Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.10.2009, 21:15:22
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Da, femeia ar trebui sa dezvolte si masculinitatea ascunsa in ea, ca sa devina o fiinta intreaga. Dar si barbatul trebuie sa-si dezvolte feminitatea. Daca el isi dezvolta doar capacitatuile intelectuale si atletice, ramane ciuntit de sensibilitatea feminina.
Insa fiecare ramane ancorat in feminitatea sau masculinitatea lui sau ei, care sunt dominante, totusi, pana la venirea lui Hristos. Fiecare isi poate completa ceea ce ii lipseste si prin relatia cu celalalt sex. Mai intai cu mama sau tatal, pe urma cu sotul sau sotia.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.10.2009, 21:25:51
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Citesc o carte f.delicata, de Oriana Fallaci, o scrisoare catre un copil nenascut. Superb.
Acolo am gasit niste idei care m-au pus si pe mine pe ganduri:
ieti.
De ce?
In fine multe femei isi doresc ele sa fi fost/sa fie baiat/barbat.
Si eu ma gandesc adesea ca era poate mai bine sa fiu baiat, sa nu am probleme femeiesti, sa fiu tratata altfel, sa fiu mai puternica etc.
Da, barbatii au razboiul, dar nu toti si nu obligatoriu.
Ganduri, intrebari.
Voi barbatii v-ati fi dorit sa fiti femei? V-ar place/fi placut?
Nu vreau sa arunc cu piatra
Sophia .
Biserica e plina de femei de obicei fiindca ele sunt mai credincioase , fiindca ele de obicei au inima de mama , fiindca ele au un suflet mai intreg decat al barbatului .

Cum spui ca Dumnezeu ar fi barbat cand ni se spune clar ca L-a facut pe om dupa chipul si asemanarea Lui . Om fiind barbatul si femeia .
Oare ca Dumnezeu iubeste pe toata lumea si pe cel pacatos si pe cel drept si pe cel betiv si pe cel curvar . Caci El nu vrea moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu . Oare aceasta nu dovedeste ca Dumnezeu are inima de mama ?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.10.2009, 21:29:04
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

NU eu spun ca Dumnezeu ar fi barbat. Asa se spune. Dumnezeu Tatal si nu Dumnezeu Mama.
Si l-a facut mai intai pe barbat (pe Adam) si apoi ca sa nu se plictiseasca, pe femeie.
La fel de bine putea sa fie si invers.
Dar m-am explicat destul mai sus.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.10.2009, 22:49:35
radu_trandafir's Avatar
radu_trandafir radu_trandafir is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2009
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Initial, nu am vrut sa intervin in aceasta discutie (cine e superior, cine intampina mai multe greutati - barbatul/femeia - etc.), dar nu pot sa nu ma simt jignit de afirmatia de mai jos, in legatura cu indienii:

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Intrebarea mea se referea la sex in Creatie si religie in general, la sexul lumii.
Indienii au rezolvat f. frumos problema si la ei toate zeitatile sunt cu dublu sex, iar cea mai mare este si Mama (mai ales Mama) si Tata.
Ce legatura are Dumnezeu cu zeitatile indienilor?!? Ai spus-o chiar tu: indienii "au rezolvat". Si-au creat propriile zeitati (demoni) pentru a se inchina lor, asa cum evreii in timpul lui Moise "au rezolvat f.frumos problema" si si-au creat un vitel de aur caruia sa se inchine. Comparatia zeitatilor indiene cu Dumnezeu este nelalocul ei si de foarte prost gust. Modul in care pui problema este cum ca Dumnezeu a fost creat si inca a fost creat destul de prost. Si in plus, mai si cerem socoteala lui Iisus Hristos ca de ce e barbat si nu femeie.
__________________
"Adânc pe adânc cheamă în glasul căderilor apelor Tale."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.10.2009, 22:59:41
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Cei care au scris Biblia traiau intr-o societate puternic patriarhala. Astazi, in ciuda tuturor schimbarilor si descoperirilor, societatea este tot patriarhala. Este, asadar, o consecinta logica sa ne gandim la Dumnezeu ca fiind de sex masculin.

Pana si eu, care nu cred in el, cand mi-l imaginez ma gandesc tot la un barbat - si asta nu din cauza ca asa vreau, ci pentru ca asa am fost conditionat de mic de catre societate.

