Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.02.2009, 22:59:18
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit biserica

Citat:
În prealabil postat de anda_mihaela Vezi mesajul
Eu sunt din Pascani si il cunosc pe parintele Costel, de fapt imi este duhovic. Daca vreti sa stiti ceva despre el sau cum puteti ajunge la parintele,va pot da cateva informatii. Am pus si o poza cu biserica Sfanta Vineri pentru a vedea cum arata si a va face o idee despre ea.Nu este terminata,mai trebuie pictat interiorul.Sper sa va fie de folos!
Biserica arata frumos , da as vrea mai multe informatii. Am auzit ca este un parinte deosebit o prietena din Bucuresti vrea sa mearga acolo.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.02.2009, 16:06:10
anda_mihaela anda_mihaela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Nu este foarte greu de ajuns, depinde si cu ce vrea sa vina (tren sau masina). De obicei parintele Costel sta de vorba cu lumea: miercuri , vineri si uneori si duminica dupa Sfanta Liturghie. Cand vreti sa veniti (sau prietena dvs) puteti lua legatura cu mine si va pot da mai multe detalii(daca il gasiti sau nu, cum ajungeti, s.a).
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.02.2009, 16:28:02
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sunt de acord ca exista preoti vazatori cu duhul, insa trebuie sa intelegem ca cest dar nu este unul constant. Cred ca aici are trebui sa accentueam mai mult, nu cred ca orice intalnire cu un parinte are si girul acestui dar.
Si eu cred ca exista, insa nu asta trebuie sa fie centrul credintei noastre, alergarea dupa duhovnici ca dupa vraci, de ce un duhovnic care nu e vazator cu duhul n-ar fi bun pentru sfaturi pentru mantuire?
a ca nu-i atractiv? ca nu-i fenomenal? poi umblam dupa credinta sau dupa supranatural, nu sunt de acord cu cei ce merg la un duhovnic doar pentru ca a auzit ca e vazator cu duhul, ei si ce? cu ce te ajuta pe tine la mantuire? fiecare cu darul sau, vazatori autentici cu duhul sunt foate putini acest dar zic Sf parinti se da foarte rar si trebuie cercetat cu atentie ca sa nu cumva sa fie de la diavol, ca un duhovnic vazator cu duhul de te indeamna sa faci practici care nu fac parte din invatatura Bisericii, nu-l asculta ca nu e de la Dumnezeu

Daca vrei sa mergi la parintele pentru un sfat bun, o mangaiere un indemn, du-te, dca insa urmaresti doar sa vezi ceva supranatural, ceva iesit din comun, senzational atunci nu te du ca-ti pierzi timpul banii si credinta curata
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.02.2009, 00:46:42
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Si eu cred ca exista, insa nu asta trebuie sa fie centrul credintei noastre, alergarea dupa duhovnici ca dupa vraci, de ce un duhovnic care nu e vazator cu duhul n-ar fi bun pentru sfaturi pentru mantuire?
a ca nu-i atractiv? ca nu-i fenomenal? poi umblam dupa credinta sau dupa supranatural, nu sunt de acord cu cei ce merg la un duhovnic doar pentru ca a auzit ca e vazator cu duhul, ei si ce? cu ce te ajuta pe tine la mantuire? fiecare cu darul sau, vazatori autentici cu duhul sunt foate putini acest dar zic Sf parinti se da foarte rar si trebuie cercetat cu atentie ca sa nu cumva sa fie de la diavol, ca un duhovnic vazator cu duhul de te indeamna sa faci practici care nu fac parte din invatatura Bisericii, nu-l asculta ca nu e de la Dumnezeu

Daca vrei sa mergi la parintele pentru un sfat bun, o mangaiere un indemn, du-te, dca insa urmaresti doar sa vezi ceva supranatural, ceva iesit din comun, senzational atunci nu te du ca-ti pierzi timpul banii si credinta curata
Din nefericire multi alearga la preoti ca la Vrajitori...vor raspunsuri care sa-i satisfaca.Sa stii ca nu toti sunt harismatici,sunt preoti care insala si mint.De aceea trebuie sa se faca constatare cu privire la ce "soi"ii.
Preotii care au daruri de la D-zeu nu iti umplu capul cu toate minunile.Cand iesi de la unul de acesta iesi usurat,linistit,impacat cu interiorul tau.
Ceilalti sunt tulburati,incruntati,nelinistiti,...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.05.2009, 05:21:56
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit bunavointa

