pt aproapele, altii prin nebunie pt Hs, altii prin nevoindu-se prin crapaturile pamantului, altii in Manastiri, altii in pustie... Fiecare dupa cum a vrut sa dobandeasca unirea cu Hs!
In Facere 1,26 ne spune ca Dzeu a facut pe om dupa "chipul si asemanarea Sa" iar in v.27 spune ca "l-a facut pe om dupa chipul Sau" nemaispunand de "asemanare"! De ce aceasta? noi trebuie sa ajungem la aceasta! Sf.Pavel ne spune la Filipeni, ca Hs este "chipul lui Dumnezeu"! Ceea ce inseamna ca noi am fost creati dupa "Chipul lui Dz", adica dupa Hristos! Noi suntem creati dupa Hristos! Chipul lui Hristos pe Tabor la Schimbarea la fata, este lumina la care tre sa ajungem, suntem chemati la slava lui HS, este desavarsirea omului, este starea de indumnezeire la care trebuie sa ajunga omul, aceasta este "asemanarea" la care trebuie sa ajungem! Aceasta "indumnezeire" este defapt sfintenia!!! (detalii - Dogamatica1, pr.Dumitru Staniloae) Dzeu ne porunceste sa il iubim mai presus de orice, altfel nu suntem vrednici de El! Uitati-va intr-o iubire dintre o fata si un baiat: atat de mult ajung de se iubesc (care se iubesc curat si adevarat) incat isi impropriaza unul altuia toate miscarile, gesturile, vorbele, privirea, graiul... asa de bine seamana unul cu altul ca te uimesti... Asa si-n iubirea cu Hs: atat de mult se imprima chipul lui Hs in tine, ca toti nu te mai vad pe tine ci Sfintenia lui Hs, Ii vad chipull Sau in chipul tau! Iubindu-l pe Hs, si facand voia Lui, primesti TOATE ALE SALE!!! In masura cat poate cuprinde fiinta omeneasca! "lucrurile pe care Eu le fac, si voi le veti face in numele Meu", "veti calca peste serpi si peste scorpii"... pe cei 70 de ucenici i-a trimis la propovaduire si le-a dat putere asupra duhurilor necurate, "tamaduiti pe cei bolnavi, vindecati pe cei leprosi, pe morti inviati, scoateti afara pe demoni" ... Deci iata, ca de "avem credinta cat un graunte de mustar" putem muta muntii din loc!!!
apoi avem alt cuvant al Mantuitorului "fara de Mine nu puteti face nimic"!!!
Bine, dar imi veti zice: pai Hs nu ne-a spus ca la sfarsit oamenii vor face minuni in numele Sau? dar El le va zice "Duceti-va de la Mine, nu va cunosc pe voi!" pt ca au facut-o din MANDRIE!!!
Sf.Maria Egipteanca s-a luptat cu patimile inca 17 ani dupa ce s-a retras in pustie!!! nu e deloc usor... Dar a VRUT sa se ELIBEREZE DIN ROBIA PATIMILOR!!! A ascultat chemarea Maicii Domnului!! Asa precum Sf.Pavel a fost chemat la Sfintenie prin "propovaduira Evangheliei la neamuri" pe drumul Damascului! Are Dumnezeu caile Sale prin care intoarce la pocainta pe cineva... (Sf.Arsenie cel Mare, Avva Moise Arapul, Sf.Petru care a fost Vames, Sf.Ev.Matei, Sf.Taisia, Sf.Pelaghia, Sf.Daniil Talharul, Sf.Varvar Talharul, etc)
Dar Dl Hs ne-a spus CLAR: "de VOIESTE cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine"!!! scurt!!! DAI VOINTA, IEI PUTERE!!! Dumnezeu nu are pe nimeni de pierdut, dar noi ne pierdem, ca nu vrem sa fim cu El... si facem mofturi, chiar in scaunul de spovedanie cand ni se da canon de rugaciune sau ni se spune ca tre sa mergem la Sf.Slujbe... "e prea mult, nu am timp!" Bine, daca nu ai timp sa faci canonul pe care il ai, MINTEA CINE TI-O OPRESTE SA SE ROAGE, SA FIE IN LEGATURA/COMUNIUNE CU HRISTOS??? NU avem iertare pt asta, ca nu ne putem justifica ca nu ne-am putut ruga in mintea noastra!!! chiar justificarile nostre ca nu avem tp de rugaciune, sunt din NECREDINTA!!! ca daca avem CREDINTA in Dumnezeu, El caruia toate ii sunt cu putinta, ne poate ajuta atat de mult incat sa nu dam seama cand am facut ceea ce treabuia sa facem, caci daca faceam fara rugaciune, nu aveam niciun spor si pe deasupra si osteneala era de nesuportat!!!
Traitorii din pustie, athoniti, egipteni, etc, ne-au lasat scrise marturii ale dobandirii Duhului Sfant, care este scopul vietii crestine!!! Si asta se leaga indeosebi de aceasta rugaciune simpla, in 5cuvinte, care repetata ne ajuta sa nu ne raspandim mintea, ci sa ne conecentram asupra rostirii ei: Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma! Cu aceasta rugaciune, Batranul Haralambie a scos suflete din iad! (e o carte cu "Staretul Haralambie, dascalul rugaciunii inimii", la Evanghelismos, 2005, v-o recomand din tot sufletul, dimpreuna cu "Nevointa Duhovnicesca" de un Isihast Anonim, trad din greaca de Pr.Ctin Coman la Edit.Bizantina, carte care m-a "socat" duhovniseste...) prTeofil Paraian spune ca "aste e rugaciunea cu care se mantuiesc calugarii"!!! De ce nu si merenii? Stiu un director de la o Banca, ce s-a straduit 3-4 ani (dupa citirea intraga a Folocaliei si a Zbornicului) sa dobandeasca rugaciunea inimii, ceea ce s-a si intamplat, pt smerenia lui!!! A avut N probleme cu sotia si fiul, dar in urma rugaciunii si rabdarii, care ei erau necredinciosi, au ajuns si ei practicanti ai rugaciunii inimii!!! Dumnezeu face minuni mari, acolo unde este CREDINTA! Aceasta nu mi-a spus-o el, directorul, ci duhovnicul sau... Cati alesi are Dumnezeu in taina, nu stim...
Dumnezeu pt rugaciunile Maicii Sale si ale tuturor Sfintilor sa ne miluiasca si sa ne mantuiasca!!! Amin!!!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.10.2008, 01:26:41
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit O singura cale dreapta si adevarata,Ortodoxia!

