Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.04.2024, 21:59:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Cozia și Iorest: cimitirul respectiv aparține parohiei, primăria nu se bagă, vorba localnicilor: "popa taie și spânzură". Si n-am povestit toate peripețiile prin care am trecut, faptul că preotul a făcut cam 60% din slujba înmormântării în pas alergător, nimeni nu m-a lămurit la ce se referă taxa "deschiderea mormântului" că pe gropari i-am plătit separat iar la finalul circului funerar popa ne-a invitat să lămurim situația mormintelor bunicilor, dacă vrem să le mai ținem că altfel se dau altcuiva. Nu vreau să mă laud cu păcatele, dar în momentul acela l-am luat deoparte și i-am spus să lase mormintele alea in pace, că bani n-o să-i dau și dacă trec cumva pe-acolo și văd că s-a atins de ele o să-l bat până se cacă pe el. (scuzați expresia, dar chiar așa i-am spus)
Mai util era să faci o reclamație la episcopie, chiar și post factum cu nr de înregistrare, cu chitanțele aferente taxei de cult achitate șamd, și eventual să te interesezi după 30 de zile.

Sau să mai iei și alte cazuri asemănătoare să mergeți în audiență la episcop.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
În fine, am relatat pațania mea doar fiindcă am încercat să-mi imaginez cum ar viețui un "întors la ortodoxie" în parohia răposatului meu unchi.
Păi omul își cam caută parohia, dacă era tânăr migra ca și tine la oraș, iar în oraș este de unde să alegi duhovnicul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.04.2024, 23:40:30
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.185
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mai util era să faci o reclamație la episcopie, chiar și post factum cu nr de înregistrare, cu chitanțele aferente taxei de cult achitate șamd, și eventual să te interesezi după 30 de zile.

Sau să mai iei și alte cazuri asemănătoare să mergeți în audiență la episcop.



Păi omul își cam caută parohia, dacă era tânăr migra ca și tine la oraș, iar în oraș este de unde să alegi duhovnicul.
Din punctul meu de vedere povestea e încheiată, dacă am amintit de ea aici a fost cu scopul de a arăta că există obstacole serioase care apar în calea unor eventuale "întoarceri la ortodoxie" care țin de spiritualitatea mediocră propovăduită la nivel parohial și apucăturile arghirofile ale multor clerici (printre altele).

PS - Penticostalule Traditional, mulțumesc pentru răspunsul lămuritor și suport!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.04.2024, 10:09:15
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere povestea e încheiată, dacă am amintit de ea aici a fost cu scopul de a arăta că există obstacole serioase care apar în calea unor eventuale "întoarceri la ortodoxie" care țin de spiritualitatea mediocră propovăduită la nivel parohial și apucăturile arghirofile ale multor clerici (printre altele).
Când îl căuta tot Bucureștiul pe Sofian Boghiu sau toată Dobrogea pe Arsenie Papacioc, cum era, veneau oamenii de la distanțe mari, cheltuiau bani pe combustibil și își consumau confortul lor ca să ajungă la un mare duhovnic.

Căutarea unui povățuitor sufletesc e asemenea căutării unui doctor bun, mergi sute de kilometri pt asta.

E adevărat că urbanul mic e ignorat și lăsat să se prăbușească în mediocritate, dar tu ești la București, tu nu ai scuze că nu ai căutat un nou Constantin Sârbu sau orice alt preot vrednic de renumele de povățuitor duhovnicesc.

Eu auzisem de oameni care la o simplă vizită la mănăstire a venit un călugăr și le-a spus anumite lucruri care țineau de viața lor și așa a fost, apoi a dispărut respectivul, poate nici nu era din obște de acolo sau obștea nu-l cunoștea, de ce nu spui frăția ta că există și întâmplări minunate în ortodoxie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde