Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.06.2007, 09:05:56
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Cu ani in urma mi-a citit si mie un preot Moliftele Sf.Vasile .
Era in post , deci posteam amandoi . Am simtit ca mi imprastie o presiune pe care o aveam in piept , ca o faza premergatoare unui atac de cord .
M-am mirat si i-am multumit lui Dumnezeu .

Cineva a incercat sa le citeasca singur (din nestiinta) , a cazut de pe scaun si
s-a ranit cam rau ! Apreciati singuri !

Dumnezeu ne vorbeste mereu la fiecare , sant convinsa depinde daca vrem sa-L ascultam .
Si cand eram mai tanara mi-a vorbit , dar n-am asultat ,din pacate !

Dumnezeu cu noi !
maria
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.06.2007, 18:37:12
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Maria55,stiu si eu ca nu are voie oricine sa citeasca Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare,cu atat mai mult fetele si femeile,caci o pateste rau de tot.Au existat cazuri de imbolnavire sau chiar de indracire,care tot boala este pana la urma,sau alte neplaceri asupra persoanei si familiei sale.Numai cine tine post,se roaga,este smerit si nefatarnic,isi cere iertare de la toti,se spovedeste si se impartaseste(caci numai preotii si calugarii cu Harul Sfantului Duh au voie,imputernicire,acordul si incuviintarea sa citeasca aceste rugaciuni de dezlegari de toate rautatile,blestemele,farmecele,etc),si aceste rugaciuni sunt citite la Sfantul Maslu si nu numai atunci ci si pe 1 Ianuarie,dar si in alte imprejurari.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.06.2007, 13:20:01
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Eu am fost pusa de preot sa citesc Moliftele.
Din cate imi amintesc le-am citit cu glas tare.
Ratiunea preotului era pedeapsa pentru gandurile mele, avusese loc o polemica intre el si mine pe tema reincarnarii, aratandu-mi un tablou din Iad, aceea fiind destinatia celor ca mine care cred in asa ceva.
Mi-a spus ca ma voi imbolnavi in urmatoarea saptamana sau voi avea un accident de masina.
Dupa o saptamana am venit la slujba si m-a intrebat ce mi s-a intamplat (nu mi se intamplase nimic negativ si nu am avut nici un dubiu in aceasta privinta).
Deci iata ca se poate sa existe si intamplari fara conotatii negative, chiar daca aproapele meu, preotul adica, imi dorise raul.
Nu cred ca se poate trage vreo concluzie.
Este o intamplare de viata si atat.
Important este ce are fiecare in minte, adica gandurile noastre.
Daca ele sunt curate, totul curge linistit, nu va iesi nici un dracusor in calea noastra sa ne tulbure existenta, ei salasluiesc numai in mintea noastra, de acolo ii scoatem la nevoie si tot acolo ii adapostim, hranim, ingrijim.
Fie ca ne place sau nu, Iadul l-am construit deja pe pamant si traim in fiecare zi in aceasta atmosfera plina de tot ce urat are mintea omeneasca.
Ce ne asteapta dincolo, este dificil de prezis cat timp nu am vizitat inca acele meleaguri.

Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.06.2007, 17:45:00
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

