Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.12.2009, 22:34:05
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

S-a discutat la modul general. Nu a fost judecat X sau Y.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.12.2009, 22:38:07
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

cand spunem vorbe urate despre semeni, in general, in inima noastra tot judecam un frate pe care doar noi il cunoastem, si care ne-a gresit.
ce stim despre o persoana materialista? e sigur barbat, nu incape indoiala.. :))
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.12.2009, 22:45:06
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
daca a intrebat cineva ce inseamna o persoana materialista nu inseamna ca trebuie sa ne judecam unii pe altii. Doamne ajuta!
....se cheama si analiza de exemplu!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.12.2009, 22:45:49
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
cand spunem vorbe urate despre semeni, in general, in inima noastra tot judecam un frate pe care doar noi il cunoastem, si care ne-a gresit.
ce stim despre o persoana materialista? e sigur barbat, nu incape indoiala.. :))
Nu cred ca este asa.
Materialisti suntem toti daca nu cautam mai intai imparatia lui Dumnezeu si nu implinim prima Lui porunca.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.12.2009, 22:47:33
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu cred ca este asa.
Materialisti suntem toti daca nu cautam mai intai imparatia lui Dumnezeu si nu implinim prima Lui porunca.
eu doar am glumit mai sus, referitor la feminismul exagerat (dar si la misoginismul unora) care nu prea are mare legatura cu Hristos..
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.12.2009, 22:51:27
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
cand spunem vorbe urate despre semeni, in general, in inima noastra tot judecam un frate pe care doar noi il cunoastem, si care ne-a gresit.
ce stim despre o persoana materialista? e sigur barbat, nu incape indoiala.. :))
De ce care ne-a gresit??

Dar sunt si femei materialiste bineinteles care au ochii asa ...dar totusi nu ar avea cum sa fie materialiste daca nu ar avea si dupa ce si cine sa umble la o adica!

Si daca barbatii nu ar flutura cheile de la masina...probabil ar putea fi cunoscuti si pentru ceea ce sunt, si nu numai sa imite pe ceilalti sau sa se transforme in materialisti pentru a avea succes la femei!

Intr-un fel se stie ca femeile sunt atrase de putere, asta insemnand in acelasi timp si putere financiara si intelectuala, caracter puternic...sharm, dar de moment ce nu toti barbatii intrunesc aceste caracteristici...se limiteaza si ele la indicii pe care ii primesc/vad!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.12.2009, 22:54:22
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
eu doar am glumit mai sus, referitor la feminismul exagerat (dar si la misoginismul unora) care nu prea are mare legatura cu Hristos..
stiu
m-am facut doar ca nu inteleg ca sa-mi trantesc si eu ideea
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.12.2009, 22:59:08
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

sa cautam doar dragostea curata cand ne legam de cineva, dragostea lipsita de patimi (unde intra si iubirea de arginti, sau materialismul). nu are nici un rost sa cautam vina pentru aceasta cadere, la barbati sau la femei. vina este ca ne departam cu totii de Hristos. noi vedem o problema mare la un baiat cu o masina scumpa care atrage fete prin asta, si incercam sa o rezolvam, fiecare cum putem. adevarata problema e ca il pierdem pe Hristos si incercam sa-l inlocuim cu masini scumpe sau cu formele acestea de "dragoste" patimasa. de fapt asta e problema intregii noastre societati - absenta lui Hristos. ne uitam in scoli, in facultati si il vedem prea putin pe Hristos, ne uitam la o relatie intre doi tineri si Il vedem prea putin pe Hristos, ne uitam chiar si in propriul nostru suflet si il vedem prea putin pe Hristos.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.12.2009, 23:24:29
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

De ce ne enervam si ne apucam de cruciade cand vedem barbati si femei in masini luxoase? Cu ce ne iau oamenii aia aerul? Daca ne starnesc invidia, e din cauza ca noi insine am vrea sa fim in locul lor.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.12.2009, 23:32:10
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

nu a inceput nimeni cruciade, Doamne fereste! :)) era o discutie relaxata (sper) asupra unor caderi ce ameninta societatea in intregul ei. Cred ca trebuie sa discutam si lucrurile acestea, fara a fi patimasi, bineinteles.. Oamenii aia nu imi iau mie, personal, aerul. dar oare numai eu contez in lumea asta? mie mi se pare ca atitudinea asta de "fiecare gandeste ce vrea" sau "e parerea ta si ti-o respect", nu face decat sa ne izoleze si sa ne trimita direct la relativizarea de care vorbeam in thread-ul cu parintele Stephen. Iertati-ma daca gresesc..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce stiti despre cele 12 vineri? totalsistem Generalitati 11 06.06.2017 01:56:31
Ce stiti despre Impartasania cu nevrednicie? petruta12 Reguli generale de utilizare a forumului 69 22.09.2012 02:23:55
ce stiti despre?.. candles in the wind Generalitati 0 23.10.2011 19:03:34
Ce stiti despre... quasar Generalitati 2 27.01.2008 15:01:36
ce stiti despre Parintele Nicodim Bujor? cornelpr Generalitati 1 15.03.2007 22:57:22