Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.11.2005, 08:21:39
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Sarbatorile Sfintei Fecioare Maria in calendarul Arhidiecezei catolice de Bucuresti:

1 ianuarie: Sfanta Fecioara Maria, Nascatoarea de Dumnezeu - solemnitate
25 martie: Buna-Vestire - sarbatoare
luna Mai este inchinata Sfintei Fecioare - rugaciuni si program liturgic specific
31 mai: Vizita Sfintei Fecioare Maria la Elisabeta - comemorare
a treia sambata dupa Rusalii: Inima neprihanita a Mariei - comemorare
15 august: Adormirea Maicii Domnului - solemnitate
8 septembrie: Nasterea Sfintei Fecioare Maria - solemnitate
12 septembrie: Sfantul Nume al Mariei - comemorare
15 septembrie: Sfanta Fecioara Maria Indurerata - comemorare
7 octombrie: Sfanta Fecioara Maria, Regina Rozariului - comemorare
21 noiembrie: prezentarea la Templu a Sfintei Fecioare Maria - comemorare
8 decembrie: Neprihanita Zamislire a Sfintei Fecioare Maria - solemnitate
ultima Duminica din decembrie: Sfanta Familie: Isus, Maria si Iosif
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.11.2005, 14:55:30
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB
Sarbatorile Sfintei Fecioare Maria in calendarul Arhidiecezei catolice de Bucuresti:

1 ianuarie: Sfanta Fecioara Maria, Nascatoarea de Dumnezeu - solemnitate
25 martie: Buna-Vestire - sarbatoare
luna Mai este inchinata Sfintei Fecioare - rugaciuni si program liturgic specific
31 mai: Vizita Sfintei Fecioare Maria la Elisabeta - comemorare
a treia sambata dupa Rusalii: Inima neprihanita a Mariei - comemorare
15 august: Adormirea Maicii Domnului - solemnitate
8 septembrie: Nasterea Sfintei Fecioare Maria - solemnitate
12 septembrie: Sfantul Nume al Mariei - comemorare
15 septembrie: Sfanta Fecioara Maria Indurerata - comemorare
7 octombrie: Sfanta Fecioara Maria, Regina Rozariului - comemorare
21 noiembrie: prezentarea la Templu a Sfintei Fecioare Maria - comemorare
8 decembrie: Neprihanita Zamislire a Sfintei Fecioare Maria - solemnitate
ultima Duminica din decembrie: Sfanta Familie: Isus, Maria si Iosif
1. Ce ne mai puteti spune despre luna mai care sa inteleg in cultul mariologic al Bisericii Catolice, este inchinata toata Prea Sfintei Fecioare Maria. De ce? Ce inseamna, ce simbolizeaza?
2. Ce sunt comemorarile si sarbatorile? Solemnitatile am inteles ca sunt echivalentul ortodocs al sarbatorilor imparatesti, inchinate Sfintei Treimi si Prea Sfintei Fecioare Maria.
3. Spuneti-ne cate ceva despre Sfantul Nume al Mariei! desigur numele Prea Sfintei Fecioare Maria.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.10.2006, 14:13:46
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

