Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.09.2009, 04:11:54
cer_indurare cer_indurare is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2009
Mesaje: 4
Question Si cand simti ca nu mai poti...

Salutare tuturor!

Am ajuns pe acest forum din dorinta de a gasi o reolvare problemelor care ma macina de cand ma stiu. Strigatul meu de ajutor a fost "auzit" si pe alt forum, insa fiind mai putin populat fata de acesta, nu am primit mai multe pareri.

Mi-e foarte greu sa povestesc, chiar si ascuns in spatele unui pseudonim si, implicit, in spatele unui monitor.

Inca de mic am fost chinuit de scenele de nebunie ale tatalui meu care o batea pe mama din fel si fel de motive. Orice ar fii facut, nu avea niciun drept sa ridice mana asupra ei, daramite atunci cand ea chiar a fost, si este in continuare, o femeie foarte buna la suflet, care nu a calcat niciodata stramb in fata lui, care mereu s-a chinuit sa avem de toate in casa, care intotdeauna a ajutat chiar si pe cei ce nu au meritat, asa cum a putut ea.

Sunt casatoriti doar la starea civila, deci nu sunt cununati religios (pana azi cand am citit un topic pe forum, nu am dat importanta prea mare acestui aspect). Cred ca sunt 30 de ani de cand sunt impreuna. Ambii au aceeasi varsta (60 ani), ambii au fost casatoriti anterior. Din cate retin, tata de 2 ori. El are 2 copii din casatoria (casatoriile) anterioara (anterioare). (dau cu presupusul pentru ca nu mi se raspund la anumite intrebari si simt ca mi se ascund multe lucruri, dar asta cred ca-i alta poveste...)

Mama i-a crescut fata inca de cand aceasta era foarte mica. Nu a fost un copil model dar niciunul exagerat de rau. A fugit de acasa pe la varsta majoratului, nemaisuportand bataile si insultele tatei. Din nefericire mama nu a plecat odata cu ea. Sora s-a casatorit, a avut un copil, a divortat. Am vazut-o de 3 ori in viata mea si pe nepoata mea o data.

Eu am venit pe lume acum, aproximativ, 20 de ani. Mama a spus ca s-a rugat zi si noapte lui Dumnezeu ca sa aibe un copil. Evident, rugile i-au fost ascultate. Din cate mi s-a mai spsus, si tata a fost fericit ca si-a gasit fraiera (scuzati-mi exprimarea) care sa stea cu el, sa-i manance bataile, si care sa-i mai si daruiasca un copil.

Inca de cand am amintiri, acestea se pot clasifica in amintiri trisite si foarte triste. Eu luam bataie pentru orice greseala specifica oricarui copil. Mai luam si fara motiv, rar, ce-i drept. Mi-era pur si simplu frica de el. Imi amintesc de o palma luata cand i-am spus tatei ca vreau o langosa cu finetti, dupa ce am vazut pe altcineva mancand una. Imi amintesc ce raspunsuri primeam cand il intrebam ceva... (de ex., "tata, ce inseamna "xerox". Raspunsul lamuritor, fara de care niciodata nu as fii putut avea un vocabular atat de bogat precum cel de acum: "Xerox inseamna xerox.") Sincer, in comparatie cu bataile si jignirile pe care le primea mama, "ale mele" erau mangaieri si laude.

Stiu ca niciodata nu am indraznit sa-i cer vreun cadou. Nu-mi amintesc sa imi fii luat ceva vreodata, era sarcina mamei. Oricum, etichetele de pret dispareau nu din politete ci de frica lui. Ba nu, mint! La 12 ani am primit cadou de ziua mea o cutie ieftina de jeluri.

Cand ei erau plecati la servici, eu ramaneam singur acasa cae 8-9 ore. De fiecare data au gasit casa unde au lasat-o. Culmea, era si intreaga, neatinsa de foc, apa, hoti sau altele. Si eu eram viu! Oricum luam bataie ca ma jucam cu vreo surubelnita sau vreo scula din trusa lui si uitam s-o pun la loc. In loc sa aprecieze ca a putut sa ma lase singur de la 5 ani trebuia sa am eu vanatai din cauza ca el avea un sef caruia nu-i putea comenta.

