Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.11.2009, 10:05:42
adrian_b adrian_b is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Exclamation Omul blestemat !

Doamne fereste-ne de asa ceva, dar daca suntem blestemati, daca alti ne poarta grija si ne vor rau, si ne fac legaturi cu mortul si asa mai departe.....ce ne facem ???
Intreb si eu, pacat este de a scapa de acest blestem intorcandul pe cel ce la facut ???
Daca tot ce am facut nu am scapat, si asta a spus preotul ca a mai ramas , spuneti-mi nu vreau sa fac la nimeni rau, chiar daca imi doreste cineva asta nu vreau sa ii dau inapoi acesta palma a blestemului. Caci cam asa se zice daca iti da cineva o palma, intoarce-i si celalat obraz, nu-i da inapoi si tu o palma.
Raspundeti-mi si mie va rog la acesta mare incercare din viata mea.
Domnul sa va lumineze si sa-mi raspunde-ti asa cum e mai bine si crestinesc sa procedez !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.11.2009, 10:25:59
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adrian, nu trebuie sa te sperii, totusi. In primul rand gandeste-te ca, alaturi de Iisus, nimic rau nu te poate atinge. Daca esti un om bun si cu frica de Dumnezeu, o sa fii uimit cand vei vedea ce puteri "paranormale" ai, fara sa realizezi asta. Pur si simplu nu faci nimic decat sa-ti iubesti aproapele, chiar si pe cel care-ti face rau, si sa te rogi pentru el. Acu', ce i se va intampla lui, asta deja n-ar trebui sa te mai intereseze. El siesi isi creeaza in jurul lui acel cerc negativ si vicios, iar tu nu poti face nimic, atat timp cat el e cel care trimite raul. Dealtfel sunt convins ca ei, cei ce se ocupa cu astfel de indeletniciri, sunt absolut constienti ca exista si varianta sa primeasca in plin puterea inzecita a raului trimis, daca persoana vizata ESTE cu Iisus in sufletul lui.
Daca totusi, raul a fost facut, iar tu nu te-ai putut apara la acea vreme, sunt multe metode de a scapa. Iata aici sfatul cuiva care stie bine cum se "lucreaza" impotriva raului, fiindca a fost greu incercata de soarta!
Citez de pe un alt topic:
Citat:
ptr morti cele mai bune sunt prescurile date inaintea liturghiei cu lumanare si vin.scrii ''ptr iertarea pacatelor''.nu poti dezlega pe cineva de blestem postmortem,te poti ruga insa sa se ierte pacatele neamului tau.ptr ca ele vor lucra mereu in viata ta si a neamului de dupa tine.cum poti face?scrii pe pomelnicul dat cu prescuri :la vii:numele si neamul sau -dezlegare de blesteme!,iar la morti-scrii numele unui mort din familie,iar langa-si neamul sau cel adormit-iertarea pacatelor!nu stiu cati fac asta,mi se pare fundamental!tragem atatea ptr pacatele neamului!si evident,repeti figura cu prescurile,dai pe putin 3 ture de prescuri!nu stiu cat de familiarizat esti cu prescurile,de nu,intreaba in biserica ce o frecventezi cine face prescuri.apoi,poti trimite pomelnice cu 40 de liturghii la manastiri,scrii pe pomelnic ce ai scris la cel dat ptr prescuri!poti sta si la molitve,ca doar dezleaga si blestemele.mai ai postul si rugaciunea ,indrepta-te in cele 2 directii-iertarea pacatelor celor adormiti si dezlegarea neamului viu de blesteme!mai trebuie sa dai multa pomana ptr asta.sunt destule metode.
Dumnezeu sa vegheze asupra ta si sa-ti dea intelepciunea de care ai nevoie!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.11.2009, 16:48:13
florisca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu e gata!

