Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.10.2008, 22:25:35
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca trebuie sa facem diferenta dintre "a ne sfinti" si "a fi sfant".
Cel sfintit este in curs de curatire de pacate; in vreme ce cel sfant, prin interventia divina, a ajuns la asemenarea cu Dumnezeu, fara insa a fi Dumnezeu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.10.2008, 13:35:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Un cpoil l-a intrebat pe preofesorul sau de religie: Daca Dumnezeu e atat de puternic si poate face orice, poate sa faca o piatra pe care nici El sa n-o poata ridica?
Am mai auzit de aceasta problema stupida, e veche. Atat de veche incat cel care a formulat-o habar n-avea pe ce lume traieste, cum ca Pamantul este "suspendat" in neant (Iov 26,7)... O piatra atat de mare incat nici Insusi Dumnezeu sa n-o poata ridica... de unde?! De pe suprafata Pamantului, inspre ce? Nici ridicarea in sine nu-si are sensul aici, caci o "piatra" uriasa (de exemplu Jupiter) ar face ca insusi Pamantul sa para o pietricica pe langa ea.

Sa nu mai aud de povestea asta! :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.10.2008, 16:34:48
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am mai auzit de aceasta problema stupida, e veche. Atat de veche incat cel care a formulat-o habar n-avea pe ce lume traieste, cum ca Pamantul este "suspendat" in neant (Iov 26,7)... O piatra atat de mare incat nici Insusi Dumnezeu sa n-o poata ridica... de unde?! De pe suprafata Pamantului, inspre ce? Nici ridicarea in sine nu-si are sensul aici, caci o "piatra" uriasa (de exemplu Jupiter) ar face ca insusi Pamantul sa para o pietricica pe langa ea.

Sa nu mai aud de povestea asta! :)
se pare ca nu ai inteles povestirea! nu ai inteles naivitatea copilului... nu ai inteles nici macar talcul! ai citit in graba si te-ai grabit, cu nervi, ca sa raspunzi... trebuie sa fii mai calm si sa ai mai multa rabdare!!! Fii binecuvantat!!!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.10.2008, 16:39:02
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
cel care a formulat-o habar n-avea pe ce lume traieste
ar trebui sa te interesezi cine este cel care a povestit-o pt ca eu am spus cine este!!! daca nu stii nimic despre dansul, sau daca nu ai nicio treaba cu un institut teologic, ar fi bine ori sa te interesezi ori sa nu mai judeci fara motiv, si daca ai avea motiv, tot nu ar trebui sa judeci!!! Fii binecuvantat!!!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.10.2008, 16:54:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Sa fii si tu binecuvantat, fratele meu cel teolog. Eu am terminat Poli...

Asta am citit-o demult intr-un caiet gasit prin pod, ramas de la bunicul meu. Acolo nu zicea nimic metaforic, ci doar propunea o problema paradoxal-stupida pe care mi-ai amintit-o adineaori.

N-am vrut sa te deranjez si pic de nerv n-a fost pe buricele degetelor cand am scris. :P

Bafta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.10.2008, 17:13:33
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sa fii si tu binecuvantat, fratele meu cel teolog. Eu am terminat Poli...

Asta am citit-o demult intr-un caiet gasit prin pod, ramas de la bunicul meu. Acolo nu zicea nimic metaforic, ci doar propunea o problema paradoxal-stupida pe care mi-ai amintit-o adineaori.

N-am vrut sa te deranjez si pic de nerv n-a fost pe buricele degetelor cand am scris. :P

Bafta.
depinde de interpretarea fiecaruia... uite vezi adventistii cum interpreteaza un sg verset? macar de ar face-o in duhul smereniei, nu ca sa ne arate ce "dashtept" e dansu... Mila Domnului!!! se simte un duh "agitat" in felul cum ai scris... de aia ziceam de "nervi"... Te rog iarta-ma de te-am mahnit! Fii binecuvantat!!!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.10.2008, 17:44:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

N-am pt ce sa te iert, ca nu m-ai mahnit cu nimic.

Salutari.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.10.2008, 17:52:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Vai noua, ca apostazia creste mereu si tot mai multi se leapada de credinta ortodoxa, iar noi nu plangem si nu ne frangem inima, nici nu ne oprim de la patimi, ci adaugam pacat peste pacat..." Cuviosul Isaia Pustnicul

,,Fericit este cel ce a agonisit pe omul cel nou, inainte de intalnirea cu Hristos, caci Apostolul spune: <<Trupul si sangele nu pot mosteni Imparatia lui Dumnezeu.>>( Corinteni, 15, 50)" Cuviosul Isaia Pustnicul

Ca sa fiu sigura ca nu gresesc, am apelat la citate. Iertati-ma!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfant, Sfant, Sfant ESTE Domnul Savaot Eugen7 Dogmatica 4 16.01.2013 00:00:33
Cal.. sfant? Creutzfeldt Despre Biserica Ortodoxa in general 43 09.05.2012 13:00:53
caut un SFANT! ilieradu Generalitati 3 15.12.2010 19:16:21
nume de sfant ginabadea Botezul 12 05.11.2010 23:02:30
Ce sfant este? pacatoasa Generalitati 8 04.09.2009 00:11:34