Cati dintre voi stiu sa mearga pe bicicleta? Presupun ca marea majoritate. Cati dintre voi nu a cazut niciodata cu/de pe bicicleta cand invatati sa mergeti pe ea? Ok... eu n-am apucat sa cad de pe ea ca eram prea ocupat primind palmi de la tata, in incercarea lui de a ma stimula sa invat cat mai repede. Asta a fost pe la 6 ani.

Jumate de an mai tarziu, stiam sa merg pe bicicleta la fel de bine cum stiam sa zbor de pe blocuri turn. Si bicicleta si-a gasit un nou proprietar. (Am invatat la 15 ani sa merg pe bicicleta cu ajutorul unui prieten)

N-are rost sa insir diverse ipostaze in care am fost martorul scenelor de genul acela. Eram socat citindu-i ura pe fata cand o lovea. Nu puteam sa intervin, mic fiind, ca era o persoana foarte puternica. Luam si eu peste ochi. Nu, lacrimile si plansetele mele nu ajutau cu nimic. Poate chiar faceam rau. Inca imi aduc aminte cum de Craciun, cand aveam, cred, 8 ani, mama a primit cadou un brad natural, verde, bogat si frumos. A decis sa-l pastreze, intrerupand astfel rutina impodibirii unui pom artificial, urat, anemic si de o varsta apropiata ei. Reactia tatei a fost ceva de nedescris, dar DUPA ce am impodobit bradul natural. S-a napustit aspura mamei, din senin, luand-o la palmi si pumi. Am incercat sa intervin schimband metoda plansului cu metoda distragerii atentiei: "Tata, ma simt rau..." Instantaneu mi-a dat o "pastila" in urma carei am invatat ca expresia "iti dau una de vezi stele verzi" nu e doar o simpla expresie... "Inca ti-e rau, copile?!" Revenid la mama... A pus-o sa scoata bradul vechi si sa-l impodobeasca in mijlocul camerei. Asta a si facut. Cand vedea ca plangea, ii mai aplica cate una, poate-poate il impodobea mai repede.

Craciun fericit!

Sarbatorile constituiau un prilej in plus de cearta. Sa nu mai zic ca niciodata n-am auzit din gura lui numele Mantuitorului sau al lui Dumnezeu decat incalcand una dintre porunci.

In fiecare vara mergeam cu totii la mare. In fiecare vara tata ii spunea mamei sa se intereseze de bilete. Dupa fiecare vacanta mama lua bataie ca a fost ideea ei sa mergem la mare, ca el detesta marea. Nu va chinuiti sa intelegeti... eu unul n-am inteles asta nici pana in ziua de azi. A, bataia de acasa era ca bonus la cea luata in concediu. Deasemenea, si faptul ca urla la oricine si ne facea de rusine era un alt avantaj al faptului ca aveam un asemenea tata.

Apropos, de la o varsta frageda pun in aceeasi fraza cuvintelele "mama" si "alcoolica". Era de asteptat, nu?

Ok, ajunge cu trecutul indepartat ca iarasi ma mir cum de nu zac la margine de cimitir...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.09.2009, 04:13:37
cer_indurare cer_indurare is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2009
Mesaje: 4
Question continuare -2-

In urma cu cativa ani s-a imbolnavit si a ramas acasa. Deci cele 8 ore de liniste si pace s-au dus si ele. Era ok cat mama inca lucra si avea ea cele 8 ore de liniste si pace... mai rau a fost cand a iesit ea la pensie. Boala lui e cronica, nu se mai vindeca veac. Ia medicamente si mai stagneaza. E un cocktail intre Alzheimer, dementa si altele ce au legatura cu "mansarda".

Se misca foarte foarte greu... mancare nu-si poate lua singur. Aragazul cred ca nici nu mai stie cum sa-l foloseasca. Este servit pe tava in camera sa (ai mei nu au dormit in acelasi pat de cand m-am nascut eu caci dormea mama cu mine). Nu se spala si nici nu accepta sa fie ajutat sa se spele /sa fie spalat. Face pe el treaba mica de 4 din 5 ori. Treaba mare destul de rar, dar o face si aia. In casa miroase a WC public. Degeaba se face curatenie peste tot daca el zilnic face pe el atat ziua cat si noaptea. Mai nou nici nu vrea sa se schimbe. Curatenie in camera lui nu se poate face prea multa deoarece se enerveaza la fel de repede ca inainte. A... Bag de seama ca voi credeati ca nu mai e agresiv? Gresit! Abia se ridica din pat sau fotoliu... abia vorbeste... dar daca e sa o injure pe mama vorbeste foarte clar si fluent. Si sa vedeti cum poate sa fuga! Nu mai zic de forta pe care o are ca deja ziceti c-am citit prea multe carti SF.