Citat:
În prealabil postat de anda_mihaela Vezi mesajul
Nu este foarte greu de ajuns, depinde si cu ce vrea sa vina (tren sau masina). De obicei parintele Costel sta de vorba cu lumea: miercuri , vineri si uneori si duminica dupa Sfanta Liturghie. Cand vreti sa veniti (sau prietena dvs) puteti lua legatura cu mine si va pot da mai multe detalii(daca il gasiti sau nu, cum ajungeti, s.a).
Multumesc Anda de bunavointa ta ,prietena mea din Buc a fost deja la parintele si i-a placut mult acolo.Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.09.2009, 15:37:40
petru_123 petru_123 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2009
Mesaje: 3
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de anda_mihaela Vezi mesajul
Eu sunt din Pascani si il cunosc pe parintele Costel, de fapt imi este duhovic. Daca vreti sa stiti ceva despre el sau cum puteti ajunge la parintele,va pot da cateva informatii. Am pus si o poza cu biserica Sfanta Vineri pentru a vedea cum arata si a va face o idee despre ea.Nu este terminata,mai trebuie pictat interiorul.Sper sa va fie de folos!
Buna ziua eu sunt din Iasi dar acuma sunt plecat in Spania ,ati putea sa imi faceti un favor,sa imi dati un numar de telefon cu care as putea contacta cu parintele Costel si sa imi spuneti cand las putea suna ,cand e liber ,va multumesc.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.09.2009, 02:57:37
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit vazatori cu duhul

Va rog, cine are cunostinta de existenta acestor Sfinti Parinti, sa comunice pe Forum.Este de apreciat initiativa crestinului ,,Hartford"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.09.2009, 00:57:27
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Eu unul cred ca nu trebuie sa umblam dupa diverse revelari de la parinti vazatori cu duhul. Daca Dumnezeu a ascuns de noi viitorul stia El de ce a facut-o si inseamna ca asa trebuie sa ramana!
Auzisem de la o cunostinta despre un preot care "deschidea cartea", se duceau sa se programeze la el oamenii cu luni inainte si se facea o slujba speciala pe dupa miezul noptii si se deschidea cartea si se spunea persoanei probabil ce o asteapta. Din cate stiu si imi dau seama aceasta practica este total anticrestina si nu pot sa-mi dau seama cum putea fi practicata de catre un preot intr-o biserica ortodoxa. Evident ca fiecare din noi e curios cu privire la viitor dar mi se pare o neascultare sa vrei cu tot dinadinsul sa stii ce urmeaza..
Deci trebuie sa avem mare grija sa ramanem pe cat posibil in practica ortodoxa zic eu...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.09.2009, 09:45:36
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit Imi pare rau

Draga Sergiu,

Imi pare rau de faptul ca tu nu esti inca,, prizat'' in credinta.Tu crezi ca preotii vazatori deschid Psaltirea, etc.Mai ai multe de invatat cum avem toti, dar nu te baga ca musca-n lapte(stiu ca e o replica demodata dar ti se potriveste)
Am o varsta, si sa ma ierte membrii forumului, dar nu mai pot astepta pana ce se mai limpezeste cineva la minte si ...merge pe drumul cel bun.Daca nu cunosti,de ce comentezi?
Sa ma ierti crestine, eu spun tot ce am pe suflet, poate de aceea am pierdut in viata, si sa stii ca astept raspunsul tau, poate esti un om de buna credinta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.09.2009, 10:31:10
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Si eu sunt de acord cu Sergiu ,nu ne foloseste cu nimic sa stim viitorul.
Exista o carte pe internet "De ce cauta omul contemporan solutii ,vindecari paranormale" unde scrie ca importanta e schimbarea noastra launtrica si apropierea de Dumnezeu si apoi "toate ni se vor adauga noua".
Importanta este trairea noastra in ortodoxie ,viitorul nu e batut in cuie ,noi singuri ni-l facem cu ajutorul lui Dumnezeu.

Last edited by anita; 08.09.2009 at 10:35:09.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duhovnic vazator cu duhul doareu Intamplari adevarate 53 18.11.2013 22:14:56
Duhovnici vazatori cu duhul! Legionarul Generalitati 11 17.01.2011 18:37:20
Botezul cu Duhul Sfant !!! petrut-angel Secte si culte 33 25.10.2010 20:02:33
duhul lumesc Ioana-Andreea Generalitati 2 17.07.2010 02:18:20
Duhul Evanghelic iosif Despre Sfanta Scriptura 45 28.09.2007 21:25:56