adrian,nu poti intoarce raul facut,decat mergand la vrajitoare,stiai asta?nu te baga in gura lupului,am trecut pe acolo!preotul ce ti-a spus ca doar asta a ramas ,nu e preot,e popa!nu te-ai dezlegat ptr ca nu ai facut destule dezlegari.cu o floare nu se face primavara,nici cu cateva zeci de molifte uneori.depinde cat de tare e raul facut.in unele cazuri iti trebuie sute de molifte.ce ti se intampla tie e necunoasterea si lipsa rabdarii.e o lupta ce dureaza.ai multe de facut ca sa scapi de blestem,stii asta?blestemul tau e rezolvat 50 la suta,nu ai muncit degeaba,lupta sa rezolvi si restul!de asta nu ai scapat!vei scapa cand vei dezlega tot!acum iti e clar?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.11.2009, 21:03:05
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian_b Vezi mesajul
Doamne fereste-ne de asa ceva, dar daca suntem blestemati, daca alti ne poarta grija si ne vor rau, si ne fac legaturi cu mortul si asa mai departe.....ce ne facem ???
Intreb si eu, pacat este de a scapa de acest blestem intorcandul pe cel ce la facut ???
Daca tot ce am facut nu am scapat, si asta a spus preotul ca a mai ramas , spuneti-mi nu vreau sa fac la nimeni rau, chiar daca imi doreste cineva asta nu vreau sa ii dau inapoi acesta palma a blestemului. Caci cam asa se zice daca iti da cineva o palma, intoarce-i si celalat obraz, nu-i da inapoi si tu o palma.
Raspundeti-mi si mie va rog la acesta mare incercare din viata mea.
Domnul sa va lumineze si sa-mi raspunde-ti asa cum e mai bine si crestinesc sa procedez !
Blestemul...
...Crestineste ar fi(dupa cum ne invata Sfintii Parinti) sa ne rugam si sa ne tot rugam,sa stam in genunchi zile,luni,ani ,in sir,uneori toata viata si sa ne rugam lui Dumnezeu sa-l intoarca pe omul rau de la rautatea lui,si uite-asa ,intr-o buna zi ,dupa lungi tinguiri,sperante si deznadejdi,dam "ortul popii"-scuzati!-,si pentru bunatatea si rabdarea noastra vom avea
surpriza sa ne intilnim cu raufactorul nostru ,in RAI,dupa o viata,petrecuta in chin...Adica,dupa ce m-a batjocorit toata viata,tinundu-ma in blesteme,sa mai am si surpriza sa-l intilnesc pe pajistile insorite ale RAIULUI,caci ...l-am mintuit,cu rabdarea si blindetea mea...Faina treaba!...Ei! Stiu ce spune Domnul Hristos.Cunosc porunca MINTUITORULUI:"sa va iubiti unii pe altii!...",dar ,parca mai incintata as fi daca as aplica-o pe cea din Vechiul Testament:"ochi pt ochi si dinte pt dinte"...Glumesc ,oameni buni.Eu insami am aplicat porunca Domnului Hristos,din Noul Testament,citiva ani,desi nu m-am ales decit cu un gust amar,caci ,sarcul om,nici gind sa se intoarca de la rautatea lui....Mi-a trebuit ceva timp ca sa-mi dau seama ca omul facuse pact cu Satan,ca ii slujea si Satan era pt el ca un ospatar gata sa-l serveasca la orice ora...Cum altfel sa explic faptul ca dupa peste 2-3 ani,timp in care am pus multa rugaciune pt el,l-am ajutat cu ce-am putut ori de cite ori era in nevoi,si l-am sustinut atunci cind toat lumea era impotriva lui,si totusi in el nu s-a produs nici o schimbare in bine.Dimpotriva.In timpul in care m-am rugat neincetat pt el,mie,nu-mi facuse mari rautati,dar ma durea sa-l aud ,toat vremea,blestemind.Ma infioram,la auzul sudalmelor.Nu taceam,desi eram in pericolul sa -mi puna mie anateme.Mie imi facea mici trucuri,ieftine-ziceam eu- atunci.Imi facea sa stea masina pe loc ,daca el nu voia ca ea sa mearga sau daca afla ca am plecat undeva fara "binecuvintarea" lui.Sau daca ma aflam in compania unor persoane pe