Nici in casa nu se mai poate face curatenie ca aude agitatia si vine sa vada ce se intampla... si vreau sa vad pe cineva lucrand ceva cu ochii unei persoane care miroase a caca si pisu indreptati spre el. Curatenia e nimic... Cu prepararea mancarii e cel mai nasol... Just imagine! Anul acesta am facut bulionul la mine in camera. Gogosarii i-a facut mama la ea in camera. Efectiv nu se poate face nimic de el.

Mai nou e gelos, fara motiv, pe mama. Acu' cateva zile am fugit de la lucru ca s-a apucat s-o faca c***a si sa o intrebe de ce vine la ora 3 acasa. Era 1 nu 3, si
culmea, era ziua. Dupa cum am spus si mai sus, niciodata nu l-a inselat, nici macar in tinerete, daramite acum, la batranete. Cand am intrat nervos la el in camera si l-am intrebat de ce o face cum o face pe mama, s-a ridicat din fotoliu sa dea in mine... Va dati seama ca mi se rupe daca adaug sau nu inca un pumn pe lista celor primiti de la el. I-am explicat ca n-are motive sa creada ca este inselat, i-am spus sa fie recunoscator ca suportam mirosul lui de pisat si pe el in general... i-au dat lacrimile si s-a calmat. Foarte emotiv... Azi dimineata iar a intrebat-o pe mama unde a fost...

Iarasi ma abtin a relata ca in fiecare zi/seara intra in camerele noastre de cateva ori ca sa verifice daca suntem sau nu acasa. Nu tine cont ca-i 2 noaptea... intra.

Si cum vede totul stins isi imagineaza ca suntem plecati... altfel nu imi explic de ce crede ca il inseala nevasta. Apoi sta cu usa de la camera deschisa si pandeste sa o prinda pe mama in "flagrant" cand ajunge acasa. Evident, pazeste degeaba... ea doarme si nu pleaca niciunde noaptea.

Asa, acum cate ceva despre mama... pe scurt... oricum am profitat prea mult de rabdarea voastra. Mai sus ziceam ca e alcoolica de ceva vreme. Iar cand amestecam alcoolul cu depresia iasa ceva inimaginabil... Pentru diversitate, din cand in cand, pe langa alcool si depresie adaugam si un atac de panica. Bineinteles ca alcoolul ii ia mintile si ma acuza mereu pe mine de una si de alta, ca n-o ajut in casa, ca nu imi pasa s.a.m.d.. Nu cred ca are dreptul sa-i spuna asta copilului care ii da/face de mancare tatalui cand ea e beata si doarme, care face putina curatenie pe care o poate face cand ea e beata si doarme... Pe langa bucatar copilul e si macelar, o data pe an, de Paste, cand transeaza mielul in timp ce ea bea/se imbata si doarme. Desigur, pe langa miel face si mancare si pregateste masa la care nu a mai stat nimeni sa manance de 9 ani. Asta atat de Paste cat si de Craciun si Revelion. In rest e ocupat copilul cu mersul la scoala si la lucru si nu prea poate sa faca si mancare.

Din fericire betiile si depresiile s-au rarit in ultima vreme... dar nu au disparut complet. Si nu va faceti o parere gresita despre ea... e o femeie foarte buna la suflet care ma iubeste enorm de mult. Dragostea ii este impartasita, evident. Nu ii port ura pentru nimic. O inteleg perfect. O mai amenint eu ca plec de acasa si ca o las singura ca poate o sperii suficient de tare incat sa nu mai bea deloc dar nu imi merge... N-as putea sa ii fac una ca asta. Cel putin nu cred... O iubesc enorm de mult si vreau sa aibe parte de o batranete fericita ca si ea saraca e nefericita tot din copilarie. (mama i-a murit cand avea 8 ani si tatal cand avea 14. A ramas in grija mamei vitrege care ii imbata cu vin tatal cardiac. Va inchipuiti cauza decesului celui din urma pomenit...) Orice mi-ar spune ea la betie nu iau in seama, doar
pe moment... Nu stiu ce m-as face fara ea... Sper ca Dumnezeu s-o cheme la el cat mai tarziu cu putinta... Are 60 de ani si e alcoolica ocazionala... si are si un sot care e in stare sa isi respecte promisiunea de a o omori.

