Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.08.2008, 18:54:48
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Iata, in mare, de cate inselari s-a facut vinovata Ellen White:

Doamna White avea multe de spus despre cele trei mesaje din Apocalipsa 14:6-10. Ea spune că acestea erau baza mesajului si miscării sale.
Sustinea ca primul din ele s-a implinit in timpul miscării lui William Miller, odată cu fixarea datei de 1843-4.
Timp de vreo saizeci si cinci de ani a aplicat al doilea mesaj sau caderea Babilonului bisericilor protestante si a spus ca nu putea fi aplicat bisericii romano-catolice. Dar, asa cum am văzut, in 1911 si-a schimbat invataturile referitoare la acest mesaj si l-a aplicat in mod particular bisericii romane. Dacă are dreptate in expunerea ei posterioara, atunci s-a inselat si a invatat o eroare referitoare la al doilea mesaj aproape toata viata ei.
Al treilea mesaj avertizeaza impotriva falsei inchinari si a primirii semnului fiarei. Aproape toată viata ei, doamna White a invăatat că semnul fiarei este tinerea duminicii; dar după cum am văzut in capitolul precedent, spre sfarsitul vietii si-a schimbat parerile referitoare la acest lucru si a spus ca a tine si duminica Domnului e un lucru care ii este mereu plăcut.
Cu alte cuvinte, s-a inselat si a invatat o eroare in ceea ce priveste toate cele trei mesaje pe care ea si sustinatori ei le-au folosit ca bază a miscării lor. Daca era gresită de la bază, cum putem avea incredere in ea in alte probleme?
Pentru a aminti pe scurt unele din cele mai proeminente greseli ale ei, observati urmatoarele:
• A sustinut data fixata de William Miller la 1843-4.
• A sustinut data fixata de Capitan Bates la 1851.
• A invatat ca nu mai era salvare pentru pacatosi dupa Oct. 22, 1844 (invatatura usii inchise).
• A ascuns unele din viziunile si scrierile ei de la inceput si totusi, in 1882, a scos o carte ce pretinde ca contine toate scrierile ei de la inceput.
• A prezis ca Razboiul civil va fi un esec, ca natiunea va fi ruinata si ca sclavia nu va fi abolita.
• A caracterizat proclamarile lui Lincoln pentru zile de smerire și rugăciune ca fiind ,,insulte aduse lui Iehova’’.
• A invatat o reforma a imbracămintei care-i făcea pe adeptii ei de rasul lumii si pe care a abandonat-o si ea după ce a incercat s-o bage pe gatul bisericii timp de opt ani, ca revelatie divina si o datorie religioasa.
• A scris impotriva consumului de unt si oua.
• A interzis consumul de carne si a spus "Putem avea incredere in lideri care , la mese unde e servita carne se alătură celorlalti si mananca?" (Lake Union Herald, Oct. 4, 1911), si totusi, in secret, a mancat carne mai mult sau mai putin, toata viata ei.
• Si-a invatat adeptii ca n-ar trebui sa aplice zeciuiala asa cum considerau ei ci s-o aplice asa cum vroia ea.
A negat ca a fost influentata de scrisori si conversatii in scrierea marturiilor ei, cand de fapt adevarul era chiar opusul.
• Si-a bazat multe din mustrările ei pe rapoarte eretice si, contrar Scripturii, pe marturia unui singur martor.
• A pretins ca a primit o insarcinare divina pentru a demasca pacate secrete dar a esuat in mod mizerabil. in numeroase cazuri, a mustrat persoana gresita si adesea acuza oamenii de lucruri pe care nu le făcusera.
• S-a inselat in viziunea ei referitoare la planete si numarul satelitilor lor.
• A plagiat atat de mult ca una din cărtile ei a trebuit să fie ascunsa in intregime iar alta să fie revizuita, cu o cheltuiala de 3 000 de dolari.
• In 1905 a promis ca explica greselile si esecurile ei si a spus ca Dumnezeu o va ajuta sa o faca; dar in 1906 a spus că Dumnezeu i-a zis sa nu incerce acest lucru.
• Una din cele mai rele trasaturi a vietii si scrierilor ei e ca-L făceau intotdeauna responsabil pe Dumnezeu pentru greselile și esecurile ei.
• Cea mai grava inselatorie a ei si a adeptilor ei a fost să creada ca suferinta pe care i-o aducea epilepsia si crizele de epilepsie erau revelatii si viziuni de la Dumnezeu.
• Doamna White nu numai ca a pretins ca scrierile ei erau "mărturia lui Isus" si "spiritul profetiei" pomenit in Apoc. 12:17 si Apoc. 19:10, dar a sustinut cu putere ca ea si adeptii ei sunt cei 144,000din Apoc. 7:1-4 și Apoc. 14:5, desi in prezent numărul membrilor lor adulti e in jur de 150,000.(in 1920)
Cea mai importanta caracteristica a celor 144,000 descrisi in ultima carte a Scripturii e ca ,,in gura lor nu s-a gasit nici o viclenie’’.
Viclenia inseamna inselătorie. Nici o viclenie, inseamna nici o inselatorie. Dar, asa cum am aratat de atatea ori in aceasta carte, pretentiile doamnei White de a fi un profet inspirat de Dumnezeu au fost mentinute multa vreme prin inselatorie, atat din partea ei cat si din partea adeptilor si aparatorilor ei. Prin urmare, si ea si ei nu intrunesc descrierea si caracteristica pe care inspiratia divina le-a acordat-o celor 144,000.
Nici un dar adevărat de la Dumnezeu, nici un dar adevărat al Duhului n-a avut nevoie vreodată de viclenie inselătorie sau fete duble pentru a fi aparat si sustinut.
N-are rost să negam ca a vrut să fie o crestina si ca lucrarile ei contin multe lucruri bune. Il lasam pe Dumnezeu sa aprecieze motivatiile ei. Dar inaltele ei pretentii nu pot fi aparate. Sunt dezaprobate de prea multe fapte de necontestat.
________________________________________
Iustin, nu cred si nici nu ma intereseaza povestea pe care ai postat-o (nici macar nu am citit toata postarea ta). Am auzit si eu despre Ellen White si despre Miller si despre alti oameni. Sunt oameni, or fi spus multe lucruri bune, or fi spus si multe prostii: nu stiu. Stiu doar ca aveti talent sa le infloriti.