care el nu le agrea.Daca nu mergeam unde avea el chef sa il duc,la ora si data stabilite de el ,sau daca in masina mea,urcam alte persoane decit cele agreate de catre el...Poveste-ai lunga si ingredibila pt cei care n-au avut de-a face cu un astfel de personaj.personal,imi doresc sa nu-l fi cunoscut.Numai ca ,asta e! L-am cunoscut cind tocmai faceam un act de caritate ,ducind un Batrin calugar la biserica.Un an am facut acest lucru.Batrinul era pe jumatate nevazator.adica avea niste ochelari cu care vedea un pic.Eu am hotarit sa-l car la Biserica si de la Biserica unde slujea.Si fiindca tipul acesta frecventa chilia Batrinului,m-am oferit ,de citeva ori sa-l las in drum.Buna ziua am dat,belea am capatat.Acum nici toate Molitvele Sf Vasile si ale Sf Ioan Gura de Aur,savirsite de catre Batrin nu-mi sint de ajutor...caci omului i s-a pus pata pe mine,pe omul de linga mine,pe afacerea mea,pe ciinii mei,pe casa mea,fara ca eu sa-i fi facut vreun rau,afra de faptul ca i-am tot atras atentia,cu delicatete,ca ar fi cazul s-o lase mai moale cu blestemul,si printre altele i-am promis ca o sa-l abndonez si eu,asa cum o facusera toti ceilalti,daca nu renunta la blesteme.Asta cred ca l-a infuriat rau de tot si a hotarit sa-mi dea o lectie.Si mi-o tot da cam de prin 2004,in fel si chip.Am fost la pat,bolnav un an si jumatate,apoi mi-a ars masina,plina ochi ,cu marfa,cam 200 milioane plus masina care s-a facut scrum,in fat portilor de la Mrea Cernica,in vazul a zeci de oameni ,care alergau neputinciosi cu extinctoare care nu functionau (?!)(el tocmai intrase cu 2 minute in urma in curtea Manastirii -asta m aflat-o in timp ce masina ardea ,cind m-am trezit cu el linga masina in flacri-),apoi in anul urmator,taman cind sa ies la liman si sa-mi revin si financiar ,mi-a fost furat masina ,din fat portilor de la Pol Capitalei -unde-i paza de paza,si mai sint si jandarmi care patruleaza-.Masina era plina ochi cu marfa.Alta paguba care va sa zica! Mai apoi i s-a pus pat pe omul de linga mine.Nu pot sa redau ce i-a "binecuvintat",si desi nici eu si nici omul meu,nu am crezut ca se va intimpla ceva-desi ii stiam "forta"-,totusi ,nu mica mi-a fost mirarea si DUREREA cind totul s-a intimplat aievea "binecuvintarilor" lui,dupa doar vreo luna de zile...Si de atunci eu alerg ca disperata in toate locurile posibile pt rezolvarea problemei.Am facut cam tot ce era crestineste.Rugaciuni,spovada,impartasanie,slujbe, Sf Maslu,milostenie,dezlegare de la Episcop(I)...Nici un rezultat...
Concluzia:Dumnezeu ma iubeste!(Asa spune Sfinta Carte si asa spun toti oamenii imbunatatiti ,cu care intru in contact si carora le expun CAZUL. Da.Stiu ca ma iubeste Dumnezeu.Dar parca mi-as dori sa nu mai dea un netrebnic cu biciul in mine si sa nu-mi permita sa evoluez,doar pt ca este el INDRACIT.S-ar parea ca ei ,acestia ,indracitii,se mintuie ,oricum.Doar eu sint in pericol de a nu ma mintui,dintr-o pricina sau alta....
Nu-l urasc.Numai ca mi-e ciuda ca mi-a facut viat un IAD.Ori eu vreau sa traiesc in RAI,si acum si in viitor.Stiu ca Dumnezeu ne-a lasat pe pamintul acesta ca sa ne bucuram de viat si nu inteleg de ce trebuie sa fiu la cheremul unui astfel de specimen?!..
Eu n-am ajuns la masurile la care sa multumesc pt necazuri.Vreau sa-I multumesc lui Dumnezeu pt tot binele.Vreau sa traiesc frumos.De ce nu sint lasata?Cine cui are polite de platit?!...
Sintem atit de sensibili cind e vorba de familia ,de viata noastra...E tare greu chiar cind ciinele meu e bolnav...
