Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #601  
Vechi 18.09.2013, 22:58:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Nu ai înțeles deloc unde vreau să bat. Poftim îți dau exemplu banal, scriu o line de cod:
Cod:
std::cout << "Bla blah" << std::endl;
Eu pot să vând programul cu acea linie de cod și nu mă poate oprii nimeni indiferent că este o prostie și că nu face absolut nimic decât să afișeze „Bla blah” pe ecran. Nu trebuie să treacă de absolut nici un standard și nu trebuie aprobat de nimeni.
Ca să stea în picioare paralela, vino cu un cod de zeci de mii de linii, nu cu balabauri afișate pe ecran. Pentru că un vaccin este un produs complex și partea de hardware/software = omul peste care se aplică este foarte sensibil la agenții externi care îl invadează mai cu seamă pe cale nenaturală.

Citat:
Ba poți să tragi concluzie în urma testelor de laborator, apoi poți să testezi pe animale cum zici tu, apoi dacă trece de anumite standarde/aprobări etc, treci la testări clinice și așa mai departe.
Dacă ar fi așa ușor cum crezi tu, ar vinde toți pastile de zahăr ca să facă bani.
Nu am zis că e ușor sau greu, ci am pus la îndoială înseși metodele prin care se testează vaccinurile / medicamentele destinate omului fără a fi aplicate pe oameni. Un cobai de laborator nu e identic cu un copil care încasează o injecție.

Citat:
Păi tu în loc să te informezi, preferi să tragi concluzii din dos.
Adică nu ști care este procesul, nu cunoști criteriile/standardele/etc dar ești convins că îi așa cum zici tu. Mai pe scurt ești ignorant.
Pe bune acum, trebuie să fac Medicina cu specializarea imunologie, poate și un doctorat, înainte să decid dacă să-mi vaccinez sau nu copilul? Sau zi-mi tu ce cărți să citesc, ca să ies din starea de ignoranță.

PS: La ce biserică mergi în Timișoara?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #602  
Vechi 18.09.2013, 23:00:35
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Frate Florine, iartă-mă dar eu cred că Medicina nu e un domeniu al filosofării populare ci o știință veche și complexă, cu mii de subtilități care scapă omului de rând.
E ca și Teologia.
Mulți au impresia că se pricep să înțeleagă corect actul medical, respectiv chestiunile teologice. Mai rău e când, seduși de aparențe, oamenii încep să și pledeze, să militeze fierbinte, să preseze și să pună ordine în domeniile unde nici măcar amatori cumsecade nu pot fi considerați.

Nu, nu cred că așa se gândește subiectul medicamentelor și al vaccinurilor.
Eu, mă rog, văd lucrurile în cu totul perspective, am alte ancore.
Am convingerea că spuneți multe enormități dar nu e treaba mea să mă cert la infinit cu voi. Pierd vremea și îmi risipesc inutil pacea sufletească, ba, mai mult, vă dau și vouă dureri de cap și, mai ales, vă hrănesc iluzia că spuneți lucruri vrednice, care se cer apărate viril...

Faceți cum voiți. În definitiv, la câte se exprimă azi în public, naivitățile de pe topicul ăsta sunt un mizilic.
Înainte de mai scrie enormități adică de a te face avocatul celui rău îți recomand cu căldură să consulți un duhovnic îmbunătățit (de preferat starețul unei mănăstiri) pe tema vaccinurilor. Ai discutat cu un duhovnic pe acestă temă?
Te rog explică-mi care este rostul vaccinului anti hepatita B la un copil de 2-3 zile? Hepatita B este o boala virala cu transmitere sanguină și sexuală. Dacă tu îi găsești rostul la un copil abia născut înseamnă că vorbim limbi diferite. Fiecare e liber să aleagă, de ce nu dați această libertate celor care împărtășesc acest gând de a nu-și vaccina copilul? De pseudoargumente, pardon, atotștiința vostră cei antivaccin sunt străini.
Reply With Quote
  #603  
Vechi 18.09.2013, 23:07:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Cât despre partea cu autism și alte cele, sunt doar niște abureli. S-au făcut studii științifice peste 20 de ani și nu s-a găsit nici o corelație.
Aham, bun...studii făcute de cine? Cum rămâne cu cei care se îmbolnăvesc chiar și vaccinați? De ce un copil vaccinat antitetanos când se înțeapă cu un simplu spine este vaccinat imediat cu același vaccin?
Reply With Quote
  #604  
Vechi 18.09.2013, 23:18:21
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Dintre noi doi singurul care se lasă „manipulat” ești tu.
Aham, să înțeleg că tu ești cel care manipulează bieții oameni care nici macăr nu știu că vacinurile nu sunt obligatorii?

