Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.01.2007, 17:30:31
alinn alinn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2007
Mesaje: 2
Implicit

Nu vreau sa ma sinucid.Dar nu am de ales.De la o vreme nu mai stiu ce-i aia liniste sufleteasca.In ultmul timp nu cred ca a trecut vreo zi in care sa nu plang pana raman fara lacrimi.M-am nascut cu un handicap insa pana acuma am trait impacat cu gandul asta, pt ca nu este asa evident.Pot sa zic ca erau perioade in care eram chiar fericit, ca si cum totul ar fi fost ok.Dar nu era.Si nu mai rezist.Imi dau seama ca nu pot avea o viata normala.Nici la biserica nu pot sa merg de frica sa nu ma vada lumea asa.Nu ma pot imbraca cum vreau eu.Si cel mai rau ii ca m-am saturat sa fiu singur :( pe prieteni incerc sa ii tin deoparte de problema mea iar cel mai dureros lucru este ca sunt lucruri frumoase care mi se intampla dar trebuie sa renunt la ele din cauza problemei mele si binenteles ca lumea nu intelege de ce refuz.Si cred ca daca o sa mai fac o data chestia asta o sa mor de durere.Imi cer scuze daca v-am plictisit cu problema mea dar m-am saturat sa ma intreb daca este corect ce mi se intampla mie sau daca am facut ceva sa merit asta.
O singura intrebare: de ce ma simt linistit acum doar cand ma gandesc la sinucidere? Nu mai pot trai asa. Si daca se grabeste cineva sa ma judece sa incerce sa traiasca macar o zi prin ce trec eu.
Va multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.01.2007, 22:16:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Nu dispera frate crestin, pentru ca aici pe forum esti intr o mare familie cu multi prieteni de la care ai de invatat. Suferinta prin care treci probabil este foarte mare si apasatoare. Nu , nu ai voie sa te gindesti la sinucidere. In niciun caz! Aceasta idee ti-e indusa tie de necuratul. Te rog nu te mai gindi la asa ceva. Uite de exemplu pe internet sint atitea lucruri minunate! Roaga -te intruna, gindeste-te in permanenta la bunul Dumnezeu, care probabil si mai mul ca sigur, acum in aceste momente grele pentru tine, vrea de la tine dragostea si increderea ta. Nimic nu este intimplator pe lumea asta. Fi sigur de asta! Totul are legatura cu ceva. Acel ceva de multe ori noua ne scapa intelegerii noastre. Poate unii, pot merge unde vor, pot face ce vor,au de toate dar sufletul lor e schilodit si lipsit de acel minim har Dumnezeesc. Ei sint in cea mai mare suferinta pentru ca nu-si dau seama de acest lucru. Fi tare, te rog! Citeste, asculta muzica de buna calitate, roaga-te tot timpul, tine post si nimic nu va fi in zadar. Ai sa te convingi. Te mai rog sa nu parasesti aceasta familie a noastra a crestinilor ! Dumnezeu sa te ajute!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.01.2007, 19:51:26
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

