Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2007, 15:05:30
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Sunt Soarele si Luna obiecte pentru oameni?

14/33
Si a supus pentru voi Soarele si Luna, amandoua urmarindu-si cursul fara oprire, si a supus pentru voi noaptea si ziua.


Nu au fost nici o data obiecte pentru mine. Ele urmeaza cursul lor chiar daca vreau sau nu ceva sa fac cu ele, si sunt sigur ca cititorul nu are nici o influenta asupra lor decat am eu. Contrariul este adevarat. Omenirea este obiect pentru ele in numeroase cazuri.

Prezenta sau absenta luminii soarelui (noapte si zi) determina marele grad ce putem face si ce nu putem face. Luna influenteaza fluxul si refluxul oceanelor. Oamenii traind in zonele costale sunt supusi acesteia.Ei nu o pot schimba dar o pot ajusta la viata lor.

Inventia electricitatii au schimbat mult acest " de a fi obiect" disponibilitatii luminii soarelui, macar in zonele industriale ale lumii. Am gasit un anumit substituient al luminii naturale. Si chiar in aceste conditii, chiar daca putem "local" face noaptea in zi si ziua in noapte, soarele si luna nu sunt totusi influentate de noi. Ele nu sunt obiect pentru noi.

Ar fi acceptabil de spus ca D-zeu a plasat soarele si luna pe cer in beneficiul nostru, dar nu sa sustina ca ele sunt obiect pentru noi ,este neadevarat daca noi nu le putem influnenta in nici un fel.

http://www.answering-islam.org.uk/Quran/Contra/qe005.html
  #2  
Vechi 04.06.2007, 06:11:18
muslima muslima is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2007
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dillema
Sunt Soarele si Luna obiecte pentru oameni?

14/33
Si a supus pentru voi Soarele si Luna, amandoua urmarindu-si cursul fara oprire, si a supus pentru voi noaptea si ziua.


Nu au fost nici o data obiecte pentru mine. Ele urmeaza cursul lor chiar daca vreau sau nu ceva sa fac cu ele, si sunt sigur ca cititorul nu are nici o influenta asupra lor decat am eu. Contrariul este adevarat. Omenirea este obiect pentru ele in numeroase cazuri.

Prezenta sau absenta luminii soarelui (noapte si zi) determina marele grad ce putem face si ce nu putem face. Luna influenteaza fluxul si refluxul oceanelor. Oamenii traind in zonele costale sunt supusi acesteia.Ei nu o pot schimba dar o pot ajusta la viata lor.

Inventia electricitatii au schimbat mult acest " de a fi obiect" disponibilitatii luminii soarelui, macar in zonele industriale ale lumii. Am gasit un anumit substituient al luminii naturale. Si chiar in aceste conditii, chiar daca putem "local" face noaptea in zi si ziua in noapte, soarele si luna nu sunt totusi influentate de noi. Ele nu sunt obiect pentru noi.

Ar fi acceptabil de spus ca D-zeu a plasat soarele si luna pe cer in beneficiul nostru, dar nu sa sustina ca ele sunt obiect pentru noi ,este neadevarat daca noi nu le putem influnenta in nici un fel.

http://www.answering-islam.org.uk/Quran/Contra/qe005.html
Se deduce ca a sups Soarele si Luna pentru noi , pentru ca noi sa diferentiam ziua de noapte .
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
In jurul vostru sunt oameni credinciosi? cred_cu_adevarat Generalitati 26 12.12.2012 05:10:49
Un dar pentru Dumnezeu in luna cadourilor Rodica50 Intrebari utilizatori 0 07.12.2010 12:12:38
Corul Biserici sunt oameni BogdanBogdan Generalitati 1 19.03.2008 14:16:49
Fonduri pentru Oameni suntunOM Umanitare 4 19.10.2007 17:45:18
Rugaciune pentru oameni bolnavi gabistgato Secte si culte 3 29.06.2007 00:53:45