Acum sa va zic si cateva despre prezentul "eu". Avand un tata foarte sever nu am avut parte de o copilarie. Toata viata mi-a fost un calvar. Pana cand s-a imbolnavit aveam ora de intrat in casa (iesit la 16, intrat la 19 - la 14 ani). N-am fost niciodata la o petrecere sau in vreun club inainte de a se imbolnavi. Oricum, doar la 17 ani am avut curajul sa merg si fara sa-i cer aprobarea. Sa nu credeti ca e mai indulgent... nici vorba... prrofit de ocazie ca uita foarte repede. (uita doar ce nu trebuie sa uite!)

Niciodata nu puteam chema un prieten la mine acasa nici inainte nici dupa imbolnavire. Inainte ma facea de rusine cu bataia iar acum ma face de rusine cu mirosul si cu eventuala bataie a mamei. Cu un orar strict n-am avut ocazia sa am prieteni pentru ca efectiv nu te poti apropia de cineva in 2-3 ore pe zi. Lucram pe timp de vara de la 13 pana la 17 ani. Apoi part-time pana in prezent. Mai mult de la domiciliu pentru ca trebuie sa fac pe paznicul. Lucram de placere, nu din obligatie si pana la 18 ani tot ai mei ma intretineau financiar. Aveam norocul de a cheltui in voie banii mei. De la 18 am trecut la semi-intretinere financiara, ca acum doar locuiesc in casa lor, fara sa platesc intretinere sau alte facturi. Mancare/apa/haine etc. mi le cumpar din banii mei. Uneori nu ma deranjeaza, dar uneori da. Nici macar nu am cei 20 de ani impliniti... mai am 4 luni pana atunci. Faculatea o voi face undeva aproape, n-am bani de TM sau B si oricum, ce fac daca ma suna mama si imi zice ca tata are criza de nervi si sta cu cutitul la ea la usa?

Niciodata nu am stiut ce inseamna sa fii fericit... niciodata nu am simtit ca am un motiv sa traiesc. De nenumarate ori, rapus de atata durere m-am gandit la suicid dar nu am facut-o niciodata. Asta pentru mama... ca pentru altcineva sau altceva n-am de ce sa traiesc. In fiecare zi sper ca soarele va iesi si pe strada mea.

Nu am facut niciodata rau nimanui. Am facut unele prostii ale "copilariei", dar prostii nevinovate. Seaman pe mama, sunt bun la suflet, darnic, milostiv, ma atasez foarte repede de orice persoana si de fiecare data ma incred in cine nu trebuie. Am o singura persoana cu care pot vorbi mai multe si mai des pe care o pot considera ca prieten. Oricum ce am scris pana acum si ce mai urmeaza sa scriu nu stie nimeni. Niciodata nu am povestit vreunui "prieten" asa ceva pentru ca nu am avut.

Continuand sirul calitatilor... nu as face rau nimanui, sunt om cu frica de D-zeu, am suflet mare si ajut pe oricine cum pot. Mi-e mila de cersetori, de cei batuti de soarta si mai-mereu le dau bani. Nu am avut prietena pana acum desi am foarte multa dragoste de oferit...

La defecte/pacate: Am fost alcoolic timp de 4 ani. Nu mai sunt de ceva vreme. Fumez. Fumez ocazional si marijuana/hasis (nu ma judecati prea aspru pentru asta... este
singurul mod in care nu imi fac prea mult rau si pentru 1-2 ore uit de ce ma macina de ani buni incoace. E singurul mod in care pot zambi/rade fara sa joc teatru). Nu sunt dependent... nici pe departe. Fumez foarte rar. (cand e liniste pe acasa - ceea ce va dati seama cat e rar se intampla).

Referitor la linistea de acasa... Eu cred ca unul dintre noi, daca nu toti 3, este blestemat... Deasemenea cred ca si casa musteste de raul din ea. Cateodata simt energia negativa, raul ce ma inconjoara... Evident, sfestania nu e o optiune pentru ca tata nu ar fii de acord. Plus ca m-as face de rusine cu casa si cu felul in care arata si miroase el. Am fii acuzati ca nu avem grija de el.

