Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 07.07.2012, 21:25:29
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

La multi ani, pentru Rebeca!







Rugaciune (si) pentru Rebeca

Preaputernice și slăvite Doamne Iisuse Hristoase, Tu, Care ai venit în lume să tămăduiești neputințele oamenilor, Care nu ai venit să chemi la pocăință pe cei drepți, ci pe cei păcătoși, și ai primit moarte pe cruce pentru mântuirea noastră! Din adâncul inimii Te rugam să primești smerita noastra nevoință și această mică rugăciune pentru robii tai bolnavi si pentru roaba Ta, Rebeca, greu incercata de boală!
Mântuiește-o, Doamne, precum știi, ca un bun și iubitor de oameni, și rânduiește Tu toate spre folosul ei.


glykys, pune-ma in ce zi vrei. Parca s-a mai sugerat pe aici, ca in loc sa se faca enshpe liste de rugatori pentru fiecare bolnav in parte, sa se alcatuiasca o lista compacta, un pomelnic deschis, cu numele celor care cer ajutor aici, pt. ca sunt multi forumisti care oricum fac paraclisul/diverse actiste in fiecare zi.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 10.07.2012, 14:52:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Update

29. 10 iulie Ma Glykys - paraclis II + acatist
30. 11 iulie Mi Glykys - paraclis II plus acatist
31. 12 iulie J Delia - paraclis II plus acatist
32. 13 iulie VI Delia - paraclis II plus acatist
33. 14 iulie S ...........................................
34. 15 iulie D ...........................................
35. 16 iulie Lu ..........................................
36. 17 iulie Ma .............................................
37. 18 iulie Mi ................................................
38. 19 iulie J .................................................. ....
39. 20 iulie Vi ..Hartford Paraclis II +Acatist
40. 21 iulie S - glykys + .... - paraclis II + acatist

E OK asa, Delia?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 13.07.2012, 13:29:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Update

Slava Domnului, am completat toate spatiile punctate. Sa ne ajute Dumnezeu sa ducem pana la capat rugaciunea si sa ii dea alinare Rebecai, pentru rugaciunile Maicii Sale si ale Sf. Nectarie!

32. 13 iulie VI Delia - paraclis II plus acatist
33. 14 iulie S Glykys - paraclis II + acatist
34. 15 iulie D Glykys - paraclis II + acatist
35. 16 iulie Lu - Cristiboss (grup rugaciune) - paraclis II + acatist
36. 17 iulie Ma - Glykys - paraclis II + acatist
37. 18 iulie Mi - Glykys (grup rugaciune) - paraclis II + acatist
38. 19 iulie J Annyta (grup rugaciune) - paraclis II + acatist
39. 20 iulie Vi ..Hartford + Delia (grup rugaciune) - Paraclis II +Acatist
40. 21 iulie S - glykys + Tuns Diana (grup rugaciune) - paraclis II + acatist
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 21.07.2012, 17:36:20
bogman margareta bogman margareta is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2011
Locație: BAIA MARE
Religia: Ortodox
Mesaje: 91
Implicit Mii de multumiri

Cu mare drag si cu recunostinta va scriu aceste rinduri voua, celor care va rugati si va-ti rugat ptr Rebecca.Multumesc bunului D-zeu ca a facut posibil ca voi sa va intelegeti intre voi ca sa duceti aceasta misiune la care voi va-ti angajat in fata LUI la bun sfirsit As vrea sa va spun ca Rebecca se recupereaza incet ,dar sigur ,deocamdata bate pasul pe loc ,ptr ca asa este situatia .N u pot sa mai cer nimic de la nimeni ,multumesc celor care mi-au ajutat,si financiar si prin rugaciuniile care au facut minuni.Am promis ca am sa va spun ce suma s-a adunat in urma apelului pe care am facut-o ptr. a o ajuta pe Rebecca,.......1850 de lei si 100 de euro,...ptr care va multumesc .De o saptamina nu am mai primit nimic ,dar trebuie sa continui tratamentul rebeccai cu orice pret,nu stiu cum ma voi descurca dar incerc .....daca am gresit fata de cineva ,va rog cu plecaciune sa ma ierte,..poate am facut fara sa vreau,.....astept incontinuoare sa ma ajutati daca puteti ,sau vreti,........multumesc ,.....Doamne ajuta
Reply With Quote
  #185  
Vechi 23.07.2012, 16:24:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogman margareta Vezi mesajul
Cu mare drag si cu recunostinta va scriu aceste rinduri voua, celor care va rugati si va-ti rugat ptr Rebecca.Multumesc bunului D-zeu ca a facut posibil ca voi sa va intelegeti intre voi ca sa duceti aceasta misiune la care voi va-ti angajat in fata LUI la bun sfirsit As vrea sa va spun ca Rebecca se recupereaza incet ,dar sigur ,deocamdata bate pasul pe loc ,ptr ca asa este situatia .N u pot sa mai cer nimic de la nimeni ,multumesc celor care mi-au ajutat,si financiar si prin rugaciuniile care au facut minuni.Am promis ca am sa va spun ce suma s-a adunat in urma apelului pe care am facut-o ptr. a o ajuta pe Rebecca,.......1850 de lei si 100 de euro,...ptr care va multumesc .De o saptamina nu am mai primit nimic ,dar trebuie sa continui tratamentul rebeccai cu orice pret,nu stiu cum ma voi descurca dar incerc .....daca am gresit fata de cineva ,va rog cu plecaciune sa ma ierte,..poate am facut fara sa vreau,.....astept incontinuoare sa ma ajutati daca puteti ,sau vreti,........multumesc ,.....Doamne ajuta
Domnul sa o vindece pe Rebecca si sa va ajute si pe dvs. sa va purtati crucea, pentru ca tare greu trebuie sa fie pentru un parinte sa duca o asemenea situatie. Doresc si eu sa le multumesc userilor care au inteles sa faca o jertfa si sa se alature la rugaciune, sa ii binecuvinteze Maica Domnului si sa ii ajute atunci cand le va fi si lor mai greu.
As fi vrut sa postez sambata, dar nu am avut acces la internet.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 24.07.2012, 10:05:59
bogman margareta bogman margareta is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2011
Locație: BAIA MARE
Religia: Ortodox
Mesaje: 91
Implicit Recunostinta

