Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 28.11.2013, 22:43:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

AlinB, dobrin7m, Cristi, Antonia si altii - as vrea sa spuneti aici sincer daca voi tineti post 40 zile.

Eu cred ca este cazul sa incetam sa judecam oamenii si puterile sau sanatatea lor.

Idei din astea cu pofta pantecelui sunt o prostie, cand nu stiti cat se nevoieste fiecare si ce probleme are.

Numai Dumnezeu ne stie. Punct.

P.S Nu este vorba de dat si gasit retete de post, sau inlocuitori, ci e vorba despre sanatate si posibilitatea fiecaruia de a se alimenta cu anumite produse.
Nu e vorba de pofte.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #82  
Vechi 21.01.2015, 02:08:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
AlinB, dobrin7m, Cristi, Antonia si altii - as vrea sa spuneti aici sincer daca voi tineti post 40 zile.

Eu cred ca este cazul sa incetam sa judecam oamenii si puterile sau sanatatea lor.

Idei din astea cu pofta pantecelui sunt o prostie, cand nu stiti cat se nevoieste fiecare si ce probleme are.

Numai Dumnezeu ne stie. Punct.

P.S Nu este vorba de dat si gasit retete de post, sau inlocuitori, ci e vorba despre sanatate si posibilitatea fiecaruia de a se alimenta cu anumite produse.
Nu e vorba de pofte.
Din cauza asta,citim in vietile sfintilor ca se nevoiau cu postul deoarece nu-I lucru usor sa stai flamand sau sa te abti de la un aliment pe care il poftesti.

Eu nu stiu in care din afectiunile medicale se recomanda carnea!!!!
Dar stiu ca in majoritatea bolilor se recomnda regim/dieta vegetariana pe cat posibil cruditati.Pana si in anemenie feripriva! Exceptie fac bolile de stomac si bila caci gastrita,ulcerul sau colita de putrefactive nu permit cruditati,citrice,nuci,miere etc
Am avut si eu dar m-am vindecat cu argila,suc de aloe si merisoare.Apoi se poate bea pt intretinere 1/saptamana tinctura de oregano sau ulei essential de oregano* diluat cu apa.

*uleiul essential de oregano sau tinctura mai este folosita si in alte infectii cu microorganisme : candida,raceala,gripa,bronsita,pneumonie,parodonto za,acnee...

Pai logic,carnea si ouale contin fier care provine din ierburile si verziturile pe care animalele le mananca,de ce atunci sa nu mergem la sursa si sa mancam direct verzituri si ierburi?

Nu am scris acest comentariu doar din spirit de contradictie ci ca sa putem intelege din alte experiente daca este posibil dpdv medical sa tinem postul!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 27.02.2015, 21:41:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up

Un cuvant deosebit de folositor :

<<Privind neîncetat spre cele cerești, spre ținta efortului nostru ascetic, spre „răsplata cea înaltă” de la Hristos și neîntorcându-ne ochii sufletului și ai trupului spre cele materiale și trecătoare, vom birui „pofta gurii și a pântecelui cu ajutorul acestui văz” îndreptat spre Dumnezeu.
În acest mod adăugăm postului trupesc un post al sufletului, căci și sufletul are mâncărurile „vătămătoare” de la care trebuie să se înfrâneze: desfrâul, pizma, slava deșartă etc. Dacă ținem doar postul și înfrânarea trupească și pe cea sufletească o ignorăm, toată osteneala este zadarnică, deoarece ne pângărim „partea cea mai prețioasă”, adică inima, care este sălașul Duhului Sfânt.
Căci unirea postului trupesc cu cel sufletesc oferă lui Dumnezeu „jertfa cea mai plăcută și un lăcaș de sfințenie în adâncul inimii neprihănite”.>>
Sfântul Ioan Casian
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #84  
Vechi 28.02.2015, 22:57:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Parintele Sofian

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Din cauza asta,citim in vietile sfintilor ca se nevoiau cu postul deoarece nu-I lucru usor sa stai flamand sau sa te abti de la un aliment pe care il poftesti.

