Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.01.2011, 22:32:39
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit romania,tara fara fara reactie

pentru oameni si pentru forumisti
Ma intreb pana cand mai traim in ignoranta si lascivitateaa asta?Mai iubeste cineva romania?Mai este cineva PATRIOT?
Da,domnilor PATRIOTISMUL mai este in noi?Nu am mai scris de ceva timp pe acest forum tocmai din cauza asta.Am mai adus aminte de aceste probleme si mai aveam putin si eram linsat.Va sperie acest cuvant?Va sperie sa va invatati copii ca a fi patriot este ceva demn?Copilul meu..........are 1 an.........VA INVATA ce este romania si ce este PATRIOTISMUL.Incultura este cel mai dramatic fenomen al tarii.Nu mai vorbesc de paranoismul in care traim.In orice vedem o lucratura,in orice cuvant al unui inalt prelat vedem o dezicere de la adevarata credinta,DAR NOI,pentru Dumnezeu,PE NOI ne vedem vreodata?
Haideti sa ne intoarcem la ADEVARATA CREDINTA si sa ne unim pentru a face ceva in aceasta tara si sa nu ne mai certam pe aceste milioane de forumuri.Sunt atatea glasuri care daca se vor uni intr-un singur glas poate schimba ceva.Haideti la o impacare intre noi si sa facem ceva.Macar noi.
Sa ne rugam la Dumnezeu Mantuitorul sa reverse peste noi intelepciune si intelegere.Amin
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.01.2011, 23:22:20
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Dragule sa stii ca mai sunt patrioti.Ceea ce trebuie sa invatam,din punctul meu de vedere,
este sa fim uniti,sa intelegem ca Romania este alcatuita din mai bine de 17 natii, dar ca toti suntem romani in primul rand si ca trebuie sa apreciem si sa sprijinim adevaratele valori.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.01.2011, 23:38:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Dragule sa stii ca mai sunt patrioti.Ceea ce trebuie sa invatam,din punctul meu de vedere,
este sa fim uniti,sa intelegem ca Romania este alcatuita din mai bine de 17 natii, dar ca toti suntem romani in primul rand si ca trebuie sa apreciem si sa sprijinim adevaratele valori.Doamne ajuta!
Frumos punctat Langu!

Ce se intimpla acum este fara precedent, de aceea valorile sunt bulversate. Fiecare este intr-o frenezie nebuna sa apuce ciolanul care considera ca i se cuvine si cind o face fuge cu el ca nebunul pentru a fi devorat de el si de clanul sau. Acest comportament se reflecta din plin si din felul cum se sofeaza pe soselele Romaniei, ca niste apucati de streche!

Cind intrii in Romania venind din Austria, Ungaria, zici ca intrii in alta dimensiune a oamenilor agitati si disperati sa nu le ia cineva hapul din gura.

Ce patriotism!( deocamdata este pus la naftalina)
Cei care mai POZEAZA in patrioti si avem cu totii din astia in familii sau printre prieteni sunt cei care cistiga GROS! si stau chipurile relaxati in fotolii si evident au timp berechet sa contempleze si sa se joace cu ideea de patriot.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.01.2011, 23:52:46
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Frumos punctat Langu!

Ce se intimpla acum este fara precedent, de aceea valorile sunt bulversate. Fiecare este intr-o frenezie nebuna sa apuce ciolanul care considera ca i se cuvine si cind o face fuge cu el ca nebunul pentru a fi devorat de el si de clanul sau. Acest comportament se reflecta din plin si din felul cum se sofeaza pe soselele Romaniei, ca niste apucati de streche!

Cind intrii in Romania venind din Austria, Ungaria, zici ca intrii in alta dimensiune a oamenilor agitati si disperati sa nu le ia cineva hapul din gura.

Ce patriotism!( deocamdata este pus la naftalina)
Cei care mai POZEAZA in patrioti si avem cu totii din astia in familii sau printre prieteni sunt cei care cistiga GROS! si stau chipurile relaxati in fotolii si evident au timp berechet sa contempleze si sa se joace cu ideea de patriot.
Sa speram ca strechea asta ne va epuiza curand si astfel ne vom aseza si vom continua altfel;mai bine si mai frumos.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.01.2011, 01:19:53
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