SFANTUL IOAN DE KRONSTADT (+1908) „Care dintre ortodocsi nu ar dori unirea cu toti catolicii sau luteranii si sa fie una cu ei in Hristos, o singura Biserica, o singura obste a celor credinciosi! Care insa, dintre aceste-zise biserici, mai ales dintre intai-statatorii numiti papi, patriarhi, mitropoliti,arhiepiscopi si episcopi, xiondzi (numele polonez pentru preot n.n.) sau pateri se va invoi sa se lepede de ratacirile sale? Nici unul. Iar noi nu putem sa ne invoim la invatatura lor eretica fara sa aducem vatamare mantuirii sufletului nostru. Oare se pot uni cele de neunit - minciuna cu adevarul?Iezuitii catolici in folosul papei si a propriei lor vederi
si scopuri egoiste si meschine, au pervertit legea constiintei si legea Evangheliei, afirmand ca pentru atingerea scopurilor proprii sau a scopurilor religioase, catolicii pot intrebuinta
toate mijloacele nelegiuite: adica si ca sa omoare si ca sa vicleneasca in tot felul si sa prigoneasca credinta ortodoxa, sa o numeasca schismatica si o credinta de caini, si sa-i arda pe ruguri pe ortodocsi, ca pe Hus si pe altii.Neindoielnice sunt cuvintele Mantuitorului nostru
Iisus Hristos: Cel ce nu este cu Mine, este impotriva Mea (Matei 12,30). Catolicii, luteranii si reformatii au apostaziat de la biserica lui Hristos - ei nu sunt de un cuget cu noi,nutresc vrajmasie impotriva noastra, cauta din rasputeri sa ne omoare, ne stramtoreaza in tot chipul pentru credinta noastra,ne batjocoresc si ne fac toate felurile de neplaceri mai ales in
asezarile lor cele mai insemnate, ei merg in chip vadit impotriva lui Hristos si a Bisericii Sale, nu cinstesc de viata facatoarea Cruce, sfintele icoane, sfintele moaste, nu respecta posturile, stramba dogmele credintei celei mantuitoare. Ei nu sunt cu noi ci impotriva noastra si impotriva lui Hristos.Intoarce-i, Doamne, la adevarata Ta Biserica si mantuieste-i!
„De gresita intelegere de catre catolici a cuvintelor Mantuitorului: Tu esti Petru si pe aceasta piatra (pe Hristos,pe Care Petru L-a marturisit Fiu al lui Dumnezeu) voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui (Matei 16,18) depind toate ratacirile catolicilor si papilor si mai ales parelnicul primat papal in Biserica si parelnicul rang al papilor de loctiitori ai lui Hristos. CI UITATI-VA CATE RATACIRI SUNT INGADUITE IN CREDINTA PAPEI (IAR NU A LUI HRISTOS) RATACIRI CIUDATE, HULITOARE DE DUMNEZEU – SI LE VETI INTOARCE SPATELE CU NEMULTUMIRE SI GROAZA! O TRUFIE OMENEASCA! O TRUFIE SATANICEASCA! AUZI, PAPA INFAILIBIL! O, IEZUITISM!”
„CATOLICII RECUNOSCANDU-L DREPT CAP AL BISERICII PE PAPA, PE ADEVARATUL CAP AL BISERICII - HRISTOS L-AU PIERDUT SI AU RAMAS LIPSITI DE CAP. INTREAGA ISTORIE A PAPISMULUI DA MARTURIE CA LA CATOLICI NU ESTE CAP FIINDCA EI FAC LUCRURI NECUVIOASE, LUPTA IMPOTRIVA BISERICII ORTODOXE. IAR IN INVATATURA LOR DOGMATICA - VAI, CATE EREZII, INOVATII, ABATERI DE LA ADEVAR! O, PIERZATOR SISTEM PAPIST! SINGURUL CAP AL BISERICII CERESTI, PAMANTESTI SI DIN CELE MAI DEDESUBT ESTE HRISTOS
DUMNEZEU!” (Spicul Viu, Ed. Sophia, Bucuresti, 2002)