Citat:
Desi nu este ortodoxa poate Gabi Lunca este cu adevarat credincioasa si de ce sa judec eu,om pacatos care nu stiu faptele fratelui meu!
Credinta adevarata este una si Sfanta si anume Ortodoxia.Este un fapt sa fi pacatos in ortodoxie si sa te poti indrepta prin taina spovedaniei si a impartasaniei si alta sa fi pacatos in afara ortodoxiei,dupa ce te-ai lepadat de ea,ma refer la cazul "pocaitilor".Sfinti zic sa nu judecam pe aproapele nostru ci greselile lui,Doamne ajuta!

Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.10.2008, 14:58:13
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sfintenia este implinirea umanului, este firescul vietii si corespunde planului lui Dumnezeu, pentru ca omul a fost creat sa ajunga la "asemanarea" cu Dumnezeu sau cum spune Sfantul Vasile cel Mare:"omul a primit porunca sa devina dumnezeu prin har".
Sfintenia nu este o stare uniforma. Asa cum se deosebesc stelele prin stralucirea lor, asa se deosebesc sfintii in imparatia cerurilor, fiecare participa la Dumnezeu potrivit progresului duhovnicesc.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.10.2008, 23:43:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sfintenia este implinirea umanului, este firescul vietii si corespunde planului lui Dumnezeu, pentru ca omul a fost creat sa ajunga la "asemanarea" cu Dumnezeu sau cum spune Sfantul Vasile cel Mare:"omul a primit porunca sa devina dumnezeu prin har".
Sfintenia nu este o stare uniforma. Asa cum se deosebesc stelele prin stralucirea lor, asa se deosebesc sfintii in imparatia cerurilor, fiecare participa la Dumnezeu potrivit progresului duhovnicesc.
Asa cred si eu. Deci, ca sa ajungem la Dumnezeu, trebuie sa ne sfintim prin harul Sau. In concluzie, nimeni nu ajunge la mantuire fara sa fie sfant!

PS: Si sfintii din calendar au fost oameni, la fel si cei ce sunt sarea lumii in clipa de fata...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.10.2008, 23:57:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nimeni nu ajunge la asemanarea cu Dumnezeu prin propriile puteri. Cel ajuns la sfintenie, se odihneste in iubire. A nu se uita: nu se odihnesc toti la fel.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.10.2008, 00:05:20
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Citind multe mesaje de pe acest forum, vad ca se fac relatari la cei care sunt numiti sfinti.

