Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1751  
Vechi 27.11.2009, 13:05:21
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
.......????!!!!???? Execrabil.......

Doua curente de gandire opuse

Exista doua curente opuse care descriu sufletul:
  • Unul care sustine ca este nemuritor si imaterial, distinct de trup, si care deci supravietuieste mortii.
  • Altul care sustine ca este muritor si material, indistinct de trup, si care deci moare.
Doctrina sufletului nemuritor

Este una din doctrinele teologiei moderne. Sustine ca sufletul este nemuritor si imaterial, distinct de trup, si care deci supravietuieste mortii.
Sursa doctrinara

Majoritatea religiilor pagane sustin acelasi lucru!!!!!!!??????.... ca omul are o parte invizibila, imateriala si imortala, care este eliberata din incatusarea trupului prin moarte. In particular, filozofia greceasca sustine prin Socrate ca:



Teologia moderna a crestinatatii invata aceleasi lucruri ca mai sus: ca sufletul e invizibil, nemuritor, imaterial. In particular, Ortodoxia spune ca dupa ce sufletul paraseste trupul, el ajunge in lumea spirituala.


Sf. Teofan Pustnicul (wikipedia), scrie intr-un mesaj catre o femeie care murea:
"Nu vei muri. Trupul tau va muri, dar tu vei fi intr-o alta lume, fiind vie, amintindu-ti de sine si recunoscand intreaga lume din jurul tau."
In acord cu afirmatia Sarpelui!!!?????


Vezi articolul Moartea.
Cele de mai sus( adica cele afirmate de Sf. Teofan Pustnicul!!!!!????) reprezinta o versiune a ceea ce Diavolul insusi spune in gradina Edenului:
Atunci sarpele a zis femeii: "Hotarat, ca nu veti muri" - Geneza 3:4
Odata ce a devenit clar pentru oameni ca intr-adevar mor, revizia acestei minciuni!!!!????????? era necesara: "Nu vei muri. Trupul tau va muri, DAR tu vei fi intr-o alta lume, fiind VIE" - Sf. Teofan Pustnicul (wikipedia).
Astfel, afirmatia initiala a Sarpelui - ca oamenii nu vor muri - ramane aparent valabila. Diavolul nu ii spusese Evei ca trupul lor nu va muri, ci ca ei, ca fiinte constiente, ca indivizi, nu vor muri - adica exact ceea ce afirma doctrina sufletului nemuritor, ca viata continua la nesfarsit, doar ca sub o alta forma dupa ce ne debarasam de trupul carnal.


Iisus cu un singur " i" ??????!!!!!!!!! Dumnezeuleeeeeeeeeeeeeeeeeeeee...a carei secte este acest site??????
A uneia urite si antihristice , fa cunostintu cu .. ADVENTISTII.
  #1752  
Vechi 27.11.2009, 13:16:36
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
A uneia urite si antihristice , fa cunostintu cu .. ADVENTISTII.
Doamne, dar citeam si nu imi venea sa imi cred ochilor...dar e de inteles, niste adepti si urmasi ai unor oameni precum Miller si White..cum ar putea scrie ceva sanatos sau sa inteleaga ceva cum trebuie????!!!

Doamne, Doamne, apara-ne, pazeste-ne si ne lumineaza pe toti, daca ei nu vor sa se roage pentru asta!!!
  #1753  
Vechi 27.11.2009, 15:46:35
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

De unde deduceti voi ca http://www.proto-teologia.info/wiki/...Proto-Teologia ar fi site adventist?Nu scrie ABSOLUT nimic pe el in sensul asta.
Si nu numai biserica adventista are aceasta conceptie despre"viata"dupa moarte.Mai dau inca doua exemple(ce-i drept,nu din Romania,cel putin una din ele):
http://www.ucg.org/easteuropean/Romanian/ADRomanian.pdf
http://www.ucg.org/easteuropean/
http://www.christadelfieni.ro/documente/death-rom.pdf
http://www.christadelfieni.ro/literatura.htm
E regretabil intr-adevar ca biserica crestina initiala,s-a scindat in atatea factiuni.Dar nici n-avea cum sa fie altfel,de vreme ce a trecut atata timp de atunci.
  #1754  
Vechi 27.11.2009, 16:04:01
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de preamultadezbinare Vezi mesajul
De unde deduceti voi ca http://www.proto-teologia.info/wiki/...Proto-Teologia ar fi site adventist?Nu scrie ABSOLUT nimic pe el in sensul asta.
Si nu numai biserica adventista are aceasta conceptie despre"viata"dupa moarte.Mai dau inca doua exemple(ce-i drept,nu din Romania,cel putin una din ele):
http://www.ucg.org/easteuropean/Romanian/ADRomanian.pdf
http://www.ucg.org/easteuropean/
http://www.christadelfieni.ro/documente/death-rom.pdf
http://www.christadelfieni.ro/literatura.htm
E regretabil intr-adevar ca biserica crestina initiala,s-a scindat in atatea factiuni.Dar nici n-avea cum sa fie altfel,de vreme ce a trecut atata timp de atunci.
Pai de ce nu scrie adica, evita sa isi asume erorile si scriu asa sa para ca vin din neant acele interpretari eronate? Daca tu esti de acord cu cele scrise acolo si esti adventist...nu iti dai seama ca i-ai desconspirat????

