Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 18.12.2015, 15:57:39
edypro edypro is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.12.2015
Locație: craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ai trecut ca esti ortodox si la semnatura ca tu crezi in tine. Probabil esti din seria celor care au fost de curand pe site, sper ca nu dai la sfarsit acelasi site ca si ceilalti. Un fel de sfarsit cu final asteptat.
nu fac parte din nici o secta, grup , sau alte adunari de oameni rataciti .....merg la biserica la sarbatori mari si cateodata duminica , nu sunt o persoana habotnica cu icoane pe toti peretii casei sau cu parbrizul masinii plin de cruciulite ........


habar nu am la ce serie te referi cand spui - esti din seria celor care au fost de curand pe site

este adevarat ca mi-am facut recent cont , si asta mai mult din curiozitate , nu ma astept sa descopar credinta pe acest forum sau sa fiu mantuit aici ....

spui ca vorbesc cu superioritate ......RECUNOSC , am fost mai acid in exprimare uneori dar am facut asta pentru ca mi s-a raspuns in acelasi fel

si apropo ....cine-i cernea asta de ma tot bateti la cap cu el ?habar n-am......
Reply With Quote
  #392  
Vechi 18.12.2015, 16:02:09
edypro edypro is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.12.2015
Locație: craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Repet: nu e meritul omului ci a Creatorului care l-a inzestrat cu organul ganditor.
NU mai folosi pluralul ca NU tu ai dezolvat chestia asta.
TU n-ai sti nici macar sa vanezi cu arcul si si sulita.



Ba are. Acum nu mai suntem "NOI" de vina?
Pentru "succesuri" NOI avem meritul, pentru esecuri evidente "altele si altii".

am folosit pluralul pentru ca ma refer la umanitate in general , am mai spus asta , NU LA MINE PERSONAL ........nu inteleg de ce personalizezi , ai mai spus o data aceiasi chestie

ca fapt divers chiar stiu sa trag cu arcul , nu am vanat nimic pana acum dar cine stie .........:)))
Reply With Quote
  #393  
Vechi 18.12.2015, 16:07:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Să nu zici că ești rudă cu Marcu!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #394  
Vechi 18.12.2015, 16:08:33
edypro edypro is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.12.2015
Locație: craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Smile

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Să nu zici că ești rudă cu Marcu!
ala care iti .......cu arcu?

Last edited by edypro; 18.12.2015 at 16:22:12.
Reply With Quote
  #395  
Vechi 19.12.2015, 01:50:35
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Lasa ca vine Anton si va toarna la toti in ... beton.

Reply With Quote
  #396  
Vechi 12.01.2016, 16:09:53
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Back to topic, pls!

On-topic: credinta nu depinde de o minune. Nici macar de mai multe, fie ele si mediatizate, sau crezute de multi, foarte multi oameni a fi miracole. Este foarte posibil ca lumina discutata aici sa fie produsul unei minti precum, sa zicem, cea care care a nascocit focul grecesc, intr-o lume in care artileria insemna doar chestii de genul sageti aprinse, smoala aruncata, catapulte si berbeci.
Ceea ce nu inseamna ca e o farsa. Nu ar fi minune, ci eventual o minune tehnologica prin vechimea ei. Si parte a unui ritual. Lumanarile nu sunt farse. Nici cadelnita. Pur si simplu, ar fi o parte din obiectele folosite in biserici si de Biserica, dar de o alta categorie. Eu, cu toata sinceritatea, asa cred.
Reply With Quote
  #397  
Vechi 20.01.2016, 07:42:27
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
On-topic: credinta nu depinde de o minune.
Comentariul iritat pe care il facusem ieri la afirmatia asta se datora unui aspect particular: cateodata credinta e mult modelata fie si de o singura minune. Sunt atatia oameni care pot depune marturie. Ma numar printre ei, deoarece tocmai o minune, una singura, m-a adus (atat cat sunt in stare de asta) la credinta in Dumnezeul nostru, al crestinilor. Ceea ce era latent si acoperit inlauntrul meu a devenit de atunci constient, iar procesul acesta continua si astazi, desi nu tocmai lin si deloc liniar...
In acest sens am dat replica ieri, sa fiu iertat de formularea nepotrivita.