Singura autoritate, in materie de adevar, la care eu ma raportez, cu toata increderea, este SFINTA SCRIPTURA sau CUVANTUL LUI DUMNEZEU. Arata-mi cu Scriptura unde gresesc si-ti voi multumi.
  #12  
Vechi 07.08.2008, 18:57:05
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Legea este mai mica decat Legiuitorul shi Sabatul dat omului este mai mic decat Duminica data credinciosilor sfintzitzi... :)

marianne cum v-au pacalit mai marianne mai... de ce nu citeshti shi tu ce scrie acolo in Scripturi?...

shi eu iubesc legea Domnului... dar ca s-o faci trebuie sa shtii shi ce urmeaza dupa ea... shi ce pregateshte ea...

am zis ca nu-mi mai bag capul in viespar, ca asha ne-a invatzat parintele prooroc Arsenie Boca... acul ala sabatic sau legea aia a doua cu idolii de ce le folositzi fara sa le pricepetzi? e ca shi cand ai avea paine shi ai ashtepta sa se intareasca shi cand e suficient de tare te apuci s-o foloseshti pe post de ciomag sau ghiulea sau cineshtie la ce altceva o sa va dea prin cap s-o folositzi... la ce se poate folosi? noi shi aia impietrita o folosim la post uscat... mai roadem din ea cand iar suntem pacatoshi ca legea e pentru cei necredincioshi, pacatoshi, cei faradelege shi nu pentru dreptzi, nu pentru credincioshi...