Eu nu stiu in care din afectiunile medicale se recomanda carnea!!!!
Dar stiu ca in majoritatea bolilor se recomnda regim/dieta vegetariana pe cat posibil cruditati.Pana si in anemenie feripriva! Exceptie fac bolile de stomac si bila caci gastrita,ulcerul sau colita de putrefactive nu permit cruditati,citrice,nuci,miere etc
Am avut si eu dar m-am vindecat cu argila,suc de aloe si merisoare.Apoi se poate bea pt intretinere 1/saptamana tinctura de oregano sau ulei essential de oregano* diluat cu apa.

*uleiul essential de oregano sau tinctura mai este folosita si in alte infectii cu microorganisme : candida,raceala,gripa,bronsita,pneumonie,parodonto za,acnee...

Pai logic,carnea si ouale contin fier care provine din ierburile si verziturile pe care animalele le mananca,de ce atunci sa nu mergem la sursa si sa mancam direct verzituri si ierburi?

Nu am scris acest comentariu doar din spirit de contradictie ci ca sa putem intelege din alte experiente daca este posibil dpdv medical sa tinem postul!
Asa este , Yasmina , si pentru a accentua cele scrise de tine , voi posta un link in spirutul celor scrise de tine , si nu numai :
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2014/...sec-de-branza/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 01.03.2015, 08:12:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Asa este , Yasmina , si pentru a accentua cele scrise de tine , voi posta un link in spirutul celor scrise de tine , si nu numai :
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2014/...sec-de-branza/


Multumim Cristian,foarte bun articol(macar daca mi-ar intra in deprindere acele lucruri odata pt totdeauna :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 03.03.2015, 10:41:31
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Chiar daca ti se da dezlegare la oua, lactate, chiar si carne, pe motive de sanatate sau alte stuatii fziologice speciale ( crestere, sarcina, alaptare), asta nu inseamna ca e bine sa faci gratare cu mici, carnati, cefe si friptane stropite din belsug cu vin si bere ( dar nici sa mananci fast food...)...bei un lapte, mananci un iaurt, un ou fiert, o supa d pui, branza de vaci, etc, daca asta ti-e regimul recomandat....dar acum daca familia nu tine post si iti cer sa le faci mancare normala...asta e le faci si gata, mananci si tu ce poti de acolo, ce iti permite sanatatea...din pacat se intampla de mlte ori ca mancarea care nu e de post sa fie chiar mai putin sanatoasa si hranitoare chiar decat una de post, depinde ce ingrediente contine...
Reply With Quote
  #87  
Vechi 03.03.2015, 10:44:14
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Chiar daca ti se da dezlegare la oua, lactate, chiar si carne, pe motive de sanatate sau alte stuatii fziologice speciale ( crestere, sarcina, alaptare), asta nu inseamna ca e bine sa faci gratare cu mici, carnati, cefe si friptane stropite din belsug cu vin si bere ( dar nici sa mananci fast food...)...bei un lapte, mananci un iaurt, un ou fiert, o supa d pui, branza de vaci, etc, daca asta ti-e regimul recomandat....dar acum daca familia nu tine post si iti cer sa le faci mancare normala...asta e le faci si gata, mananci si tu ce poti de acolo, ce iti permite sanatatea...din pacat se intampla de mlte ori ca mancarea care nu e de post sa fie chiar mai putin sanatoasa si hranitoare chiar decat una de post, depinde ce ingrediente contine...( cu ce e mai hranitoare o mancare de fasole sau cartofi cu afumatura decat una fara ???)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 03.03.2015, 13:39:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
.( cu ce e mai hranitoare o mancare de fasole sau cartofi cu afumatura decat una fara ???)
Acum , fiecare dupa gustul si puterile lui , caci si o fasole cu ciolan bine pregatita este foarte buna , precum si o fasole simpla poate fi la fel de buna !
Sunt gusturi si gusturi , dar aici vorbim de mancarea de post , o mancare foarte sanatoasa si gustuoasa , dar depinde mult si de cel care o pregateste !:)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #89  
Vechi 03.03.2015, 14:21:07
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Acum orice macare ar tb sa fie sanatoasa, altfel se cheama ca bagam otrava in noi....( ceea ce si facem de multe ori, din pacate). Asa ca macar atunci cand avem posibilitatea sa gatim si sa mancam ceva mai sanatos, n-a trebui sa ezitam.

