Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1431  
Vechi 21.10.2009, 12:38:43
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

scuze pentru greselile gramaticale,sunt involuntare.
  #1432  
Vechi 21.10.2009, 12:42:40
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Trebuie sa rectific o propozitie "ilogica":"Asta nu inseamna ca trupul duhul si trupul sunt independente"
Corect este:Asta nu inseamna ca trupul,duhul si sufletul sunt independente.
Asta e daca gandesc si scriu in acelasi timp.:))
  #1433  
Vechi 21.10.2009, 12:48:42
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

a gresi e uman ! cred ca intr-un mom sau altul toti facem o greseala gramaticala ,dar nu e sfarsitul lumii ...nu ?
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
  #1434  
Vechi 21.10.2009, 15:55:46
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
"batalia" este castigata de ortodocsi .

adventistii nu au reusit sa raspunda la intrebarile adresate si au fugit de ele;
Dragul meu, dacă tu postezi doar de dragul de a-ți arăta superioritatea intelectuală într-o confruntare de idei, uite spre satisfacția ta îți spun: ai câștigat! Nu am nici o pregătire teologică, iar cât privește pregătirea scolastică cred că sunt sub media celor de pe acest forum, îmi recunosc ignoranța în multe privințe...

Adevărata "bătălie" însă se dă între forțele întunericului și Hristos (care este Adevărul) pentru conștiința noastră. Dacă suntem de partea Lui nu avem să ne temem de înfrângere.
  #1435  
Vechi 21.10.2009, 16:10:52
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Acum tricesimusseptimus versetele pe care ti le-am adus vorbesc despre suflet ca o entitate ce continua sa existe dupa moartea trupului.
Gândești în continuare în termenii dualismului suflet-trup. Mai corect (și mai logic) ar fi să spui "moartea omului", nu "moartea trupului". Versetele acelea nu prea vorbesc despre starea omului în moarte, cu atât mai puțin despre continuarea existenței vieții în moarte. Ia uite cât de ilogică pare fraza asta ce am scris-o!


Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
la moarte duhul se desparte de trup,dar la inviere cele trei entitati vor fi din nou una,cu deosebirea ca si trupul va deveni nemuritor.
Acum parcă mai are logică fraza ta, începe să semene a adevăr scripturistic. Cred că e necesar să lămurim puțin cum e cu duhul (spiritul) acesta. În Scripturi bineînțeles, că în limbaj secularizat termenii au alt sens.
  #1436  
Vechi 21.10.2009, 16:39:50
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit Locul „spiritului” în gândirea ebraică

Până acum am tot repetat că la momentul creării lui, omul nu a primit un suflet, ci el a devenit un suflet viu. Am mai spus că viziunea ebraică asupra naturii omului era holistică, o viziune cu totul diferită de dualismul grecesc, și în această gândire omul era văzut ca fiind un suflet.

În limba română există alte două cuvinte care ne duc cu gândul la aspectul existenței unei entități inteligente care trăiește după moartea trupului. Aceste două cuvinte sunt: „spirit” și „duh”. Obișnuiesc să le pun împreună (ori în paranteză), cele două fiind sinonime în acest context, diferența dintre ele fiind de ordin etimologic. Primul e de origine latină, iar cel de al doilea de origine slavonă. Cuvântul „spirit” este o traducere a cuvântului ebraic „ruach” care apare de aproximativ 377 de ori în Scripturile Vechiului Testament. Cel mai frecvent este tradus „spirit”, „vânt”, sau „respirație”, dar mai denotă și minte, curaj, un element vital, dispoziție, caracter moral, etc.

Este foarte important să vedem ce au înțeles evreii antici prin „ruach” și să vedem cum este el folosit în scrierile biblice. Pentru a vedea cum a fost el înțeles vom face apel la definiția cuvântului „spirit” (mai exact Duh Sfânt, pentru că se vorbește despre spirit în cadrul unui articol despre Duhul Sfânt) din „The Jewish Encyclopedia”, care spune astfel:

Vederea bibilică a spiritului
Diferența cea mai notabilă dintre ființele conștiente și lucrurile moarte, dintre cel viu și cel mort, este respirația. Oricine respiră, trăiește; orice este mort nu respiră... În cele mai multe limbaje respirația și spiritul sunt definite de același termen. Respirația care dă viață nu poate fi de origine pământească... Ea este derivată din lumea supranaturală, din lumea lui Dumnezeu. Dumnezeu a suflat suflare de viață în Adam (Gen. 2,7). „Spiritul lui Dumnezeu m-a făcut, și respirația Celui Prea Înalt mi-a dat viață.” (Iov 33: 4).”
(The Jewish Encyclopedia p.447)

