Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1261  
Vechi 12.10.2009, 12:19:04
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Ca sa il lamuresti pe peetor "fratele" tau "evanghelic".
Nici lui nu i-ai raspuns la ce a postat. Poate reusiti il faceti adventist, doar are inclinatii serioase către sectarism!
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #1262  
Vechi 12.10.2009, 12:45:24
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Ca sa il lamuresti pe peetor "fratele" tau "evanghelic".
Nici lui nu i-ai raspuns la ce a postat. Poate reusiti il faceti adventist, doar are inclinatii serioase către sectarism!
Pentru asta poate da clik pe paginile indicate (gaseste raspunsurile de mai multe ori si chiar in mai multe variante).
  #1263  
Vechi 12.10.2009, 13:15:37
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Nu sunt de acord cu multe din afirmatiile lui Ovidiu -s(fiecare are parerile lui),dar intr-un lucru sunt de acord cu el.Esti cam ursuz,moroconos in discutii.Am putea foarte bine sa discutam calm,sa ne explicam punctele de vedere fara sa le catologam "perle" sau mai stiu eu ce.Nu mi-ai raspuns la toate intrebarile si anume la cea referitoare la Stefan si la Locuinta mortilor(intrebarile sunt pe o postare ulterioara,nu mai fac risipa de cerneala :).Cat despre "a adormi"m-am referit la faptul ca Isus obisnuia sa foloseasca acest verb inainte sa produca invieri(n-o dau la intors,Isus a vorbit si despre moarte).Aceasta e o chestiune incheiata,aici am fost aproape de aceeasi parere,doar ca eu cand vorbesc despre inviere ma refer exclusiv la trup.Ca tu crezi altfel,este parerea ta.In ceea ce priveste problema originii ideii nemuririi la Platon,asa pot si eu spune ca ideea opusa ii apartine lui Aristotel(daca tin neaparat,desi cei doi nu au nici o treaba cu discutia noastra).Acum ai zis ca psalmii la care m-am referit sunt mesianici.Primul da(de fapt si in traducere se folosesc litere mari pentru pronume),al doilea intr-un fel,dar vedem bine ca David se referea la sine(Psalmii 30:6 Când îmi mergea bine, ziceam: "Nu mă voi clătina niciodată!";Psalmii 30:1 Te înalț, Doamne, căci m-ai ridicat, și n-ai lăsat pe vrăjmașii mei să se bucure de mine.s.a.m.d.)Ca David vorbeste despre suflet in Locuinta mortilor trebuie sa iti dea de gandit.(Psalmul 30 "Doamne, Tu mi-ai ridicat SUFLETUL din locuinta mortilor).Versetul din fapte intr-adevar se refera la acel verset din psalmul 2.Mi-e clar ca tu nu intelegi la ce ma refer prin suflet.Am zis ca ma refer la el ca la o entitate insesizabila dar distincta de duh.Imi biblie normal ca are mai multe sensuri,dar eu ma refer la sensul asta.Ai spus ca in Sfanta Scriptura se foloseste de sute de ori cuvantul suflet si nu ai gasit sa spuna ca e "nemuritor".Nici eu nu am gasit sa se spuna ca e "muritor"(daca ne referim la sufletul in sensul la care ma refer eu),dar sunt sigur ca da indicii sau face referii ca este nemuritor.(Eu nu am cautat sa vad toate locurile in care apare cuvantul suflet,dar cert este ca am gasit multe care da de inteles ca este nemuritor si nici unul care da de inteles ca este muritor,desi versetele pot fi interpretate de toti cum vor).
Pe mine ma enerveaza denumirea de "fantoma"pentru ca are in zilele noastre un sens peiorativ,prefer denumirea de "duhuri"(despre care in Biblie se vorbeste in multe randuri,dar curios lucru,in Biblie nu apare cuvantul "fantoma").
Cat despre "pilda"(asa numita pilda,pentru ca eu personal nu cred ca este vorba despre o pilda),nu stiu cum de mai insisti cu "Sanul lui Avraam".Tu se pare ca iei literar ce nu trebuie si la figurat la fel.Sanul lui Avraam cred ca este vorba despre o denumire,cum ar fi in Romania denumiri ca Valea lui Mihai sau alte asemenea.Asta e parerea mea,accept si alte pareri,nu detin eu adevarul absolut si nu il detine nimeni de pe pamant.Ai spus sa iti "las"loc si tie.Este loc pentru toti,nu-ti face griji.
  #1264  
Vechi 12.10.2009, 13:42:09
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Esti cam ursuz,moroconos in discutii.Am putea foarte bine sa discutam calm,sa ne explicam punctele de vedere fara sa le catologam "perle" sau mai stiu eu ce.
De felul meu sunt o fire vesela si pusa pe glume. Dar,am alergie la ipocrizie. Atunci devin "ursuz". "morocanos".