SFANTUL JUSTIN POPOVICI (+1979)
„Conform gandirii unitare a Parintilor si a Sinoadelor, Biserica este nu numai una, ci si unica… Biserica este una si unica, pentru ca ea este trupul Unuia si Unicului Hristos. Unde nu este
Dumnezeul-Om, acolo nu exista Biserica, iar unde nu exista Biserica, acolo nici Euharistia nu exista. In afara acestei identitati, adica a Bisericii si a Euharistiei, se afla erezia, falsa
biserica si antibiserica. Biserica, prin dumnezeiasca Euharistie, este unitate soborniceasca si unirea lui Hristos cu credinciosii si a credinciosilor cu Hristos. Si in Euharistie si in Biserica, Dumnezeul-Om Hristos este Unul si, de asemenea,este toate si intru toti. (Col. 3:11). DIN UNICA SI NEDESPARTITA BISERICA A LUI HRISTOS, IN DIFERITE TIMPURI, S-AU DESPRINS SI S-AU TAIAT ERETICII SI SCHISMATICII, CARE AU SI INCETAT SA FIE MADULARE ALE BISERICII. UNII CA ACESTIA AU FOST… ROMANO-CATOLICII SI PROTESTANTII SI UNITII SI TOATA CEALALTA LEGIUNE ERETICA SI SCHISMATICA. Ecumenismul e numele de obste pentru toate pseudo-crestinismele, pentru pseudo-bisericile Europei Apusene. In el se afla cu inima lor toate umanismele europene cu papismul in frunte, iar toate aceste pseudo-crestinisme,toate aceste pseudo-biserici nu sunt nimic altceva decat erezie peste erezie. Numele lor evanghelic de obste este acela de pan-erezie (erezie universala). De ce? Fiindca in cursul istoriei, felurite erezii tagaduiau sau denaturau anumite
insusiri ale Dumnezeului-Om Hristos, in timp ce ereziile acestea europene indeparteaza pe Dumnezeul-Om in intregime si pun in locul Lui pe omul european. In aceasta privinta nu e nici o deosebire esentiala intre papism,protestantism, ecumenism si celelalte secte, al caror nume este legiune.
PRIN DOGMA DESPRE INFAILIBILITATEA PAPEI, PAPA A FOST DE FAPT DECLARAT DREPT BISERICA SI EL, UN OM, A LUAT LOCUL DUMNEZEULUI-OM. ACESTA E TRIUMFUL FINAL AL UMANISMULUI, DAR ESTE IN ACELASI TIMP SI MOARTEA A DOUA A PAPISMULUI IAR PRIN EL SI CU EL, A ORICARUI UMANISM. TOTUSI, INAINTEA ADEVARATEI BISERICI A LUI HRISTOS CARE DE LA ARATAREA DUMNEZEULUI-OM HRISTOS EXISTA IN LUMEA NOASTRA PAMANTEASCA CA TRUP DIVINO-UMAN,DOGMA DESPRE INFAILIBILITATEA PAPEI ESTE NU NUMAI EREZIE, CI O PANEREZIE, FIINDCA NICI O EREZIE NU S-A RIDICAT ATAT DE RADICAL SI ATAT DE INTEGRAL IMPOTRIVA DUMNEZEULUI-OM HRISTOS SI A BISERICII LUI, ASA CUM A FACUT PAPISMUL PRIN
DOGMA DESPRE INFAILIBILITATEA PAPEI – OM. NU EXISTA NICI O INDOIALA CA DOGMA ACEASTA ESTE EREZIA EREZIILOR, CHINUL CHINURILOR, O RAZVRATIRE NEMAIVAZUTA IMPOTRIVA DUMNEZEULUI-OM HRISTOS! DOGMA ACEASTA ESTE, VAI, CEA MAI INGROZITOARE SURGHIUNIRE A DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS DE PE PAMANT, O NOUA TRADARE A LUI HRISTOS, O NOUA RASTIGNIRE A DOMNULUI –NUMAI CA NU PE CRUCEA CEA DE LEMN, CI PE CRUCEA DE AUR A UMANISMULUI PAPIST. SI TOATE ACESTEA SUNT IAD, IAD, IAD PENTRU SARMANA FIINTA PAMANTEASCA CE SE NUMESTE OM. ACOLO UNDE IL INLOCUIESC PE DUMNEZEUL-OM HRISTOS CU OMUL, FIE SI CU CEL NUMIT INFAILIBIL, ACOLO SE DESPARTE TRUPUL DE CAP. SI DUPA CUM DIN ACEASTA PRICINA BISERICA DISPARE DE ACOLO, TOT ASA SE PIERDE SI IERARHIA APOSTOLEASCA DIVINO-UMANA SI SUCCESIUNEA APOSTOLICA SACRAMENTALA.” (BISERICA ORTODOXA SI ECUMENISMUL)

CUCERNICUL PARINTE DUMITRU STANILOAE (+1993)
”Eu nu prea sunt pentru ecumenism; socotesc ca ecumenismul este produsul masoneriei; iarasi vor sa relativizeze credinta adevarata. A avut dreptate Biserica zicand ca nu prea suntem uniti. Ecumenismul este pan-erezia timpului nostru. BISERICA ROMANO-CATOLICA SI BISERICA ORTODOXA NU SUNT DOUA SURORI.NU EXISTA DECAT UN SINGUR CAP AL BISERICII, IISUS HRISTOS. NU POATE EXISTA DECAT UN SINGUR TRUP, ADICA O SINGURA BISERICA (CEA ORTODOXA).DECI NOTIUNEA DE BISERICI SURORI ESTE IMPROPRIE.”
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.11.2006, 02:16:10
Traditie2 Traditie2 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2006
Mesaje: 39
Implicit

Vad ca Maria B nu se lasa cu publicitatea facuta ereziei catolice.