Vreti sa pun si cireasa pe tort? Sunt gay de cand ma stiu. Am citit pe forum parerile voastre despre debutul orientarii sexuale nefiresti... eu zic ca m-am nascut cu asta. Ma rog, ziceam... Alti credinciosi mi-au spus ca este diavolul care ma face sa cred asta si ca eu defapt nu sunt. Dpdv psihologic... e lipsa afectiunii si dezinteresul tatalui. Nu stiu care e cauza, nici nu ma intereseaza, vreau doar sa nu mai fiu asa. Nimeni nu stie despre orientarea mea sexuala, desi deja mi-e cam greu sa gasesc scuze. Cum ziceam mai sus... am foarte multa dragoste de oferit atat unei femei cat si unui copil... Vreau sa am o familie adevarata! Vreau ca baiatul sau fata mea sa aibe tatal pe care nu l-am avut! Si desi am "practicat" de cateva ori... vreau cu disperare sa scap de chestia asta! Sunt atatia barbati nenorociti care au parte de femei trimise din ceruri si ei nu le apreciaza si le batjocoresc... Eu nu sunt deloc asa... avand in vedere situatia din familie, am invatat cum sa respect o femeie si nu mi-e scris sa am parte de una. Nu vreau aventuri sau chestii de genul... O femeie care sa ma iubeasca si pe care sa o iubesc si impreuna sa formam o familie fericita. Mi-ar fii mult mai usor sa trec peste problemele din familie daca as avea pe cineva alaturi.

Imi doresc sa fiu hetero si nu stiu ce sa fac ca sa devin. Credeti-ma, imi doresc din toata inima si I-am spus si Lui asta... si efectiv nu vad nicio ameliorare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.09.2009, 04:14:13
cer_indurare cer_indurare is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2009
Mesaje: 4
Implicit continuare -3 -

Sa va spun si de latura mea religioasa ca in mod clar credeti ca sunt ateu avand in vedere soarta pe care o am... cred in Dumnezeu, ma rog de cate ori am ocazia, nu cred ca este zi in care sa nu vorbesc cu El. E adevarat ca nu merg la biserica... ca nu m-am spovedit de 6-7 ani, ca de cateva ori I-am adresat cuvinte grele satul fiind de viata si de necazurile pe care le am. Cuvintele au fost spuse la nervi, la apogeu de nervi... si au fost regretate la foarte putin timp dupa ce au I-au fost adresate. Inca mi-e rusine de El pentru criza respectiva si inca regret ca am indraznit sa-I contest actiunile.

De ce nu ma spovedesc? De ce nu merg la biserica? Orasul meu nu este foarte mare... si dupa cum am zis, nimeni nu stie ce am scris mai sus. Stiu dar pe bucati. Rudele stiu cam jumate din problemele cu tata... o persoana stie de problemele cu tata si cu mama si cele doua persoane cu care am avut relatii intime stiu de problema orientarii sexuale. Preotul paroh nu imi inspira incredere... nu stiu de ce. Poate din cauza ca biserica e destul de aproape de casa mea, poate din cauza vorbelor care le-am auzit mai demult despre el... As vrea sa merg sa ma spovedesc si sa ma impartasesc, as face-o de fiecare data cand ma apasa vreun gand necurat... dar mi-e rusine, mi-e teama ca s-ar afla... As vrea sa merg undeva la o manastire, preotul sa nu ma cunoasca si sa-mi inspire incredere, sa-i spun toata povestea vietii mele pe care nu am avut curaj sa o spun cap coada decat in scris si unor persoane care nu ma cunosc si care nu m-ar putea identifica.

Poate as si reusi sa stau 1-2 zile la manastirea la care as spera sa gasesc un duhovnic care sa-mi inspire incredere si care ar avea timp si rabdare sa ma ajute. Sunt din judetul Hunedoara, din orasul Hunedoara... stiti cumva vreo manastire in apropiere? As aprecia enorm daca mi-ati spune cateva ca eu, sincer, n-am pe cine sa intreb fara a trezi "suspiciuni".

