Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1741  
Vechi 26.11.2009, 21:00:00
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Gresit. Saducheii nu credeau in inviere. "au venit la Iisus saducheii, care zic ca nu este inviere" (Matei 22:23). La adventisti, doctrina invierii este foarte importanta. Poate vroiai sa faci referire la altii, care se cred nemuritori si pentru care invierea nu are rost. Aceia se aseamana cu saducheii.
preamultadezbinare,

vezi ce zic ? :)

Saducheii nu credeau in "viata spirituala" asemanator ca voi.Nu credeau in viata de dupa moarte.

Fapte 23:8 Căci saducheii zic că nu este înviere, nici înger, nici duh, iar fariseii mărturisesc și una și alta.
  #1742  
Vechi 26.11.2009, 21:35:43
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
preamultadezbinare,

vezi ce zic ? :)

Saducheii nu credeau in "viata spirituala" asemanator ca voi.Nu credeau in viata de dupa moarte.

Fapte 23:8 Căci saducheii zic că nu este înviere, nici înger, nici duh, iar fariseii mărturisesc și una și alta.
Dvs. credeti in inviere? Sau credeti in nemurirea sufletului (ca parte constienta, cu simturi si sentimente), ceea ce face inutila invierea?
  #1743  
Vechi 26.11.2009, 21:41:32
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Si in prima si in a doua inviere :).

Dar destul , caci nu mai vreau sa intru in polemici despre subiectul asta, momentan.
  #1744  
Vechi 26.11.2009, 23:37:07
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

tricesimusseptimus,ai spus ca :"Presupunerea" aceasta se bazează pe o trimitere Biblică (Iuda), iar afirmația biblică este suficientă. Este singura deducție sănătoasă, care se leagă atât de narațiunea morții lui Moise, unde se subliniază că Moise nu a fost găsit, precum și de Evanghelie, unde Moise se arată alături de Ilie, de asemenea unul venit în trup acolo.".
De ce spui ce biblia nu spune?Vorbeste Iuda despre o inviere a lui Moise?Nu este amintit deloc acest cuvant.Atunci tu de ce adaugi de la tine?Asta este o presupunere,nu este o deductie.Nu stiu ce gandesc evreii in acest sens,ar trebui sa consulti sa vezi ei ce parere au despre asta,pentru ca pana acum mi-ai vorbit mult despre "gandirea ebraica" cum gandeau ei despre suflet incercand sa arati ce de fapt numai tu vedeai si asa mai departe.Vad ca aici ignori "gandirea ebraica".Oare de ce?
Ca Moise a aparut la muntele schimbarii la fata nu inseamna ca a inviat.Am mai discutat pe aceasta tema si cu niste martori ai lui Iehova si am fot mirat ca ei il declarau mort si pe Ilie,si pe Enoh.Voi spuneti ca Moise a inviat.Aceasta este insa o ipoteza si trebuie tratata ca atare.
In ceea ce priveste faptul ca am spus ca sufletul si duhul se despart de trup,trebuie sa avem in vedere ca sufletul si duhul sunt greu de deosebit,de aceea noi de multe ori ne referim la amandoua atribuindu-le aceleasi sensuri.Stiu ca nu este intocmai corect din punct de vedere biblic,dar cert este ca ele nu "mor".Ca se desparte si sufletul de trup,o pot vedea prin "deductie"("deductie" care nu este totuna cu "presupunere").Pentru ca uite ce spune biblia:
1 Imparati 17:22 Domnul a ascultat glasul lui Ilie, și SUFLETUL copilului s-a întors în el, și a înviat."
Geneza 35:18 Și pe când îISI DADEA EA SUFLETUL, căci trăgea să moară, i-a pus numele Ben-Oni (Fiul durerii mele): dar tatăl său l-a numit Beniamin (Fiul dreptei)
Si nu mai continui fiindca am mai repetat pana acum si nu vreau sa plictisesc.
Despre duh,lucrurile sunt clare:
Iacov 2:26 După cum trupul fără duh este mort, tot așa și credința fără fapte este moartă.
Deci vezi bine ca nu "spun de la mine".

