Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.02.2011, 14:41:08
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit Ce sa faci daca ai mancat ceva de dulce, cand voiai sa tii post?

Astăzi, vineri, trebuia să țin post, că și așa țin cam puține zile. Țin în fiecare săptămână vineri.

A venit o colegă cu sărățele la școală. Cum am auzit "sărățele", imediat m-am aruncat pe ele, că iubesc această mâncare. Când iau o bucată, simțind gustul de brânză, mi-am amintit că țineam post. Mi-a părut rău că uitasem, dar am zis că dacă mi-am stricat postul cu o bucată, ce mai e și a doua? Așa că am luat în continuare hotărând apoi să nu mai mănânc de dulce.

Pauza următoare o colegă avea un fel de pernițe, dar mai bune decât cele Viva. Iar am uitat și am luat.

Dar n-a trebuit ca dracul să-mi bage uitarea decât de două ori. Că a treia oară, colega de bancă a scos o ciocolată nemțească cu alune, iar atunci am zis că mi-am stricat postul cu sărățele, apoi cu pernițe, deci nu mai e mare lucru dacă mai iau și ciocolată. Pauza următoare iar am mâncat sărățele, deși iar nu uitasem, dar din același motiv ca și ciocolata, că era prea târziu să mă mai abțin de la mâncare de dulce.


Am două întrebări:
Am procedat greșit în vreo privință? (Înafară că am uitat că țineam post)
Dacă am luat în zi de post o bucată de dulce, atunci mai are rost să ținem post în acea zi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.02.2011, 14:46:26
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este bine că la varsta pe care o ai (am înțeles că ești eleva) ții post în zilele de miercuri și vineri.
E păcat că ai stricat postul dar poți spune la spovedanie și Dumnezeu prin preot te va ierta.
Sunt păcate cu mult mai mari decât acesta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.02.2011, 14:48:55
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Cand ai uitat,nu e pacat,iar cand ai mancat cu voie,acela e pacat.

Trebuia sa refuzi ciocolata,stiind ca ti-ai adus aminte de post.

Altadata asa sa faci :)

Si incearca sa postesti si miercurea.Miercurea a fost vandut Mantuitorul si vinerea a fost rastignit!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.02.2011, 15:01:17
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Deci am avut si eu curiozitatile astea si am aflat si raspunsurile: daca efectiv ai uitat si ai mancat ceva de dulce si apoi ti-ai amintit,nu se considera pacat. Adica din clipa aia te poti opri si continua postul. Dar repet,doar daca efectiv ai uitat! Si eu am patit asa (bine,nu azi),am iesit cu un prieten si am baut o bere... Nah,chiar uitasem,plus ca nici nu o luasem ca as fi avut pofta (patima),ci doar ca el vroia o bere si am zis sa nu-l refuz,sa ciocnim si noi sticlele... Asta e,chiar n-am vrut si chiar am baut-o cu "sila",mai ales dupa ce-mi amintisem ca tineam post!

In fine. Mai e ceva de adaugat. Unii parca "abia asteapta" sa se dedulceasca din greseala,ca imediat isi zic "gata,acum nu mai are rost sa postesc",deci are diavolu grija sa strice ceea ce nu-i place lui. Practic acei oameni se folosesc de orice prilej si motiv ca sa "scape" de post. Ceva de genul gandeam si eu pana nu demult. Adica dupa spovedanie ma chinuiam sa nu mai fac un anumit pacat,si odata ce il savarseam (chiar daca involuntar,fara sa realizez etc.) imi ziceam ca asta e,acum tot trebuie zis la spovedanie,deci daca e de doua,trei sau patru ori ce mai conteaza? Ei bine,NU e deloc asa!!! Ca dupa un timp am citit undeva (nu mai stiu daca in vreo carte duhovniceasca,in Biblie sau in alt loc),dar stiu ca ce scria acolo suna cam asa: "Oricum vei fi pedepsit si daca ai pacatuit o data,cu atat mai mult daca se va repeta". Ma rog,am citat din memorie,si am reprodus doar ideea in sine. Adica ai injurat o data,oricum ai gresit si vei fi pedepsit pt. asta (daca nu te spovedesti),deci cu atat mai mult vei fi pedepsit daca ai injurat de doua sau zece ori. Sper ca ati inteles ideea.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.02.2011, 15:06:16
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Problema e că sunt subponderală, iar mama știe bine că sunt astfel dezlegată de la post. Așa că mă lasă să postesc doar vineri și o săptămână-două în posturile mari. Eu nu consider că aș avea nevoie, pentru că sunt oricum sănătoasă, iar faptul că nu țin mult post mă face vulnerabilă în fața poftei de mâncare nesănătoasă. L-am întrebat și pe preot la spovedanie, că dacă el ar fi zis să postesc mai mult, atunci și mama m-ar fi lăsat și a răspuns foarte relativ, m-a înțeles și pe mine și pe mama și nu mi-a dat un sfat concret.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.02.2011, 15:06:46
CrisetenO CrisetenO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Buna tuturor!

