Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1351  
Vechi 19.10.2009, 12:45:35
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Am amintit mai înainte că în Scriptură cuvântul nephesh, tradus în limba română prin suflet, are mai multe înțelesuri. Unii chiar au descoperit că are 45 de sensuri diferite. Următorul pasaj, dintr-una din cărțile lui Moise arată faptul că evreii vedeau în însăși persoana omului ideea că el era sufletul. Voi reda traducerea făcută de Septuaginta, apoi o traducere în limba română și una în limba engleză:

Și un om curat va lua isop și-l va muia în apă și va stropi peste casă, peste vase și peste suflete, câte ar fi acolo... „ (Numerii 19,18 Septuaginta vol.I pag.481)

Un om curat să ia isop, și să moaie în apă; să stropească apoi cu el cortul, toate uneltele, oamenii care sunt acolo,...” (Numeri 19,18, traducerea D. Cornilescu)

Și o persoană curată va lua isop, îl va înmuia în apă, și să stropească asupra cortului, asupra tuturor vaselor și asupra persoanelor care erau acolo... „ (Numbers 19,18, versiunea King James în traducere)

Aceeași situație poate fi văzută în texte ca Ezechiel 18,4.20, Leviticul 18,29, etc. Acest punct de vedere poate fi susținut și prin felul în care evreii vedeau pericolul și eliberarea asociate sufletului . Pentru ei sufletul era persoana despre care vorbeau, fie ei înșiși fie altcineva.
Ce ai facut tu aici, mi-ai dat niste morfologii , mi-ai enumerat niste sintagme si contexte.Nu asta ti-am cerut, ti-am cerut sa explici ce intelegi dumneata prin suflet, cu cuvintele tale.
  #1352  
Vechi 19.10.2009, 12:48:21
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Ce ai facut tu aici, mi-ai dat niste morfologii , mi-ai enumerat niste sintagme si contexte.Nu asta ti-am cerut, ti-am cerut sa explici ce intelegi dumneata prin suflet, cu cuvintele tale.
Caută pe acest topic și ai să găsești explicații simple sau mai complexe postate de zeci de ori, fie de mine, fie de condor (cu nick-uri schimbate oridecâteori am fost banați).
  #1353  
Vechi 19.10.2009, 12:54:30
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

punele tu daca le stii , acuma ne jucam de-a soarecele si pisica? va e frica sa va exprimati ?
  #1354  
Vechi 19.10.2009, 12:57:44
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Ma astept la un raspuns simplu , Eu cred ca sufletul este.... , in cateva fraze
"Domnul Dumnezeu a facut pe om din tarana pamantului, i-a suflat in nari suflare de viata, si omul s-a facut astfel un suflet viu." (Facerea 2:7)

Un raspuns simplu (conform Sfintei Scripturi): sufletul viu este omul in intregime (punct).
Sufletul este muritor: "Sufletul care pacatuieste, acela va muri" (Ezechiel 18:20). "Iata ca toate sufletele sunt ale Mele. Dupa cum sufletul fiului este al Meu, tot asa sufletul Tatalui este al Meu. Sufletul care pacatuiestew, acela va muri." (Ezechiel 18:4)

In Sfanta Scriptura, este tradus ca fiind "suflet" si ceea ce inseamna constiinta, simtire, suflare de viata, etc. Dar, niciuna din acestea nu au un caracter nemuritor. Nu exista in Sfanta Scriptura expresia "suflet nemuritor", indiferent ce inteles ati da cuvantului "suflet". Singurul despre care se spune ca este nemuritor, este Insusi Dumnezeu.


Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Ceea ce ai citit tu pe sfaturiortodoxe nu reprezinta pozitia oficiala a Bisericii in legatura cu viata dupa moarte.
Foarte interesant. Daca cititi pana la final, veti vedea ca ceea ce am citit eu, este semnat de parintele Cleopa, si reprezinta pozitia oficiala a bisericii ortodoxe (aceeasi varianta fantezista am auzit-o si la unii preoti.) Recititi "invataturile"
http://www.sfaturiortodoxe.ro/drumul.htm,
Aratati-mi care este pozitia oficiala a bisericii, referitoare la "drumul sufletului dupa moarte" (ca sa-l discreditam scrierile parintelui Cleopa).
  #1355  
Vechi 19.10.2009, 12:58:01
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
punele tu daca le stii , acuma ne jucam de-a soarecele si pisica? va e frica sa va exprimati ?
Conform Bibliei, sufletul viu este ființa umană, și e rezultatul unirii țărânii pământului cu suflarea de viață de la Dumnezeu, sau dacă vrei ecuația simplă:

pământ + suflare de viață = suflet viu (Facerea 2,7)
  #1356  
Vechi 19.10.2009, 13:00:16
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

si atunci ce mai este trupul , de ce se vorbeste de suflet si de trup separat?
  #1357  
Vechi 19.10.2009, 13:02:18
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
si atunci ce mai este trupul , de ce se vorbeste de suflet si de trup separat?
Ce variantă dorești? Cea simplă (pe care văd că nu o accepți deși e biblică), ori cea complexă (pe care o amendezi drept confuză și prea plină de etimologii și analize)?
  #1358  
Vechi 19.10.2009, 13:06:52
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