INTELEG PRIN CE TRECI SI EU AM O PROBLEMA ASEMANATOARE DAR CARE NU E VIZIBILA, CANDVA SI EU MI-AM DORIT MOARTEA DAR MI-AM DAT SEAMA CA CEL MAI MARE DAR ESTE VIATA. SA NU UITAM PRIN CATE SUFERINTE A TRECUT MANTUITORUL PT. A NOASTRA MANTUIRE. E ADEVARAT CA E GREU FI TARE, ROAGA-TE CA TE AJUTA F. MULT CUNOSC OAMENI CARE S-AU VINDECAT DE NEPUTINTELE LOR CU AJUTORUL SFINTILOR CARE MIJLOCESC INAINTEA LUI DUMNEZEU. CITESTE ACATISTUL UNUI SFANT LA CARE AI EVLAVIE, DUMNEZEU SA TE INTAREASCA IN NECAZ. CAND IMI ADUC AMINTE DE NECAZUL MEU MA UIT LA CEI DIN JUR SI VAD CA SUNT ALTI MAI NECAJITI DE CAT MINE SI ATUNCI II MULTUMESC LUI DUMNEZEU. SUFERINTA POATE FI SPRE MANTUIREA NOASTRA DAR SI SPRE MANTUIREA PARINTILOR SAU RUDELOR. SI INCA CEVA SPOVEDESTE-TE SI TU DAR SI FAMILIA TA. SPER CA NU TE-AM PLICTISIT. DACA TE POT AJUTA VREODATA CU CEVA DA-MI UN MESAJ.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.01.2007, 14:15:23
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinn
Nu vreau sa ma sinucid.Dar nu am de ales.De la o vreme nu mai stiu ce-i aia liniste sufleteasca.In ultmul timp nu cred ca a trecut vreo zi in care sa nu plang pana raman fara lacrimi.M-am nascut cu un handicap insa pana acuma am trait impacat cu gandul asta, pt ca nu este asa evident.Pot sa zic ca erau perioade in care eram chiar fericit, ca si cum totul ar fi fost ok.Dar nu era.Si nu mai rezist.Imi dau seama ca nu pot avea o viata normala.Nici la biserica nu pot sa merg de frica sa nu ma vada lumea asa.Nu ma pot imbraca cum vreau eu.Si cel mai rau ii ca m-am saturat sa fiu singur :( pe prieteni incerc sa ii tin deoparte de problema mea iar cel mai dureros lucru este ca sunt lucruri frumoase care mi se intampla dar trebuie sa renunt la ele din cauza problemei mele si binenteles ca lumea nu intelege de ce refuz.Si cred ca daca o sa mai fac o data chestia asta o sa mor de durere.Imi cer scuze daca v-am plictisit cu problema mea dar m-am saturat sa ma intreb daca este corect ce mi se intampla mie sau daca am facut ceva sa merit asta.
O singura intrebare: de ce ma simt linistit acum doar cand ma gandesc la sinucidere? Nu mai pot trai asa. Si daca se grabeste cineva sa ma judece sa incerce sa traiasca macar o zi prin ce trec eu.
Va multumesc.
Nu te judecam, frate, si eu am trecut prin ce treci tu, ba chiar m-am intoxicat cu pastile de trei ori in viata mea, cu gandul sa mor, dar ultima oara in stare de inconstienta am zis," ce bine ca traiesc" dupa ce imi facusera spalaturi. Gandul asta de moarte iti vine din boala, asa ca ingrijaste-te , mergi la medic, depresiile nu tin vesnic, iti spun din proprie experienta, si eu credeam ca raman bolnava, uite ca am depasit. Asa ca plimba-te , asculta muzica, hraneste-te sanatos, fa-ti bucurii, gaseste-ti hobiuri si odihneste-te, nervii se vindeca, ideea ca nu mai poti continua este din cauza nervilor, acum iti este rau, dar iti va trece, te asigur! Nadejde la Dumnezeu, El e bun si te va face sanatos!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.01.2007, 14:34:22
SCORPIUS SCORPIUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2006
Mesaje: 20
Implicit

Alinn despre ce boala e vorba, daca nu sunt indiscret?Poate vrem sa
stim si noi care e treaba.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.02.2007, 20:04:34
alinn alinn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2007
Mesaje: 2
Implicit

Imi cer scz pt mesaj.dar eram chiar la pamant.nu am realizat ca trebuia in primul rand sa apelez la Dumnezeu, care stiu ca m-a ajutat pana la urma. Nu stiu care a fost voia lui cu mine sa ma lase asa pe pamant , dar stiu ca are un plan cu mine si nu pot face altceva decat sa ma rog ca planul Lui sa se implineasca cat mai repede.
Sunt boli pt care nu exista vindecare.
Multumesc celor care mi-au raspuns. degeaba caut cuvinte sa le arat recunostinta mea pt ca nu gasesc cuvinte.Dumnezeu sa va rasplateasca.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.02.2007, 10:53:54
VoicaDaniela VoicaDaniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.02.2007
Mesaje: 25
Implicit