"cat eratzi sub lege..." (sf Ap Pavel)

hai sa-tzi spun un secret, o taina foarte mare, poate asha o sa-tzi revi: "Domnul e Legea" :)
  #13  
Vechi 07.08.2008, 19:06:08
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Legea este mai mica decat Legiuitorul shi Sabatul dat omului este mai mic decat Duminica data credinciosilor sfintzitzi... :)

marianne cum v-au pacalit mai marianne mai... de ce nu citeshti shi tu ce scrie acolo in Scripturi?...
Daca tot va este mila de mine (ca asta inteleg din felul cum scrieti) puteti sa-mi aratati si mie unde a schimbat Domnul Iisus Hristos ziua a saptea, ca zi sfintita si binecuvantata, in ziua intaia (duminica). Stim ca Domnul Iisus Hristos, dupa ce a inviat, a mai stat 40 de zile pe pamant. A avut timp suficient sa ne spuna ca ziua pe care a sfintit-o Dumnezeu, de la creatie, s-a schimbat. Unde ne spune Mantuitorul lucrul acesta?
  #14  
Vechi 07.08.2008, 19:13:09
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

shi prin ea te lepezi de trup, de gLume (Eu Sunt Domnul Dumnezeul Tau, Sa nu ai altzi Dumnezei afara de Mine; sa nu-tzi faci, nici, shi nici sa te; sa nu iei; sa-tzi aminteshti sa munceshti shi sa te odihneshti ca sa cinsteshti; sa cinsteshti pe ca sa; sa nu ucizi; sa nu te desfranezi; sa nu furi; sa nu ridici; sa nu ravneshti la.... shi celelalte de la Adam pana la)..., bine bine, dar apoi? ce urmeaza marianne... tot aia ce spun sectantzii voshtrii?... tot la fariseii ce se inchina la ingerii cazutzi ajungem... tot ei urmeaza? 742x???:(:(
  #15  
Vechi 07.08.2008, 19:16:06
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariann
Citat:
În prealabil postat de vsovi
Legea este mai mica decat Legiuitorul shi Sabatul dat omului este mai mic decat Duminica data credinciosilor sfintzitzi... :)

marianne cum v-au pacalit mai marianne mai... de ce nu citeshti shi tu ce scrie acolo in Scripturi?...
Daca tot va este mila de mine (ca asta inteleg din felul cum scrieti) puteti sa-mi aratati si mie unde a schimbat Domnul Iisus Hristos ziua a saptea, ca zi sfintita si binecuvantata, in ziua intaia (duminica). Stim ca Domnul Iisus Hristos, dupa ce a inviat, a mai stat 40 de zile pe pamant. A avut timp suficient sa ne spuna ca ziua pe care a sfintit-o Dumnezeu, de la creatie, s-a schimbat. Unde ne spune Mantuitorul lucrul acesta?
acolo!:D citeshte mai atent...
  #16  
Vechi 07.08.2008, 19:34:50
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
shi prin ea te lepezi de trup, de gLume (Eu Sunt Domnul Dumnezeul Tau, Sa nu ai altzi Dumnezei afara de Mine; sa nu-tzi faci, nici, shi nici sa te; sa nu iei; sa-tzi aminteshti sa munceshti shi sa te odihneshti ca sa cinsteshti; sa cinsteshti pe ca sa; sa nu ucizi; sa nu te desfranezi; sa nu furi; sa nu ridici; sa nu ravneshti la.... shi celelalte de la Adam pana la)..., bine bine, dar apoi? ce urmeaza marianne... tot aia ce spun sectantzii voshtrii?... tot la fariseii ce se inchina la ingerii cazutzi ajungem... tot ei urmeaza? 742x???:(:(
ei vezi ca nu o iubesc suficient, ca e altfel deci am greshit ???

