Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.09.2007, 14:17:43
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

va rog daca vreti sa postati cateva randuri pentru acei parinti de pe forum care au copii bolnavi(autism,hidroencefalie etc)si care spera in minuni si in vindecare pentru copiii lor.Daca stiti Sf.Moaste in orasul vostru spuneti in ce Biserica pot fi cinstite,de asemenea ce Acatist sa citeasca.Haideti sa spunem un cuvand de alinare acestor parinti care poarta cu dragoste ..ori cu umilinta..ori cu speranta aceasta cruce atat de grea.Sa ii ajutam sa fie impacati cu crucea pe care Mantuitorul nu intamplator a dat-o lor(si-mi amintesc ceea ce spunea Marilena la topicul despre avort .."nu intamplator acesti parinti sunt alesi sa aiba astfel de copii.. ce s-ar intampla daca un copil cu probleme s-ar naste in familia unor oameni rai,care l-ar neglija,chinui pe copil?..nu am reprodus exact).Sa le oferim putina mangaiere si sprijinul nostru..sa-i trecem si pe ei la rugaciuni..Elena ar fi fiica autista a Sperantei(acesta e nick-ul mamei)Nu de putine ori acesti parinti se intreaba "de ce mi-a dat Dumnezeu aceasta cruce atat de grea"?Haideti sa le explicam impreuna trei dintre cele mai importante cauze ale suferintelor propriilor copii:(si sa le analizam pe rand)
1.pacatul stramosesc
2.lucrarile nestiute ale lui Dumnezeu
3.pacatele personale ale parintilor,rudelor
Sa nu uitam cuvintele Mantuitorului"cel ce va rabda pana la sfarsit,doar acela se va mantui"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.09.2007, 15:40:54
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Uite urzicuto o sa vorbesc despre mine.Am doua boli mai importante (ca mai am eu si altele:)deocamdata pentru mine incurabile care mai iute sau mai tirziu ma vor duce in groapa. Domnul a dat domnul a luat! Fie numele Domnului binecuvintat. Cind ai astfel de boli si cind ele vin dupa o serie neintrerupta de necazuri te intrebi de ce? De ce eu? De ce mie?
Sincer nu prea am ajus la un raspuns care sa ma multumeasca. E greu sa intelegi de ce lasa Dumnezeu ceva ce consideri tu rau sa ti se intimple sau mai rau sa i se intimple cuiva drag. Dar nu mai caut de mult raspuns. Sint convins ca Dumnezeu este vistiernicul bunatatilor si ceea ce traiesc eu sau parintii de care spui este BINE! Ca nu-l intelegem noi asa, ca-i greu de dus....este cu totul altceva.Dar necazurile sint o sansa in plus de mintuire pentru cel afectat direct si pentru cei din jur. E pastila amara care aduce vindecarea.
Moastele sint bune si uneori dupa atingerea lor cineva se vindeca. Dar oare nu sint Dumnezeu/Maica Sa/Sfintii tot timpul in jurul nostru? Eu am atins moastele la f. multi Sfinti fara folos trupesc (cred)
Nu am o cultura teologica f. vasta si Acatistele de multe ori simt ca nu ma reprezinta...si am incercat de cind l-am cunoscut pe Dumnezeu sa fiu sincer cu El.(Ma rog pt vrasmasi doar daca chiar i-am iertat nu pentru ca se cere)asa ca in legatura cu bolile rugaciunea mea este scurta :"Doamne ajuta-mi mie pacatosul daca-i de folos sa ma vindec.Dar daca Doamne daca este spre mintuirea mea si a celor de linga mine sa nu ma vindec, sa nu ma vindec! Da-mi insa te rog putere, sa pot duce boala fara cirtire."
Un singur lucru este insa clar crucea mea este insa mult mai usoara decit crucea parintilor de care vorbesti.Nici ei insa nu trebuie sa uite ca mai inainte sa fie ei parintii copiilor parintele nostru a tuturora este Dumnezeu! Nimeni nu poate iubii cit ne iubeste EL. Nici o mama nu-i mai MAMA decit Maica Domnului!
