Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.12.2009, 18:39:35
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Ne putem apara singuri ducand o viata spirituala inalta,cu credinta si iubire de Dumnezeu si pentru intreaga sa Creatie.
Diavolii exista pentru a ne ispiti,daca noi nu le dam apa la moara prin faptele rele,ganduri necurate,lipsa credintei,iubirii,atunci ei nu pot interveni cu forta in viata noastra.
Citeste si aprofundeaza,te rog,Cartea lui IOV,din BIBLIE,si vei vedea ca singuri ,oricit de induhovniciti am fi ,nu ne putem apara.As zice ca ,dimpotriva.Cu cit incerci sa te inalti spiritual cu atit ai lupte mai mari,si caderi mai multe.Incearca si vei vedea!Apoi ,nu te mai scapa decit RUGACIUNE NEINCETATA si CREDINTA-n DUMNEZEU,STAPINUL a toate.
Singurul ,DUMNEZEU ,nu intervine ,cu FORTA ,in vietile noastre.DIAVOLUL insa o face.Are nevoie de multi adepti.Daca nu convinge ,invinge.Sa ne rugam lui Dumnezeu sa nu ne paraseasca nici macar o clipa!Si eu va spun,ca una care am citi MOLITVELE SF VASILE (am o carte veche de peste 100 de ani -acolo sint multe alte rugaciuni,care in cartile actuale ,uzuale ,nu prea se mai gasesc,am cumpart-o cu bani multi de la un ANTICAR- ): NU VA JUCATI CU FOCUL!,ca nu se stie cit prapad face...Dar ..ma rog,daca vreti puteti incerca!In fond ,daca nu se da omu' cu capu' de pragul de sus ,nu vede cit de jos e TAVANUL...
Exista aceasta minunata carte: PSALTIREA,pe care o recomand oricui,in orice vreme....Poate fi citita si la vreme de bucurie ,dar ,mai ales ,la necaz si... ca rugaciuni de cerere...apoi de...MULTUMIRE,si LAUDA,aduse lui DUMNEZEU...
"CERCETATI TOATE LUCRURILE SI LUATI CEEA CE ESTE BUN!"(SF.AP.PAVEL)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 27.12.2009, 18:48:25
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Xosroviduxt Vezi mesajul
as vrea sa stiu in ce conditii pot participa credinciosii la citirea Moliftelor?de ce pregatire e nevoie?(ma refer la citirea lor pe data de 1 ianuarie)
Pe data de 1 ianuarie se citesc MOLITVELE SF VASILE CEL MARE ,in toate BISERICILE ORTODOXE,de pretutindeni.Cel putin asa sper.Pt simplul fapt ca este sarbatorit SF Vasile cel Mare.Oricine are ocazia sa mearga sa participe la SL Liturghie,sa o faca,si sa ramina la Sfirsitul SF Liturghii la MOLITVE.
Si bine ar fi ca si nopatea de REVELION ,la MIEZUL Noptii sa ne prinda in BISERICA,rugindu-ne! Amin.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.12.2009, 18:51:53
Xosroviduxt's Avatar
Xosroviduxt Xosroviduxt is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoradoi Vezi mesajul
Pe data de 1 ianuarie se citesc MOLITVELE SF VASILE CEL MARE ,in toate BISERICILE ORTODOXE,de pretutindeni.Cel putin asa sper.Pt simplul fapt ca este sarbatorit SF Vasile cel Mare.Oricine are ocazia sa mearga sa participe la SL Liturghie,sa o faca,si sa ramina la Sfirsitul SF Liturghii la MOLITVE.
Si bine ar fi ca si nopatea de REVELION ,la MIEZUL Noptii sa ne prinda in BISERICA,rugindu-ne! Amin.
aaaa,atunci am priceput.E bine,oricum la biserica la care merg eu,parintele citeste moliftele chiar in noaptea de revelion.
Multumesc inca o data.Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 27.12.2009, 19:04:39
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Xosroviduxt Vezi mesajul
aaaa,atunci am priceput.E bine,oricum la biserica la care merg eu,parintele citeste moliftele chiar in noaptea de revelion.
Multumesc inca o data.Doamne-ajuta!
Este foarte bine să mergi în noaptea de 1 ianuarie la mezanoptică acolo unde se face.Dacă se citesc și Moliftele cu atât mai bine.