Observăm astfel că uneori suflarea de viață și spiritul sunt sinonime. Pentru aceasta trebuiesc analizate câteva pasaje din Scripturile ebraice pentru a vedea dacă definiția dată de Enciclopedia Iudaică poate fi luată în considerare. Citind pasaje ca Isaia 42:5, Iov 27: 3, 32: 8, 33: 4, 34: 14-15 putem vedea folosirea celor două cuvinte „ruach” și „neshamah” în mod paralel, fapt care ne arată similaritatea dintre spirit și respirație, sau suflare de viață. Uneori se poate observa o ușoară diferență între cele două cuvinte. „Ruach” exprimă respirație dinamică și activă, în timp ce „neshamah” exprimă o respirație calmă, liniștită.
În timp ce cuvântul ebraic „nephesh” (tradus suflet) denotă individualitate sau personalitate, ebraicul „ruach” (tradus spirit) se referă la scânteia necesară pentru ca viața să poată exista. Niciunde pe paginile Scripturilor Vechiului Testament „ruach” nu definește o entitate capabilă să supraviețuiască morții, să trăiască conștient și independent de trup în vreun loc al Universului.

În cadrul definiției amintite mai sus din „The Jewish Encyclopedia” se mai spun următoarele:

Prin spiritul Său toate lucrurile vii sunt create, și atunci când îl retrage [spiritul] toate pier. Respirația animalelor este de asemenea derivată de la El. Corpurile cerești sunt ființe vii, care și-au primit spiritul de la Dumnezeu.” (Idem p. 447)

Acest fapt este foarte important pentru noi pentru că ne oferă o concluzie importantă pentru mini-studiul de pe acest topic. Atât omul cât și animalele au primit la creație aceeași respirație, spirit, de la Dumnezeu. Acest fapt îl spune și înțeleptul Solomon în cuvintele:

Căci soarta fiilor omului și soarta dobitoacelor, o singură soartă este pentru ei; cum este moartea unuia, așa este și moartea celuilalt și o singură suflare este în toți; și cu ce este omul mai presus de dobitoc? Cu nimic, căci toate sunt deșertăciune. Toate se duc într-un singur loc, toate s-au făcut din țărână și toate în țărână se întorc. Și cine știe dacă suflarea fiilor omului urcă în înalt și suflarea dobitoacelor coboară, în jos, spre pământ?” (Ecleziastul 3,19-21 - Septuaginta p.542)

Același paragraf într-o altă traducere:

Căci soarta omului și a dobitocului este aceeași; aceeași soartă au amândoi; cum moare unul, așa moare și celălalt, toți au aceeași suflare [ruach], și omul nu întrece cu nimic pe dobitoc; căci totul este deșertăciune. Toate merg la un loc; toate au fost făcute din țărânã, și toate se întorc în țărână. Cine știe dacă suflarea [ruach] omului se suie în sus, și dacă suflarea [ruach] dobitocului se pogoară în jos în pământ?” (trad. Cornilescu)

Același pasaj găsit în traducerea Bisericii Ortodoxe, îl redau mai jos deoarece traduce cuvântul „ruach” prin duh:

19. Căci soarta omului și soarta dobitocului este aceeași: precum moare unul, moare și celălalt și toți au un singur duh de viară, iar omul nu are nimic mai mult decât dobitocul. Și totul este deșertăciune!
20. Amândoi merg în același loc: amândoi au ieșit din pulbere și amândoi în pulbere se întorc.
21. Cine știe dacă duhul omului se urcă în sus și duhul dobitocului se coboară în jos către pământ?
” (trad. Bartolomeu Anania)

Observând aceste evidențe se poate spune cu certitudine că nici cuvântul ebraic „ruach” nu definește o entitate extracorporală și nemuritoare, care își continuă existența după moartea omului. Atât „The Jewish Encyclopedia” cât și Scripturile Vechiului Testament sunt foarte explicite în acest caz. Am observat că atât animalele cât și omul au primit un principiu de viață (ruach) de la Creator și au devenit suflete (nephesh). Viziunea oferită de gândirea grecească este cu totul diferită de ceea ebraică. Cele două lumii au înțeles omul și natura lui cu totul diferit.

