Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.07.2006, 19:16:26
belciuge belciuge is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2006
Mesaje: 12
Implicit

As fi recunoscatoare oricui imi va raspunde la citeva din intrebarile de mai jos. Imi cer scuze daca sint cam scolaresti. Eu ma duc la biserica de la 16 ani (am 32 acum) dar parintii mei nu au fost crestini practicanti.
Multumesc,
Elena

1.La slujba Sf. Maslu de ce aduce lumea faina si ulei? Ce semnifica uleiul?

2.La slujba de multumire pot sa aduc in loc de 5 piini si vin, ulei si faina?

3.La zilele sfintilor slujba de multumire si cea de pomenire a mortilor cu numele sfintilor se face la sfirsitul liturghiei?

4.De ce se face pomenirea mortilor in fiecare joi din postul Pastelui? Si de ce se aduce si faina intr-un vas?

5.Ce inseamna cind platesti 40 de parastase pentru morti?

6.Purtarea doliului, a hainelor negre, este obligatorie pentru cineva daca i-a murit sotul/sotia sau unul din parinti? Pentru cit timp?

7.Care este semnificatia dezgroparii dupa 7 ani ale osemintele mortilor?

8.Care este semnificatia dezgroparii dupa 7 ani ale osemintele mortilor?

9.Dupa cite zile pot sa ma spal pe cap sau sa fac dus dupa ce ma impartasesc?

10.Pot sa ma spal pe cap vineri sau duminica?

11.Pot sa fac dus duminica?

12.Am voie sa ma impartasesc daca am ciclu?

13.Pot sa ma impartasesc cu capul descoperit?

14.Este gresit daca ma rog cu palmele lipite una de alta si nu cu degetele incrucisate?

15.Este obligatoriu sa stau in genunchi la Vohodul Mic, la citirea Apostolului, a Evangheliei, la Vohodul Mare, la spunerea Crezului si la rugaciunea Tatal Nostru?

16.De ce se sta in picioare la liturghie de la Pasti pina la Inaltare? Se sta si la Inaltare in picioare la liturghie?

17.Elevii invata in scoala ce se petrece in timpul Liturghiei si care este semnificatia simbolica a etapelor Liturghiei?

18.Am voie sa iau pilule anticonceptionale daca sint casatorita?


Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.07.2006, 07:53:30
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Intrebarile tale nu sunt copilaresti. Raspunsul la o parte din intrebarile tale le gasesti in catehism sau in invatatura crestin-ortodoxa si nu numai, pe care tot crestinul trebuie sa incerce sa o citeasca. Raspunsul la alte intrebari le primesti de la parintele tau duhovnic de la biserica la care mergi. In general e bine sa te feresti de pareri si sugestii de la unul si de la altul. Ci sa cauti pareri ale celor care au invatat sa le dea. Sper sa ma intelegi. Din aceasta cauza multi au cazut in alta extrema mergand pe un drum gresit. Si sotia a avut aceleasi intrebari. Am fost la preot si i-a explicat pe indelete ce trebuie sa faca.
Dumnezeu sa ne lumineze.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.07.2006, 11:27:39
belciuge belciuge is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2006
Mesaje: 12
Implicit

Iti multumesc pentru raspuns, Darius.

Daca si sotia ta a avut aceleasi intrebari atunci poate imi spui si mie raspunsurile. Inteleg daca iti vine greu sa le scrii. Eu acum nu am duhovnic, cel vechi m-a repezit si nu ma mai duc la el. Chiar daca imi voi gasi unul lista asta dureaza o ora pina imi da el raspunsurile. Si nu cred ca ar avea timp.

Parerile celorlati crestini ortodocsi sint foarte bune pentru mine.

Elena
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.07.2006, 12:01:19
cornelpr cornelpr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2006
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de belciuge

1.La slujba Sf. Maslu de ce aduce lumea faina si ulei? Ce semnifica uleiul?

2.La slujba de multumire pot sa aduc in loc de 5 piini si vin, ulei si faina?

3.La zilele sfintilor slujba de multumire si cea de pomenire a mortilor cu numele sfintilor se face la sfirsitul liturghiei?

4.De ce se face pomenirea mortilor in fiecare joi din postul Pastelui? Si de ce se aduce si faina intr-un vas?

5.Ce inseamna cind platesti 40 de parastase pentru morti?

6.Purtarea doliului, a hainelor negre, este obligatorie pentru cineva daca i-a murit sotul/sotia sau unul din parinti? Pentru cit timp?

7.Care este semnificatia dezgroparii dupa 7 ani ale osemintele mortilor?

8.Care este semnificatia dezgroparii dupa 7 ani ale osemintele mortilor?

9.Dupa cite zile pot sa ma spal pe cap sau sa fac dus dupa ce ma impartasesc?

10.Pot sa ma spal pe cap vineri sau duminica?

11.Pot sa fac dus duminica?

12.Am voie sa ma impartasesc daca am ciclu?

13.Pot sa ma impartasesc cu capul descoperit?

14.Este gresit daca ma rog cu palmele lipite una de alta si nu cu degetele incrucisate?

15.Este obligatoriu sa stau in genunchi la Vohodul Mic, la citirea Apostolului, a Evangheliei, la Vohodul Mare, la spunerea Crezului si la rugaciunea Tatal Nostru?

16.De ce se sta in picioare la liturghie de la Pasti pina la Inaltare? Se sta si la Inaltare in picioare la liturghie?

17.Elevii invata in scoala ce se petrece in timpul Liturghiei si care este semnificatia simbolica a etapelor Liturghiei?

