Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.05.2015, 22:20:28
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit Interdictiile preotului

Deci, am citit unele articole care putin m-au socat de ex : "preotii nu au dreptul sa mearga la mai mult de n nunti, preotii nu au voie sa rada in biserica (asta chiar Domnul i-a spus-o Sf. Ier. Nifon) ,preotii nu au voie sa cante si sa se veseleasca (chiar si mirenii ) , etc." .Si de ce preotii nu se pot recasatori daca raman vaduvi ? Va rog sa ma lamuriti :)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.05.2015, 03:43:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Deci, am citit unele articole care putin m-au socat de ex : "preotii nu au dreptul sa mearga la mai mult de n nunti, preotii nu au voie sa rada in biserica (asta chiar Domnul i-a spus-o Sf. Ier. Nifon) ,preotii nu au voie sa cante si sa se veseleasca (chiar si mirenii ) , etc."
Eu as zice sa lasati articolele de acest gen si sa treceti la studiu serios. Incepand cu Biblia si continuand cu hotarari canonice. In aceasta ordine.
Veti vedea ca preotii au dreptul sa mearga la nunti. De altfel, daca ati fost la nunti, presupun ca a venit si preotul sa sfinteasca masa si s-a asezat, a mancat si a baut, cel putin pana la o vreme. Ca regula generala, la vremea paharului in plus, atunci cand incep si strigaturi si cantece mai decoltate, preotul se ridica de la masa, multumeste si pleaca.

Citat:
.Si de ce preotii nu se pot recasatori daca raman vaduvi ? Va rog sa ma lamuriti :)
Preotii nu se pot recasatori din acelasi motiv pentru care nu se pot casatori. Odata ce ai optat pentru preotie, te-ai facut eunuc pentru Dumnezeu. Traiesti, ca sa zic asa, in cu totul alta dimensiune, mai aproape de ingeri. Un preot care se casatoreste, cade din starea aceasta. E aproape o apostazie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.05.2015, 00:10:25
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Dar despre rasul in biserica , e interzis ? Bineinteles, nu in timpul slujbei si nu de lucruri imorale. Eu stiu un preot ce are niste cuvinte ce ti se pun la inima, si se roaga foarte puternic si stie sa se comporte adecvat cu persoana, dar e mai vesel de felul lui , iar la intalnirile cu tinerii ne mai trage cate un zambet (in biserica ). Nu face bine , sau o iau prea in serios ?
@Mihnea Dragomir, incerc sa fiu mai serios , dar am atatea si atatea intrebari dinastea ... Sunt in cautarea lui Dumnezeu, si trebuie sa lamuresc si lucrurile acestea.

Last edited by vladalexandruuhisem; 09.05.2015 at 00:15:25.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.05.2015, 00:17:34
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Oare aici s-o fi asemanat cu alungarea vanzatorilor din templu?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare