Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 23.04.2008, 06:09:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

anita, eu nu am indemnat fetele sa mearga la biserica descoperite, am spus doar sa fie lasate in pace d.ac.p.d.v. si sa nu mai fie bodoganite ca nu se imbrobodesc si nu se impiedica in fuste lungi, ca nu in asta sta credinta.

si ne mai intrebam apoi, vai, de ce nu vin tineri/tinerele la biserica?!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 23.04.2008, 08:48:47
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Dar cine le bodogane sa mearga la biserica ?
Eu nu imi indemn copiii sa mearga ,desi uneori le mai adresez cate o invitatie ,din mers ,dar ei vor merge cand vor considera .Copiii nu merg la biserica din cauza emisiunilor la TV ,(vezi MTV,cu concursuri ,care isi injura mai bine mama ,sau pink my car ,etc), din cauza muzicii rock ,manele ,distractii ,internet ,viata fara griji si nu in ultimul rand a educatiei din familie.
Si apoi cum eram si noi la varsta lor?
Tot asa ,dar acum vad multi copiii care vorbesc urat si nu isi respecta parintii ceea ce pe vremea adolescentii mele se intampla mai rar.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 24.04.2008, 20:32:52
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Solomon 22:6 Deprinde pe tanar cu purtarea pe care trebuie s-o aiba; chiar cand va imbatrani nu se va abate de la ea.

Trebuie sa ii inveti pe copii de Dumnezeu, nu sa ii lasi in voia intamplarii. Pentru ca anii critici din copilarie il pot influenta pe un copil sa isi aminteasca de Dumnzeu pana la caruntete. Aici trebuie implicare activa in educarea copiilor. Le trebuie date niste norme, principii, adevaruri.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 25.04.2008, 15:49:35
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Just Mirela,....JUST!,ai dreptate.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 25.04.2008, 15:51:49
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Chiar Preasfintitul mi-a spus intr-o zi sa nu ma mai imbrac mereu in negru la biserica,fiindca sunt totusi tanara si nici nu am a purta doliu.Iar eu am venit a doua zi cu o bluza rosie...INCAPATANATA CE SUNT!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 25.04.2008, 18:46:59
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Ecclesiastul 9
7. Du-te si mananca cu bucurie painea ta si bea cu inima buna vinul tau, pentru ca Dumnezeu este indurator pentru faptele tale.
8. [color=red]Toata vremea vesmintele tale sa fie albe si untdelemnul sa nu lipseasca de pe capul tau![/color]

Matei 6
16. Cand postiti, [color=red]nu fiti tristi ca fatarnicii; ca ei isi smolesc fetele, ca sa se arate oamenilor[/color] ca postesc. Adevarat graiesc voua, si-au luat plata lor.
17. Tu insa, cand postesti, [color=red]unge capul tau si fata ta o spala,[/color]
Reply With Quote
  #107  
Vechi 04.05.2008, 00:56:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sunt persoane care nu vin imbracate cum trebuie pentru ca nu fac o distinctie clara intre biserica si ceea ce se petrece in lume. Aceste persoane cred ca ne intalnim si pentru a ne arata altora. Dar sa fim onesti cu noi si sa recunostem ca si noi alergam cu privirea in jur si nu o coboram in noi insine. Daca ochiul este in afara, trebuie sa intelegem ca se agata irecuperabil de chipurile acestei lumi.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 05.05.2008, 13:49:53
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Se cade?Ori nu se cade?...Pai nu se cade!!!,dar ce sa facem daca suntem oameni,ispititi de propriile instincte adaugate parca,cu rivalitate in trupul nostru trecator,sfidator de trecator.
Incercam sa fim altfel,sa traim altfel...sa ne rugam altfel Lui Dumnezeu,de aceia devenim confuzi si ne afundam tot mai mult in legi pe care nu le putem noi insine intelege,apoi ajungem sa ne intrebam;se cade?Cate nu se cade sa facem,si totusi facem fara pic de sfiala!!!!Pentru ca simtim mai mult decat putem exprima noi in literatura aceasta omeneasca,pentru ca noi cugetam destul de intens la ceea ce simtim si realizam,pentru ca ne-am indepartat prea mult de acele zece porunci date cu strasnicie,si le-am diversificat intelesurile in asa masura incat ele au pierit ingropate in non sens.Nu trebuie sa ne fortam in viata de castitate,nu trebuie sa ne obligam la foame si "fariseism",nu trebuie muncim pana ce ne cad madularele atasate de unelte,trebuie doar sa nu uitam ca suntem oameni,ca avem o menire clara pe pamant,dar si o viata de trait si de administrat intr-un mod decent,rational.Trebuie sa admitem ca a fost data inmultirea neamurilor pe amant,ca ne-a fost dat sa muncim pamantul pentru a ne dobandi hrana cea de toate zilele,ca a fost combatuta nemultumirea prin smerenie,trebuie sa fim simpli pentru a fi mai aproape de adevarata noastra valoare pamanteana,altfel ne complicam,altfel gresim mai cu precadere fata de legile spirituale pe care noi insine le invocam.Astef credinta devine o teorie impopotonata in atatea si-atatea metafore,iar realitatea imbracata in acest interminabil;se cade?
Reply With Quote
  #109  
Vechi 05.05.2008, 14:36:52
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Daca femeia vine imbracata cuvincios adica sa nu aiba haine transparente sau stramte care este problema?