Acesta este raportul Creației, dar oare la moartea omului ce se întâmplă? Este el descompus la moarte în două, trupul care se întoarce în țărână și sufletul, aceea entitate independentă, se duce în vre-un loc al fericirii, sau al necazului, sau într-un loc de așteptare? La aceste probleme ridicate pe topic, doar Scriptura poate să dea un răspuns autorizat. Pentru că sunt vederi diferite, există diferențe notabile în gândirea ebraică și cea greacă și în cazul morții omului.
  #1437  
Vechi 21.10.2009, 16:56:57
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Dragul meu, dacă tu postezi doar de dragul de a-ți arăta superioritatea intelectuală într-o confruntare de idei, uite spre satisfacția ta îți spun: ai câștigat! Nu am nici o pregătire teologică, iar cât privește pregătirea scolastică cred că sunt sub media celor de pe acest forum, îmi recunosc ignoranța în multe privințe...

Adevărata "bătălie" însă se dă între forțele întunericului și Hristos (care este Adevărul) pentru conștiința noastră. Dacă suntem de partea Lui nu avem să ne temem de înfrângere.
Ia spunene si noua care este motivul pentru care ai intrat pe acest forum?
  #1438  
Vechi 21.10.2009, 19:22:27
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

tricesimusseptimus ma faci sa cred ca „The Jewish Encyclopedia” este biblia ta.O fi avand dreptate in unele versete(mai ales in Vechiul Testament),dar in Noul Testament nu mai are rost sa privesti din perspectiva iudaica.Pavel a fost si evreu si roman si grec,intregul Nou Testament este scris in limba greaca,dar nici un apostol nu condamna aceste idei desi mai mult ca sigur intrasera in contact cu ele(care zici tu ca sunt grecesti),iar in fata unor pasaje din NT(dar chiar si din VT) explicatiile tale nu au logica.Daca tu consideri duhul a fi respiratia,atunci cum explici pasajul din Petru referitor la inchisoarea duhurilor?Pur si simplu nu are logica daca privesti astfel lucrurile.Sa fim seriosi.Arunca „The Jewish Encyclopedia” din mana si ia biblia si vei vedea ca oricat de convins ai fi ca ai dreptate tot in gandul tau iti apare ascuns ideea ca s-ar putea sa nu ai dreptate.Daca esti un tip rational trebuie sa se intample ceea ce spun eu.
Isus zici tu ca a spus o pilda cand a vorbit despre Lazar.Ok,sa iti respectam ideea.Dar daca nu exista nimic dupa moarte de ce vorbeste Isus despre Lazar si bogat inainte de inviere(pentru ca timpul povestirii este trecut).De multe ori Isus ii intreba pe ucenici:"Intelegeti voi aceasta pilda?',sau ucenicii veneau sa primeasca explicatii,acum pur si simplu Biblia nu mentioneaza asa ceva.Sa zicem ca tu vrei sa zici o pilda cuiva din care sa invete ceva.Tu nu crezi in extraterestrii,ai zice o pilda in care sa amintesti extraterestrii?Asa si aici,daca sufletul moare odata cu trupul cum zici si tu,de ce Isus te contrazice,ce-i drept printr-o pilda cum spui tu?Oare nu a fost adevarat tot ce a spus Isus?
Sau sa te mai intreb ceva.De ce atunci cand Pavel vorbeste despre inviere face referiri doar la trup?
1 Corinteni 15:42 Așa este și învierea morților. Trupul este semănat în putrezire, și învie în neputrezire;
1 Corinteni 15:43 este semănat în ocară, și învie în slavă; este semănat în neputință, și învie în putere.
1 Corinteni 15:44 Este semănat trup firesc, și învie trup duhovnicesc. Dacă este un trup firesc, este și un trup duhovnicesc.
1 Corinteni 15:45 De aceea este scris: "Omul dintâi Adam a fost făcut un suflet viu." Al doilea Adam a fost făcut un duh dătător de viață.
1 Corinteni 15:46 Dar întâi vine nu ce este duhovnicesc, ci ce este firesc; ce este duhovnicesc, vine pe urmă.
1 Corinteni 15:47 Omul dintâi este din pământ, pământesc; omul al doilea este din cer.
1 Corinteni 15:48 Cum este cel pământesc, așa sunt și cei pământești; cum este Cel ceresc, așa sunt și cei cerești.