Va multumesc pentru rabdarea de care ati dat dovada citind insemnarea mea kilometrica. Orice sfat e binevenit. Orice cuvant e binevenit! Si imi cer scuze ca mi-am permis sa ma adresez fara pronume de politete; mi-am dat seama spre finalul textului de acest lucru si ora nu-mi mai permite sa modific. Inca o data va multumesc!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.09.2009, 04:58:34
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit linga tine

Citat:
În prealabil postat de cer_indurare Vezi mesajul
Sa va spun si de latura mea religioasa ca in mod clar credeti ca sunt ateu avand in vedere soarta pe care o am... cred in Dumnezeu, ma rog de cate ori am ocazia, nu cred ca este zi in care sa nu vorbesc cu El. E adevarat ca nu merg la biserica... ca nu m-am spovedit de 6-7 ani, ca de cateva ori I-am adresat cuvinte grele satul fiind de viata si de necazurile pe care le am. Cuvintele au fost spuse la nervi, la apogeu de nervi... si au fost regretate la foarte putin timp dupa ce au I-au fost adresate. Inca mi-e rusine de El pentru criza respectiva si inca regret ca am indraznit sa-I contest actiunile.

De ce nu ma spovedesc? De ce nu merg la biserica? Orasul meu nu este foarte mare... si dupa cum am zis, nimeni nu stie ce am scris mai sus. Stiu dar pe bucati. Rudele stiu cam jumate din problemele cu tata... o persoana stie de problemele cu tata si cu mama si cele doua persoane cu care am avut relatii intime stiu de problema orientarii sexuale. Preotul paroh nu imi inspira incredere... nu stiu de ce. Poate din cauza ca biserica e destul de aproape de casa mea, poate din cauza vorbelor care le-am auzit mai demult despre el... As vrea sa merg sa ma spovedesc si sa ma impartasesc, as face-o de fiecare data cand ma apasa vreun gand necurat... dar mi-e rusine, mi-e teama ca s-ar afla... As vrea sa merg undeva la o manastire, preotul sa nu ma cunoasca si sa-mi inspire incredere, sa-i spun toata povestea vietii mele pe care nu am avut curaj sa o spun cap coada decat in scris si unor persoane care nu ma cunosc si care nu m-ar putea identifica.

Poate as si reusi sa stau 1-2 zile la manastirea la care as spera sa gasesc un duhovnic care sa-mi inspire incredere si care ar avea timp si rabdare sa ma ajute. Sunt din judetul Hunedoara, din orasul Hunedoara... stiti cumva vreo manastire in apropiere? As aprecia enorm daca mi-ati spune cateva ca eu, sincer, n-am pe cine sa intreb fara a trezi "suspiciuni".

Va multumesc pentru rabdarea de care ati dat dovada citind insemnarea mea kilometrica. Orice sfat e binevenit. Orice cuvant e binevenit! Si imi cer scuze ca mi-am permis sa ma adresez fara pronume de politete; mi-am dat seama spre finalul textului de acest lucru si ora nu-mi mai permite sa modific. Inca o data va multumesc!
Dragule am reusit sa citesc toata scrisoarea ta si e trista dar nu dispera vezi ca la o aruncatura de bat linga Hunedoara este manastirea Prislop da fuga acolo si sigur o sa gasesti un duhovnic la care sa-i spui necazul tau.
Dumnezeu sa-ti netezeasca calea.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.09.2009, 05:15:09
demirel137's Avatar
demirel137 demirel137 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2009
Locație: Corbeanca
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit Sinceritatea este un atu