Daca vine imbracata cu haine mai transparente sau mai stramte da nu isi da seama si isi da apoi seama probabil poate sa spuna asta la Sfanta Spovedanie.
Oricum daca eu vad o femeie si simt ma lupta pofta curviei oara dansa e de vina?

Ca mi se intampla si mie uneori asa ceva.
Nu sunt si eu de vina?

Ca dupa cuvantul Sfantului Maxim Marturisitorul curvia ne lupta ori daca mancam si dormim prea mult sau daca suntem mandri - caz in care prin ingaduinta lui Dumnezeu se intampla asa ceva ca sa ne smerim .

Da ce Domnul Dumnezeul nostru Iisus Hristos nu o fi vazut nu stiu cate femei imbracate necuvincios? Si ce s-a smintit la vederea vreuneia?
Nu.

Sau Sfantul Apostol Pavel cand se ducea si predica credeti ca nu a vazut trupuri dezgolite de femei?
Si ce s-a smintit?
Nu.

Deci faptul ca petrec despartit de Dumnezeu e cauza.

Iar daca anumite surori vin la Sfanta Biserica mai asa imbracate trebuie sa ne bucuram ca au venit si sa asteptam sa le lumineze Dumnezeu. Iar daca le mustram sa le mustram cu dragoste si cu mila .

Dumneavoastra nu stiti ca la manastirea Sfanta Maria de la Techirghiol veneau membri MISA goi in biserica si Parintele Arsenie Papacioc niciodata nu i-a judecat?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 05.05.2008, 14:55:31
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ia uitati aici o povestire despre actualul patriarh al Serbiei PF Parinte Pavle:

"Dificultățile diaconului. În clădirea Patriarhiei adesea se repovestește dialogul Patriarhului purtat cu diaconul care-l însoțește peste tot, pe când plecau să facă slujbă în biserica de la Banovo brdo.
- Cum vom merge? Cu automobilul? - întrebă diaconul.
- Cu autobuzul! - răspunse Patriarhul cu hotărâre.
- E aglomerație, e înăbușitor in autobuz, și nici nu-i aproape...
- Mergem! - zise din nou scurt Sfinția Sa.
- Dar... - mergând în urma Sa, diaconul avansă un argument nou, major - Sfinția Voastră, este vară, multă lume merge la Ada Ciganlija [cel mai vestit ștrand], autobuzele sunt pline de lume despuiată. Nu e potrivit...
- Știți, părinte - se întoarse Patriarhul Pavle - fiecare vede ceea ce dorește! "

(http://www.laurentiudumitru.ro/minunate-apoftegme-patriarhul-Serbiei-Pavle.php)
Reply With Quote
Răspunde