Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.10.2011, 11:31:29
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Citesc o carte f.delicata, de Oriana Fallaci, o scrisoare catre un copil nenascut. Superb.
Acolo am gasit niste idei care m-au pus si pe mine pe ganduri:
- Dumnezeu este vazut ca barbat (Tata si nu Mama)
- a creat mai intai barbat
- a trimis pe pamant Fiu si nu Fiica
- femeia este aia pacatoasa, rea, si mai nu stiu cum, facuta pentru barbat si distractia lui
- barbatul are acces la toate, femeia nu
Sophia, spune-i despre aceasta carte si "gandurile" legate de ea, parintelui duhovnic. Mi-e nu mi se pare a fi una "ziditoare de suflet". Din contra.

Cred ca autoarea ei nu crede in Maica Domnului. Daca ar fi crezut cu adevarat, nu ar fi putut ridica niciodata asemenea "probleme".
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.01.2012, 20:04:52
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Cu ce te-ar ajuta daca ai sti? Te-ai mantui mai usor? Ai ajuta la mantuirea altora mai usor? Ai ajunge la Hristos mai usor?
Intrebarile trebuie sa aiba un rost ca sa ne fie de folos, restul sunt doar inselari si ispite. Daca Dumnezeu a randuit lucrurile sa fie asa atunci bune sunt toate. Din cate stiu eu si femeile si barbatii sunt egali in Fata lui Dumnezeu, amandoi putand ajunge la sfintenie la fel de usor sau greu.
Uneori, frumusețea nu stă în aflarea răspunsului ci în starea de interogare.
__________________
http://poeziereligioasa.devhub.com Poezie religioasa
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.01.2012, 11:00:15
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Angry Maica Domnului rol mic? !!

Spunea Parintele Cleopa:
Dintre toti sfintii, pe care trebuie sa-i cinstiti, sa cinstiti mai tare pe Maica Domnului ! Auziti cum lauda Biserica pe Maica Domnului ? Scaun de Heruvimi, Fecioara. Ai auzit axionul Marelui Vasile ? Ati auzit " ca pantecele tau mai desfatat decat cerul a lucrat !" Comoara si vistieria tuturor darurilor Duhului Sfant a fost Maica Domnului !

Prin Maica Domnului, Dumnezeu S-a pogorat pana la noi si firea noastra s-a ridicat pana de-a dreapta maririi intru cele inalte, pana de-a dreapta lui Dumnezeu-Tatal. Firea cu care este imbracat Hristos astazi, adica firea omeneasca fara de pacat, a luat-o din preacuratele sangiuri ale Maicii Domnului.

Iata, ea este scara lui Iacov pe care, ai vazut, se pogorau si se suiau ingerii lui Dumnezeu, pe care a vazut-o Iacov cand dormea, cand mergea spre Laban Sirianul. Ca Dumnezeu S-a pogorat pe aceasta scara prin intrupare pana la noi, S-a intrupat de la Duhul Sfant si din preacuratele sangiuri ale Fecioarei Maria si a ridicat firea noastra pana de-a dreapta maririi intru cele inalte, de unde era cazuta toata firea lui Adam in fundul iadului, cu toti patriarhii si proorocii.

Sa aveti mare evlavie, fratilor, la Fecioara Maria si fericita este casa si familia aceea care are in casa icoana Maicii Domnului si in fiecare dimineata ii citeste Acatistul si cinstitul ei Paraclis si toti stiu rugaciuni catre Maica Domnului.

Mult pot si sfintii lui Dumnezeu, dar nici unul cat Maica Domnului. Daca nu era Maica Domnului in ceruri, intre Sfanta Treime si noi, lumea asta se pierdea de mult. Ea pururea sta in genunchi si se roaga Preasfintei Treimi.

Ea este a patra fata duhovniceasca din ceruri. Intai este Tatal, Fiul si Duhul Sfant, adica Sfanta Treime, apoi a patra este Maica Domnului.

Auziti cum canta Biserica : Ceea ce esti mai cinstita decat heruvimii si mai marita fara de asemanare decat serafimii... Ati auzit ? De ce ? Ea a purtat in pantecele ei pe cel ce a zidit serafimii si heruvimii din nefiinta. Ea n-a purtat un sfant in pantecele ei; ci pe Fiul lui Dumnezeu, pe Cel ce a facut heruvimii si serafimii numai cu gandirea, pe care L-a purtat in pantecele ei. Si ea n-are impartasire de Dumnezeu cu participare, cum au heruvimii sau serafimii sau preafericitele tronuri.