Stiti insa ce ar fi amuzant acum? Pana acum nimeni nu tinea post la mine-n casa, si voiau sa gatesc mancaruri cu carne in ele, si ciorba si felul doi, chiar si spanacul il vor cu lapte, unt, oua, vinetele cu maioneza, etc. Imi ziceau ca daca nu vreau carne sa o dau deoparte, sa mananc doar zeama sau legumele.... acum arfi amuzant sa vrea ei sa tna post si eu sa fiu scutita, si sa le fac la fel :))) ( cand normal ar fi sa fac mancarurile de baza vegetale, si pt cine nu poate sau are nevoi speciale, copil, bolnav, gravid, sa-i fac alaturi un ou sau un piept la gratar...sa le zic si eu ca nu pot manca ciorba fara carne sau tocana fara nitica afumatura :):):); daca nu le convine, sa " posteasca" de tot..

Oricum ii compatimesc, saracii, pt ca si cei care nu vor sa tina post niciodata, tot pot ajunge sa posteasca la un moment dat de nevoie, adica de boala, si atunci e mult mai rau...( pana si al meu a fost nevoit sa posteasca anul trecut vreo 2 zile, aproape complet, cand s-a operat, chiar in saptamana mare...ca sa nu mai zic cat a patimit...)
( A nu se intelege insa ca chiar a bucur, din contra,'chiar imi fac griji pt cei care nu pot si nu vor sa se abtina de la anumite lucruri...ba chiar ma tem ca si mie imi va fi greu pe viitor sa ma mai abtin, daca acum mi se permite sa mananc ce si cat vreau, mi.e frica sa nu ma obisnuiesc asa...)

Cred insa ca pana la urma postul e o chestiune individuala, nu i se poate impune nimanui un anume " canon", ce si cat sa manance (lunea mananci 100 gr de paine si 1 mar, martea 2 cartofi si trei masline...), decat tot sarmanilor care ajung prin spitale cu diverse afectiuni...fereasca Dumnezeu...

Last edited by fallen; 03.03.2015 at 14:33:05.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 03.03.2015, 16:52:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
AlinB, dobrin7m, Cristi, Antonia si altii - as vrea sa spuneti aici sincer daca voi tineti post 40 zile.
Eu cred ca toti cei "chemati la ordin" tin tot postul.
Gastronomic cel putin.

Citat:
Eu cred ca este cazul sa incetam sa judecam oamenii si puterile sau sanatatea lor.
Cred ca mai degraba e vorba de bine-vointa.

Citat:
Idei din astea cu pofta pantecelui sunt o prostie, cand nu stiti cat se nevoieste fiecare si ce probleme are.
Numai Dumnezeu ne stie. Punct.
Se stie ca problemele medicale (serioase) sunt scuzabile.
Restul sunt doar scuze.

Citat:
P.S Nu este vorba de dat si gasit retete de post, sau inlocuitori, ci e vorba despre sanatate si posibilitatea fiecaruia de a se alimenta cu anumite produse.
Nu e vorba de pofte.
Nu cred ca e asa greu sa procuri/gatesti ceva fasole,linte,naut,cartofi,mazare,varza,grau,zacusc a,tofu..

Sigur, poti manca si de post si sa nu-ti foloseasca prea mult, poti sa te si ingrasi cu mancare de post, dar cred ca cei mai multi nu pot renunta la gustul/senzatia "de dulce".

Daca tu vezi un alt motiv (obiectiv) in afara de cel medical, unul concret, pentru care postul e o problema serioasa, sa ne spui si noua.

Ca esti eventual si consumator de fastfood si nu poti veni cu mancarea (de post) de acasa sau ti-e rusine cu ea, nu e printre ele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bucate de Post sadiye Generalitati 291 27.11.2016 00:34:56
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 20:56:37
post sau nu ? andrei91 Generalitati 13 17.02.2009 19:07:46