Aceasta individa face acest lucru pe numeroase forumuri ortodoxe. S-a facut cunoscuta prin minciuna de a se da ortodoxa vreme de câteva luni, pe un forum în 2004. As putea sa spun mai mule despre ea, aflate direct de la ea, daca nu se potoleste.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.11.2006, 22:02:23
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Eu cred ca nu ar trebui sa izgonim pe cei de alte confesiuni de pe acest forum ortodox, care si asa nu are prea multi vizitatori. De asemenea cred ca ar fi bine sa dam dovada de bunavointa pentru a infiripa un dialog. Una este ce vorbim noi, niste credinciosi de rand, alta este cand o fac ierarhii sau teologii "oficiali" ai ortodoxiei. Sunt convins ca multi crestini - fie ei ortodocsi sau catolici - adera la o confesiune sau alta fara sa cunoasca prea bine de ce. De regula pentru ca s-au nascut asa. Iar cine este deja "membru", cauta apoi sa-si justifice alegerea sa.
Ar fi foarte frumos daca am incerca ceva diferit. Sa nu credem ca doar printre "ceilalti" sunt persoane care urmeaza orbeste o ideologie, fara o cercetare a adevarului. Astfel de oameni sunt peste tot. Pe vremea cand faceam facultatea de teologie am intalnit astfel de specimene, inculte dpdv dogmatic, dar gata sa reprime fara cracnire pe oricine nu credea ca ei. Este foarte trist cand astfel de "caini credinciosi" ajung sa ocupe o pozitie in randul slujitorilor bisericesti. Desi in aparenta isi fac bine datoria, de multe ori fac deservicii Bisericii pentru ca nu sunt animati de spiritul Evangheliei lui Hristos.

Ortodoxia pune mare pret pe adevar, de aceea cred ca mult mai bine decat sa folosim un ton dur si plictisitor (nesfarsite citate ale unor parinti), ar fi sa prezentam acest adevar celor de alta confesiune, sa nu ne temem de "concurenta", de lupta de idei. Numai asa putem schimba pe cineva, dandu-i la randul nostru posibilitatea de a ne schimba. Cine este intemeiat in dreapta credinta capata in mod natural o imunitate fata de eresuri, acestea aparandu-i cu claritate ca fiind gresite. Poate ca nu e ceva recomandabil credinciosilor obisnuiti, dar, sa fim sinceri, cine viziteaza forumurile de pe net are de obicei cunostinte si interes peste medie.

Ma gandesc sa deschid niste topic-uri noi in sectiunea legata de Biserica Romano-Catolica. Este poate util pentru un catolic care viziteaza acest forum sa cunoasca punctul de vedere ortodox, argumentat, nu un sir lung de anateme, care de multe ori il sperie si il arunca si mai mult in bratele papalitatii, care-i adoarme constiinta si-i "daruieste" linistea cu ideea nebiblica a comuniunii cu "urmasul Sf. Petru", "Vicarius Filii Dei", comuniune care-i garanteaza mantuirea (in sensul ortodoxiei credintei).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.11.2006, 22:24:45
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Traditie2

Am citit marturia MarieiB pe un forum catolic. Este botezata ortodox, dar a avut nesansa de a avea niste parinti mai degraba atei. A simtit la un moment dat o chemare catre cele duhovnicesti si a intrat in legatura cu romano-catolicii din zona Brancoveanu-Berceni-Popesti Leordeni. (cei care locuiesc in acea zona cu siguranta stiu despre activitatea catolica de acolo). Asa a aderat la romano-catolicism, dupa o cateheza prealabila. A urmat o facultate catolica si a devenit o crestina activa. Pana aici e de inteles, chiar de admirat evolutia ei (de la ateism/agnosticism la credinta in Dumnezeu). Problema se pune daca evolutia ei va continua sau se va opri la romano-catolicism, crezand ca a ajuns la plinatate.

Noi o putem ajuta sa descopere erorile catolicismului sau o putem face (daca adoptam un ton dur) sa ramana in acest stadiu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.11.2006, 09:07:45
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie2
Vad ca Maria B nu se lasa cu publicitatea facuta ereziei catolice.