Eu sunt o noua utilizatoare a acestui Forum.Am citit din intamplare mesajul utilizatorului Alin si ceea ce mi-a venit imediat in minte au fos doua idei pe care le-am auzit cu multi timp in urma la sfanta Biserica.Una, cea relevata in pilda bogatului nemilostiv si cea a saracului Lazar.Nu de milostenie si de solidaritate vreau sa vorbesc acum ci despre credinta.Bogatul nemilostiv a trait o vata ignoranta.Ajuns in iad, de unde vede sau simte pe saracul Lazar in sanul lui Avraam, el se roaga ca acesta sa fi slobozit in lume, pentru a-i informa pe fratii lui despre viata de dincolo si de a le arata ce trebuie sa faca pentru a nu ajunge langa el in iad.sfantul i raspunde insa ca asemenea ajutor ar fi inutil, deoarece la cat de pacatosi s indobitociti sunt frati acestuia, nici daca cineva ar invia din morti si li s-ar arata lor, ei nu ar da crezare aestei minuni.concluzionez ca intr-o astfel de situatie sntem fiecare dintre noi:in jurul nostru se intampla minuni de tot felul.Ele transmit tot felul de mesaje:chemari catre Dumnezeu, mustrari de la El, mangaieri de la El.Dumnezeu ne spune in permaenta "iata-Ma, exist!Nu te las sa in disperare.da-mi mana sa te scot."Noi insa nu la mai putem auzi, nu le mai putem simti(nu ne-a aparat din cauza ca u suntem solidari, ci din diverse motive).A doua idee pe care mi-am amintit-o este indemnul de a nu ne descuraja la necaz, caci pe cine iubeste Dumnezeu, pe acla il si cearta asemeni unui tata care-si pedepseste fiul.De asemeni nu trebuie insa nici sa ignoram mustrarea Domnului.
Cat despre mine, tot ce pot spune este ca trebuie sa ma rog la Bunul Dumnezeu sa ma lumineze cum stie El pentru ca am scris cele de mai sus cu multa rcealaci nu cu daruire sufleteasca.De aceea imi doresc ca Bunul Dumnezeu sa ma ierte pentru raceala ipocrizia si obraznicia mea si sa-mi arate calea dreptatii Lui.
Dumnezeu sa ne ajute!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.02.2007, 12:31:40
VoicaDaniela VoicaDaniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.02.2007
Mesaje: 25
Implicit

Am si eu o intrebare:ce inseamna"sarac cu inima"Prin aceasta eu inteleg, un om care traieste fara Dumnezeu.Totusi sensulpe care eu il atribui creaza confuzii, deoarece Mantuitorul spune:"fericiti cei saraci cu inima ca aceia..."Imi cer scuze daca aceasta intrebare a aparut de doua ori, nu prea stiu sa utilizez acest forum
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.02.2007, 15:48:49
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VoicaDaniela
Am si eu o intrebare:ce inseamna"sarac cu inima"Prin aceasta eu inteleg, un om care traieste fara Dumnezeu.Totusi sensulpe care eu il atribui creaza confuzii, deoarece Mantuitorul spune:"fericiti cei saraci cu inima ca aceia..."Imi cer scuze daca aceasta intrebare a aparut de doua ori, nu prea stiu sa utilizez acest forum
Cred ca vroiai sa spui fericiti cei saraci cu duhul.Aceasta fericire se refera la cei smeriti,ce nu au madrie si nu se cred superiori celorlalti,ei se considera mereu nevrednici de cele ce le da Dumnezeu,ei il slavesc mereu pe Dumnezeu atunci cand ceva le merge bine sau rau in viata,dupa cum spunea dreptul Iov:"Domnul a dat,Domnul a luat,fie numele Domnului binecuvantat."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.02.2007, 16:00:41
VoicaDaniela VoicaDaniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.02.2007
Mesaje: 25
Implicit

Multumesc!:)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum scriu corect? Cum se scrie corect ...? antiecumenism Generalitati 41 20.09.2017 13:11:14
Sa scriem corect Lucemferre Generalitati 151 13.03.2013 17:10:45
Cum este corect sa tinem mainile la rugaciune RobertCiobanu Reguli in Biserica 14 07.08.2012 00:36:53
Cum sa fac corect? Dreamm Generalitati 7 05.10.2011 22:25:22
Cum este corect? cristiboss56 Rugaciuni 46 23.06.2011 11:41:40