Eu am inceput sa tin post mai riguros de curand -- numai de vreun an de zile -- dar din cate am vorbit si cu parintele meu duhovnic si din ceea ce am citit despre post, postul nu trebuie sa fie o lupta cu mancarea, ci cu poftele. De asemenea nu trebuie sa uitam ca Mantuitorul se bucura pentru fiecare fapta buna pe care o facem.

Deci dupa parerea mea, nu se poate zice chiar intr-o zi de post: "Gata, am iesit pe aratura si am mancat de dulce, nu mai tin post azi". E foarte important, daca iti pare rau pentru ca ai iesit pe aratura, sa faci o rugaciune si sa-i ceri iertare lui Dumnezeu, incercand in restul zilei sa nu mai faci la fel. Daca Dumnezeu ar intoarce fata de la noi de fiecare data cand gresim, am fi pierduti, dar El ne iarta daca venim cu smerenie si cu parere de rau si incercam dupa puterile noastre sa ne indreptam.

In orice caz, imi pare bine ca te-ai deprins sa tii post de acum, pentru ca pentru mine e acum de mare folos ca tin posturile din an.

Doamne ajuta!

Cristina
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.02.2011, 15:13:27
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Problema e că sunt subponderală, iar mama știe bine că sunt astfel dezlegată de la post.
Ha ha,si ce crede mama ta ca mancand de dulce miercurea si vinerea o sa te ingrasi? Sau ca din cauza ca postesti miercuri si vineri esti slaba? Sa fim seriosi... Poti manca sanatos si de post. Iar in restul de 5 zile pe saptamana mananca bine,hranitor etc. si cele doua zile de mancare mai "saraca" sa vezi ca nu or sa mai conteze la dezvoltarea ta fizica.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.02.2011, 15:15:31
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ha ha,si ce crede mama ta ca mancand de dulce miercurea si vinerea o sa te ingrasi? Sau ca din cauza ca postesti miercuri si vineri esti slaba? Sa fim seriosi... Poti manca sanatos si de post. Iar in restul de 5 zile pe saptamana mananca bine,hranitor etc. si cele doua zile de mancare mai "saraca" sa vezi ca nu or sa mai conteze la dezvoltarea ta fizica.
Știe că nu mă îngraș, dar cică nu trebuie să fiu subnutrită.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.02.2011, 15:19:58
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Adica 5 zile pe saptamana iti da mancare multa si hranitoare,bogata in proteine si nutrienti,iar cele doua zile de post in care oricum mananci (si poti manca hranitor si de post,de ex: soia,cartofi,fasole,orez,fructe etc.) te opresc in a te ingrasa,aceste doua zile te subnutresc,nu? Nu stiu,insa sincer mi se pare absurd. Cu o alimentatie sanatoasa poti si sa nu mananci mai nimic in cele doua zile de post si tot nu ai slabi. Eu mancam inainte 5-6 mese pe zi si bagam si suplimente "la greu". Am pus 11 kg in 3 luni. Deci se poate... Cumpara-ti si tu niste suplimente alimentare.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.02.2011, 15:24:40
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Adica 5 zile pe saptamana iti da mancare multa si hranitoare,bogata in proteine si nutrienti,iar cele doua zile de post in care oricum mananci (si poti manca hranitor si de post,de ex: soia,cartofi,fasole,orez,fructe etc.) te opresc in a te ingrasa,aceste doua zile te subnutresc,nu? Nu stiu,insa sincer mi se pare absurd. Cu o alimentatie sanatoasa poti si sa nu mananci mai nimic in cele doua zile de post si tot nu ai slabi. Eu mancam inainte 5-6 mese pe zi si bagam si suplimente "la greu". Am pus 11 kg in 3 luni. Deci se poate... Cumpara-ti si tu niste suplimente alimentare.
Înețelege că nu e vorba de slăbit, ci doar de nutriție!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa faci cand chemi un Sfant sa-ti fie ocrotitor? roxana23 Reguli in Biserica 6 20.02.2011 00:30:09
Ce acatist sa faci cand esti acuzat pe nedrept? ellamarin Rugaciuni 18 15.02.2011 00:42:05
Ce faci cand iti pierzi increderea in cei de langa tine?? Florentina75 Generalitati 14 07.03.2010 16:45:38
ce faci cand nu mai dai de duhovnic? onyx235 Preotul 10 05.09.2009 17:30:23