Aceasta individa face acest lucru pe numeroase forumuri ortodoxe. S-a facut cunoscuta prin minciuna de a se da ortodoxa vreme de câteva luni, pe un forum în 2004. As putea sa spun mai mule despre ea, aflate direct de la ea, daca nu se potoleste.
nu vezi bine

"numeroasele" forumuri ortodoxe sunt doar trei: aici, unde am cerut voie sa postez si o fac doar in acesta sectiune a forumului, apoi pe sihastru, unde am intervenit doar in mesajele care ii incrimineaza in mod gresit pe catolici, si am mai postat pe un forum ortodox care s-a desfiintat intre timmp (acolo am intrat mai intai recunoscandu-ma catolica, dupa trei saptamani mi s-a sters contul fara sa fi adus vreo jignire cuiva, apoi am reintrat cu alta identitate, dar nu am spus niciodata ca sunt ortodoxa, si nu am participat decat la discutiile care nu presupuneau dezbateri in legatura cu deosebirile dintre Ortodoxie si Catolicism, iar noul cont mi s-=a sters dupa trei luni, cand s-a aflat ca sunt MariaB de pe forumul catolic, fara sa fi deranjat pe cineva prin postarile mele - pe forumul catolic nu am ascuns faptul ca postez pe forumul ortodox, deci nu m-am straduit sa ma ascund prea tare)

nu am jignit pe nimeni, nu am raspuns la atacuri, nu am facut propaganda catolica, ci doar am raspuns la intrebari - asta fac si in continuare

poti sa spui orice desptre mine, aflate de oriunde - e libertate de exprimarte (doar ca, prin ceea ce spui, te recomanzi mai intai pe tine...)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.11.2006, 09:18:50
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Am citit marturia MarieiB pe un forum catolic. Este botezata ortodox, dar a avut nesansa de a avea niste parinti mai degraba atei. A simtit la un moment dat o chemare catre cele duhovnicesti si a intrat in legatura cu romano-catolicii din zona Brancoveanu-Berceni-Popesti Leordeni. (cei care locuiesc in acea zona cu siguranta stiu despre activitatea catolica de acolo). Asa a aderat la romano-catolicism, dupa o cateheza prealabila. A urmat o facultate catolica si a devenit o crestina activa. Pana aici e de inteles, chiar de admirat evolutia ei (de la ateism/agnosticism la credinta in Dumnezeu). Problema se pune daca evolutia ei va continua sau se va opri la romano-catolicism, crezand ca a ajuns la plinatate.

Noi o putem ajuta sa descopere erorile catolicismului sau o putem face (daca adoptam un ton dur) sa ramana in acest stadiu.
multumesc de caracterizare - corecta

cat desptre evolutia mea spre Ortodoxie nu o vad posibila
eu nu caut o religie perfecta
imperfectiunile Catolicismului sunt ale Catolicismului (si are si Ortodoxia imperfectiunile ei)
dar Dumnezeu nu ma va judeca dupa imperfectiunile altcuiva

eu vad acesta asa cum vad familia: parintii mei nu sunt perfecti, dar sunt cei mai buni parinti pentru mine
daca voiam perfectiunea ramaneam sa ma perfectionez prin practicile yoghine...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.11.2006, 09:39:02
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

acum putem reveni la subiect?
subiectul este Sfanta Fecioara Maria (nu eu, umila purtatoare a acestui nume)

reamintesc ca am deschis subiectul la sugestia cuiva de pe forum
mariologia nu este tocmai punctul meu forte!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.11.2006, 11:18:31
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

ENCICLICA PATRIARHILOR ORTODOCSI DE LA 1848


EPISTOLA ENCICLICA A BISERICII UNA, SFINTE, SOBORNICESTI SI APOSTOLICE:

