Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.08.2011, 01:54:19
Sergiu_A Sergiu_A is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2011
Mesaje: 1
Implicit o parere va rog

Ma numesc Adrian,sunt din Timisoara si am nevoie de un raspuns.
In urma cu aproximativ o luna,am fost la o manastire la slujba.Cu ocazia asta am stat si la spovedanie.In timpul spovedaniei,cand preotul imi vorbea despre curvie am simtit ceva...ciudat as zice...imi era foarte rau, simteam ca imi exploda capul,deabia il auzeam pe preot,deabia mai puteam sa stau in genunchi si tremuram ... am zis doar ''parinte,mi-e rau'' si m-a stropit pe cap cu apa sfintita.Apoi totul a revenit brusc la normal,inca ma simteam mult mai bine.L-am intrebat pe parinte ce s-a intamplat ,el nu mi-a zis decat ca sunt pe calea cea buna.Mi-a dat o carte de rugaciuni si mi-a indicat sa citesc rugaciunile de dimineata si de seara in special. Acuma sunt curios de ce mi-a zis preotul doar ca sunt pe calea cea buna, la ce s-a referit si de ce m-am simtit asa de rau in timpul spovedaniei.Ar putea fi vorba de farmece?Va multumesc anticipat si Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.08.2011, 07:39:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sergiu_A Vezi mesajul
Ma numesc Adrian,sunt din Timisoara si am nevoie de un raspuns.
In urma cu aproximativ o luna,am fost la o manastire la slujba.Cu ocazia asta am stat si la spovedanie.In timpul spovedaniei,cand preotul imi vorbea despre curvie am simtit ceva...ciudat as zice...imi era foarte rau, simteam ca imi exploda capul,deabia il auzeam pe preot,deabia mai puteam sa stau in genunchi si tremuram ... am zis doar ''parinte,mi-e rau'' si m-a stropit pe cap cu apa sfintita.Apoi totul a revenit brusc la normal,inca ma simteam mult mai bine.L-am intrebat pe parinte ce s-a intamplat ,el nu mi-a zis decat ca sunt pe calea cea buna.Mi-a dat o carte de rugaciuni si mi-a indicat sa citesc rugaciunile de dimineata si de seara in special. Acuma sunt curios de ce mi-a zis preotul doar ca sunt pe calea cea buna, la ce s-a referit si de ce m-am simtit asa de rau in timpul spovedaniei.Ar putea fi vorba de farmece?Va multumesc anticipat si Doamne-ajuta!

Am observat astfel de fenomene atât la mine cât și la copiii mei. Ele apar cu precădere la începutul practicii de credință, sau la reluarea ei după o perioadă de uitare. Apar tot felul de piedici, mai întâi ca să stai la slujbă, apoi ca să te împătășești. O senzație de leșin. Dureri brusc apărute de cap, corp, coate etc. Nevoia de a ieși din biserică exact în momentele-cheie ale slujbei. Fiți liniștit, data viitoare fenomenul va fi mult diminuat, apoi va dispărea cu totul. Desigur că diavolul, ființă inventivă, va încerca alte tehnici pe măsură ce înaintați spiritual, văzând că asta nu i-a mers. De mirare ar fi să nu o încerce pe aia cu "acum nu mă pot spovedi fiindcă nu mi-am îndeplinit canonul de la spovada precedentă" ori alte ispite de dreapta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti? Rodica50 Generalitati 49 02.08.2013 18:24:38
Da-ti o parere Darkanian Generalitati 3 19.01.2012 22:06:38
O parere! Hartford Generalitati 1 22.12.2011 14:32:51
Va rog o parere gabriela8 Homosexualitatea 45 23.11.2010 23:33:23
Parere asmosis Generalitati 8 27.01.2009 00:13:49