Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #601  
Vechi 27.02.2015, 21:51:47
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Pt. adventisti, ce anume inseamna concret sa te inchini lui Dumnezeu in duh si in adevar? Concret.
in duh=o chestiune pur psihologica, linistea neuronala este considerata a fi primirea harului (ceea ce se poate realiza cu un distonocalm).
adevar=adevarul lor. Ca unul ce am stat mai multi ani printre ei, respectarea sambetei e o chestiune de morala net superioara celorlalte porunci. Adica daca nu faci nimic sambata esti pe calea mantuirii, fie ca respecti sau nu celelalte porunci. Insa daca nu respecti ziua sambetei esti, cu siguranta pierdut, ai primit semnul fiarei.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #602  
Vechi 27.02.2015, 22:24:58
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
in duh=o chestiune pur psihologica, linistea neuronala este considerata a fi primirea harului (ceea ce se poate realiza cu un distonocalm).
adevar=adevarul lor. Ca unul ce am stat mai multi ani printre ei, respectarea sambetei e o chestiune de morala net superioara celorlalte porunci. Adica daca nu faci nimic sambata esti pe calea mantuirii, fie ca respecti sau nu celelalte porunci. Insa daca nu respecti ziua sambetei esti, cu siguranta pierdut, ai primit semnul fiarei.

Mersi, astept raspuns de la Centesimus. Eventual dupa sabat.
Dar tu cum de-ai scapat de obsesia adventista cu sabatul? Sau nu ajunsesei la asa indoctrinare ca Centesimus..
Reply With Quote
  #603  
Vechi 27.02.2015, 22:40:44
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Mersi, astept raspuns de la Centesimus. Eventual dupa sabat.
Dar tu cum de-ai scapat de obsesia adventista cu sabatul? Sau nu ajunsesei la asa indoctrinare ca Centesimus..
Mecanicismul justitiar al acestei invataturi mi-a erodat sufletul si am rabufnit ca un vas sub presiune. Nu a fost asa cum multi marturisesc cum ca timpul petrecut la sambetisti m-a facut sa acumulez experienta de viata, etc.si, ca urmare, ar trebui acum sa le multumesc. Nu, nu a fost asa! Timpul pierdut la ei nu-l voi mai putea recupera niciodata si invataturile lor ma marcheaza in mod negativ pana si astazi. Concluzia mea e ca niciun ortodox nu ar trebui sa-si piarda timpul cu scrieri de-ale lor sau sa-i asculte in vreun fel sau altul.

Iar sfanta randuiala Dumnezeiasca pentru mine s-a ingrijit ca rabufnirea mea sa nu refuleze intr-o alta ratacire - cum mi-e teama ca se va intampla cu barsaumas -, si tocmai invatatura ortodoxa despre Maica Domnului mi-a inmuiat inima. Tocmai cea pe care o huleam S-A MILOSTIVIT DE MINE! Si Sfintele Icoanele au ajuns un balsam pentru sufletul meu, adevarate portite spre Rai! Ma cuprindea dorul dupa Cer cand ma uitam la ele!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 27.02.2015 at 22:45:54.
Reply With Quote
  #604  
Vechi 27.02.2015, 22:58:10
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Mecanicismul justitiar al acestei invataturi mi-a erodat sufletul si am rabufnit ca un vas sub presiune. Nu a fost asa cum multi marturisesc cum ca timpul petrecut la sambetisti m-a facut sa acumulez experienta de viata, etc.si, ca urmare, ar trebui acum sa le multumesc. Nu, nu a fost asa! Timpul pierdut la ei nu-l voi mai putea recupera niciodata si invataturile lor ma marcheaza in mod negativ pana si astazi. Concluzia mea e ca niciun ortodox nu ar trebui sa-si piarda timpul cu scrieri de-ale lor sau sa-i asculte in vreun fel sau altul.

Iar sfanta randuiala Dumnezeiasca pentru mine a fost ca rabufnirea mea nu a refulat in ratacire - cum mi-e teama ca se va intampla cu barsaumas -, ci tocmai invatatura ortodoxa despre Maica Domnului mi-a inmuiat inima. Tocmai cea pe care o huleam S-A MILOSTIVIT DE MINE! Si Sfintele Icoanele au ajuns un balsam pentru sufletul meu!
Cred ca nu e bine sa anticipezi the worst case scenario in cazul lui Barsaumas. In cazul nimanui, de altfel. Mila lui Dumnezeu e nesfarsita si caile Lui, surprinzatoare.
Le-ai marturisit ulterior fostilor coreligionari despre Maica Domnului? Ce ti-au zis? Ca te-ai tacanit la cap? N-au incercat sa te impiedice?

Last edited by delia31; 27.02.2015 at 23:15:09.
Reply With Quote
  #605  
Vechi 27.02.2015, 23:13:50
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Hai Florine, acum serios, astea sunt fantezii... marama Veronicăi/Berenicei, ouăle roșii de sub cruce și iepurașul din crâng... Dacă începeți cu de-astea, eu mai bine mă retrag...


Daca mahrama Veronicai o asociezi cu iepurasii din crâng, tot asa telegrafic o expediezi si pe cealalta icoana akeiropita (nefacuta de mana omeneasca), acea pânza a regelui Abgar al Edessei pe care Insusi Hristos si-a lasat chipul imprimat, si despre care istoricul Eusebiu de Cezareea si alti istorici, au dat referinte in istoria orasului Edessa, unde s-a pastrat pana in anul 944?