Curaj!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.09.2007, 16:03:54
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
va rog daca vreti sa postati cateva randuri pentru acei parinti de pe forum care au copii bolnavi(autism,hidroencefalie etc)si care spera in minuni si in vindecare pentru copiii lor.Daca stiti Sf.Moaste in orasul vostru spuneti in ce Biserica pot fi cinstite,de asemenea ce Acatist sa citeasca.Haideti sa spunem un cuvand de alinare acestor parinti care poarta cu dragoste ..ori cu umilinta..ori cu speranta aceasta cruce atat de grea.Sa ii ajutam sa fie impacati cu crucea pe care Mantuitorul nu intamplator a dat-o lor(si-mi amintesc ceea ce spunea Marilena la topicul despre avort .."nu intamplator acesti parinti sunt alesi sa aiba astfel de copii.. ce s-ar intampla daca un copil cu probleme s-ar naste in familia unor oameni rai,care l-ar neglija,chinui pe copil?..nu am reprodus exact).Sa le oferim putina mangaiere si sprijinul nostru..sa-i trecem si pe ei la rugaciuni..Elena ar fi fiica autista a Sperantei(acesta e nick-ul mamei)Nu de putine ori acesti parinti se intreaba "de ce mi-a dat Dumnezeu aceasta cruce atat de grea"?Haideti sa le explicam impreuna trei dintre cele mai importante cauze ale suferintelor propriilor copii:(si sa le analizam pe rand)
1.pacatul stramosesc
2.lucrarile nestiute ale lui Dumnezeu
3.pacatele personale ale parintilor,rudelor
Sa nu uitam cuvintele Mantuitorului"cel ce va rabda pana la sfarsit,doar acela se va mantui"
Nu mi se pare normal sa fie invinuiti parintii pentru bolile copiilor,decat atunci cand vb de boli cauzate neglijentei,fumatului,bauturii,manacarii nesanatoase in timpul sarcinii.Suferinta parintilor este si asa infinit de mare ca sa mai poata indura si sentimente de vinovatie.Iar dak dumnezeu pedepseste parintii prin copii lor atunci inseamna ca procedeaza ca mafia italiana
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.09.2007, 16:48:50
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

din fericre acesti parinti sunt ortodocsi 100% asa incat sper ca vor intelege ceea ce tu tratezi intr-un stil putin..holist modernist..sorry..parerea mea.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.09.2007, 16:57:43
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria_Sofia
Nu mi se pare normal sa fie invinuiti parintii pentru bolile copiilor,decat atunci cand vb de boli cauzate neglijentei,fumatului,bauturii,manacarii nesanatoase in timpul sarcinii.Suferinta parintilor este si asa infinit de mare ca sa mai poata indura si sentimente de vinovatie.Iar dak dumnezeu pedepseste parintii prin copii lor atunci inseamna ca procedeaza ca mafia italiana
1. Ce ti se pare tie normal si ce este normal, pot fi doua lucruri diferite!:)
2. Daca fumatul /bautura parintilor sint acceptate de tine ca sursa de probleme pentru copii de ce nu alte pacate sau patimi?
3. O alaturare ciudata intre Dumnezeu sau mafie...dar oricum Dumnezeu cu siguranta nu s-a inspirat de la mafie! Dar ce poate fii mai de speriat decit pedepsirea copiilor pentru faptele parintilor? Si asta tocmai pentru prevenirea faptelor parintilor si a copiilor cind vor devenii parinti.
4. Daca un copil suporta cu stoicism pedepsa pentru greselile parintelui ; oare nu i se va adauga parintilor in taler la bune treaba aceasta? Eu cred ca da! Copiii ne pot scoate prin faptele lor din iad! Noi ii putem insa baga in iad prin faptele noastre. Si invers!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.09.2007, 20:15:38
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Citat:
În prealabil postat de Maria_Sofia
Nu mi se pare normal sa fie invinuiti parintii pentru bolile copiilor,decat atunci cand vb de boli cauzate neglijentei,fumatului,bauturii,manacarii nesanatoase in timpul sarcinii.Suferinta parintilor este si asa infinit de mare ca sa mai poata indura si sentimente de vinovatie.Iar dak dumnezeu pedepseste parintii prin copii lor atunci inseamna ca procedeaza ca mafia italiana
1. Ce ti se pare tie normal si ce este normal, pot fi doua lucruri diferite!:)
2. Daca fumatul /bautura parintilor sint acceptate de tine ca sursa de probleme pentru copii de ce nu alte pacate sau patimi?