CATRE ORTODOCSII DE PRETUTINDENI

Tuturor celor de pretutindeni, in Duhul Sfant iubiti si doriti frati ai nostri, sfinti Arhierei, preacucernicului cler din jurul lor si tuturor ortodocsilor, fii adevarati ai Bisericii una, sfinte, sobornicesti si apostolesti, imbratisare frateasca in Duhul Sfant si toate cele bune si de mantuire de la Dumnezeu.
Trebuie ca propovaduirea evanghelica, sfanta si dumnezeiasca a rascumpararii noastre sa fie vestita de catre toti asa neschimbata si sa fie crezuta in veci asa de curata, cum a descoperit-o dumnezeiestilor si sfintilor Sai Ucenici Mantuitorul nostru, cel care pentru aceasta S-a desertat pe Sine, luand chip de rob, coborand din sanurile parintesti si dumnezeiesti, si cum aceia, devenind martorii vazatori si auzitori, ca niste trambite puternice au rasunat in toata lumea (caci in tot pamantul a iesit graiul lor si pana la marginile lumii cuvintele lor); si, in sfarsit, asa neatinsa, cum ne-au predat-o de obste atatia si atat de mari de Dumnezeu purtatori parinti ai Bisericii ortodoxe, cei de la marginile pamantului care au repetat aceleasi graiuri si au invatat pana la noi, in sinoade de fiecare in parte, dar precum odinioara in eden, incepatorul rautatii luand cu viclenie chip de sfetnic folositor, a facut pe om calcator al poruncii dumnezeiesti celei cunoscute, tot astfel unii nesocotind indestulator spre mantuirea lor sufleteasca cuvantul cel grait si scris al Domnuluisi autoritatea Bisericii celei de totdeauna, urmaresc nelegiuiri noi si inovatii si desfasoara in toate chipurile invatatura evanghelica cea de ei stricata.
De acolo au aparut ereziile pe care Biserica cea Ortodoxa a fost nevoita sa le combata, si impotriva tuturor a triumfat pana azi si va triumfa biruitoare in toti vecii, infatisandu-se totdeauna mai stralucitoare si mai puternica dupa lupta.
Dar din aceste erezii unele au disparut cu totul, altele iarasi reapar. Numai BISERICA ORTODOXA dainuieste vesnic, dupa fagaduinta nemincinoasa a Domnului. (MATEI, XVI, 18:” Si Eu iti zic tie, ca tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui. „).
Dintre aceste erezii raspandite pe o mare parte a pamantului era candva Arianismul, iar astazi este si PAPISMUL, dar si acesta (ca si acelea, care au si disparut cu totul), desi este in putere acum, nu va birui pana la sfarsit. (APOCALIPSA, XII, 10).
Parerea cea noua ca „Dudul Sfant purcede de la Tatal si de la Fiul” (FILIOQUE) este potrivnica lamuririi hotarate a Domnului nostru, data cu grija pentru aceasta (IOAN XV, 26:” Iar cand va veni Mangaietorul, pe Care Eu Il voi trimite voua de la Tatal, Duhul Adevarului, Care de la Tatal purcede, Acela va marturisi despre Mine. „), si potrivnica marturisirii intregii Biserici ortodoxe, dupa cum este incredintata de catre cele sapte Sinoade ecumenice:”Care de la Tatal pucede” (Simbolul credintei).
O asemenea parere poarta toate caracteristicile invataturii gresite, este si se numeste EREZIE (FILIOQUE), si cei care cugeta astfel ERETICI (CATOLICII) dupa hotararea celui intru sfintio Damasus:”Daca cineva va avea dreapta parere despre Tatal si Fiul, dar nu va avea despre Sfantul Duh, este eretic”.
BISERICA ORTODOXA declara ca aceasta parere noua mai sus aratata, ca Duhul Sfant purcede de la Tatal si de la Fiul, este in esenta EREZIE, iar sustinatorii ei, oricine ar fi ERETICI.
Aceasta erezie a atras dupa sine si foarte multe inovatii.
Inaintasii si Parintii nostri, au depus mult zel si iubitoare staruinta, si in sinoade, si in particular, pentru ca, salvand invatatura ortodoxa a sfintei Biserici Ortodoxe, sa coasa impreuna la loc de vor putea ceea ce s-a sfarsit numai ca sa nu se desparta in bucati corpul lui Hristos, numai ca sa nu se calce in picioare hotararile dumnezeiestilor si venerabilelor sinoade.