Am mai discutat in contradictoriu, despre acelasi subiect, si cu alte persoane de pe acrest forum; persoane deschise, sincere, fara prejudecati (ex: Florin-Ionut). Au fost niste discutii placute, desi fiecare am ramas la parerea pe care o aveam inainte. Tot respectul pentru astfel de persoane.


Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Nu mi-ai raspuns la toate intrebarile si anume la cea referitoare la Stefan si la Locuinta mortilor(intrebarile sunt pe o postare ulterioara,nu mai fac risipa de cerneala :).
Te rog, formuleaza intrebarea (din nou). Sunt multe postari si nu mai stiu in care sa o gasesc.

Ma voi opri, de fiecare data, la o singura intrebare de a ta (la prima din postare). Iti voi raspunde la toate, pe rand, asa cum ma pricep.
  #1265  
Vechi 12.10.2009, 13:49:29
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Mi-ai spus ca pedeapsa pacatosilor dupa inviere este "moartea pentru totdeauna,ci nu nesfarsita sau vesnica cu sensul de continuu".Iti propun un rationament,poate asa vei intelege mai bine.
Sa presupunem ca un judecator trebuie sa dea o sentinta in doua cazuri.In primul caz un om a furat un ou sa zicem,in al doilea este vorba despre un criminal in serie.Judecatorul le da aceeasi sentinta,pedeapsa cu moartea.Ti se pare corect?
Tu spunand ca pedeapsa tuturor pacatosilor este moartea pentru totdeauna netinand cont de cine "a pacatuit mai mult",prin fapt si in biblie se spune ca "plata pacatului este moartea",toti cei care au pacatuit vor fi distrusi,iar sufletele lor vor disparea pentru totdeauna(asa spui,nu?)Dar cum se poate ca toti sa fie ucisi indiferent de fapte,ca pana la urma si un singur pacat cu care ramane cineva il poate duce in iad,acolo unde daca ar fi dupa afirmatiile tale,ar avea aceeasi soarta ca si ceilalti care nu au mai tinut cont de greselile lor,le-au facut fara numar?Daca ar fi asa cum spui,s-ar intelege ca Dumnezeu este nedrept,dar Biblia mereu ne spune ca El este drept.Este deprimant sa ai o astfel de gandire,ca cineva ar zice ca oricat s-ar stradui tot nu ar ajunge sfant,tot ar mai avea "unele"pacate si atunci s-ar intreba de ce mai are rost sa faca binele,ca oricum va fi distrus pentru totdeauna in iad,atunci de ce sa nu se bucure la maxim de aceasta viata cat mai este in viata?(si au fost destui cu o astfel de mentalitate).Poate vei spune ca nu exista pacate mici si mari.Intr-un fel ai dreptate,intr-un fel, pentru ca Biblia zice:
"Psalmii 19:13 Păzește de asemenea pe robul Tău de mândrie, ca să nu stăpânească ea peste mine! Atunci voi fi fără prihană, nevinovat de păcate MARI."
De asemenea Biblia mai spune:
Proverbele 24:12 Dacă zici: "Ah! n-am știut!"... Crezi că nu vede Cel ce cântărește inimile și Cel ce veghează asupra sufletului tău? Și nu va răsplăti El fiecăruia DUPA FAPTELE LUI? -
Dumnezeu este drept,tine cont de faptele bune si de faptele rele,si cum Pavel vorbeste despre "cununi" in rai pentru faptele noastre bune,de ce nu ar fi si pedepse diferite dupa faptele noastre rele?Ca nu pot sa inteleg cum va rasplati Dumnezeu dupa faptele noastre,daca cei care au pacatuit(unii mai mult si altii mai putin)au aceeasi pedeapsa,distrugerea si disparitia lor totala,asa cum tu sustii.In schimb privind lucrurile din perspectiva unei pedepse vesnice(continue,idee legata si de un suflet nemuritor,despre care si Biblia vorbeste),lucrurile se leaga.Poate este pueril,dar se vorbeste despre "chinuri mai mari si mai mici" in functie de suma pacatelor noastre,ca de ce afirma printre altele Scriptura ca :Apocalipsa 20:10 Și diavolul, care-i înșela, a fost aruncat în iazul de foc și de pucioasă, unde este fiara și proorocul mincinos. Și vor fi munciți ZI SI NOAPTE IN VECII VECILOR.Multi oameni au fost ,sunt si vor fi inselati de diavolul,cum sa aiba ei aceeasi pedeapsa?Vor fi pedepsiti,dar Dumnezeu tine cont de faptele noastre, va pedepsi dupa faptele oamenilor,la fel cum va rasplati tot dupa fapte.
  #1266  
Vechi 12.10.2009, 14:02:39
hristofora hristofora is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit pierduti!