3. O alaturare ciudata intre Dumnezeu sau mafie...dar oricum Dumnezeu cu siguranta nu s-a inspirat de la mafie! Dar ce poate fii mai de speriat decit pedepsirea copiilor pentru faptele parintilor? Si asta tocmai pentru prevenirea faptelor parintilor si a copiilor cind vor devenii parinti.
4. Daca un copil suporta cu stoicism pedepsa pentru greselile parintelui ; oare nu i se va adauga parintilor in taler la bune treaba aceasta? Eu cred ca da! Copiii ne pot scoate prin faptele lor din iad! Noi ii putem insa baga in iad prin faptele noastre. Si invers!
Fumatul,bautura etc sunt factori externi care afecteaza corpul copilului.Sa suporte copilul cu stoicism suferinta si sa se adauge taleri la bune?adik copilul e tap ispasitor?Adik voi faceti copii ca sa va scota din iad?Cand vor deveni copii parinti?acelor copii li s-a luat posibilitatea sa faca alti copii,cel putini normali in cazul bolilor grave.E un mod sinistru de a gandi.A avea copilul bolnav este o nenorocire pt care nu este nimeni reponsabil.Iar menirea parintilor este sa ii ofere copilului toata dragostea si fericirea necesara mai ales unui copil bolnav incurabil.Dak nu este incurabil atunci trebuie sa caute sprijinul medicilor buni,iar noi cei care ii putem ajuta sa ii ajutam.
Oricum femeile care vor musai copii,trebuie sa se gandeasca bine inainte,iar dak ajung la concluzia ca:nu se pot lasa de fumat pt copil.de baut,de mancat porcarii,ca nu isi pot lua un concediu,ca nu au suficient timp sa petreaca cu copilul,mai bine sa evite sa faca copii,decat sa-i abandoneze in tara,sa ii lase la voia intamplarii...dar ma rog asta tine de educatia copilului si nu de boli.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.09.2007, 21:52:58
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Maria noi vorbim acum despre parintii care au deja copii bolnaviori,nu cautam sa-i impovaram pe primii ci sa-i imbarbatam cumva..sper ca intelegi cum stau lucrurile
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.09.2007, 22:12:12
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
Maria noi vorbim acum despre parintii care au deja copii bolnaviori,nu cautam sa-i impovaram pe primii ci sa-i imbarbatam cumva..sper ca intelegi cum stau lucrurile
Asta am vrut si eu sa spun,ca nu e cazul sa le judecati pacatele ci sa ii sustineti,si nu numai aici pe forum.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.09.2007, 22:50:07
drosida drosida is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2007
Mesaje: 28
Implicit

imi pare rau ,nu pot da un raspuns.dar eu stiu ca asa e :parintii sunt loviti prin copii lor. cred insa ca schimbarea modului de a gindii(a iubii si a fi plin de bunatate) a -ti accepta boala si a incerca sa-ti shimbi totul in bine ,nu stiu daca ma intelegeti, o prietena de-a mea cind s-a intors din oras si-a gasit sotul in coma.3luni a durat totul.avea cancer la creier.solutia :nu s-a impotrivit,se ruga si nu si-a pierdut nici o sec increderea ca sotul ei se va vindeca,si-a analizat viata ei si a sotului,s-a impacat cu absolut toate persoanele cu care se mai ciondanise ea sau sotul(el fiind in coma profunda 3 luni),s-a spovedit si a inceput sa lupte in primul rind cu ea cu modul ei de-a gindii.se ruga in felul ei la Sfinta Treime si ingerul pazitor al ei si al sotului ei.visa foarte multe lucruri dupa care se ghida erea de-o blindete extraordinara,ducea cu zimbetul pe buze plosca altui bolnav...si...dupa 3 luni el si-a revenit,ceea ce doctorii nu sperau,acum face kinetoterapie pt recuperarea motricitatii,iar sotia lui e la fel de blinda si spune ca a fost un test pt ei amindoi. sper ca am ajutat in vreun fel.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.09.2007, 12:29:46
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Exista copii cu handicap fizic (exemplu: nu pot merge, pot avea inteligenta normala);sau cu handicap psihic: autism, oligofrenie (inteligenta foarte, foarte scazuta).