E clar,sa facem cunostinta cu un martor,nu?(nu stiu daca este sustinuta si de cultul adventist)Daca tu il consideri pe Isus a fi un inger,un arhanghel inseamna si sa negi trinitatea.Asta e ideea martorilor.Arhanghelul Mihail=Isus Hristos si Invierea lui Moise sunt speculatii,presupuneri,iar o credinta autentica nu trebuie sa se bazeze pe presupuneri.Cum este posibil tricesimusseptimus ca unul cu cunostintele tale sa nu vada ca biblia lasa de inteles ca duhul,sufletul nu mor si sa deduci astfel de fapte despre care nu se fac nici o aluzie?Mi-e imposibil sa te inteleg.Isus si arhanghelul Mihail nu sunt totuna.Isus nu este un inger,un arhanghel.Arhanghelii mai sunt intalniti in Biblie si anume arhanghelul Gavril,iar traditia ii mai aminteste pe arhanghelul Rafael s.a.m.d.Isus nu este un inger,Isus este FIUL LUI DUMNEZEU,asa cum spune si Evrei 1:5 Caci, caruia dintre îngeri a zis El vreodata: "Tu esti Fiul Meu; astazi Te-am nascut?" Si iarasi: "Eu Îi voi fi Tata, si El Îmi va fi Fiu?"Evrei 1:6 Si, când duce iarasi în lume pe Cel întâi nascut, zice: "Toti îngerii lui Dumnezeu sa I se închine!"
Evrei 1:7 Si despre îngeri zice: "Din vânturi face îngeri ai Lui; si dintr-o flacara de foc, slujitori ai Lui";
Evrei 1:8 pe când Fiului I-a zis: "Scaunul Tau de domnie, Dumnezeule, este în veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate:
Evrei 1:9 Tu ai iubit neprihanirea si ai urât nelegiuirea: de aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tau Te-a uns cu un untdelemn de bucurie mai presus decât pe tovarasii Tai."
Acest pasaj din evrei tocmai asta vrea sa arate:ca Isus este mai presus de ingeri,este Fiul Lui Dumnezeu.Nu stiu de unde ai dedus aceste lucruri(de parca tu le-ai dedus,ca le-ai luat si tu din alte surse,pana acum nici la condor nici la tine nu am vazut nimic nou).Dar iti propun sa folosim logica si scriptura.Pot sa iti dau un singur pasaj la care sa gandesti logic.
"Apocalipsa 12:7 Si în cer s-a facut un razboi. Mihail si îngerii lui s-au luptat cu balaurul. Si balaurul cu îngerii lui s-au luptat si ei,"
Daca arhanghelul Mihail este de fapt Isus,de ce Ioan nu a spus ca "Isus si ingerii lui",ci "Mihail si ingerii lui"?Ioan l-a cunoscut pe Isus,putea spune simplu ca Isus si nu Mihail S-a luptat cu "balaurul",dar de ce nu o face?Nu o face pentru ca E LOGIC ca este vorba despre 2 persoane diferite.
Tot asa si Iuda 1:9 Arhanghelul Mihail, când se împotrivea diavolului si se certa cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndraznit sa rosteasca împotriva lui o judecata de ocara, ci doar a zis: "Domnul sa te mustre!"De ce nu a spus Iuda Isus,ci a amintit de Arhanghelul Mihail?Nu era mai simplu?Era,dar este vorba de doua persoane diferite.
Nu stiu de unde deduci astfel de idei.Dar eu vad prea bine ca orice as face nu te pot convinge,nici daca Isus ar veni si ti-ar spune tie contrariul nici atunci nu sunt sigur ca vei crede.Faci parte din categoria acelor persoane care nu se pot convinge decat singure.Degeaba incerc eu sa iti aduc Luna de pe cer,tu tot o sa spui ca este Marte.(:))
  #1359  
Vechi 19.10.2009, 13:10:36
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Ati auzit de demonizati , sau posedati de demoni? Ei bine haide sa analizam , stim ca demonii poseda trupurile oamenilor , ca duhurile necurate(ale demonilor) vin si pleaca(sunt scoase afara).Deci ce este trupul daca nu un imobil al duhului, sufletului care reprezinta viata.Daca demonii prin contopirea lor cu trupul uman poseda acest trup inseamna ca viata nu este in trup ci in duh.Cand demonul patrunde in trup stapaneste peste om,dar omul desi nu mai este in control total asupra corpului este total constient de aceasta.De asemenea cand trupul se odihneste vedem ca activitate cerebrala nu inceteaza, ci ea continua.La fel este si dupa moarte.
  #1360  
Vechi 19.10.2009, 13:11:16
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Daca te vei documenta mai bine vei vedea ca Myika'el în ebraică înseamnă"Cine este ca Dumnezeu?",e o intrebare,nicidecum "Cel ce este asemenea lui Dumnezeu"
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17