Papismul n-a incetat de a tulbura Biserica trimitand pretutindeni asanumitii Misionari, oameni traficanti de suflete, care inconjoara pamantul si marea sa faca un prozelit, sa insele pe vreunul dintre ortodocsi, sa striceinvatatura Domnului nostru, sa falsifice prin adaos dumnezeiescul Simbol, sa arate de prisos Botezul, inutila impartasirea cu Potirul Testamentului si cate altele inovatii scolastice toate pentru iubirea de stapanire. Dar nu inceteaza pana astazi papistii sa atace dupa obiceiul lor Ortodoxia, care le este zilnic mustrare vie inaintea ochilor apostati de la credinta lor stramoseasca.
Papa Pius al IX-lea, care a primit episcopatul Romei la 1847, a dat la 6 ianuarie 1848 Enciclica catre Orientali. Declarandu-se scaun episcopal al Fericitului Petru, voieste sa amageasca astfel pe cei mai simpli cu apostazia de la Ortodoxie, adaugand acele cuvinte surprinzatoare pentru oricine s-a hranit cu invatatura teologica:”nici nu exista motiv sa prestati contra intoarcerii la adevarata biserica si comuniune cu acest scaun sfant”. Desigur cuvinte de amagire si absurde.
Pentru noi orice sfat venit de la Papa Pius al IX-lea, si orice indemn din oficiu, tinzand la distrugerea credintei noastre celei fara de pata pastrata de la Parinti, este nu numai suspecta si trebuie evitata, dar se si condamna sinodul de drept, ca nelegiuit si pierzatot de suflet. Si in aceasta categorie intra in primul rand si numita enciclica a Episcopului Romei celei vechi, Papa Pius al IX-lea, catre Orientali.
De aceea, ca sa nu se piarda nimeni din sfantul Staul al Bisericii ortodoxe, sa cadem cu gandul ca nimeni nu ne va desparti de la invatatura evanghelica, nimeni nu ne va rataci de la calauza cea singura a Parintilor nostri.
Aceasta porunca si indemnare apostolica o transmitem prin voi si intregii adunari ortodoxe, pentru ca toti intarindu-ne si sfatuindu-ne unii pe altii sa putem rezista la mestesugirile diavolului. Caci asa ne indeamna pe toti si fericitul Apostol Petru:” Fiti cumpatati, privegheati, ca potrivnicul nostru diavolul ca un leu care racneste umbla, cautand pe cine sa inghita. Caruia rezistati-i tari in credinta.
Caci credinta nostra ortodoxa, fratilor, nu este de la oameni si prin om, ci prin descoperirea lui Hristos, pe care au vestit-o dumnezeiestii Apostoli, au intarit-o Sfintele Sinoade ecumenice, au transmis-o prin succesiune prea marii Dascali intelepti ai lumii si a confirmat-o sangele varsat al sfintilor Martiri. Si tinem marturisirea pe care am primit-o curata de la atatia barbati, evitand ORICE INOVATIE CA PE O INSUFLETIRE A DIAVOLULUI (DECI „FILIOQUE” CARE INSEAMNA SI DE LA FIUL, ADICA DUHUL SFANT PURCEDE SI DE LA FIUL , ESTE O INOVATIE A BISERICII CATOLICE SI VINE DE LA DIAVOLUL).
Cel care primeste inovatia vadeste nedesavarsita Credinta ortodoxa cea propovaduita. Dar aceasta este pecetluita ca desavarsita, nesuferind nici micsorare, nici adaugire, nici vreo schimbare oarecare, si cel care indrazneste sa faca sau sa sfatuiasca sau sa cugete la aceasta a si tagaduit credinta lui Hristos, s-a si pus de bunavoie anatemei vesnice, pentru blestem impotriva Duhului Sfant, ca si cum n-ar fi vorbit drept in Scripturi si prin Sinoadele ecumenice. Aceasta infricosata anatema, nu o rostim noi astazi, ci a rostit-o cel dintai Mantuitorul nostru:”Celui care va vorbi impotriva Duhului Sfant nu i se va ierta nici in veacul de acum, nici in cel viitor” (Matei, XII,32).

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preacurata Maica Fecioara Maria marlene Generalitati 10 04.02.2013 21:36:33
Sfanta Mucenita Lucia Fecioara lucia_anghelina Intamplari adevarate 0 03.02.2008 21:45:01
Nadejdea noasta in Dumnezeu si in Sfanta Fecioara serb_crina Intamplari adevarate 0 18.01.2008 17:29:23
FECIOARA MARIA dorinel78 Generalitati 0 17.04.2007 18:20:23
Fecioara Maria in Sfanta Sfintelor ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 4 21.03.2007 23:10:33