Nu,domnule draga.Nu vorbesc de acesti impertinenti care-si bat joc de ideia de patriotism.Nu am vorbit si nu pot vorbi de acest soi de oameni si comportamente.Vorbesc de principiul PATRIOTISM.nu este un cuvant pus la naftalina.Este un proces de constiinta la multi tineri.O constiinta care ,innca nu a ajuns la naftalina.Eu sunt un patriot si nu imi este rusine s-o spun raspicat.Nu mai da nimeni doi bani pe aceasta traire.Toti iti rad in nas:"Patriot domnule?In romania?Fugi,domnule de aici si fii serios"Va este cunoscut acest limbaj,stimate domn?Va este cunoscut limbajul cartii lui Ioan Ianolide-Sfantul Inchisorilor?Sa ne fereasca Dumnezeu samarturisim in acele moduri patriotismul si credinta.Pentru ca una fara de cealalta nu se poate.Deci,stimate domn sper ca umilele mele cuvinte sa ajunga neantinate la inima domneavoastra si ale celorlanti forumisti.treziti-va romani
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.01.2011, 02:17:44
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cind intrii in Romania venind din Austria, Ungaria, zici ca intrii in alta dimensiune a oamenilor agitati ...
Da, este extraordinar ce energie au romanii! Sunt cu siguranta facuti din aluatul invingatorilor.
Oare cate natii ar suporta greutatile romanilor si le-ar duce pe toate cu usurinta? Va spun eu: nici una, caci altfel le-ar fi dat Dumnezeu aceleasi incercari. Cand sunt in Romania, simt ca intineresc. Oare nu au simtit si altii la fel ca mine, revenind Acasa?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.01.2011, 06:05:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Da, este extraordinar ce energie au romanii! Sunt cu siguranta facuti din aluatul invingatorilor.
Oare cate natii ar suporta greutatile romanilor si le-ar duce pe toate cu usurinta? Va spun eu: nici una, caci altfel le-ar fi dat Dumnezeu aceleasi incercari. Cand sunt in Romania, simt ca intineresc. Oare nu au simtit si altii la fel ca mine, revenind Acasa?
Mda, vise placute! :)

PS Ai uitat sa precizezi:
"Cind vin in Romania cu buzunarele doldora de Euro, simt ca intineresc, creste inma-n mine, oare nu-i asa? :))
....
Iar mai tirziu...., dupa ce Basescu cu gasca lui de hoti si golani mi-i papa, trebuie sa fug repede inapoi intr-o "tara nordica" sa produc altii ca la anu' sa RE-intineresc :)

Last edited by andreicozia; 04.01.2011 at 06:10:56.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.01.2011, 10:49:20
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Patriotismul începe cu atitudinea și considerația acordată limbii materne (atât în vorbire, cât și în scris): în cazul nostru, limba română. Și o să vorbesc despre limba română chiar cu riscul de a a fi invitat să o fac în altă parte!

În scris, fiindcă asta o observ destul de repede: Ne respectăm noi înșine propria limbă? Nici măcar nu scriem cu diacritice (ă, î, â, ș, ț). Ce să mai spun că fiecare dintre noi simțim nevoia, uneori, să punctăm diferite afirmații cu expresii din alte limbi (odinioară franceza, astăzi engleza). De ce? Nu este suficient de expresivă propria limbă? Poate că ar fi, dar nu ne interesează, "ăia nu e deștepți, care nu știe o limbă străină".
Eu trăiesc printre unguri, fraților, și nu puțini... Dvs. știți că până și numele proprii își găsesc corespondent în limba maghiară? Adică, niciodată, un ungur nu o să facă referire la tine spunându-ți Vasile, ci Laszlo (diminutivul Loți) sau Alexandru, ci Sandor, chiar dacă tu ești român neaoș. Satu Mare este Szatmar etc.Toate expresiile străine împrumutate și numele proprii din orice limbă sunt traduse sau măcar pronunțate după criteriile și regulile limbii maghiare și nu a limbii de origine (română, engleză sau alta). Și aceasta este valabil și pentru vorbitorii nativi de engleză, franceză etc., cu excepția situațiilor, când unii turiști vor să se adaptaze (din dorința nestăvilită de divertisment) spiritului local a unor triburi din lumea a treia (din punctul lor de vedere, și românii). La noi, Academia Română, de fapt, Academia Antiromână, a hotărât altceva: promovarea limbilor străine în cadrul limbii române. Majoritatea încep să râdă și să desconsidere un român care pronunță „jon” în loc de „gion” pentru John. Sau care ar spune nev iork în loc de niu i:ok pentru New York. Nu-i așa? „Măi, dragă, ce incult este băiatul acesta. El nu știe pronunța! Ha, ha..., evident cu un râs superior și disprețuitor de țață băsesciană.” Ce incult este el dacă vrea să citească, exact, Alejandro (și nu Alehandro), nu-i așa?
Acum vreo câțiva ani, în preajma unui examen de bacalaureat, „urla” o mămică pe la TVR că ce stupid e învățământul românesc, că plozii noștri învață Rebreanu care nu este cunoscut în lume și nu le folosește la nimic, ei ar trebui să învețe William Shakespeare la limba și literatura română. Nu e o glumă: tocmai așa a spus (am auzit eu) și repet: la limba română, copii ar trebuie să învețe Shakespeare fiindcă este cunoscut.

E doar o părere personală: patriotismul începe cu limba maternă, limba în care ai început să gândești, vorbești, scrii sau să iubești. (Cu iubirea, e discutabil că la vârsta aia, deja, spunem Te amo / Te quiero, I love you sau Je t'aime, și nu perimatul și depășitul Te iubesc.)