Last edited by Totpeetor; 26.11.2009 at 23:42:03.
  #1745  
Vechi 27.11.2009, 00:24:27
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

preamultadezbinare,m-ai intrebat:"1/Daca Moise n-a inviat,atunci ce a aparut pe munte in episodul schimbarii la fata?"
Pentru ca moartea nu este asa cum o considerati voi,pentru ca omul nu moare "ca intreg",pentru ca dincolo "nu este nimic" asa cum spuneti voi.Uite de asta a aparut Moise care a murit pe muntele schimbarii la fata.
In ceea ce priveste discutia despre om si animale,nu mai are rost sa mai discutam.Atat iti mai spun:Omul a fost creat dupa chipul lui Dumnezeu,catre om a suflat Insusi Dumnezeu,omului i s-a poruncit sa stapaneasca pamantul,pentru oameni a murit Isus,oamenilor li se ofera oportunitatea sa ajunga in Rai si sa traiasca vesnic.Deci nu putem sa asemanam oamenii cu animalele.Ca omul a fost facut din "tarana",iar vietuitoarele din "pamant",asta nu are importanta.
Ai spus ca omul :"E tot materie(tarana),ca si cel animal",nu ai drepate,omul e mai mult decat materie,e si spirit,pentru ca in el a fost pus un duh,este un suflet.De aceea nu poti sa compari moartea unui animal cu a unui om,asa cum faci tu acum cand te referi la principiile fizico-chimice.
Am mai discutat despre acel verset din Marcu 8:36.Tu dai aici sensul sensul de viata cuvantului suflet.Nu are logica daca ii dam acest sens.Nimeni nu traieste vesnic pe pamant,la un moment dat cu totii murim,adica "ne pierdem viata".Atunci de ce a zis Isus :
Marcu 8:36 Și ce folosește unui om să câștige toată lumea, dacă își pierde sufletul?
Evident pentru ca nu se referea la viata aceasta.Tot Isus a zis:
"Matei 10:28 Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, dar care nu pot ucide sufletul; ci temeți-vă mai degrabă de Cel ce poate să piardă și sufletul și trupul în gheenă."
Cum ti se pare tie constructia "sa piarda si viata si trupul in gheena"?Vezi ca este lipsit de logica?Suflet nu are doar sensul de viata,ci si de o componenta umana care continua sa existe si dupa moartea trupeasca.Pentru ca Isus spune clar,trupul poate fi ucis,nu sufletul.Pentru ca daca ar fi asa cum spuneti voi ca omul moare trup,duh si suflet,adica moare complet,atunci cei care i-au ucis pe altii inseamna ca i-au ucis si trupul si duhul si sufletul.Isus insa vine si spune ca ei 'nu pot ucide sufletul".Si eu il cred pe Isus.Interpretarea ta nu e buna pentru ca nu e biblica.Tu ai spus:"Ce-i foloseste unui om sa castige lumea intreaga,daca moare?Sau ce va da un om in schimb pt.viata sa?Ce-i mai scump ca viata?".Tot Isus spune ca:
Ioan 15:13 Nu este mai mare dragoste decât să-și dea cineva viața pentru prietenii săi.
Sper sa nu inlocuiesti aici viata cu "sufletul" pentru ca ar reiesi cu totul altceva.
Stii cine a zis ca tine,adica 'ce-i mai scump ca viata"?Citeste:
Iov 2:4 Și Satana a răspuns Domnului: "Piele pentru piele! Omul dă tot ce are pentru viața lui.
Biblia si istoria ne arata insa ca multi si-au dat viata pentru Hristos.
Vechiul Testament nu proclama moartea sufletului si a duhului cum vrei sa arati tu.Versetele pe care mi le-ai adus sunt toate poetice,chiar si asa ele nu proclama ce sustineti voi.Tu nu trebuie sa faci deosebire intre VT si NT,toate reprezinta Cuvantul lui Dumnezeu.Grecii nu au nici o treaba,din nou mai zic ca ideea nemuririi sufletului nu este o idee greceasca,daca ar fi asa si daca ar fi neadevarata,de-a lungul scripturii ar fi fost negata,dar nimeni nu o combate insa.

