Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 25.06.2013, 21:37:56
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Nu imi place sa zic "vom trai si vom vedea" pentru ca sper din tot sufletul ca parintilor care refuza sa-si vaccineze copiii sa le vina mintea la cap, ca sa nu avem dupa aia probleme mai mari. Fiindca e mult mai usor sa previi decat sa tratezi.
Reply With Quote
  #482  
Vechi 25.06.2013, 21:41:22
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Problema avorturilor e alt capitol. Sa nu amestecam problemele.
Si eu personal sunt impotriva avorturilor si consider avortul o crima.
Dar ce are vaccinul cu avortul ?
Absolut nici o legatura.
Reply With Quote
  #483  
Vechi 25.06.2013, 21:55:23
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Vaccinarea si riscurile ei de Dr. Mihnea DRAGOMIR
http://www.doctordragomir.ro/articol_vaccinarea.htm


"Inainte de a lua decizia de a ne vaccina sau nu, si mai ales inainte de a lua decizia de a-i vaccina sau nu pe copiii nostri, este intelept sa fim la curent atat cu beneficiile cat si cu riscurile vaccinarii.

Mult mai de temut decat riscurile imediate ale vaccinarii sunt riscurile la distanta. Acestea reprezinta subiect de controversa intre medici, in special intre medicii adepti ai metodelor naturiste si cei adepti ai alopatiei. Exista numeroase indicii ca unele boli dintre cele mai grave, asa cum sunt bolile in care neuronii degenereaza, sunt in legatura cu abuzul de vaccinuri. Exista banuiala ca intre vaccinul anti-hepatita B si scleroza multipla (numita si scleroza in placi) exista o legatura.

Din pacate, in Romania, ca si in restul lumii, a crescut mult numarul vaccinurilor care sunt obligatorii. Alte vaccinuri, deocamdata neobligatorii, sunt amplu promovate, din motive prea adesea impure, asa cum este vaccinul antigripal. Despre unele (asa cum sunt Polidin, Bronchowaxom si altele) nici nu se spune ca sunt de fapt vaccinuri."

-nu zici nimic de afirmatiile colegului tau Dr. Mihnea DRAGOMIR
Reply With Quote
  #484  
Vechi 25.06.2013, 22:09:04
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Am de spus ce am spus si pana acum. Beneficiile vaccinarii sunt mai mari decat esecurile.
Pot exista esecuri, pot exista reactii adverse. Medicina, ca orice stiinta practicata de oameni, este limitata. Dar e benefica.
Exemplul cel mai evident este ca azi, speranta de viata si media de viata au crescut simtitor fata de acum 100 sau 200 de ani.
Daca acum 100 de ani media de viata era probabil pe la 40-50 de ani, azi ea a crescut in tarile civilizate la 70-80 de ani.
Si apropos, v-ati intrebat vreodata de ce tarile cu cea mai mare speranta de viata sunt tarile cele mai dezvoltate precum Franta, Germania, Suedia, tari unde inclusiv vaccinarea se practica pe scara larga?
Raspunsul e evident. Medicina, desi e limitata, da roade, functioneaza.
In privinta medicinei alternative, nu e locul aici sa discutam.
Parerea mea e mai degraba proasta.
Reply With Quote
  #485  
Vechi 25.06.2013, 23:01:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Riscul este insa, ca pe fondul ignorantei si tendintei tot mai mari a parintilor de a refuza vaccinarea copiilor, sa ne confruntam din nou cu epidemii grave chiar si in aceasta parte de lume pe care o consideram civilizata.
Dacă un copil nu e vaccinat și ceilalți 99 sînt vaccinați, de unde riscul de a se produce epidemia din moment ce respectivii 99 sînt imunizați?!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #486  
Vechi 25.06.2013, 23:10:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Vaccinarea si principiile vaccinarii NU sunt inventate sau descoperite de firmele producatoare.
Bazele vaccinarii sunt simplu de inteles si la indemana oricui. Se introduc in organism microbi morti sau atenuati care provoaca din partea organismului uman aparitia unui raspuns imun care duce la secretia de anticorpi impotriva acelor germeni atenuati.
Atunci cand organismul vine in contact cu microbul in starea lui virulenta, capabila sa produca imbolnavirea omului, pacientul are deja anticorpii formati de la vaccin si NU va mai pierde timp ca sa-i fabrice. Avand deja anticorpii formati el va lupta mai eficient impotriva infectiei.
Acesta este principiul. El e simplu si logic si da rezultate.
Pasteur de exemplu, cel care a descoperit serul anti-rabic, era un om profund credincios si NU avea nici o legatura cu firmele producatoare.
Aveti aici un link care arata ratele imbolnavirilor in Statele Unite inainte si dupa introducerea programului de vaccinare. Daca va veti uita pe acele date, veti vedea ca ele au scazut simtitor si in unele cazuri aproape au disparut cu totul dupa vaccinare.
La difterie de exemplu, din aproape 200 000 de cazuri anual in anul 1922, s-a ajuns dupa introducerea vaccinarii la doar 1 caz raportat in anul 1998.
La tuse convulsiva, din 150 000 de cazuri anual inainte de vaccinare, s-a ajuns la doar 6000 dupa vaccinare.
Si ratele sunt asemanatoare si pentru restul bolilor.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Vaccin

Cei care lupta impotriva vaccinurilor NU inteleg modul in care functioneaza medicina.
Se raporteaza esecurile la beneficii. Iar raportul beneficii / esecuri este mult mai bun dupa vaccinare decat inainte.
Cei care lupta sa impiedice vaccinarea NU stiu ce fac si risca sa se faca partasi la un adevarat genocid, daca va izbucni la un moment dat o noua mare epidemie din cauza lipsei vaccinarii.
Cunosc tot mai multi parinti care refuza sa vaccineze copiii fiindca se iau dupa prostii din astea.
E o atitudine sectara si periculoasa.
Dar pana la urma fiecare face ce vrea si raspunde pentru ceea ce face.
Una e teoria și alta e practica. Metodele reale de producție la scară industrială a vaccinurilor nu sînt făcute publice.