Acum stau si ma gandesc cu voce tare: voi credeti ca se poate cineva mantui daca nu este sfant? Sau exista mai multe nivele de sfintenie, astfel incat unii ating desavarsirea devenind sfinti in ceruri, iar altii ajung in rai in starea de "drepti"? Si in Imparatia Cerurilor exista deci trepte ale cunoasterii lui Dumnezeu, dupa masura sfinteniei la care am ajuns in momentul trecerii in eternitate?
Nu-ti voi raspunde la nedumerire.... pentru ca .... nu stiu.Totusi am sa-ti povestesc ceva atat de frumos ce nu pot tine doar pentru mine:Mai multi copiii au fost intrebati :"Ce vrei sa te faci cand vei fi mare?".Unul a zis "Eu vreau sa fiu profesor".Altul a raspuns"Eu vreau inginer".Si tot asa...ficare a spus ce vroia.Numai unul a raspus asa:"Eu vreau sa ma fac SFANT":)......:)

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.10.2008, 15:58:22
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nimeni nu ajunge la asemanarea cu Dumnezeu prin propriile puteri. Cel ajuns la sfintenie, se odihneste in iubire. A nu se uita: nu se odihnesc toti la fel.
Ma odihnesc in Tine/ca intr-o baie calda,/iar sufletul mi-e plin/ca un pahar./Ma scald in rugaciune/ca in mare/si ma inec,nevrednica/in har!/
Ma-inalti usor,/pe fir de gand purtata,/As vrea sa urc/mai sus,mereu mai sus/si...sa ma lasi,/acolo sus,uitata/la cap de drum/ce are,numai dus!/(din poezia Odihna)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.10.2008, 20:20:03
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Asa e nimeni nu se mantuieste si nu devine sfant fara Harul lui Dumnezeu! Dar Dumnezeu Care "nu cauta la fata omului, ci la INIMA lui" vrea ceva de la noi: vointa noastra!!! Daca NOI NU VREM sa devenim Sfinti (nu ca sa fim trecuti in calendar si sa ne cinsteasca lumea) Dumnezeu nu ne mantuieste fortat!
Un cpoil l-a intrebat pe preofesorul sau de religie: Daca Dumnezeu e atat de puternic si poate face orice, poate sa faca o piatra pe care nici El sa n-o poata ridica? Acest profesor nu i-a raspuns elevului pt ca nu stia ce sa ii raspunda... Mai tarziu acest elev si-a dat singur raspunsul cand el la randul lui a ajuns profesor: Aceasta piatra e zidita de Dumnezeu demult, aceasta fiind vointa omului! Daca el nu voieste sa fie cu Dumnezeu, nu voieste sa se uneasca cu El, devine o "piatra ce nici Dumnezeu n-o poate ridica!"!!! (acesta povestire este povestita de Pr.Prof.Dr.Vasile Mihoc, care il stie pe acest "elev")!
Deci, NICI HARUL NU VINE FARA VOINTA OMULUI!!!
Daca spunem ca stim un om ce era atat de rau si Dumnezeu l-a schimbat, asta inseamna ca i-a trimis Harul Sau! Dar dece? pt ca el voia sa fie bun, tindea spre bine, Dzeu ii stia inima si stia totodata si rugaciunea facuta de sotia sa (copii sai, vecini, rude, prieteni) si nu l-a lasat sa fie stapanit de patimi care il tintuiau si nu-i dadeau voie sa se indrepte!!! Oadata cuprins de patimi, care mai au si "vechime" in sufletul si trupul omului, omul este incatusat de acestea, nu mai poate face nimic, decat daca VREA!!! dar singur nu poate, dar pt ca vrea, Dumnezeu il ajuta si ii trimite Harul Sau si se indreapta!!! "Libertatea" pe care ne-a dat-o Dumnezeu nu este "sa fac ce vreau EU" ca suntem ROBI patimilor, dar daca ne "robim" poruncilor lui Dumnezeu, acela este cu adevarat LIBER!!! acela este SFANT!!!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.10.2008, 21:40:02
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt nopti minunate / in care, vin ingeri / cu care vorbesc /
Sunt zile in care / fierbinte pe toata lumea / I U B E S C !
:) ( din poezia Daruri )
Cred ca aceasta era starea mea sufleteasca atunci cand am postat luandu-i apararea lui Gabi Lunca caci......"de-as avea credinta incat sa mut si muntii din loc...daca dragoste nu am ,nimic nu-mi foloseste!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfant, Sfant, Sfant ESTE Domnul Savaot Eugen7 Dogmatica 4 16.01.2013 00:00:33
Cal.. sfant? Creutzfeldt Despre Biserica Ortodoxa in general 43 09.05.2012 13:00:53
caut un SFANT! ilieradu Generalitati 3 15.12.2010 19:16:21
nume de sfant ginabadea Botezul 12 05.11.2010 23:02:30
Ce sfant este? pacatoasa Generalitati 8 04.09.2009 00:11:34