Last edited by Totpeetor; 27.11.2009 at 00:37:07.
  #1746  
Vechi 27.11.2009, 10:32:02
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Si in prima si in a doua inviere :).

Dar destul , caci nu mai vreau sa intru in polemici despre subiectul asta, momentan.
Prima inviere , a doua inviere , prima moarte si a doua moarte nu reprezinta cele ale firii.

Am sa-ti dau un indiciu :De moarte fireasca toti au parte si cei buni si cei rai,cel nedrept impreuna cu cel drept, s.a.m.d.

litera ucide, duhul este cel care da viata.

Un alt indiciu : Este ceva in care voi in mare masura nu credeti.

Last edited by Danut7; 27.11.2009 at 10:35:09.
  #1747  
Vechi 27.11.2009, 11:31:58
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Tot peetor,
"Matei 10:28 Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, dar care nu pot ucide sufletul; ci temeți-vă mai degrabă de Cel ce poate să piardă și sufletul și trupul în gheenă."
Asta eu o vad cam asa:"sufletul"are sensul de "psihic".Cineva ma poate omori,dar mai mult decat atat nu poate sa faca.Nu-mi poate impune ce sa gandesc,ce sa simt,ce sa fac.Poate doar sa ma omoare-aici si acum-,existand speranta invierii.Dumnezeu are informatia necesara,si ma va invia pe baza acesteia.Tot Dumnezeu poate sa ma omoare de tot,"sa piarda si sufletul si trupul in gheena",adica sa ma omoare nemaiavand nici o speranta ca voi invia vreodata.Stergere totala.
In Luca 12:4,5,pasajul e un pic diferit"Vă spun vouă, prietenii Mei: să nu vă temeți de cei ce ucid trupul, și după aceea nu mai pot face nimic.Am să vă arăt de cine să vă temeți. Temeți-vă de Acela care, după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de El să vă temeți."Nici o vorba despre vreun"chin vesnic"in aceasta gheena.Are puterea sa arunce in gheena dupa ce a ucis,pentru descompunere si disparitie totala,pentru totdeauna.
Altfel ,tu cum intelegi"sa piarda si sufletul si trupul in gheena"?Sau"sa arunce in gheena"?Adica la inviere(cand pacatosii vor avea trup si suflet,nu?),vor fi aruncati in acea"gheena" cu trup si "suflet",unde se vor chinui pe vesnicie?Pai thrillerele gen"Allien"ale lui Sigourney Weaver sunt joaca de copii pe langa ipoteza asta!!!
Gheena=valea Ge-hinnom,unde erau arse cadavrele de animale si alte resturi.Descompunere totala.Distrugere totala a unor lucruri nefolositoare(daunatoare).S-a mai vorbit pe forum de asta.
Alta chestie:daca Isus a inviat IN TRUP,cum vom fi noi cu el in rai imediat dupa moarte,daca vom fi doar "suflete",ca doar asa vom fi pana la inviere,nu?De aceea te-am intrebat si cum era Moise pe muntele schimbarii la fata ,si cum era eventual si Ilie,erau doua"suflete"care stateau de vorba cu Isus care era in trup?
  #1748  
Vechi 27.11.2009, 11:54:20
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit Viata Vesnica!

Viata vesnica si existenta sufletelui!!!!!!!!!

Imi cer scuze daca am postat versete care au mai fost postate , dar este imposibil ca cei de anumite confesiuni sa nu poata accepta faptul ca exista si viata vesnica si suflet!!!

trupul „ca pulberea să se întoarcă în pămînt cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu care l-a dat" (Ecclesiastul12,7).

Tîlharului ce s-a căit de faptele rele și a luat apărarea Mântuitorului pe cruce, a zis: „Pomenește-mă Doamne, când vei veni în împărăția Ta. Și Iisus i-a zis : Adevărat grăiesc ție, astăzi vei fi cu Mine în rai" (Luca 23,42-43).