Ce pot sa spun la aceasta ora dupa ce am citit ce ai scris este ca ... mi-ai rupt sufletul cu povestea ta. Sper si ma rog la Dumnezeu ca nimeni sa nu mai treaca pin ceea ce ai trecut tu. Si acum sa o luam in ordine.
1. Nu judeca pe nimeni. Deci nici pe ai tai parinti. Stiu ca e greu. Crede-ma ca nu esti singurul care a avut o viata mai grea. Dar iti garantez ca se poate. Iarta-i pentru tot, ajuta-i atat cat poti si roaga-L pe cel de sus sa te lumineze si sa iti dea putere. Nu uita ca toti avem de dus o cruce, si nu trebuie sa ne plangem daca e grea.
2. Fumatul... tamaia diavolului. C`est la vie ! Si eu fumez. Dar asta nu inseamna ca nu ne putem lasa. Iar hasis, Mary-j ... asta e deja altceva. Iti recomand sa nu mai incerci. Efectele se vor vedea mai tarziu.
3. Preot duhovnic. Pai nu conteaza in ce parohie esti si nici in ce localitate macar. Pursi simplu du-te la biserica, roaga-te la Dumnezeu in timpul slujbei si mai apoi spovesdeste-te la acel preot care nu te cunoaste. Insa nu uita un lucru. Spune-i tot. TOT. Este cea mai buna metoda de a te linisti si de a te apropia de Dumnezeu.
4. Gay. Aici consider ca ai o problema. Dar dupa cum am citit, vad ca esti un tip puternic care vrea sa reuseasca in viata. Crede-ma ca cel mai bine este sa stergi cu buretele acele intamplari. Uita ca ele au avut loc. Zambeste sincer unei femei si ea iti va raspunde. Cred ca experientele tale cu alti barbati nu au fost initiate de tine. Deci ia-ti viata in maini si fii barbat. Fii mandru ca esti barbat. Daca Dumnezeu vroia sa fii gay, te-ar fi facut El. Fi BARBAT, fi mandru de acest lucru, iubeste femeia ca de asta o avem langa noi ( alfel ar fi fost doar Adam si Adam), pretuieste-le pe femei, dar nu uita ca si ele sunt oameni. Si prietene... un ultim sfat : Carpe Diem !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.09.2009, 07:24:19
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Si eu sant langa tine cu tot sufletul

Da,este extraordinar ca ai ramas un suflet bun ,curat si cald ,cu multa incredere si credinta in Dumnezeu dupa atatea cate ai indurat.
Mergi la Prislop cum a spus Hartford ,este un loc de vis ,unde vei gasi tot ceea ce cauti,unde iti vei elibera sufletul si incarca cu tot ce e bun,si vei putea implini ceea ce iti doresti enorm .
Doamne ajuta!
Asteptam vesti noi de la tine.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.09.2009, 11:51:16
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit Suntem alaturi de tine :-)

Ce cumplit...
Lasa rusinea deoparte si mergi la un duhovnic, la Prislop, cum ai fost sfatuit, spune tot lasa-te de obiceiurile cele rele fumat, iarba etc.
De faptul ca ai fi gay, nici tu nu esti prea convins, eu insa, cred ca acestea se datoreaza si pt ca ai fost victima multor abuzuri de mic, prea multe dupa parerea mea,tb sa te reinventezi caramida cu caramida, poate ar fi bine sa te vada un specialist. Sa incepi sa ai incredere in tine si in fortele proprii, tb sa incepi sa-ti porti mai mult de grija, sa te focusezi asupra ta si asupra viitorului tau, incepi facultatea, sa te tii cat mai bine, sa-ti iei examenele, vei intalni o groaza de fete...
Asteptam vesti de la tine.
Doamne ajuta!
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''

Last edited by melb26; 20.09.2009 at 11:52:10. Motiv: Suntem alaturi de tine :-)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.09.2009, 13:38:43
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Imi pare rau pentru situatia in care esti. Sa stii ca te inteleg destul de mult.

Numai sa incetezi in a-ti plange de mila. Multa lume trece prin tot felul de necazuri mai mari sau mai mici.Multi copii nu invata sa mearga cu bicicleta, eu de exemplu am invatat destul de recent pe la 20-21 de ani de nevoie fiindca familia mea nu si-a permis niciodata o bicicleta cat am fost copil.Nu-i chiar asa o tragedie. Ceea ce trebuie sa faci este sa iti duci crucea asa cum este ea, cum se spune si in Sf Evenghelie de astazi, si sa ai incredintarea ca necazurile se vor sfarsi. Stiu ca e aiurea ce spun, si ca fiind in situatia ta, iti e greu sa crezi ca mai incolo va fi mai bine. Dar va fi. Realistic vorbind, tatal tau este bolnav, si la un moment dat nu va mai fi. Ai sa pleci la facultate. Numai sa ia grija sa nu iti construiesti alte necazuri singur. Niciodata nu iti va fi bine daca folosesti droguri. Spui tu ca nu esti dependent -- dar te minti singur, esti dependent de starea de bine pe care tu singur spui ca ti-o confera. Dar este o stare de bine momentana si iluzorie care iti face rau pe termen lung. Atata timp cat ai sa ai drogurile ca optiune in viata, nu ai sa poti sa fii multumit, nici fericit, fiindca adevarata fericire nu vine dintr-o substanta, ci vine de la cei care te inconjoara, de la lucrurile pe care le vezi...etc. Si apoi, chiar iti permiti financiar sa arunci bani pe tigari si droguri? Nu iti e mila de banii pe care ii muncesti din greu ca sa ii arzi la propriu?