(Eu Sunt Domnul Dumnezeul Tau, Sa nu ai altzi Dumnezei afara de Mine; sa nu-tzi faci, shi nici, shi nici sa te; sa nu iei; sa-tzi aminteshti sa cinsteshti ziua 7-a ca s-o cinsteshti ca 6 zile sa lucrezi shi in a 7 zi sa te odihneshti; sa cinsteshti pe ca sa; sa nu ucizi; sa nu te desfranezi; sa nu furi; sa nu ridici; sa nu ravneshti la.... shi celelalte de la Adam pana la)...,

le-am incurcat de tot 3x???:(:(
  #17  
Vechi 07.08.2008, 19:52:41
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

...de ziua Domnului ca s-o cinsteshti :)
  #18  
Vechi 07.08.2008, 20:24:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

"1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau."

ce m-ash face fara scriptura? ash zice ca prostiile mele sunt de la Domnul...???

pana la urma, ia sa ne uitam la Domnul Hristos shi sa vedem care este ziua Domnului? Care a ales-o El sa fie ziua Lui? chiar daca este Domn shi al Sabatului... totushi care este ziua Lui?
  #19  
Vechi 07.08.2008, 23:19:02
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Uite motivele pentru care in Noul Testament nu se mai tine sambata:
1. Testamentul Nou a "invechit" pe cel dinaintea lui, numit "Vechi", si a innoit toate vechile asezaminte, intre care, desigur, si sambata. Asezamantul vechi nu era desavarsit; el era mai mult ca o umbra, o icoana (Evr., 10, 1; Col., 2, 16-17). Iata pentru ce a trebuit sa se intemeieze "...un Testament mai bun", "...un Testament Nou" (Evr., 8, 5-8).
Acestea avandu-le in vedere, marele apostol Pavel scrie impotriva acelora ce voiau sa se mai tina cele ale Legii Vechi si invinuiau pe cei ce nu le mai tineau, adresandu-se acestora din urma astfel: "Nimeni deci sa nu va judece pentru mancare sau bautura, sau cu privire la sambete, sau luna noua, care sunt umbra celor viitoare, iar trupul este al lui Hristos" (Col., 2, 16-17).
Se stie atat numai, ca El a facut o multime din minunile Sale sambata, fapt pentru care era amenintat cu moartea (Ioan, 5, 16).
De asemenea, nici apostolii nu respectau ziua sabatului, caci au smuls si au mancat spice de grau chiar in aceasta zi (Matei, 12, 1-3). Sfanta Evanghelie ne spune chiar ca iudeii cautau sa-L omoare pe Iisus "...pentru ca nesocotea ziua sambetei" (Ioan, 5, 18), pe care Hristos, ca Domn al Sabatului, a desfiintat-o.
Daca cercetam cu atentie Noul Testament, vedem ca toate poruncile Decalogului sunt reproduse in cuprinsul lui, de catre Mantuitorul sau de catre sfintii apostoli, in afara de aceea a sabatului. Astfel:
Porunca intai o gasim la Matei, 12, 31-32 si la Marcu, 3, 29.
Porunca a doua, in I Corinteni, 10, 14 si I Ioan, 5, 21.
Porunca a treia, la Iacov, 4, 12; 5, 12.
Porunca a cincea, la Matei, 15, 4; 19, 19,
Porunca a sasea, la Matei, 19, 18; si la Marcu, 10, 19.
Poruncile a saptea, a opta si a noua, la Matei, 19, 18 la Marcu, 10, 19 si in Romani, 13, 9.
Porunca a zecea, in Romani, 13, 9.
  #20  
Vechi 07.08.2008, 23:24:04
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Care sunt temeiurile scripturistice pentru serbarea Duminicii in locul sambetei ?