Pentru multi al prezenta pe Dumnezeu ca femeie e o blasfemie. Sau, in orice caz, ceva de neconceput. Si, in acelasi timp, nimeni nu vede vreo problema cand si-l imagineaza ca fiind de sex masculin. Ce dovada mai mare vreti ca traim intr-o societate patriarhala?
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.10.2009, 12:07:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@radu trandafir - poate ca am gresit. Nu este vorba in discutie de " a fost creat sau a existat", poate m-am exprimat in mod nefericit. Este vorba de imaginea pe care o avem noi.
Noi ne imaginam totul prin prisma noastra de oameni si atunci il vedem si pe Dumnezeu ca fiinta umana, mai precis ca un barbat f.batran. Si ii spunem "Tata".
Asta era discutia si nu inteleg cu ce te deranjeaza.
Nu era vorba sa fiu impotriva lui Dumnezeu, sau a Treimii, sau ceva in sensul asta, ci de-ai vedea putin si ca parte femeieasca, in sprijinul femeii.
Sa avem si noi femeile un sprijin in religie, un lobby ca sa spun asa.
Zeitatile exista pentru fiecare religie undeva sus, dar pe pamant fiecare si le imagineaza in vreun fel.
In mod bizar, pamantul ca planeta este imaginat de om (unii) ca femeie: mama Gheea.
Poate ca asa cum spunea Fani, este vorba doar de o simbolistica prost inteleasa de mine, de altii, de biserica (institutie). Nu stiu.

Era o discutie, o idee, o tema de discutat.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.10.2009, 13:57:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ingerii nu au "gender", nu sunt grupati in femeie si barbat. Nici sufletul nu are gen, feminin sau masculin, numai trupurile noastre o au. Cand vom invata sa ne detasam de aceste conventii de "gender", nu vom mai avea astfel de probleme...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.10.2011, 22:08:38
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit Doamne, unii vor să-l ucidă pe "Dece?"!

Sophia, îmi pare rău să văd că atâtea spirite s-au simțit lezate și s-au agitat din pricina interogațiilor tale filosofice.

Asta este într-adevăr o mare problemă cu care mă confrunt și eu. Mă refer la lipsa de "fair-play" și la graba unora de a se simți lezați atunci când cineva - bine intenționat dealtfel - începe o discuție pe o temă religioasă mai delicată.

Se pare că se cam uită că Dumnezeu însuși nu s-a supărat când i se puneau întrebări, indiferent cât de naive sau revoltătoare le-or fi părut ele celor din jur. Singurul moment când El s-a supărat a fost atunci când a făcut "curățenie" în templu. Vasăzică nu curiozitatea îl supără, ci egoismul mercantilist și altele asemenea. Dar asta-i cu totul altceva.
__________________
http://poeziereligioasa.devhub.com Poezie religioasa
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.10.2011, 22:30:24
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,sophia

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Citesc o carte f.delicata, de Oriana Fallaci, o scrisoare catre un copil nenascut. Superb.
Acolo am gasit niste idei care m-au pus si pe mine pe ganduri:
- Dumnezeu este vazut ca barbat (Tata si nu Mama)
- a creat mai intai barbat
- a trimis pe pamant Fiu si nu Fiica
- femeia este aia pacatoasa, rea, si mai nu stiu cum, facuta pentru barbat si distractia lui
- barbatul are acces la toate, femeia nu

Concluzia: lume de barbat, facuta de barbat, pentru barbat
De ce oare?
De ce nu este Dumnezeu femeie in fond? De ce este prezentat ca barbat batran si nu ca femeie?
In lume f.adesea, in multe tari si religii nu se doresc fete. Toti vor sa aibe numai baieti.
De ce?
In fine multe femei isi doresc ele sa fi fost/sa fie baiat/barbat.
Si eu ma gandesc adesea ca era poate mai bine sa fiu baiat, sa nu am probleme femeiesti, sa fiu tratata altfel, sa fiu mai puternica etc.
Da, barbatii au razboiul, dar nu toti si nu obligatoriu.
Ganduri, intrebari.
Voi barbatii v-ati fi dorit sa fiti femei? V-ar place/fi placut?
evolutia este vinovata.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.10.2011, 22:57:53
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Cu ce te-ar ajuta daca ai sti? Te-ai mantui mai usor? Ai ajuta la mantuirea altora mai usor? Ai ajunge la Hristos mai usor?
Intrebarile trebuie sa aiba un rost ca sa ne fie de folos, restul sunt doar inselari si ispite. Daca Dumnezeu a randuit lucrurile sa fie asa atunci bune sunt toate. Din cate stiu eu si femeile si barbatii sunt egali in Fata lui Dumnezeu, amandoi putand ajunge la sfintenie la fel de usor sau greu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cercel la barbati MihaiMihai Intrebari utilizatori 78 14.01.2013 16:16:56
Nasii de cununie pot fi doi barbati? pitulicea Nunta 8 05.09.2010 13:08:31
Barbati se pricem la magie mehiel Vrajitoria 6 21.10.2008 11:43:11