Sunteti pierduti!Oare puteti voi sa dezlegati litera scripturii? Vai voua!cunosc familii de adventisti mincinosi ,fatarnici,mancand pe furis,spurcandu-si trupul pe furis...iar cand mergeau la "adunare"erau la 4 ace..... si vine intr-o dimineata la mine ,una dintre ele si imi zice"da-mi si mie putina tamaie si aghiazma ,ca simt ca e cineva in spatele
meu si nu mai pot sa stau in casa singura......" are trei copii si toti 3 aveau ceva ciudat,,Asta nu inseamna ca noi cei botezati suntem minunati. Nu,dar avem vedere.nu avem "solzi"pe ochi",pe cand ei au ochii ca de peste mort. Ei vor sa traiasca bine,mult si cat mai fara griji....
Eu zic sa cititi Scriptura si sa ascultati de sfintii Parinti caci ei pot sa explice litera si sa o transforme in duh.De ce?pentru ca ei au renuntat la lume si la tot confortul lumii ca sa ii slujeasca lui Dumnezeu.Au ratacit in piei de oaie si in piei de capra,au trait in crapaturile pamantului'ei'de care lumea NU ERA VREDNICA"...Sa stam cu grija domnilor sectanti si nu confundati pozitia fata de Tronul lui Dumnezeu!
  #1267  
Vechi 12.10.2009, 14:15:40
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Mi-ai spus ca pedeapsa pacatosilor dupa inviere este "moartea pentru totdeauna,ci nu nesfarsita sau vesnica cu sensul de continuu".Iti propun un rationament.
Sa presupunem ca un judecator trebuie sa dea o sentinta in doua cazuri.In primul caz un om a furat un ou sa zicem,in al doilea este vorba despre un criminal in serie.Judecatorul le da aceeasi sentinta,pedeapsa cu moartea.Ti se pare corect?
Sfanta Scriptura nu prezinta o rasplata uniforma (cum vrei sa insinuezi, ca am inteles eu - si apoi mai intrebi de ce te acuz de "inventii"). Fiecare va fi rasplatit, prin dreapta judecata a lui Dumnezeu, dupa faptele sale. Exista o gradare a pedepsei (incheiata cu nimicirea definitiva) si o gradare a rasplatirii (vezi Matei cap. 5 unde se vorbeste despre unii "mai mari" si altii "mai mici" in Imparatia cerurilor).

"Iata, Eu vin curand; si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui."(Apocalipsa 22:12)

"Caci toti trebuie sa ne infatisam inaintea scaunului de judecata a lui Hristos, pentru ca fiecare sa-si primeasca rasplata dupa binele sau raul pe care-l va fi facut cand traia in trup." (2 Corinteni 5:10).

Daca esti multumit de raspuns, posteaza urmatoarera intrebare. Daca nu... astept comentarii (pe subiect).