18.Am voie sa iau pilule anticonceptionale daca sint casatorita?

Treptat ajungem la raspunsuri.

Last edited by cornelpr; 06.07.2014 at 15:14:19.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.07.2006, 12:37:49
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Incearca-ti casuta postala.
Si pentru mine conteaza parerile celorlalti ortodocsi. Dar e un lucru care trebuie sa-l mai precizez odata. Nu stiu daca cineva ar dori ca dintr-o vorba spusa de ei sau o intelegere gresita din cauza exprimarii sa puna pe un drum gresit pe cineva. Si o face cu riscul celor doi sau chiar mai multi implicati. Stiu ca fiecare a citit mai mult sau mai putin si fiecare stie cate ceva ca tot nu avem cum. Dar pana sa capatam darurile de la Sf. Duh este cale lunga. In catehism gasesti cele sapte daruri ale Sf. Duh, printre care intelepciunea, intelegerea , sfatul.

Dumnezeu sa ne lumineze.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.07.2006, 21:18:43
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Spunea un filozov "Curiozitatea este dorinta de a-nvata" bine-nteles pana la o anumita limita..
Te rog sa ma ierti dar nu mi-am pus niciodata aceste intrebari asa ca nu sunt documentat si nu iti pot raspunde
Iertare..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.07.2006, 21:23:15
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Spunea un filozov "Curiozitatea este dorinta de a-nvata" bine-nteles pana la o anumita limita..
Te rog sa ma ierti dar nu mi-am pus niciodata aceste intrebari asa ca nu sunt documentat si nu iti pot raspunde
Iertare..
CU EXCEPTIA INTREBARILOR 12 13 LA CARE RASPUNSUL ESTE NU SIGUR SI INTREBAREA
18 LA CARE RASPUNSUL ESTE NUUUUUUUUU SI MAI SIGUR..
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.07.2006, 09:23:41
belciuge belciuge is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2006
Mesaje: 12
Implicit

:) Cornel, ma jignesti. Eu ma duc de 16 ani la biserica si nu din obligatie. Ce vina am eu ca credinta ortodoxa este plina de simboluri si traditii si chestii complicate pe care nu multi le stiu si le inteleg. Adica pina la urma, ca intreb o baba in biserica sau ca intreb pe forum, tot trebuie sa stiu. Poate voi avea si eu copii, sau peste 10 ani ma intreaba si pe mine o nepoata/nepot despre chestiile astea si eu nu stiu.
Multumesc pentru raspunsuri.

La 14 n-am inteles: este gresit daca ma rog cu palmele lipite una de alta, si daca da, de ce.

Laurentiu multumesc pentru raspunsuri.

:) imi vine sa zimbesc ca amindoi ati raspuns nu convingator la intrebarea 18. Se vede ca nu sinteti casatoriti.

Elena
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.07.2006, 12:35:26
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de belciuge
:) Cornel, ma jignesti. Eu ma duc de 16 ani la biserica si nu din obligatie. Ce vina am eu ca credinta ortodoxa este plina de simboluri si traditii si chestii complicate pe care nu multi le stiu si le inteleg. Adica pina la urma, ca intreb o baba in biserica sau ca intreb pe forum, tot trebuie sa stiu. Poate voi avea si eu copii, sau peste 10 ani ma intreaba si pe mine o nepoata/nepot despre chestiile astea si eu nu stiu.
Multumesc pentru raspunsuri.

La 14 n-am inteles: este gresit daca ma rog cu palmele lipite una de alta, si daca da, de ce.

Laurentiu multumesc pentru raspunsuri.

:) imi vine sa zimbesc ca amindoi ati raspuns nu convingator la intrebarea 18. Se vede ca nu sinteti casatoriti.

Elena
ASA ESTE NU SUNT CASATORIT DAR ASTA CONTEAZA MAI PUTIN NUUU-UL ACELA ESTE VALABIL PENTRU AMBELE CATEGORII
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.07.2006, 16:50:23
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de belciuge
:) Cornel, ma jignesti. Eu ma duc de 16 ani la biserica si nu din obligatie. Ce vina am eu ca credinta ortodoxa este plina de simboluri si traditii si chestii complicate pe care nu multi le stiu si le inteleg. Adica pina la urma, ca intreb o baba in biserica sau ca intreb pe forum, tot trebuie sa stiu. Poate voi avea si eu copii, sau peste 10 ani ma intreaba si pe mine o nepoata/nepot despre chestiile astea si eu nu stiu.
Multumesc pentru raspunsuri.

La 14 n-am inteles: este gresit daca ma rog cu palmele lipite una de alta, si daca da, de ce.

Laurentiu multumesc pentru raspunsuri.

:) imi vine sa zimbesc ca amindoi ati raspuns nu convingator la intrebarea 18. Se vede ca nu sinteti casatoriti.

Elena
SI CE CREZI, CA DACA AM FI CASATORITI, AM FI DE ACORD CU ANTICONCEPTIONALELE??FII SERIOASA!:angry:SI ANTICONCEPTIONALELE ASTEA, TOT AVORTIVE SE NUMESC!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Practica Liturgica anonimos92 Preotul 4 14.10.2012 22:47:56
Rugaciune si practica AGabriela Generalitati 10 23.07.2012 13:22:41
Crestinismul Aplicat in Practica andreicozia Despre Biserica Ortodoxa in general 85 27.12.2010 08:31:11
exorcismul se mai practica? indiranikos Exorcismul 19 27.10.2010 22:29:23
Se mai practica zeciuiala? potoceanc Generalitati 2 07.10.2009 11:19:08