Last edited by ahilpterodactil; 21.01.2016 at 04:41:13.
Reply With Quote
  #398  
Vechi 15.04.2017, 05:00:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Asa se Aprinde Sfanta Lumina la Ierusalim, de Pastele Ortodox"

Cand am fost la Ierusalim in anul 1974, am slujit Prohodul Mantuitorului cu Patriarhul Benedict, ce avea 97 de ani, in Vinerea Sfintelor Pasti. Prohodul s-a terminat aproape de ziua in Sambata Sfintelor Pasti. Iar, cand citeste Evanghelia: "si au pecetluit Mormantul impreuna cu custodia", atunci intra armata in Biserica si se duce si stinge cele 40 de candele de aur de la Sfantul Mormant si pe lespedea Sfantului Mormant ce are 3.5 m lungime si 2.5 m latime pun pecetea, preotii au pus deja vata foarte groasa acolo, ca atunci cand va veni lumina sa o ia si s-o dea aprinsa la popor. Am vazut cu ochii aceasta : vine armata si pune trei sigilii pe usa Sfantului Mormant, sigiliul armatei evreiesti, engleze si arabe. La urma se sting cele 2770 de candele din tot mormantul, caci cele 40 de candele de aur sunt in Sf. Altar, unde este piatra pe care a fost pus trupul lui Iisus.

Sfantul Mormant are mai multe Altare, armenii si monofizitii si maronitii au altarele lor. Sambata dimineata s-au stins toate candelele si la Mormantul Domnului si pe Golgota, peste tot. Iar in Mormant ramane numai putina lumina ce vine prin niste gemulete mici de la zi, caci sus sunt galerii la Sfantul Mormant. Raman calugari de straja, caci Biserica are multe odoare, se inchide Biserica si se duc toti acasa dupa Prohod, pana Sambata la orele 11. Pe la orele 11, armata este de foarte mare folos, te intreaba: Esti ortodox, treci aici! Esti catolic, ai un alt loc. Fiecare religie are locul ei. Apoi intra toata lumea linistita in Biserica si deodata intra 20 de mitropoliti imbracati in vestminte si 400 de preoti. Nu se intra in Mormant cu aparate de fotografiat cu blitz, in mormant nu-i voie, trebuie sa fie numai lumina de la zi. Fiecare are in mana lui cate un smoc de 33 de lumanari, atatea cati ani a avut Domnul nostru Iisus Hristos. Pe la orele 12, la amiaza, vine si Patriarhul, descult si cu capul gol, imbracat intr-o camasa alba de matase cu maneca larga. Lumanarile, cele 33, sunt lipite deolalta si au pictata Invierea lui Hristos pe ele si se vand in magazinele din Ierusalim. Patriarhul este controlat de armata in fata a mii de oameni, ca nu cumva sa aiba ceva de aprins si sa se spuna, ca a facut ceva si s-a aprins Sfanta Lumina. Dupa aceea, episcopii il imbraca. Stiharul alb ramane pe el, il imbraca cu toate vesmintele de Patriarh. Numai bine se fac orele 13, iar pe la orele 13, Patriarhul se roaga in trei limbi: "Sa ne rugam sa vie Sfanta Lumina!" Arabii striga, bat din palme, aclama. Patriarhul este tinut de diaconi atunci cand cade in genunchi si tine rugaciunea lui cam o jumatate de ora.
Pe la orele 12 a fost inceputa Vecernia, iar cand se termina rugaciunea de chemare a Sfintei Lumini, numai ce auzi in Biserica: "Kirie eleison, Gospodi pamilui, Doamne miluieste" - fiecare striga in limba lui.
Patriarhul sta in genunchi si exact cand a ajuns Vecernia la cantarea "Lumina lina a sfintei slave a Tatalui ceresc..." a intrat in Biserica un nor azuriu albastru, la care nu te puteai uita, ca te orbea. Din nor a fulgerat de 3 ori, un fulger a trecut peste Catapeteasma (Iconostas), peretele ce desparte Altarul de popor si s-a dus lin, drept la mormantul lui Hristos, cand a atins piatra de pe Sfantul Mormant, toata vata de pe el s-a aprins si toate candelele s-au aprins singure. La cei din balcoanele de sus li s-au aprins singure lumanarile in maini. Patriarhul a chemat armata, care a rupt sigiliile si cand s-au deschis usile de la Sfantul Mormant, inauntru era un cuptor mare de vapaie de foc, o vapaie albastruie-alba. Patriarhul are niste cutii mari cu cheite si cu manere si cu multe gauri. Patriarhul ia vata aprinsa si o baga cu foc in cutii si lumina tasneste prin gaurile cutiilor si apoi le incuie cu cheita si ia cutiile de manere, iar diaconii merg inainte si havashi (soldati) cu culioane rosii, ca protopopii si cu bastoane de argint, care-l pazesc pe Patriarh si merg prin mijlocul Bisericii cu vasele cu lumina si striga: "Veniti de luati Lumina!" De la lumina Patriarhului mii si mii de lumanari se aprind, ca tasneste prin gaurile acelea ca razele soarelui.

