Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.07.2010, 22:19:25
Daniela87 Daniela87 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Mesaje: 42
Implicit Manastirea Caraiman

Am citit multe pe internet despre aceasta sfanta manastire si tare as vrea sa merg acolo in vara cand o sa ajung acasa. As vrea totusi sa aud (citesc, mai bine zis) parerile celor care au fost deja acolo. Am auzit ca este foarte frumos, este inundat netul cu articole despre manastire dar foarte putine comentarii si pareri personale. A fost cineva?


PS: Imi cer scuze daca nu am ales bine sectiunea la care sa deschid topicul dar chiar nu am mai gasit alta mai potrivita. Iar daca mai este vre-un topic pe subiectul asta iar imi cer scuze, nu l-am gasit...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.07.2010, 23:18:11
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela87 Vezi mesajul
Am citit multe pe internet despre aceasta sfanta manastire si tare as vrea sa merg acolo in vara cand o sa ajung acasa. As vrea totusi sa aud (citesc, mai bine zis) parerile celor care au fost deja acolo. Am auzit ca este foarte frumos, este inundat netul cu articole despre manastire dar foarte putine comentarii si pareri personale. A fost cineva?


PS: Imi cer scuze daca nu am ales bine sectiunea la care sa deschid topicul dar chiar nu am mai gasit alta mai potrivita. Iar daca mai este vre-un topic pe subiectul asta iar imi cer scuze, nu l-am gasit...
Este o manastire deosebita, parca natura confirma minunile petrecute cu Parintele Gherontie Puiul. De doua saptamani manastirea are un nou staret pe parintele David- din manastirea Crasna- Prahova.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.07.2010, 01:07:25
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

este cea din busteni? daca aceea este, este superb am poze.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.07.2010, 01:29:05
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Manastirea Caraiman - Busteni
Attached Images
File Type: jpg SNV80751.jpg (40,2 KB, 17 views)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.07.2010, 20:45:58
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Pai eu nu cred ca poti 'simti' ceva din aceea manastire,daca nu stai cateva zile acolo.Oricum am inteles ca au conditii de 3 stele,dar nu accepta rezervare telefonica.
Eu am fost si de Pasti acolo am mai fost si in alte dati.Dar cred ca nu qam trecut de nivelul superficial al vederii.Trebuie sa intri un pic in viata acelor calugari,sa participi la slujbe,sa te umpli de sfintenia acelui loc.De visul unui om,devenit realitate...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.07.2010, 07:39:04
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Manastirea Caraiman - Busteni
da aceasta este. este anevoios drumul pana acolo, dar nu e departe si iti trebuie putina conditie fizica, dar se poate merge si cu masina insa nu stiu eu pe unde.
Attached Images
File Type: jpg DSC00827.jpg (44,3 KB, 11 views)
File Type: jpg DSC00826.jpg (39,2 KB, 11 views)
File Type: jpg DSC00840.jpg (20,8 KB, 11 views)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.07.2010, 08:59:27
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Implicit am fost ieri la manastire 25.07.2010

Am fost ieri la acesta frumoasa manastire, era plin de oameni de toate felurile, din toate colturile tarii si nu numai, am intrat si la scumpul parintel care ne-a spus o rugaciune pentru facerea de copii, si mi-a mai zis sa fie baiat si sa-l fac preot si sa-l aduc aici :))
Minunat acest parinte, este un om bun, se vede de la departare, are o mana blanda, calda si usoara ca un fulg. Recomand cu mare dragoste sa mergeti sa vizitati aceasta manastire.

Cu masina se poate intra pe un singur drum astfel:
1. Daca veniti dinspre Bucuresti ve-ti vedea o placuta indicatoare cu manastirea Caraiman, este un drum in rampa, cam anevoios care mie cel putin mi-a cam dat batai de cap (sunt incepator in ale sofatului).
Daca totusi ratati aceasta intrare cu masina, mai exista o intrare, dar pe aceea intrati si lasati masina la poalele muntelui, de acolo urcati putin pe o carare din pamant, printre copacei.
2. Daca veniti dinspre Brasov, nu ve-ti gasi nici prima nici cea de-a doua intrare pentru ca nu sunt table indicatoare pentru intrari din acest sens de mers, eu le-am ratat pe amandoua :) dar am intors masina si pana la urma am ajuns.
3. Daca veniti la manastire Duminica, aveti grija cu locul de parcat masina, sus este o parcare mare dar din pacate este plina, va sugerez sa parcati masina pe undeva pe jos.
Daca mergeti in timpul saptamanii nu este nici o problema cu parcatul masinii dumneavoastra.

Inca odata va recomand cu mare caldura aceasta sfanta manastire.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.07.2010, 10:01:58
adriana92 adriana92 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Trimite un mesaj prin ICQ pentru adriana92 Trimite un mesaj prin AIM pentru adriana92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela87 Vezi mesajul
Am citit multe pe internet despre aceasta sfanta manastire si tare as vrea sa merg acolo in vara cand o sa ajung acasa. As vrea totusi sa aud (citesc, mai bine zis) parerile celor care au fost deja acolo. Am auzit ca este foarte frumos, este inundat netul cu articole despre manastire dar foarte putine comentarii si pareri personale. A fost cineva?


PS: Imi cer scuze daca nu am ales bine sectiunea la care sa deschid topicul dar chiar nu am mai gasit alta mai potrivita. Iar daca mai este vre-un topic pe subiectul asta iar imi cer scuze, nu l-am gasit...
Si eu am fost vineri(23.07)...foarte frumos...un colt de rai.Daca aveti ocazia sa mergeti nu o sa regretati deloc.Eu nu pot sa va zic mai multe ca nu am stat foarte mult,numai vreo ora,dar ce am vazut in ora aceea mi-a placut foarte mult...Domnul sa va ajute sa ajungeti si dv.in acel loc minunat si binecuvantat.Doamne ajuta.Multe bucurii.....
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.07.2010, 16:24:43
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cica acolo este un preot vazator cu duhul dar nu stiu cum il cheama
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.07.2010, 11:58:30
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Cica acolo este un preot vazator cu duhul dar nu stiu cum il cheama
Parintele Gherontie, care este si intemeietorul monastiri. Recomand celor care ajung acolo sa se roage la pomul unde Maica Domnului i s-a aratat la alegerea locului de ridicare a monastirii, apoi sa nu plece imediat. Sa se aseze in poiana si sa stea acolo un timp. O sa plecati plutind ! Este loc sfant !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
manastirile Caraiman,Frasinei angeltm Pelerinaje la locuri Sfinte 8 04.03.2011 10:14:49
Manastirea Govora cristineltrascu Intrebari utilizatori 0 08.02.2011 18:02:38
Manastirea Ormilia dobrin7m Pelerinaje la locuri Sfinte 0 30.01.2011 19:59:42
Manastirea Stavnic iconar bizantin Intrebari utilizatori 1 30.09.2010 22:47:05
manastirea nicula melena Generalitati 4 05.10.2009 01:56:12