Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.02.2011, 15:24:40
CrisetenO CrisetenO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Adica 5 zile pe saptamana iti da mancare multa si hranitoare,bogata in proteine si nutrienti,iar cele doua zile de post in care oricum mananci (si poti manca hranitor si de post,de ex: soia,cartofi,fasole,orez,fructe etc.) te opresc in a te ingrasa,aceste doua zile te subnutresc,nu? Nu stiu,insa sincer mi se pare absurd. Cu o alimentatie sanatoasa poti si sa nu mananci mai nimic in cele doua zile de post si tot nu ai slabi. Eu mancam inainte 5-6 mese pe zi si bagam si suplimente "la greu". Am pus 11 kg in 3 luni. Deci se poate... Cumpara-ti si tu niste suplimente alimentare.
Raoul, scuza-ma ca intervin. Cred ca mama lui camy se teme ca ea sa nu foloseasca postul drept "scuza" sa nu manance. Este o consecinta a propagandei scheletelor ambulante din ziua de astazi: multe tinere refuza sa manance, dorind sa ajunga super-modele. Si atunci ele ascund faptul ca nu mananca sau isi gasesc scuze: azi ma doare burta, maine mi-e greata, poimaine nu mananc pentru ca am mancat mult la scoala, etc. Deci din cauza asta cred ca se teme mama lui camy.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.02.2011, 15:33:34
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Problema e că sunt subponderală, iar mama știe bine că sunt astfel dezlegată de la post. Așa că mă lasă să postesc doar vineri și o săptămână-două în posturile mari. Eu nu consider că aș avea nevoie, pentru că sunt oricum sănătoasă, iar faptul că nu țin mult post mă face vulnerabilă în fața poftei de mâncare nesănătoasă. L-am întrebat și pe preot la spovedanie, că dacă el ar fi zis să postesc mai mult, atunci și mama m-ar fi lăsat și a răspuns foarte relativ, m-a înțeles și pe mine și pe mama și nu mi-a dat un sfat concret.
Posturile nu sunt numai pentru anihilarea poftelor,ci in primul rand arata ascultarea fata de Biserica.

A nu posti denota de cele mai multe ori ca nu dai importanta poruncilor Bisericii.

Eu nu sunt de acord cu duhovnicii care dau prea usor dezlegarile de post.

Daca esti subnutrita,poti rezolva problema altfel,de exemplu cu produse apicole.Pastura ar fi o solutie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.02.2011, 15:39:53
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Am două întrebări:
Am procedat greșit în vreo privință? (Înafară că am uitat că țineam post)
Dacă am luat în zi de post o bucată de dulce, atunci mai are rost să ținem post în acea zi?
Eu vad ziua de post ca o zi in care ii daruiesc ceva lui Dumnezeu. A nu mai tine seama de post in aceste zile, inseamna a pierde constiinta faptul ca e o zi daruita Domnului.

Daca uneori uitam de aceasta zi si manacam de dulce, e bine sa tinem in continuare post. Ar fi minunat daca nu putem sa-i daruim toata ziua, macar o parte din ea sa-i daruim. Asa ca nu trebuie sa ne oprim din post.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.02.2011, 15:41:20
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Posturile nu sunt numai pentru anihilarea poftelor,ci in primul rand arata ascultarea fata de Biserica.

A nu posti denota de cele mai multe ori ca nu dai importanta poruncilor Bisericii.

Eu nu sunt de acord cu duhovnicii care dau prea usor dezlegarile de post.

Daca esti subnutrita,poti rezolva problema altfel,de exemplu cu produse apicole.Pastura ar fi o solutie.
Soluții sunt, dar nu poți vorbi cu mama.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.02.2011, 15:41:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Cand ai uitat,nu e pacat,iar cand ai mancat cu voie,acela e pacat.

Trebuia sa refuzi ciocolata,stiind ca ti-ai adus aminte de post.

Altadata asa sa faci :)
Foarte corect răspuns. Intenția este totul. Dacă uităm că e zi de post, nu e nimic grav. Dar, deîndată ce Spiritul Sfânt ne trimite harul aducerii aminte, suntem legați de obligația gravă de a-l ține.
Să presupunem că mi-au plăcut niște butoni de cămașă a unui coleg, deși erau dintre aceia de doi lei, din Obor. Am hotărât să-i iau eu, că el are mai multe perechi.
Este un furt mic. Materie mică, păcat mic.
Da, numai că, ajuns acasă, m-am uitat mai bine la ce butoni am dosit în palmă. Ceea ce părea sticlă ordinară, face acum ape în lumină. Îi verific și taie sticla. Ca să vezi ! Am două diamante de mare preț ! Ce noroc, acuma chiar că nu am să-i înapoiez colegului meu. Nici nu aș avea cum, dacă i-aș spune că i-am luat crezând că sunt de sticlă, nu m-ar crede. Este acesta un păcat de moarte ? Desigur. Dar când a fost consumat el? Nu prima dată, când am luat butonii despre care credeam că sunt de sticlă. Ci când am realizat valoarea bunului furat și nu l-am dus înapoi.

Dar foarte instructiv este să luăm și exemplul invers. Să presupunem că, văzând niște butoni cu splendide diamante la un coleg de-al meu, pe care le-aș putea vinde și aș lua banii de pe multe salarii, m-am decis să-i dosesc și să plec cu ei.
Ajuns acasă, constat că am avut un teribil ghinion. Ceea ce eu am crezut că va fi rezolvarea grijilor mele bănești, se dovedește a fi nu diamant, ci sticlă nenorocită. Așadar, am riscat pentru doi butoni de sticlă !!
Este acesta păcat de moarte ? Da. Nu prin valoarea a ceea ce am furat, ci prin intenția mea. Iată cum, ca regulă generală, intenția păcatului prevalează asupra materiei păcatului. Desigur că această regulă generală are și excepții. Despre ele, cu altă ocazie. Nu este frumoasă teologia morală ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 11.02.2011 at 15:44:24.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.02.2011, 15:42:43
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Intrebare

Cum ar trebui sa posteasca o persoana care e vegetariana ?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.02.2011, 15:43:36
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Sa se abtina de la alimente de origine animala,branza ,lapte,in zile de post....
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.02.2011, 15:45:14
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Sa se abtina de la alimente de origine animala,branza ,lapte,in zile de post....
Pai daca nu consuma asa ceva ?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.02.2011, 15:45:56
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Sa se abtina de la alimente de origine animala,branza ,lapte,in zile de post....
Asta face tot timpul
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.02.2011, 15:46:26
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Atunci ea nu trebuie sa se mai abtina de la nimic,din moment ce mananca numai verdeturi...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa faci cand chemi un Sfant sa-ti fie ocrotitor? roxana23 Reguli in Biserica 6 20.02.2011 00:30:09
Ce acatist sa faci cand esti acuzat pe nedrept? ellamarin Rugaciuni 18 15.02.2011 00:42:05
Ce faci cand iti pierzi increderea in cei de langa tine?? Florentina75 Generalitati 14 07.03.2010 16:45:38
ce faci cand nu mai dai de duhovnic? onyx235 Preotul 10 05.09.2009 17:30:23