Exista boli GENETICE (adica mostenite din neam in neam, unele fara ca parintii sa stie ca le poarta, care nu se manifesta la parinti, ci la 2-3, n generatii!); cu boli in care ii vad intai aparent sanatosi, apoi se degradeaza treptat. Exista epilepsie, si cu fiecare criza copilul mai pierde ceva din ce invatase pana atunci. Epilepsia poate sa apara dupa o raceala cu febra mare!Poate sa fie mostenita de la un parinte! poate sa apara dupa o nastere grea!O infectie la creier nebanuita, netratata la timp poate sa lase urmari copilului!
De multe ori, unul din parinti este nevoit sa aiba grija de persoana cu handicap toata viata.
"Crucea parintilor" este o realitate acceptata si de psihologi. Ei se invinuiesc: "mai bine nu aveam copii, doar stiam ca in familie au mai fost cazuri! Am crezut ca nu mi se intampla mie!"; "daca nasteam prin cezariana ar fi fost copilul sanatos"; sau: "NU AM FOST CAPABILA SA FAC UN COPIL ZDRAVAN", sau:"daca faceam cutare lucru, acum era totul bine!" .
Practic, trec printr-o perioada nefolositoare, in care cauta explicatii. Cu timpul, cu ajutorul lui Dumnezeu, mai repede sau mai incet, cauta si solutii: "ce pot face?"
Dar cate nu se pot face!!!! SA LUPTE! PENTRU FIECARE LUCRU MARUNT, CARE VINE ASA USOR, DE LA SINE, CELORLALTI COPII!
- pentru handicapul fizic, poate chirurgia ajuta, poate kinetoterapia. Exista acum calculatorul, exista butoane, care usureaza munca, in timp pot deveni relativ independenti.
- epilepsia se amelioreaza de multe ori in timp, cu trecerea anilor.Cu rabdare.
- hidrocefalia uneori se opereaza, de destule ori ramane cu probleme psihice.
- exista meserii pe care le pot face si cei cu inteligenta scazuta. De multe ori sunt mai smeriti, isi dau seama de ei, unii reusesc sa se faca iubiti de ceilalti, au acest dar.
- autismul e lupta grea. Dar am vazut un film in care, cu o rabdare extraordinara, doi frati gemeni autisti au fost invatati sa se descurce in viata.
- exista asociatii in care se intalnesc cei cu aceeasi problema si invata unii de la altii cum sa se descurce
- clinica de ergoterapie (terapie prin joaca) Budimex Bucuresti e profesionista.
- sa ceara ajutor cand simt ca nu mai pot sa aiba grija
- SA NU UITE SA SE OCUPE SI SA IUBEASCA PE COPII SANATOSI, daca ii au; acestia sunt de multe ori neglijati!
Nu stiu cum e, dar trebuie sa fie ingrozitor, mai ales primii ani: spitale, cheltuiala, nervi, sperante false, vina, durere.
Dumnezeu si Maica Domnului sa-i intareasca in necazuri!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pat de ingrijire pentru bolnavi mtudor Umanitare 8 07.01.2014 19:01:29
Bolnavi(nebuni) sau posedati? quasar Tinuta in Biserica 14 29.05.2012 12:14:08
bolnavi sau posedati Tino Exorcismul 94 12.10.2010 20:03:21
Rugaciune pentru cei bolnavi(de la Iisus Hristos) tigerAvalo9 Rugaciuni 5 25.01.2009 20:21:31
Rugaciune pentru oameni bolnavi gabistgato Secte si culte 3 29.06.2007 00:53:45