Foarte pe scurt despre Icoana trimisa regelui Abgar al Edessei

Printre icoanele nefacute de mana omeneasca, cea mai cunoscuta este icoana Sfintului Chip al lui Hristos, imprimat pe o panza, apoi pe o caramida, trimisa de Mantuitorul regelui Abgar. Aceasta nu are nici o atestare evanghelica sau apostolica. Eusebiu de Caesarea a inserat-o dupa o traducere siriaca in lucrarea Istoria Bisericeasca.
In acesta lucrare ne este relatata corespondenta dintre regele Abgar si Hristos. Aflam ca regele ii trimite lui Hristos prin curierul Anania o scrisoare prin care ii cere sa vina la el sa-l videce de boala de care era cuprins si sa-l fereasca de prigonirile iudeilor. Mantuitorul ii raspunde ca nu poate veni, dar ca ii va trimite pe unul dintre ucenicii Sai, cu numele Tadeu sa-l vindece. Eusebiu nu ne relateaza ce a facut Abgar dupa primirea raspunsului de la Hristos.
In lucrarea apocrifa Doctrina Addaei apostoli aflam ca Abgar a trimis un pictor ca sa zugraveasca fata Lui. Intrucat pictorul nu reuseste sa faca acest lucru, Hristos isi va pune panza pe fata si I se va intipari chipul pe ea.
Sfantul Damaschin ne da o alta varianta - ne spune ca Hristos isi va intipari chipul Sau pe o bucata de panza din haina Sa si ca acesta panza va ajunge la Abgar prin Iuda Tadeul.
Acesta icoana, pastrata dupa traditia orala la Edesa, a servit ca aparatoare a orasului. La inceput a fost pusa pe poarta de la intrarea in orasul Edesa, si mai tarziu in biserica Sfanta Sofia. Prima mentiune istorica despre existenta acestei icoane o face Evagrie Scolasticul, care atribuie victoria crestinilor asupra persilor datorita acestei icoane.
"Icoana cea nefacuta de mana" a lui Hristos, s-a pastrat la Edesa, in catedrala orasului, pana in 944, cand a fost mutate de la Edesa la Constantinopol. Icoana a fost luata la 1204 din Constantinopol de cavalerii cruciadei a IV a si dusa in Occident. Copii mai mult sau mai putin exacte s-au raspandit in toata lumea bizantina sub numele de Sf.mandylion.
Sursa -
http://www.crestinortodox.ro/religie...sca-69260.html
Reply With Quote
  #606  
Vechi 28.02.2015, 06:26:36
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Afirmatia ta ca in cer exista un templu ceresc in care Mantuitorul a intrat cu Sf.Sangele sau pentru a continua ritualic mantuirea obiectiva a omenirii ESTE EREZIE.
Pentru ultima dată: nu este afirmația mea, ci afirmația Scripturii. Acum dacă pentru tine sfinții apostoli Ioan și Pavel sunt eretici, poți să te iei de mânuță cu colegul Igor...
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #607  
Vechi 28.02.2015, 06:27:29
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Am inteles care e problema ta, daca exista un model canonic, atunci e musai sa fie identic cu modelul (fizic) real.
Ca si in cazul Sf. Ap. Luca, ca ar fi trebuit sa picteze un model identic fizic la modul martor-de-prima-clasa, E asumtia ta, atata tot.
Desigur. Însă e valabil doar pentru Ortodoxie, căci ea afirmă (respectiv voi afirmați) că cultul icoanelor ar reprezenta închinare în duh și adevăr. Din punctul meu de vedere, nu este deloc adevărat. Poate și numai pentru faptul că portretul nu corespunde adevărului - exemplu ”ochi albaștri, ori căprui” care pentru Illuminatu e ”amănunt ce ține de inspirația și personalitatea pictorului”. De fantezia lui în ultimă instanță.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #608  
Vechi 28.02.2015, 06:29:03
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aveti puse pe pereti Biblia si Crucea si va inchinati de fata cu ele deci..
De fapt, Biblia și Crucea sunt pe fațada bisericii, deci în raport cu închinătorii dinăuntru sunt... înapoia lor :) Oricum, nu are importanță poziționarea, deoarece adventiștii nu se roagă nici la cruce, nici înaintea ei, nici măcar nu e personificată să se adreseze cineva lui Dumnezeu prin intermediul ei.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #609  
Vechi 28.02.2015, 06:29:57
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si de ce ar fi trebuit sa o faca si in cazul icoanelor?
Ca să reprezinte o excepție de la regula interdicției din Poruncă. Valabil doar pentru voi, deoarece în realitate chivotul nu era o excepție. Nimeni nu se închina lui și nimeni nu oficia slujbe în cinstea lui. Ca să nu mai vorbim de lipsa mijlocirii, din moment ce Prezența lui Dumnezeu era de față.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #610  
Vechi 28.02.2015, 06:31:59
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu este musai nevoie - tine de evlavia personala.
A doua chestie tine de ritual.
Asa cum voi "cadelnititi" din instrumente pentru ca asa vi se pare ca e rugaciunea mai de bon ton, altii au alte obiceiuri.
... nebiblice, în definitiv (dacă spun ”păgânești” poate se va supăra cineva).

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai daca ati fi consecventi si ati atat de "induhovniciti" ar trebui sa:

1. Nu mai tipariti nici voi imagini cu pretentii de indrumator spiritual
2. N-ar trebui sa mai zdranganiti din instrumente la adunare
3. N-ar trebui nici macar sa tipariti carti "ajutatoare" si pliante"
1. Nici pe departe nu au pretenții de ”îndrumător spiritual”
2. De acord cu tine, ar trebui să cântăm mai corect, nu să ”zdrăngănim”
3. Dacă sunt fără ilustrații ne dai voie? Mulțumim imens!
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
Răspunde