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Eu nu citez ce zic alte persoane fără să verific informația sau sursele cum faci tu.
Și mă rog tu ce citezi sau susții? Propia ta știință? Ai inventat cumva vreun vaccin?

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Așa faceți marea majoritate, da-ți copy/paste la articole și citate, dar nu se obosește nimeni să verifice informația. Cui îi pasă, e doctor deci știe el ce zice nu?
Aham, să înțeleg că tu le știi pe toate, restul nu. Cum poți verifica o informație când tu apelezi la pseudoștiință?
Reply With Quote
  #605  
Vechi 18.09.2013, 23:18:54
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

http://carteromaneasca.wordpress.com...-de-vaccinuri/

"Procesul de învățare pe care îl parcurge sistemul imun al unui copil, începând de la naștere, ne arată că orice infecție a organismului are, pe lângă aspectul neplăcut al bolii, și unul pozitiv: “Fiecare reacție febrilă la copil arată că au loc studii superioare serioase în cadrul sistemului imun care exersează. Sistemul imun al copilului se maturizează în lupta cu virusuri blânde, de răceală ușoară, sau cu bolile copilăriei… Primul an de viață pare să fie anul cel mai prielnic și parcă planificat de a învăța să se apere împotriva factorilor infecțioși din natură… Ca urmare, infecțiile sunt de folos sugarului, care astfel va profita și va dezvolta un sistem imun sănătos… În felul acesta vor fi evitate defecte ale sistemului imun…Dacă noi intervenim din afară, prin vaccinuri, și tulburăm formarea sistemului imun, încă de la naștere, vor apărea și defecte serioase ale acestuia. Unul dintre nenumăratele exemple îl constituie leucemia limfatică acută, cea mai frecventă formă de cancer la copil (cu un vârf la 4 ani), când are loc o dezvoltare anarhică a leucocitelor tinere”.

Bolile infecțioase, ale copilăriei, oferă o protecție imună naturală, eficientă și durabilă. După majoritatea bolilor contagioase ale copilăriei, se formează o imunitate naturală, extrem de eficientă față de o nouă îmbolnăvire, comparativ cu imunitatea artificială, dobândită după vaccinare. Motivul este acela că, după contactul natural cu antigenul (virusuri/ bacterii), au loc procese mult mai complexe decât în cazul unei vaccinări (când este stimulată doar producția de anticorpi). Antigenul ia contact la început cu mucoasele, care reprezintă o adevărată barieră imunologică (prima barieră imună, naturală) pentru virusuri și bacterii. Doar dacă antigenul va reuși să învingă această barieră și se va înmulți foarte mult, va ajunge și în sânge.