P.S. Un frate de credinta are o vorba glumeata: " eu sunt multumit si daca, in Imparatia lui Dumnezeu, voi fi boschetar."
  #1268  
Vechi 12.10.2009, 14:26:44
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hristofora Vezi mesajul
Sunteti pierduti!Oare puteti voi sa dezlegati litera scripturii? Vai voua!cunosc familii de adventisti mincinosi ,fatarnici,mancand pe furis,spurcandu-si trupul pe furis...iar cand mergeau la "adunare"erau la 4 ace..... si vine intr-o dimineata la mine ,una dintre ele si imi zice"da-mi si mie putina tamaie si aghiazma ,ca simt ca e cineva in spatele
meu si nu mai pot sa stau in casa singura......" are trei copii si toti 3 aveau ceva ciudat,,Asta nu inseamna ca noi cei botezati suntem minunati. Nu,dar avem vedere.nu avem "solzi"pe ochi",pe cand ei au ochii ca de peste mort. Ei vor sa traiasca bine,mult si cat mai fara griji....
Eu zic sa cititi Scriptura si sa ascultati de sfintii Parinti caci ei pot sa explice litera si sa o transforme in duh.De ce?pentru ca ei au renuntat la lume si la tot confortul lumii ca sa ii slujeasca lui Dumnezeu.Au ratacit in piei de oaie si in piei de capra,au trait in crapaturile pamantului'ei'de care lumea NU ERA VREDNICA"...Sa stam cu grija domnilor sectanti si nu confundati pozitia fata de Tronul lui Dumnezeu!

Lasati povestile si nu ne "purtati de grija" (prin barfe si minciuni).

Cat despre Sfintii Parinti... doar declarati ca ii ascultati. In realitate "selectati" invataturile lor si alegeti ce va gadila placut urechea. Sunt exemple de invataturi ale Sfintilor Parinti care sunt considerate "gresite" (ex: Sfantul Iustin Martirul si invataturile sale despre moartea sufletului - ca sa dau un exemplu fara sa ma abat de la subiectul topicului).
  #1269  
Vechi 12.10.2009, 14:36:05
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Lasati povestile si nu ne "purtati de grija" (prin barfe si minciuni).

Cat despre Sfintii Parinti... doar declarati ca ii ascultati. In realitate "selectati" invataturile lor si alegeti ce va gadila placut urechea. Sunt exemple de invataturi ale Sfintilor Parinti care sunt considerate "gresite" (ex: Sfantul Iustin Martirul si invataturile sale despre moartea sufletului - ca sa dau un exemplu fara sa ma abat de la subiectul topicului).
de unde ai mai scoso si pe asta , cu Sf Iustin Martirul? :)
  #1270  
Vechi 12.10.2009, 14:44:24
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
de unde ai mai scoso si pe asta , cu Sf Iustin Martirul? :)
"Asadar sufletul se impartaseste de viata, de vreme ce Dumnezeu vrea ca el sa traiasca, Apoi cand Dumnezeu nu vrea ca el sa mai traiasca, el nu se va mai impartasi de ea. Fiindca a trai nu este o insusire a lui asa cum este insusirea lui Dumnezeu; ci dupa cum un om nu traieste totdeauna si sufletul lui nu este pentru totdeauna asociat cu trupul, intrucat oridecateori aceasta armonie trebuie intrerupta, sufletul paraseste trupul si omul nu mai exista; da, oridecate ori sufletul trebuie sa-si inceteze existenta, spiritul de viata ii este luat si nu mai exista sufletul, ci merge inapoila locul de unde a fost luat." ( Sfantul Iustin Martirul -Dialog cu iudeul Tryphon, cap. 6)

Aceasta invatatura a Sfantului Iustin Martirul este conforma cu Sfanta Scriptura. Iustin Martirul a fost unul din cei care au combatut cu Sfanta Scriptura filozofia greceasca (care a patruns in teologia crestina).

Iata ce spune si Sfantul Iustin Martirul, in lucrarea "Dialog cu iudeul Tryphon", cap. 80.
"Daca intalnesti persoane care isi zic crestini, dar care neaga invierea mortilor si sustin, dimpotriva, ca sufletele lor vor fi luate la cer de indata ce mor, pe acestia sa nu-i socotesti crestini".
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17