Mi-as dori sa pot spune ,precum Mintuitorul ,pe cruce,si anume: "TATA,iarta-i ca nu stiu ce fac!",numai ca omul acesta cam stie ce face,si stie de prea multa vreme...Salutul lui de toata ziua este:BLESTEMUL.Nu stiu cite secunde dintr-o zi ,nu o face,dar stiu cite ore pe zi ,petrece blestemind.Ba mai si blasfemiaza SEMNUL CRUCII ,punindu-l "pecete" peste blestem.Face asta de cind il stiu...
Intr-o zi ,l-am intrebat pe BATRINUL lui duhovnic: ce ne facem ,parinte,cu "IOHANIS".ca blestema tot ce prinde,si uitati ,asa si asa,uite ce ne-a facut ,mie si barbatului meu!Uite ce face lui cutare si lui cutare.A blestemat copilul din burta unei gravide :"sa se faca sa se dreaga!",parinte,si asta pt ca tatal viitorului prunc nu facea ascultare de el.Batrinul ,mi-a raspuns implu:"cine blestema,de blestem are parte!" Stitii ce parintele,pe mine nu ma incinta ca va vea el parte de blestem.Pe mine ma intereseaza sa-mi fie bine.Sa nu mai am pagube,pt ca vrea IOHANIS.Sa nu mai fiu bolnava,pt ca vrea el.Sa fie barbatul meu asa cum era...Asta vreau...Cum se poate asta?..INTREB?...Nu mai tin minte de cind n-am mai dormit.De cind n-am mai avut somn de odihna...si...zeci,sute,mii de slujbe.Jumatate din preotimea din tara asta se roaga pt CAUZA asta.Si..s-ar parea ca e...iremediabil...pierduta......eu cred insa, ca DUMNEZEU se va indura intr-o buna zi.si va rupe peretele vrajbei...Eu nu-L slabesc pe Dumnezeu...ii strig neincetat.E imposibil sa nu-mi raspunda...caci spune SF CARTE:"si cind stati de va rugati,sa credeti ca ceea ce cereti,prin rugaciune,veti primi,si ..le veti avea!"...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.11.2009, 21:53:10
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Continua sa te rogi, antoradoi, blestemele se vor rupe intr-o zi, pentru ca nu e drept sa ramana peste tine. In Scriptura scrie sa nu ne temem, caci Cel ce este in noi este mai mare decat cel ce este in lume. Si rugaciunea staruitoare este ascultata intotdeauna. Cand Domnul a spus "v-am dat putere sa calcati peste lei si peste naparci", la astfel de blesteme si atacuri demonice se referea. Si mare putere are rugaciunea fierbinte a celui neprihanit.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.11.2009, 21:59:36
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Trebuie sa inveti sa Ii multumesti lui Dumnezeu daca nu pt. necazuri, macar pt. puterea de a trece peste ele. Nimeni si nimic nu iti poate face rau atata timp cat Il ai pe Hristos cu tine. Spovedeste-te, impartaseste-te, participa la Sf. Liturghie, Sf Maslu si Molitfe si invata sa dai slava lui Dumnezeu pt. tot. Raiul nu se castiga cu una cu doua.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.04.2011, 08:54:17
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian_b Vezi mesajul
Doamne fereste-ne de asa ceva, dar daca suntem blestemati, daca alti ne poarta grija si ne vor rau, si ne fac legaturi cu mortul si asa mai departe.....ce ne facem ???
Intreb si eu, pacat este de a scapa de acest blestem intorcandul pe cel ce la facut ???
Daca tot ce am facut nu am scapat, si asta a spus preotul ca a mai ramas , spuneti-mi nu vreau sa fac la nimeni rau, chiar daca imi doreste cineva asta nu vreau sa ii dau inapoi acesta palma a blestemului. Caci cam asa se zice daca iti da cineva o palma, intoarce-i si celalat obraz, nu-i da inapoi si tu o palma.
Raspundeti-mi si mie va rog la acesta mare incercare din viata mea.
Domnul sa va lumineze si sa-mi raspunde-ti asa cum e mai bine si crestinesc sa procedez !
Daca sintem buni,daca ne straduim sa fim asa cum sintem SFATUITI prin SFINTA SCRIPTURA,cum aplicam coergitia?Ce facem cu cei RAI care ne fac RAU?(?!?)