“În cazul unei vaccinări, antigenul va ocoli prima barieră, iar reacția imună va fi una extrem de scăzută. Ca urmare, are loc o producție mică de anticorpi, care în timp dispar. Este și motivul pentru care se fac mereu rapeluri (revaccinări), pentru a stimula formarea de noi anticorpi”. Am văzut că viața limfocitelor B, din care se formează anticorpii, este foarte scurtă. Spre deosebire de anticorpii artificiali, formați în urma unui vaccin, cei naturali se produc de fiecare dată când noi venim în contact cu un bolnav de rujeolă, rubeolă etc., asemenea unui “rapel natural” sau “revaccinare naturală”. Exemplu: presupunem că am avut rujeolă în copilărie; la fiecare “reîntâlnire” cu virusul rujeolic, noi profităm de un nou “contact infecțios”, fiindcă în acest fel este reîmprospătată “memoria” celulelor imune; fiecare contact cu un copil care are rujeolă va fi asemenea unei revaccinări naturale, deoarece celulele noastre imune, “cu memorie”, recunosc adversarul și vor activa formarea de anticorpi (naturali și durabili), care ne vor apăra de rujeolă. Fiindcă s‑a introdus în lume vaccinarea, iar bolile copilăriei s‑au amânat până la vârsta adultă, sistemul imun nu mai vine în contact cu infecțiile naturale, și, în timp, își pierde din memorie. De aceea, este posibil ca adulții, chiar și cei care au avut boala, să o facă din nou, fiind lipsiți de o reîmprospătare a memoriei imune. Aceste cazuri, din fericire, sunt foarte rare. Mai riscant este pentru cei care au fost vaccinați în copilărie și nu fac boala decât la vârsta de adolescent sau de adult. La o vârstă mai înaintată, rujeola (și toate bolile copilăriei) este suportată mai greu, cu posibile complicații, deoarece organismul nu mai are un sistem imun flexibil, asemenea unui copil. Cu adevărat periculos este pentru femeile însărcinate, care au fost vaccinate în copilărie și care nu au făcut boala. Ele riscă să o facă în timpul sarcinii și să nască copii bolnavi. La femeia gravidă, anticorpii produși în urma vaccinării, scad până la dispariție, iar despre eficiența unei revaccinări nu se știe deocamdată nimic. La ora actuală, în România, a crescut numărul de cazuri de rujeolă la sugari, deoarece mama nu mai are suficienți anticorpi ca să‑l apere de rujeolă. Acesta reprezintă doar unul dintre multiplele motive pentru care ar trebui sistată vaccinarea antirujeolică."
Reply With Quote
  #606  
Vechi 18.09.2013, 23:20:03
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
PS: La ce biserică mergi în Timișoara?
Întrebare fără sens...contează la ce biserică merge (dacă merge)?
Reply With Quote
  #607  
Vechi 18.09.2013, 23:33:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Întrebare fără sens...contează la ce biserică merge (dacă merge)?
Ovidiu, nu fi dur... Și-așa sînt puțini din Timișoara care apar pe forum.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #608  
Vechi 18.09.2013, 23:37:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dur? Ce scrie el nu e dur? Dacă e din TM nu contează ce scrie?
Reply With Quote
  #609  
Vechi 18.09.2013, 23:56:23
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Te rog explică-mi care este rostul vaccinului anti hepatita B la un copil de 2-3 zile? Hepatita B este o boala virala cu transmitere sanguină și sexuală.
Pentru că sunt multe alte metode de transmitere ale virusului de care tu nu ști se pare, e mult mai contagios decât crezi tu. Poate să fie transmis de la:
- naștere de la mamă infectată
- mușcătură de la persoană infectată
- prin atingere la plăgi deschise/zgârieturi
- folosirea în comun a obiectelor personale
- mâncarea mestecată pentru copil (de către persoană infectată)
- etc

Mai ales că virusul poate să supraviețuiască chiar și 7 zile pe un obiect. E destul să atingă obiectul respectiv și apoi să bage degetul în gură.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cum rămâne cu cei care se îmbolnăvesc chiar și vaccinați? De ce un copil vaccinat antitetanos când se înțeapă cu un simplu spine este vaccinat imediat cu același vaccin?
Dacă ai da un search să vezi cum funcționează un vaccin ai ști și de ce te poți îmbolnăvi chiar si vaccinat, și de ce chit că ai facut antitetanos trebuie să faci iar când te înțeapă un spine.
Reply With Quote
  #610  
Vechi 18.09.2013, 23:58:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dur? Ce scrie el nu e dur? Dacă e din TM nu contează ce scrie?
Păi dacă cineva folosește stilul ăsta nu trebuie să răspundem la fel. Poate duce la ceartă... Parcă scrie undeva că e păcat să ispitești pe aproapele tău.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinți catolici ai secolului al XX-lea. Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 6 15.12.2011 17:54:46
666 confuzia secolului andreicozia Generalitati 250 04.04.2011 23:51:50
Vaccinarea are efecte negative Iustin32 Generalitati 113 23.01.2011 16:21:40
Pericolul nestiut al vaccinurilor Iustin32 Generalitati 65 29.12.2009 22:23:12
problema medicala mathly24 Generalitati 8 25.09.2007 17:33:38