Tot respectul pentru Pasteur. Vaccinurile de altădată sînt în altă categorie decît cele care se vînd acum la farmacie. Atunci scopul a fost într-adevăr eradicarea bolilor, nu profitul mult și imediat al producătorilor.

Vom vedea statistici și în următorii ani care mă rog să se păstreze pe aceeași linie de succes ca datele prezentate astăzi. Pînă atunci eu consider că îmi supun copilul la un mare risc dacă las să-i fie injectate substanțe de proveniență îndoielnică.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #487  
Vechi 25.06.2013, 23:13:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
Vaccinarea si riscurile ei de Dr. Mihnea DRAGOMIR
http://www.doctordragomir.ro/articol_vaccinarea.htm


(...)
-nu zici nimic de afirmatiile colegului tau Dr. Mihnea DRAGOMIR
Iti zic eu, dl. Mihnea, nu e doctor, e homeopat (a se vedea topicul in cauza).
Statutul de homeopat este incompatibil cu cel de doctor.
O persoana care nu e in stare sa realizeze ca homeopatia este sarlatanie, nu are dreptul la o opinie medicala.
Indiferent de domeniu.
Ca are in schimb dreptul de a practica, asta e un alt aspect. Regretabil.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #488  
Vechi 25.06.2013, 23:17:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Cata, in principiu copilasul nu are de ce sa aiba probleme dupa vaccinare, in afara cazului de care am specificat, daca vaccinul este administrat pe fondul unei boli pre-existente a copilului.
De aceea am spus ca trebuie ca in momentul vaccinarii copilul trebuie sa fie sanatos, in caz contrar amanandu-se vaccinul pana la insanatosire.
Și pentru vaccinul care se face în prima zi a nou născutului ce teste de sănătate i se fac bebelușului? Sau toți copiii care sînt duși la pediatru sînt ei controlați corespunzător dacă au sau nu probleme care ar putea duce la conflict cu virusul ce îi va fi introdus în corp?

Nu mai spun de faptul că dozele în sine ar trebui pesonalizate, calculate funcție de fiecare organism în parte - ceea ce iarăși se omite la momentul injecției.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #489  
Vechi 26.06.2013, 09:10:24
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Iti zic eu, dl. Mihnea, nu e doctor, e homeopat (a se vedea topicul in cauza).
Statutul de homeopat este incompatibil cu cel de doctor.
O persoana care nu e in stare sa realizeze ca homeopatia este sarlatanie, nu are dreptul la o opinie medicala.
Indiferent de domeniu.
Ca are in schimb dreptul de a practica, asta e un alt aspect. Regretabil.
mai, Aline, daca ai avea o sabie japoneza i-ai face pe toti hara-chiri.

Dar nici sabia cuvantului nu face mai putine ravagii.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #490  
Vechi 26.06.2013, 09:59:37
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Nu imi place sa zic "vom trai si vom vedea" pentru ca sper din tot sufletul ca parintilor care refuza sa-si vaccineze copiii sa le vina mintea la cap, ca sa nu avem dupa aia probleme mai mari. Fiindca e mult mai usor sa previi decat sa tratezi.
Domnul doctor, vom trai si vom vedea are si un revers.

Un nou studiu, publicat in Human and Experimental Toxicology atrage atentia asupra faptului ca desi vaccinurile au fost testate in mod individual, nu au fost facute studii pentru a determina siguranta combinarii vaccinurilor.

"Desi fiecare vaccin pentru copii a trecut prin teste clinice in mod individual, nu au fost facute studii pentru a determina siguranta(sau eficacitatea) combinarii vaccinurilor in timpul unei singure vizitari pediatrice, asa cum a fost recomandat in liniile directoare ale CDC. De exemplu, este de asteptat ca bebelusii in varsta de 2, 4 si 6 luni sa fie vaccinati impotriva poliomielitei, hepatitei B, difteriei, tetanosului, tusei convulsive, rotavirusului, gripei Haemophus B, pneumococilor, toate in timpul unei singure vizite facute de doctorul pediatru – chiar daca aceasta combinatie de 8 vaccinuri nu a fost niciodata testata clinic."
http://viataverdeviu.ro/nou-studiu-b...zare-si-deces/

Daca dumneavoastra ati trai o experienta traumatizanta cu propriul copil in urma vaccinarii, ati mai avea aceasta siguranta ca ceea ce sustineti este corect?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinți catolici ai secolului al XX-lea. Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 6 15.12.2011 17:54:46
666 confuzia secolului andreicozia Generalitati 250 04.04.2011 23:51:50
Vaccinarea are efecte negative Iustin32 Generalitati 113 23.01.2011 16:21:40
Pericolul nestiut al vaccinurilor Iustin32 Generalitati 65 29.12.2009 22:23:12
problema medicala mathly24 Generalitati 8 25.09.2007 17:33:38