Spui ca esti gay. Esti sigur? Pana ce nu ai sa te imprietenesti si nu ai sa intalnesti fete nu ai sa stii. Dar te rog din tot sufletul sa nu te insori decat daca te indragostesti complet de o femeie. Sa nu te insori doar de dragul de a avea o familie fiindca daca tu nu esti lamurit in tine insuti, si daca tu nu esti complet atasat de femeie, din toate punctele de vedere, si sufletesc, si intim, ai sa iti distrugi si viata ta, si a ei, si a eventualilor copii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.09.2009, 16:41:22
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

si eu imi plang de mila...si am plans si probabil imi voi mai plange...dar am scos tot din mine ca pacate la spovedanie...cum ma simt acum?...in voia lui Dumnezeu sunt linistita... viata e o adevarata lupta si chiar de sunt femeie si neputincioasa, ma imbarbatez crezand ca adevarata viata nu va fi aici ...cele 10 porunci sa le respectam,e adevarat ca e greu cand esti tanar dar trebuie sa reusim...ca sa ajungem in Rai cu totii...
sa nu crezi ca Dumnezeu te-a uitat, El te iubeste...e singurul Tata ocrotitor, numai ca noi trebuie sa fim ascultatori de ceea ce ne spune El in constiinta noastra...El vrea sa infruntam necazul cu inima curata, fara "hasis"si fara pacat trupesc, doar atunci cand e binecuvantat de El...o sa fie greu sa te opresti din ceea ce ai facut pana acum ,dar Dumnezeu iti stie toata putinta ta si va fi multumit de cat vei putea face tu ptr El, chiar de pasii vor fi mici.
Dumnezeu sa te ajute sa fii tu insuti asa cum ai vrea sa fii....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.09.2009, 23:38:24
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Cred ca in primul rand ar fi bine sa mergi sa stai cateva zile intr-o manastire,sa participi la Sfanta Liturghie,si la rugaciuni.Apoi sa vorbesti cu preotul sa te ajute sa iesi din starea sufleteasca pe care o ai.Trebuie sa-ti doresti cu adevarat sa te apropii de Dumnezeu,si sa asculti tot ce ti se spune si sa urmezi intocmai chiar daca tu nu intelegi la inceput totul.Pentru ca tu nu numai pe tine trebuie sa te salvezi ci si pe ai tai,pentru care trebuie sa te rogi,sa tii post,dar in primul rand sa-i ierti.Este un drum lung si anevoios,dar la capatul lui te asteapta nimeni altul decat Dumnezeu,El este Cel care ti-a dat gand sa te ridici si El este Cel care o sa te ajute sa te ridici,trebuie doar sa vrei cu adevarat.Nu este usor dar merita efortul,iar cand o sa simti iubirea Lui o sa stii ca a meritat,nu se compara cu nici un alt sentiment.Vorbeste cu mama sa se spovedeasca si ea si incet cu rabdare in timp sa faceti sfestanie in casa.
Apoi o sa vedeti minuni petrecandu-se in viata voastra,adica lucruri bune la care nu v-ati asteptat dar pe care le-ati dorit.Vreu sa stii ca s-ar putea sa se afle despre pacatele tale,dar nici asta sa nu te descurajeze,pentru ca nu este important daca sunt spovedite,cel mai important este sa te curatesti de ele si sa nu le mai repeti.Dumnezeu sa-ti lumineze mintea,sa-ti curateasca trupul,sa-ti intareasca voia si sa-ti sfinteasca sufletul.
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poti sa ai o masina scumpa ? Daniel_7 Generalitati 302 20.05.2013 15:01:11
Ce rugaciuni sunt recomandate cand nu poti dormi ? anisoara Generalitati 13 16.07.2012 23:00:33
Ce simti tu cand te gandesti la...? tigerAvalo9 Generalitati 39 13.12.2010 20:47:06
cum te simti cand ti se citeste slujba de dezlegar annan Vrajitoria 24 16.10.2010 08:48:34
poti sa mori in vis? The_Fallen Generalitati 9 30.06.2010 11:19:48