Am sa va ramin toata viata datoare tuturor celor care ma-ti ajutat ,..va multumesc ,...nu in ultimul rind ,bunului D-zeu ,LUI am sa ma inchin mereu ptr.tot si toate din viata noastra ,.....Daca am gresit fata de cineva ,daca nu am stiut sa ma exprim ca sa fiu inteleasa ,am facut-o fara sa-mi dau seama , daca greselile de ortografie sau explicatiile nu erau pe masura asteptariilor ,voastre au fost ,ptr ca sunt o femeie simpla fara prea mare pregatire,Cu sufletul chinuit si ranita uneori de prea multe griji....Sa ma iertati daca puteti,.....multumesc ptr tot...........Va scriu aceste rinduri ptr ca am primit mesaj de la o crestina atragindu-mi atentia ca sunt criticata si nu am pitut sa dovedesc pe deplin credibilitate intre voi crestinii,....imi pare rau ,daca am facut asa ceva ,dar sufar enorm ,ptr toate criticiile pe care pers. mi le-a scris....Doamne ajuta,....
Reply With Quote
  #187  
Vechi 24.07.2012, 12:19:29
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mai bine ati lasa la o parte suferinta fata de ce spune un forumist anonim prost si rautacios, si v-ati canaliza energia spre adevaratele probleme pe care le intampinati. Indiferent ca suntem crestini sau nu, mai presus de orice statut suntem oameni, nu trebuie sa dovediti cu acte nimic, doar nu suntem la politie, atat rugaciunea si sprijinul celor care va sustin, cat si multumirea dumneavoastra vor fi rasplatite intr-un fel sau altul.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #188  
Vechi 26.07.2012, 10:07:40
bogman margareta bogman margareta is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2011
Locație: BAIA MARE
Religia: Ortodox
Mesaje: 91
Implicit Rugaciune

Singurul lucru pe care il putem face pentru cei bolnavi, cei tristi, cei neajutorati este sa ne rugam Lui D-zeu. Rugaciunea este cel mai usor lucru pe care un om suferind sau fericit il poate face in orice moment, la serviciu sau acasa, dar in acelasi timp este cea mai importanta cale prin care omul de azi se poate apropia de D-zeu si isi poate gasi linistea sufleteasca si armonia. Chiar daca uneori suntem dezamagiti, lipsiti de viata, sa incercam cu putere printre lacrimi de tristete sa ne rugam cu cuvintele noastre si atunci D-zeu va face minuni si cu fiecare moment care trece sufletul nostru se va curati si va renaste..........Ajut-o doamne pe Rebecca robul tau nevinovat ,cu sufletul cutat fara nici un pacat,...bolnava si neajutorata .Tu esi unicul care ne poate alina si mingiia in aceste momente grele ale vietii...... AMIN
Reply With Quote
  #189  
Vechi 26.07.2012, 12:21:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu ne-ati spus cum se mai simte..
Reply With Quote
  #190  
Vechi 26.07.2012, 20:58:39
bogman margareta bogman margareta is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2011
Locație: BAIA MARE
Religia: Ortodox
Mesaje: 91
Implicit raspund.

Va multumesc de intrebare , cu ajutorul lui D-zeu si a rugaciuniilor voastre ,..este bine ,in ceeace priveste hemoragia digestiva.Este slabita ,are nevoie de recuperare indelungata ,sa i se intareasca organizmul in asa fel sa poata sta din nou in carucior sa o pot scoate la aer,.E in pat tot timpul sta culcata ptr ca fiind anemica inca ameteste ,tot timpul se cere sa se culce.Incercam sa o tinem cit de mult in brate sa nu avem probleme grave ,am observat ca a facut niste bubite pe spate si pe fund ,...un fel de escala ii zice la asa ceva,..bolnavii care zac mult in pat fac de obicei.Chiar daca este bolnava ,vb .de handicapul ei ,ea a fost ingrijita si nu a avut asemenea probleme.Acuma se recupereaza in ceeace priveste anemia si lipsa de vitamine de care mai duce inca lipsa.,si o alimentatie atenta .Va multumesc ptr .tot tuturor,...D-zeu si Maicuta Domnului sa va rasplateasca,.....Doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 11:40:53
Pomelnic pentru cei adormiti de care am aflat pe acest forum...+ LapetiteMoc Slujba inmormantarii 22 03.08.2011 03:41:54
rugaminte pentru crestinii de pe acest forum petrurar Umanitare 17 21.09.2007 10:13:17