Despre ce patriotism vorbim când nu vorbești și nu scrii (poate că nici nu dorești să o faci) în limba maternă? E primul pas, la îndemâna oricui, prin care putem dovedi că suntem patrioți... Dacă vrem să dovedim ceva!

Doamne ajută!

P.S. Ba, mai suntem câțiva tentați să scriem tz și sh ca substitut pentru Ț și Ș. Că de'..., e cool... Demonstrăm și noi apartenența noastră la mărețul imperiu de limbă engleză construit astăzi pe baza SUA, o țară nici măcar americană, mult mai iudaică decât Israelul (dar e o altă poveste). Mai știi, peste vreo câțiva ani (zeci, sute), ne va fi rușine să vorbim românește. Vom fi considerați analfabeți dacă nu vom ști, de exemplu, limba ebraică?!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 04.01.2011 at 11:04:53.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.01.2011, 11:10:42
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Majoritatea încep să râdă și să desconsidere un român care pronunță „jon” în loc de „gion” pentru John. Sau care ar spune nev iork în loc de niu i:ok pentru New York. Nu-i așa? „Măi, dragă, ce incult este băiatul acesta. El nu știe pronunța! Ha, ha..., evident cu un râs superior și disprețuitor de țață băsesciană.” Ce incult este el dacă vrea să citească, exact, Alejandro (și nu Alehandro), nu-i așa?
Dar după logica expusă de dumneavoastră mai sus, ar trebui să utilizăm numele românești corespunzătoare - Ioan, Noul York, Alexandru, iar nu o pronunție stâlcită de genul furculision.

De altfel, veți observa că în domeniul istoric, de exemplu, acest lucru se și întâmplă. În orice lucrare serioasă de istoria Angliei îl veți întâlni pe regele Ioan, chiar dacă în speță este vorba despre John al nuștiucâtelea, dar în nici un caz pe regele Jon.

Last edited by Erethorn; 04.01.2011 at 11:13:33.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.01.2011, 11:55:59
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dar după logica expusă de dumneavoastră mai sus, ar trebui să utilizăm numele românești corespunzătoare - Ioan, Noul York, Alexandru, iar nu o pronunție stâlcită de genul furculision.
De altfel, veți observa că în domeniul istoric, de exemplu, acest lucru se și întâmplă. În orice lucrare serioasă de istoria Angliei îl veți întâlni pe regele Ioan, chiar dacă în speță este vorba despre John al nuștiucâtelea, dar în nici un caz pe regele Jon.
Corect, asta cred...
Și încă ceva, deși mă repet: Nu ar trebui considerată o greșeală de exprimare faptul că elevul român pronunță nev iork, după regulile limbii române, și nu după regulile limbii de origine ale cuvântului sau expresiei respective. Acesta ar fi primul pas spre normalitate (până când New York va deveni Noul York).

Observație: Nu cred că ar trebui să traducem numele de persoane cum fac ungurii, dar nici n-ar trebui să ne stâlcim limba în gură pronunțând după alte reguli decât cele ale propriei noastre limbi. Sau elevul român trebuie să fie "asasinat" cu o gramadă de seturi de reguli din toate limbile minorităților înconjurătoare și a civilizațiilor superioare?
Ne mai miră atunci că turiștii americani sau englezi în România nici nu se sinchisesc să învețe două-trei cuvinte în română? Doar noi suntem datori să știm engleza, nu-i așa? Cred că limba engleză trebuie să fie înscrisă în ADN-ul fiecărui pâmântean! Sau franceză / rusă, altădată! Sau ebraică, în viitor!

De ce nu limba română? Fiindcă românii sunt complexați, românii suferă de complexul de inferioritate. Și nu au ..., să iasă din afara istoriei (câteodată, mă întreb dacă Emil Cioran nu avea dreptate când spunea că suntem ... la poalele Carpaților).

P.S. Prin profesia mea, intru în contact cu o sumedenie de oameni simpli, români neaoși, care și-au făcut școlile în alte vremuri și după alte priorități / imperative în domeniul educației. Și mă bucură când îi aud povestind de nu știu ce personaje de film sau politică și pronunță jon, ane (pt. Anne), james (așa cum se scrie). Și de ce mă bucur? Fiindcă vorbesc și trăiesc limba română! Din păcate, eu fac parte dintr-o generație care se adaptează ușor la trădare și vânzare (generația revoluție și postrevoluție, adică generația devenită conștientă de sine cu Pro TV).
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoti fara har? costel Preotia (Hirotonia) 82 03.08.2012 17:19:07
fara ulei MANUELA Postul 27 03.08.2011 14:31:13
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 02.04.2011 00:38:40
12 fara 5.... eodor nastasa Generalitati 8 13.07.2010 16:02:37
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 22:07:42