1 Corinteni 15:49 Și după cum am purtat chipul celui pământesc, tot așa vom purta și chipul Celui ceresc.
1 Corinteni 15:50 Ce spun eu, fraților, este că nu poate carnea și sângele să moștenească Împărăția lui Dumnezeu; și că, putrezirea nu poate moșteni neputrezirea. ETC
Si atentie Pavel facea desebire intre trup,duh si suflet:
1 Tesaloniceni 5:23 Dumnezeul păcii să vă sfințească El însuși pe deplin; și: duhul vostru, sufletul vostru și trupul vostru, să fie păzite întregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos.
Ai spus ca afirmatiile mele devin logice.Ele asa erau de la inceput.Eu nu am sustinut ca trupul,duhul si sufletul sunt entitati independente,ci entitati distincte,diferite,Ele depind unele de altele,asa cum vedem in versetul
Matei 10:28 Nu va temeti de cei ce ucid trupul, dar cari nu pot ucide sufletul; ci temeti-va mai degraba de Cel ce poate sa piarda si sufletul si trupul in gheena.Tot astfel ni se spune ca El va judeca dupa faptele ce le-am facut in trup.
Eu nu am spus ca sufletul se duce dupa moarte drect in rai unde isi primeste rasplata.Aici trebuie sa facem o distinctie intre perioada de dinainte de jertfa lui Isus si perioada de dupa.Iti spun sigur ca inainte de jertfa lui Isus sufletele mergeau in Locuinta mortilor si asta din pricina pacatului adamic care apasa toata omenirea generatie dupa generatie.Dupa jertfa lui Isus asa cum vedem in Apocalipsa Isus " a luat cheile Locuintei mortilor"adica sufletele celor neprihaniti nu mai sunt acolo si sufletele celor neprihaniti care vor mai muri de acum la fel nu vor mai merge in Locuinta mortilor.Vor merge in cer,asa cum vedem din Fapte intamplarea cu Stefan,cand se poate concluziona ca duhul a plecat alaturi de Hristos,dupa ce "cerurile" s-au deschis..Dar si acest loc tot un loc de asteptare este.Nimeni nu isi primeste rasplata faptelor sale bune si a vietii sale neprihanite pana ce intreg numarul oamenilor mantuiti nu va fi terminat.(ceea ce spun sunt interpretari asupra textelor scripturii,nu mai scriu versetele ca postarea ar lua proportii si vad ca nu va plac postarile lungi).In ceea ce ii priveste pe cei pacatosi sufletele lor vor merge tot intr-un loc de asteptare,nu vor merge direct in iad,desi se poate spune ca acest loc ar semana cu iadul(dupa cum vedem in pilda bogatului nemilostiv).Aici vor sta pana la Marea Judecata,iar iadul va fi cu totul altfel.Nu are cum ca sufletele celor morti(si aici ne putem referi si la duhuri) sa mearga direct in iad sau direct in Rai.Isus cand S-a inaltat la cer a spus ca "pleaca sa ne pregateasca un loc".Deci acel loc ne este pregatit si continua sa fie pregatit pana la revenirea Mantuitorului unde cei neprihaniti vor pleca sa isi ia rasplata.Tot astfel,evident ca s-ar deduce ca si iadul va fi pregatit pentru cei nemantuiti.
Asa vad eu lucrurile prin prisma sfintelor scripturi.Poate nu este o abordare tocmai ortodoxa(sigur ca nu este o abordare adventista :).Asta e.Eu asa vad privind in Scriptura.
  #1439  
Vechi 21.10.2009, 19:53:02
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Ia spunene si noua care este motivul pentru care ai intrat pe acest forum?
Același pentru care intru și pe alte forumuri creștine (adventiste sau ne-adventiste): schimb de idei din sfera spiritualului. Părtășia creștină are și această componentă în variantă electronică.
  #1440  
Vechi 21.10.2009, 20:08:35
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Același pentru care intru și pe alte forumuri creștine (adventiste sau ne-adventiste): schimb de idei din sfera spiritualului. Părtășia creștină are și această componentă în variantă electronică.
dupa ce , daca religia ortodoxa e "falsa" ?

Last edited by Danut7; 21.10.2009 at 20:14:41.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17