Pai asa este, compatimeste-te si plangi in pumni, ca ai mare dreptate, voi sunteti a nu stiu cata sciziune...sa te lumineze Dumnezeu si sa revii in sanul Bisericii Adevarate!

Stiu, e greu drumul pentru voi si se vede...greu greu, si inca v-ati mai si ratacit in ratacire din cauza unor rataciti ( asa cum ii cunoaste toata lumea si nu cred ca mai e nevoie sa va spun ce palme ati primit de-a lungul timpului datorita acestor fondatori, pe care evitati sa ii si pomeniti, dar a caror erezie continuati sa o respectati cu sfintenie).
  #1755  
Vechi 27.11.2009, 17:31:47
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

preamultadezbinare,intelegerea ta asupra versetului Matei 10:28,tot nu are logica,chiar daca ii atribui in acest context cuvantului "suflet" sensul de psihic.Tu ai spus ca :"Cineva ma poate omori,dar mai mult decat atat nu poate sa faca.Nu-mi poate impune ce sa gandesc,ce sa simt,ce sa fac.".Daca esti mort toate procesele ce tin de organismul uman inceteaza.Psihicul depinde de trup,nu poate exista independent de trup,nu este totuna cu sufletul.Deci daca trupul e mort si "psihicul",ca si componenta a sistemului nervos este "mort".In Matei suflet nu are sensul de psihic,ci mai repet,de o entitate umana ce continua sa existe si dupa moartea trupului.Nu pot sa iti spun cum are loc aceasta,cert este ca biblia da de inteles ca asa este,iar experientele gen "moarte clinica" despre care nu stiu de ce refuzati sa discutati,intareste si mai mult aceste lucruri.Nu stiu ce traducere ai folosit la versetul din Luca 12:4,5,dar 'mi se pare' ca traducerea folosita de mine este mai buna.Evident ca cei care ucid trupul nu mai pot face nimic mai mult.
Am mai spus si o mai spun,in rai vor intra toti cei neprihaniti dupa inviere,deci trup,duh si suflet.Nu mai repet alte lucruri fiindca le-am mai spus.
Moise la muntele schimbarii la fata era ori duh ori suflet.Si despre aceste lucruri am mai discutat in niste postari anterioare,as plictisi daca mai repet de multe ori aceleasi lucruri.
  #1756  
Vechi 27.11.2009, 20:46:59
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Totpeetor
Pt.pasajul Luca 12:4,5 am folosit traducerea Cornilescu.Iti dau si siteul de pe care l-am luat: http://www.rcrwebsite.com/readbible/index.htm
Aceste pasaje cum le interpretezi,nu ca"psihic"?
Matei 26:38-Isus le-a zis atunci: "Sufletul Meu este cuprins de o intristare de moarte; ramaneti aici si vegheati impreuna cu Mine."
Marcu 14:34-El le-a zis: "Sufletul Meu este cuprins de o intristare de moarte; ramaneti aici si vegheati!"
Eu nu refuz sa discut despre experientele de moarte clinica.Am citit si cartea lui Raymond Moody"Viata dupa viata".Dar hai sa te intreb un lucru:cum ia nastere acel"suflet"care la moarte se separa de trup si duce o existenta independenta?In momentul conceptiei,un spermatozoid fecundeaza un ovul.De unde vine sufletul?
Iar in VT,unde gasesti tu vorbindu-se de "viata dupa moarte"?
  #1757  
Vechi 27.11.2009, 20:54:26
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