Sarutind palma care ne-a LOVIT!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.04.2011, 10:10:28
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Trebuie sa inveti sa Ii multumesti lui Dumnezeu daca nu pt. necazuri, macar pt. puterea de a trece peste ele. Nimeni si nimic nu iti poate face rau atata timp cat Il ai pe Hristos cu tine. Spovedeste-te, impartaseste-te, participa la Sf. Liturghie, Sf Maslu si Molitfe si invata sa dai slava lui Dumnezeu pt. tot. Raiul nu se castiga cu una cu doua.
Multam' ! Nu te-ngrijora de mine!Nu am postat pt ca sa ma jelesc,departe de mine acest gind!Am dat doar un exemplu,de EXEMPLAR Diabolic,si inca n-am spus tot.
...si dac-ar fi sa fac o glumita,{numa' ca pe forumu' asta ,oamenii -crestinii,de pe-aici-,nu prea stiu sa glumeasca,probabil ca ori sint eu prea...timpa-glumesc cind nu e cazu!-,ori sint ei prea...sobri,iau totul adliteram!!!},ti-as raspunde ,draga eu-cristina83,ca mi-as dori sa TRAIESC RAIUL,inca,acum si aici,si acel RAI sa fie doar o ..prelungire a celui de aici.Si ,in fond,cine nu-si doreste asta?E cumva un rau ,sa traiesti bine?
Multam' ,inca o data.Particip...si toate celelalte,spre Slava lui Dumnezeu!,asta insa stii si tu si stie oricare dintre crestini,te OBLIGA sa porti CRUCEA!...
POST USOR!
Apropos! Am vrut sa postez ceva si am constatat ca nu mi se permite.Un topic.Stiu ca am deranjat pe tov. admin,prin niste comment-uri,si desi nu regret comment-urile,ii cer iertare !,prin intermediul acestei postari,nu de alta dar sa se poata omu' impartasi ca de,e si el crestin! Amice,stii si fara sa-ti zic eu,dar iti voi aminti ,cu orice risc:Domnul HRISTOS,a vorbit pe fata! Asadar:sa nu fim farisei!S-avem(ti) LUMINA-n suflet!
Antonia
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.04.2011, 03:20:29
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian_b Vezi mesajul
Doamne fereste-ne de asa ceva, dar daca suntem blestemati, daca alti ne poarta grija si ne vor rau, si ne fac legaturi cu mortul si asa mai departe.....ce ne facem ???
Intreb si eu, pacat este de a scapa de acest blestem intorcandul pe cel ce la facut ???
Daca tot ce am facut nu am scapat, si asta a spus preotul ca a mai ramas , spuneti-mi nu vreau sa fac la nimeni rau, chiar daca imi doreste cineva asta nu vreau sa ii dau inapoi acesta palma a blestemului. Caci cam asa se zice daca iti da cineva o palma, intoarce-i si celalat obraz, nu-i da inapoi si tu o palma.
Raspundeti-mi si mie va rog la acesta mare incercare din viata mea.
Domnul sa va lumineze si sa-mi raspunde-ti asa cum e mai bine si crestinesc sa procedez !
Cine e botezat si are credinta si nadejede in Dumnezeul Cel Viu in veci care este Atotpternic si Atotprezent (pretutindeni), astfel de oameni nu se tem nici de legaturi cu mortul, nici de blestemele mincinoase, nici de vraji sau altele de felul asta...

Mantuitorul spune:
Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc, (Matei 5:44)

Last edited by tot-Laurentiu; 11.04.2011 at 03:26:57.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.09.2011, 20:36:52
monyyyica monyyyica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2011
Mesaje: 2
Question se pot face legaturi intre doua persoane?

buna,dupa parera voastra este posibil ca cineva punand ceva in bautura sau in mancare sa lege o persoana de alta?facand vrajitorii sau ceva de genu?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cred ca sunt blestemat DoryLucky Umanitare 58 31.07.2017 19:20:53
cum iti dai seama ca ti s-au facut farmece sau esti blestemat? ghetsimani Generalitati 41 14.03.2013 09:06:28
Cine este blestemat trebuie sa binecuvanteze pe cel ce l-a blestemat spre_rasarit Vrajitoria 13 28.02.2012 02:25:19
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 17:29:42
DE CE A FOST HAM BLESTEMAT Laurentiu Generalitati 8 18.08.2007 14:03:42