CM,eu iti recomand sa eviti sau sa ocolesti astfel de persoane ca cea descrisa mai sus,adica respectivul preot de care aminteai,parerea mea,dar sa ai grija ca ulciorul nu merge de multe ori la apa,si mai bine te feresti sa citesti daca nu ai binecuvantare,eu am specificat mai sus ca,din cate am aflat si stiu, numai anumite persoane au dreptul,autoritatea si dezlegare sau,mai bine zis,ingaduinta sa citeasca acele rugaciuni,nu toata lumea.Te poti considera un caz fericit si o exceptie de la regula care intareste si confirma regula ca tu nu ai patit nimic,dar nu te baza pe aceasta data viitoare,Doamne fereste sa nu se intample ceva rau!Eu zic ca avem foarte multe rugaciuni pe care sa le rostim si sa evitam sa practicam ce nu ne priveste pe noi si ce ne este interzis noua sa citim,daca nu avem voie aceasta,ia-l ca pe un sfat,fara suparare.Cat despre reincarnare,cred si eu ca nu exista,dar iadul da,exista,asa cum exista si RAIUL,atat am avut sa iti spun.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.06.2007, 11:36:42
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Sebastiana draga, multumesc pentru recomandari.
Sfatul tau de a nu intra in anumite ritualuri pentru care nu stim cat suntem de pregatiti este binevenit in general.
In cazul meu particular, eu imi asum intreaga raspundere a actiunilor mele, adica cam stiu ceea ce fac si daca este ceva in neregula suport consecintele. Nu ma deranjeaza si nici nu mi-e frica. Dar, subliniez, este o decizie strict personala, nu recomand nimanui sa faca ceea ce fac eu.
Ceea ce am vrut eu sa transmit celorlalti care citesc postarile noastre este ceva f. simplu. Daca ai sufletul curat, fara ganduri, fara sa te influenteze cineva chiar daca pare ca iti doreste tot binele din lume (pe care oricum nu are cum sa-l cunoasca atata timp cat exista multe nedezvaluite in lumea nevazuta), nu ti se poate intampla nimic RAU. Cultul raului este propriu mintii umane, Dumnezeu nu are cum sa "gandeasca rau", iubirea nu poate fi rea, plina de amenintari, pedepse si alte infricosatoare perspective.
Tot ceea ce este rau este in mintea omului, fie ca ne place sau nu, iar a vorbi in numele lui Dumnezeu, ca si cum ai fost delegat a-l reprezenta cand nici macar nu stii si nici nu intelegi ce inseamna, este doar exagerat, o inchipuire a mintii.
Ce exista si ce nu exista nu avem nici unii si nici altii cum sa dovedim, sunt doar pareri si credinte personale ale fiecaruia bazate din pacate prea putin pe experienta personala de viata, ma refer la experienta rugaciunii si a comuniunii cu Dumnezeu.






Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.06.2007, 13:26:25
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

CM,nu ti s-a intamplat nimic rau pt.ca nu ai avut de unde sa stii cu ce intentii rele ti-a recomandat preotul acela sa citesti din Moliftelnc rugaciunile,si chiar cu voce tare,ca sa fie convins si sigur,cu adevarat,ca tu le citesti ca sa patesti ce vroia el,respectiv ceva rau.Astfel de preot eu il numesc popa,dar Dumnezeu i-a dat o lectie de viata si lui si ti-a dat si tie;lui sa vada si sa priceapa ca de cei nevinovati si curati cu inima niciun rau nu se prinde daca IL au pe Dumnezeu in inima,in cuget si in simtiri,daca au sufletul si inima curata,iar tie sa intelegi ca nimeni nu e perfect,ca si preotul(adica in cazul lui:popa)se mai poate insela daca recomanda niste rugaciuni,care nu pot fi rostite de toata lumea,anumitor persoane fara ca acestea sa aiba binecuvantare si deci imputernicire.Concluzia este:padure fara uscaturi nu exista,din pacate si din nefericire,apropos de aceasta,vezi si cazul celor care la slujba Sfantului Botez au facut lepadarile de Hristos in loc sa rosteasca lepedarile de satana.Aceasta inregistrare poate fi vizionata si auzita la OTV.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.10.2010, 21:52:47
yolanditza yolanditza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Mesaje: 4
Implicit

pentru icamilin
te rog frumos, daca poti si vrei, da-mi detalii despre aceasta manastire-ma intereseaza personal. Multumesc din suflet. Adresa mea este acasalagheorghe@yahoo.com
yolanditza
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.10.2010, 15:57:29
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana Vezi mesajul
Aceasta inregistrare poate fi vizionata si auzita la OTV.
Nu am incredere in OTV. si nici in Dan Diaconescu.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.10.2010, 17:57:16
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit de acord

Citat:
În prealabil postat de coldworld Vezi mesajul
Nu am incredere in OTV. si nici in Dan Diaconescu.
Eh...AICI suntem de acord...Nici KanalD nu imi place..
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.10.2010, 18:00:10
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit ce stiu eu

Din ce cunosc eu si din ce mi-au spus unii teologi, aceste molifte se citesc doar de preotii care se pregatesc in prealabil cu post si rugaciune...si nu se citesc de unul singur....de obicei se citesc la manastiri la dezlegarile de vineri...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Si cand simti ca nu mai poti... cer_indurare Intamplari adevarate 23 12.02.2012 08:26:34
Evanghelia ce se citeste la Sf. Liturghie Geony Sfanta Liturghie 0 05.03.2011 22:13:22
Ce simti tu cand te gandesti la...? tigerAvalo9 Generalitati 39 13.12.2010 19:47:06
citeste si da mai departe carmina Stiri, actualitati, anunturi 1 01.02.2010 21:14:13
Cum se citeste Evaghelia? costel Reguli in Biserica 4 13.01.2009 08:23:23