AndruscaCIM
Nu pot spune ca sunt adventist.Sunt insa de acord cu ei in aceasta privinta(a "vietii"dupa moarte).
Mi se pare ca religia produce prea multa dezbinare in ziua de azi,pe langa alte lucruri(cum ar fi politica).De aceea oamenii nu pot face ceva constructiv,ca se lovesc prea mult de diferentele de ordin religios,etc.
Care e Biserica Adevarata?De ce numai una?De ce as crede eu ca aceea e "cea adevarata"?Toate spun asta.
  #1758  
Vechi 28.11.2009, 00:20:10
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

preamultadezbinare,consider ca pasajul din Luca 12:4-5 e o completare a celui din Matei 10:28,deci aici se faceau referiri la suflet.Sufletul vine de la Dumnezeu,nu stiu ce sens are intrebarea ta.Dumnezeu cand a suflat suflare de viata catre Adam,a daruit-o tuturor oamenilor,pentru ca Adam este parintele intregei lumi.
In Vechiul Testament se vorbeste despre Locuinta Mortilor,si in toate pasajele in care se vorbeste despre acest loc,vedem ca acolo sunt suflete nu trupuri.In Vechiul Testament vedem ca dupa ce moare cineva sufletul sau "pleaca in Locuinta mortilor".Si despre aceste lucruri am mai vorbit pe acest topic.Oare au nevoie mortii de locuinte?Doar viii au nevoie de acestea.Poate imi vei spune si tu ca este vorba despre "mormant".Daca ar fi asa de ce nu se vorbeste despre locuinte ale mortilor?In schimb locuinta este doar una si diferite pasaje biblice ne arata clar ca este vorba despre un spatiu anume.

Last edited by Totpeetor; 28.11.2009 at 00:22:11.
  #1759  
Vechi 29.11.2009, 09:30:27
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
consider ca pasajul din Luca 12:4-5 e o completare a celui din Matei 10:28
"Completare" doar ca imagine ce ne-o putem face despre discursul lui Hristos. Luca descrie ce a aflat în urma cercetărilor amănunțite, Matei ceea ce a auzit în calitate de martor ocular. Însă din orice perspectivă ai privi discursul, Hristos nu face aluzie deloc la un suflet nemuritor. Ba din contră! De consideri "sufletul" referindu-se exclusiv la psihic, intelect, etc., intri într-un hățiș teologic mai profund:

Matei 10:28 "Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, dar cari nu pot ucide sufletul; ci temeți-vă mai degrabă de Celce poate să piardă și sufletul și trupul în gheenă."

Două idei reies pregnant din acest verset:
1. Sufletul poate fi distrus (același termen apollumi folosit în original pentru a pierde), nimicit cu desăvîrșire; deci nu este nemuritor.

2. În Iad [ghehennah], sufletul va fi distrus într-un final, chinurile nu vor dura o eternitate.



Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
In Vechiul Testament se vorbeste despre Locuinta Mortilor,si in toate pasajele in care se vorbeste despre acest loc,vedem ca acolo sunt suflete nu trupuri.
Aceeași neadevărată generalizare. Ia te rog un singur verset (dar unul singur, nu 17) pe care-l consideri cel mai reprezentativ și din care reiese cel mai clar ideea nemuririi sufletului în locuința morților și arată-ni-l și nouă.
  #1760  
Vechi 29.11.2009, 18:02:10
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Adevarul e posibil sa fie pe undeva pe la mijloc.In sensul ca "sufletul",pastrat de Dumnezeu pana la judecata de apoi,e ceva inconstient.Nu se chinuie,nu se bucura,nu stie nimic.De aceea moartea(prima moarte) e comparata de atatea ori cu somnul.Cand vom fi inviati,vom fi judecati,iar apoi cei care nu vor fi gasiti demni de viata vesnica,vor fi distrusi total,anihilati,si asta pt.totdeauna,de aceea se spune in Matei 10:28 sa ne temem de cel ce poate sa piarda si sufletul si trupul in gheena.Pana atunci,ei("sufletul lor") vor fi"pastrati",dar dupa judecata nu,ci vor fi stersi pt.vesnicie,moartea a doua fiind definitiva si irevocabila,din ea nemaiexistand trezire...
"Caci, daca credem ca Isus a murit si a inviat, credem si ca Dumnezeu va aduce inapoi, impreuna cu Isus, pe cei ce AU ADORMIT in El."
"Toti plangeau si o boceau. Atunci Isus a zis: "Nu plangeti; fetita n-a murit, ci DOARME."
"Dupa aceste vorbe, le-a zis: "Lazar, prietenul nostru, DOARME; dar Ma duc sa-l trezesc din somn."
"Fiecaruia din ei i s-a dat o haina alba si li s-a spus SA SE MAI ODIHNEASCA putina vreme, pana se va implini numarul tovarasilor lor de slujba si al fratilor lor, care aveau sa fie omorati ca si ei."
http://www.rcrwebsite.com/biblesuper...upersearch.php
Asa ca ,oricum,suntem departe de doctrina raiului si a iadului imediat dupa moarte...Iar pilda bogatului nemilostiv,eu o iau doar ca pe o pilda.Altfel ar trebui sa cred ca unul precum Cain,de ex.,se perpeleste in iad de vreo 5000 de ani,iar Hitler de nici macar 100.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17