În ziua de 1 ianuarie de ziua Sf.Vasile cel Mare oricine poate participa în biserică la citirea acestora de către preoți, fără o pregătire specială.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 27.12.2009, 19:55:32
racismdude
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Eu nu am spus ca nu poti participa fratia ta pe 1 ianuarie, ci ca nu ai voie sa le citesti ca mirean, nefiind preot sau episcop! Poti participa, nu te opreste nimeni, orice crestin poate participa, caci pe 1 ianuarie este dezlegare sa se citeasca dar in anumite conditii! Fii blagoslovit!
pot sa le citesc???
Reply With Quote
  #46  
Vechi 27.12.2009, 20:24:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de racismdude Vezi mesajul
pot sa le citesc???
Nu , Nu , Nu , Nu , Nu, . . . de 10.000 de Ori : NU ! Nu ți-e clară limba română ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 27.12.2009 at 20:27:09.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 27.12.2009, 20:44:13
Xosroviduxt's Avatar
Xosroviduxt Xosroviduxt is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Este foarte bine să mergi în noaptea de 1 ianuarie la mezanoptică acolo unde se face.Dacă se citesc și Moliftele cu atât mai bine.
În ziua de 1 ianuarie de ziua Sf.Vasile cel Mare oricine poate participa în biserică la citirea acestora de către preoți, fără o pregătire specială.
multumesc mult.m-ati linistit :)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 27.12.2009, 20:45:35
racismdude
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu , Nu , Nu , Nu , Nu, . . . de 10.000 de Ori : NU ! Nu ți-e clară limba română ?
dar eu vreau... :D oricum nu mi-e frica... hehe
Reply With Quote
  #49  
Vechi 27.12.2009, 20:52:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Este foarte bine să mergi în noaptea de 1 ianuarie la mezanoptică acolo unde se face.Dacă se citesc și Moliftele cu atât mai bine.
În ziua de 1 ianuarie de ziua Sf.Vasile cel Mare oricine poate participa în biserică la citirea acestora de către preoți, fără o pregătire specială.
Așa este Dorina , la fiecare început de an , pe 1 ianuarie , creștinătatea sărbătorește praznicul Sfântului Vasile cel Mare, trecut la cele veșnice în urmă cu șaisprezece secole. Aflată sub patronajul binecuvântată a acestui veritabil stâlp al Ortodoxiei, prima lună a calendarului este răstimpul benefic când în Biserici și Mănăstiri sunt citite Moliftele Sfântului Vasile cel Mare , acele temute blesteme îndreptate împotriva satanei , pentru alungarea demńilor și dezlegarea celor posedati . O perioadă de grație , în care creștinilor li se dă marea șansă divină de a se înoi o dată cu anul care începe.
Totuși Părinții Bisericii sublinează că "oamenii au ajuns să creadă că orice problemă se poate rezolva prin Molifte. Biserica , strict dogmatic vorbind , este o instit8ie divino-umană , în centrul cărea se află rugăciunea , sub toate formele ei de manifestare, între care cea mai importantă rămâne SFANTA LITURGHIE ." De la Liturghie iradiază toate celelalte rugăciuni ale Bisericii , inclusiv Moliftele. În Sfânta Liturghie se actualizează , de fiecare dată , jertfa MANTUITORULUI HRISTOS , toți împărtășindu-ne din darurile pe care Dumnezeu ni le oferă cu această ocazie. "Fără conștiința actualizării acestei jertfe, toate celelalte forme de rugăciune , inclusiv Moliftele , nu ar avea puterea pe care o așteptăm de la ele ". ( Părintele Stăniloae )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 27.12.2009, 21:11:20
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de racismdude Vezi mesajul
pot sa le citesc???
....iubite frate, te rog reciteste ce am scris mai sus despre Molifte! am scris de 2 ori destul de CLAR pt TOATA LUMEA!!!!
__________________
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Articolul de pe site: Moliftele Sf.Vasile sophia Intrebari utilizatori 77 04.01.2013 15:33:56
Moliftele Sf. Vasile citite in noaptea de revelion sagetuta Generalitati 20 02.01.2013 20:05:52
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 11:53:03
Moliftele sf vasile se pot citi de orice preot? ingerul_pazitor Generalitati 46 15.12.2011 17:43:48
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 13:16:52