,,Nebune! În această noapte vor cere de la tine sufletul tău..." (Luca 12,20)

II Corinteni 5,6-8 „Îndrăznind deci totdeauna și știind că, petrecând în trup, suntem departe de Domnul, căci umblăm prin credință, nu prin vedere, avem încredere și voim mai bine să plecăm din trup și să petrecem la Domnul".
„Atunci, luând Domnul Dumnezeu țărână din pământ, a făcut pe om și a suflat în fața lui suflare de viață și s-a făcut omul ființă vie." (Facere2,7)
  #1749  
Vechi 27.11.2009, 12:06:01
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Dau mai jos un link catre un site care explica mai in detaliu lucrurile.De mentionat ca,in privinta schimbarii la fata,pe acest site se considera ca ucenicii au avut o viziune acolo,si nu ca era vorba de Moise si Ilie inviati.E posibil si asta.
http://www.proto-teologia.info/wiki/...Proto-Teologia
  #1750  
Vechi 27.11.2009, 12:42:51
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de preamultadezbinare Vezi mesajul
Dau mai jos un link catre un site care explica mai in detaliu lucrurile.De mentionat ca,in privinta schimbarii la fata,pe acest site se considera ca ucenicii au avut o viziune acolo,si nu ca era vorba de Moise si Ilie inviati.E posibil si asta.
http://www.proto-teologia.info/wiki/...Proto-Teologia
.......????!!!!???? Execrabil.......

Doua curente de gandire opuse

Exista doua curente opuse care descriu sufletul:
  • Unul care sustine ca este nemuritor si imaterial, distinct de trup, si care deci supravietuieste mortii.
  • Altul care sustine ca este muritor si material, indistinct de trup, si care deci moare.
Doctrina sufletului nemuritor

Este una din doctrinele teologiei moderne. Sustine ca sufletul este nemuritor si imaterial, distinct de trup, si care deci supravietuieste mortii.
Sursa doctrinara

Majoritatea religiilor pagane sustin acelasi lucru!!!!!!!??????.... ca omul are o parte invizibila, imateriala si imortala, care este eliberata din incatusarea trupului prin moarte. In particular, filozofia greceasca sustine prin Socrate ca:



Teologia moderna a crestinatatii invata aceleasi lucruri ca mai sus: ca sufletul e invizibil, nemuritor, imaterial. In particular, Ortodoxia spune ca dupa ce sufletul paraseste trupul, el ajunge in lumea spirituala.


Sf. Teofan Pustnicul (wikipedia), scrie intr-un mesaj catre o femeie care murea:
"Nu vei muri. Trupul tau va muri, dar tu vei fi intr-o alta lume, fiind vie, amintindu-ti de sine si recunoscand intreaga lume din jurul tau."
In acord cu afirmatia Sarpelui!!!?????


Vezi articolul Moartea.
Cele de mai sus( adica cele afirmate de Sf. Teofan Pustnicul!!!!!????) reprezinta o versiune a ceea ce Diavolul insusi spune in gradina Edenului:
Atunci sarpele a zis femeii: "Hotarat, ca nu veti muri" - Geneza 3:4
Odata ce a devenit clar pentru oameni ca intr-adevar mor, revizia acestei minciuni!!!!????????? era necesara: "Nu vei muri. Trupul tau va muri, DAR tu vei fi intr-o alta lume, fiind VIE" - Sf. Teofan Pustnicul (wikipedia).
Astfel, afirmatia initiala a Sarpelui - ca oamenii nu vor muri - ramane aparent valabila. Diavolul nu ii spusese Evei ca trupul lor nu va muri, ci ca ei, ca fiinte constiente, ca indivizi, nu vor muri - adica exact ceea ce afirma doctrina sufletului nemuritor, ca viata continua la nesfarsit, doar ca sub o alta forma dupa ce ne debarasam de trupul carnal.


Iisus cu un singur " i" ??????!!!!!!!!! Dumnezeuleeeeeeeeeeeeeeeeeeeee...a carei secte este acest site??????

Last edited by AndruscaCIM; 27.11.2009 at 12:51:07.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17