Catolicii, ca sa nu ia lumina de la noi, de la ortodocsi (sunt 6 candele in dreapta si 6 candele in stanga), catolicii iau din candelele din dreapta, iar armenii din stanga, iar la noi s-a aprins chiar pe Mormantul lui Hristos. Lumina aceasta a Invierii se aprinde numai la Pastile Ortodox, la cele catolice nu se aprinde. Lumina sfanta s-a aprins in data de 14 aprilie 1974, in Sambata de Pasti, la orele 13:30. Cand s-au aprins lumanarile, incep toacele cele de argint, clopotele cele facute de Constantin cel Mare, sute de cadelnite si in glasul lor incepe a se inconjura Bisericuta si a se canta: "Invierea Ta, Hristoase Dumnezeule, ingerii o lauda in ceruri..." cand canta atatea coruri, in mireasma de tamaie si in marea de flacari, parca nu mai esti pe pamant, parca esti in cer si nimeni nu s-a ars vreodata de atatea lumini.
Aceasta cantare, de la Vecernia Duminicii, tine pana Duminica dimineata. Se canta acum "Hristos a inviat!" in toate limbile pamantului.
Lumina este imateriala, timp de 2 minute dai pe fata cu ea si nu te arde. Lumina aceasta, ce vine singura din ceruri in Sambata Pastilor, este LUMINA CU CARE HRISTOS S-A COBORAT LA IAD, cum zice Isaia: "Cei ce sedeau in intuneric vor vedea lumina mare". La noi a venit Iisus cel Inviat, Dumineca. Iisus a predicat in Iad Evanghelia, vreme de 33 de ore si 3 zile, asa scrie in Penticostar. De Joi pana Vineri seara e o zi, de Vineri seara pana Sambata seara o zi, de Sambata seara pana Duminica seara este o zi, asa se calcula la evrei. De Vineri de la orele 15 pana Duminica, Sambata spre Duminica, la orele 24 (12 noaptea) sunt exact 33 de ore. Din Iad, Iisus i-a scos numai pe cei ce credeau ca Iisus va veni in lume, nu i-a scos pe toti de acolo.

Clopotul cel mare de la Mormantul Domnului, facut din aur, in Vinerea Sfintelor Pasti, il plange pe Mantuitorul pentru ca a murit, se trage singur, rar si cu jale, Bang, Bang. Grecii mi-au spus cum boceste clopotul cel mare si ca se trage singur, iar cand vine Invierea, tot singur se trage si suna foarte repede si cu veselie si le acopera pe toate celelalte clopote. Uiti ca esti pe fata pamantului; in jurul Sfantului Mormant sunt scaune pentru ambasadori, fiecare tara are un reprezentant, care vede Sfanta Lumina.
Eu am adus la Manastirea Sihastria, Sfanta Lumina, intr-un felinar de acela si candelele noastre ard din 1974 cu Sfanta Lumina de la Sfantul Mormant.
Cand a fost parintele Petroniu la Sfantul Mormant, Sfanta Lumina a venit asa: Cand s-a facut rugaciunea pentru Sfanta Lumina, deodata a venit un stalp de foc si s-a speriat toata lumea, a venit deasupra Sfantului Mormant si (focul) s-a despicat in trei, un stalp de foc a mers la Golgota, unul la Mormantul Domnului si unul la Biserica Sfintei Invieri. In trei stalpi s-a facut Lumina aceasta, caci nu vine in fiecare an la fel, aici sunt taine mari. De aici, ar trebui catolicii sa se intoarca la Pastile ortodox, dovada adevarului: Sfanta Lumina! Catolicii trebuie sa se intoarca la ortodoxia credintei, caci au facut mare greseala cand au modificat data Pastilor, dupa voia lor si nu dupa voia lui Dumnezeu.
Iata o minune, care de 2000 de ani se tot repeta, dovada Invierii sigure a lui Iisus Hristos. Ortodoxia este singura credinta mantuitoare, care il mantuie pe omul creat de Dumnezeu !
(Arhimandrit Ilie Cleopa, Pelerinul Roman)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #399  
Vechi 15.04.2017, 08:55:24
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Sfântul Mormânt din Ierusalim - transmisiune în direct, începând cu ora 12:00 (ora României): http://lacasuriortodoxe.ro/canale-tv
Reply With Quote
  #400  
Vechi 15.04.2017, 13:25:54
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Sfântul Mormânt din Ierusalim - transmisiune în direct, începând cu ora 12:00 (ora României): http://lacasuriortodoxe.ro/canale-tv
Va fi si la trinitas la 12:30
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 06.05.2011 00:34:45
Lumina de la Ierusalim Baciu Ciprian Intrebari utilizatori 0 03.04.2010 17:04:00
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 18:56:11