PREOTUL: Pentru noi, crestinii dreptmaritori, sarbatoarea cea mai mare este Invierea lui Hristos, zi de bucurie, caci insusi Domnul a intampinat in acea zi pe femeile mironosite zicandu-le: "Bucurati-va !" (Matei, 28, 9). Ziua invierii este ziua in care Mantuitorul nostru Iisus Hristos ne-a eliberat pe noi de robia pacatului (I Petru, 2, 24), asa cum oarecand Iehova a eliberat poporul Sau ales, din robia Egiptului. Ziua invierii este ziua sfintita prin insusi scump Sangele Sau, este ziua incredintarii ca am inviat din moartea pacatului si ca vom invia si din moartea trupeasca spre viata vesnica, daca vom adormi in credinta neindoita in Hristos, caci zice Sfantul apostol Pavel: "Iar daca Hristos n-a inviat, zadarnica este credinta voastra, sunteti inca in pacatele voastre si atunci si cei ce au adormit in Hristos au pierit" (I Cor., 15, 17-18). In alt loc: "Si daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Cor., 15, 14). Deci dupa marturia marelui apostol Pavel credinta crestinului nu valoreaza nimic fara incredintarea deplina ca Hristos a inviat a treia zi din morti, asa cum El insusi spunea mai inainte. Si daca Invierea lui Hristos este atat de insemnata pentru orice crestin, nu se cade oare sa fie mereu in mintea sa si sa o cinsteasca, serband-o imbracat in hainele albe ale curatiei, ca si ale ingerilor care au pravalit piatra de pe mormant (Matei, 28, 3; Marcu, 16, 5; Luca, 24, 4; I Ioan, 20, 11-12) ?
Duminica - ziua izbavirii noastre - se mai numeste in Sfanta Scriptura si "una a sambetelor" sau "ziua intaia a saptamanii" (Matei, 28, 1; Marcu, 16, 1; Luca, 24, 1; Ioan, 20, 1), "a treia zi" (Matei, 16, 21; 17, 23; Marcu, 8, 31; 9, 31; 10, 34; Luca, 9, 22; 24, 7) sau "dupa opt zile" (Ioan, 20, 26) sau "ziua Domnului" (Apoc., 1, 10).
). In ziua intaia a saptamanii s-a savarsit, la Emaus, prima Liturghie prin "frangerea painii" de catre Mantuitorul (Luca, 24, 30). In seara zilei celei dintai a saptamanii, Mantuitorul S-a aratat ucenicilor Sai, care erau adunati, cu usile incuiate, de frica iudeilor, zicandu-le: "Pace voua" (Ioan, 20, 19-20). In ziua cea dintai a saptamanii (Duminica), Mantuitorul a suflat peste ucenicii Sai, dandu-le puterea de a lega si a dezlega pacatele oamenilor. Apoi, tot in ziua Duminicii S-a aratat Mantuitorul iarasi ucenicilor Sai si lui Toma pe care l-a incredintat despre Invierea Sa (Ioan, 20, 26). Si tot Duminica S-a aratat Mantuitorul in Galileea (Marcu, 16, 14). Duminica S-a pogorat Sfantul Duh peste sfintii apostoli (Fapte, 2, l-10). In ziua Duminicii, sfintii apostoli savarseau "frangerea painii", adica Sfanta Liturghie (Fapte, 20, 7-12). In ziua Duminicii se facea, de catre apostoli, strangerea de ajutoare pentru crestini (I Cor., 16, 1-2), astfel ca Duminica, sfintita prin invierea Domnului - ca zi de slavire a Sa - devenea si sarbatoarea dragostei de frati. Despre ziua Duminicii a zis psalmistul: "Aceasta este ziua pe care a facut-o Domnul sa ne veselim intr-insa" (Ps. 117, 24), iar prin Apocalipsa i S-a descoperit evanghelistului Ioan tot in ziua Duminicii (Apoc., 1, 10).
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invataturi incredibile, mai putin cunoscute ale adventistilor Erethorn Secte si culte 400 28.03.2012 21:49:41
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 11:02:02
Despre Sabat georgeval Secte si culte 1108 28.07.2010 19:45:00
Despre Duminica sau ziua Invierii! alecsandru Secte si culte 25 06.11.2007 20:26:52
despre ziua aliturgica NiCcoleta Sfanta Liturghie 1 02.03.2006 10:58:33