Dumnezeu se odihneste pe tronuri cu darul, nu cu fiinta. Iar in preacuratele sangiuri, adica in pantecele Maicii Domnului si in bratele ei preasfinte, Dumnezeu nu se odihneste cu darul, ci cu fiinta. Toata dumnezeirea S-a unit cu toata omenirea din preacuratele sangiuri ale Maicii Domnului !

Pentru ca Cel ce era in bratele ei nu era numai om, era Dumnezeu desavarsit si Om desavarsit. De aceea Biserica intelege ca " ...pantecele tau s-a facut mai desfatat decat toate cerurile". Dumnezeu nu incape in toate cerurile, ca nu-L cuprinde nici o fiinta dar a incaput in pantecele Preacuratei Fecioare.

Stiti voi cine-i Maica Domnului ?

Ea este Imparateasa Heruvimilor, imparateasa a toata faptura; camara intruparii lui Dumnezeu Cuvantul ! Usa Luminii, ca lumina cea neapropiata ganditoare prin ea a venit in lume. Usa vietii, ca Viata Hristos prin ea a intrat ! Poarta cea incuiata prin care n-a trecut nimeni decat Domnul, cum spune Proorocul Iezechiel ( cap. 44, 2 ).

Scara catre cer, pod catre cer; porumbita care a incetat pierderea sau potopul pacatelor, precum porumbila lui Noe a adeverit incetarea potopului. Cadelnita dumnezeiasca, ca a primit focul dumnezeirii si Biserica a Preasfantului Duh.

''Stiti voi cine-i Maica Domnului? Ea este Împarateasa Heruvimilor, Împarateasa a toata faptura, camara intruparii lui Dumnezeu-Cuvantul, usa luminii, ca lumina cea neapropiata ganditoare prin ea a venit in lume. Ea este usa vietii, ca Viata Hristos prin ea a intrat in lume. Ea este poarta cea incuiata prin care n-a trecut nimeni decat Domnul, cum spune Proorocul Iezechiel.

Maica Domnului este scara catre cer, pod catre cer; porumbita care a incetat potopul pacatelor, precum porumbita lui Noe a adeverit incetarea potopului. Este cadelnita dumnezeiasca,caci a primit focul dumnezeirii si Biserica a Preasfantului Duh. MaicaDomnului este Mireasa Tatalui, Maica Cuvantului si Biserica Duhului Sfant.

Cand vezi icoana Maicii Domnului cu Pruncul Hristos in brate, tu stii ce vezi acolo? Cerul si pamantul! Cerul este Hristos, Cel mai presus de ceruri; Ziditorul cerului si al pamantului.Iar Maica Domnului reprezinta pamantul, adica toate popoarele de pe fata pamantului, ca ea este din neamul nostru. Este din semintie imparateasca si arhiereasca.''

''Bratele Maicii Domnului sunt mult mai puternice decat umerii heruvimilor si ale preafericitelor tronuri. Deci pe cine tine Fecioara Maria in brate? Voi stiti pe cine tine? Pe Cel ce a facut cerul si pamantul si toate cele vazute si nevazute''.


''Stiti voi cine este Maica Domnului si cata cinste,cata putere si cata mila are? Este mama noastra, ca are mila si desaraci si de vaduve si de crestini. Pururea se roaga Mantuitorului Hristos pentru noi toti''.


Aproape in fiecare predica Parintele Cleopa ii intreba pe crestini:''Aveti voi icoana Maicii Domnului in casa?'', ''Dar candeluta laicoana Maicii Domnului aveti?'' Si ii sfatuia: ''Sa luati ocrotitoare si ajutatoare pe Maica Domnului, Mama noastra din cer si de pe pamant! Împarateasa cerului si a pamantului!


Daca o veti lua pe ea ocrotitoare, citindu-i dimineata un acatist cucandeluta aprinsa si seara un paraclis, veti avea ajutor si in timpul vietii si in clipa mortii si in ziua Judecatii... Stiti voi cat poate MaicaDomnului inaintea Tronului Preasfintei Treimi? Daca nu era ea, cred ca lumea aceasta se pierdea cu mult mai devreme!''

Nu exista Sfant care sa nu o preslaveasca pe Maica Domnului! Nu putini Sfinti au reusit sa duca pana la capat lupta lor numai cu ajutorul Maicii Domnului. Cum poti sa zici ca femeie nu este importanta in religie, cand iata, Maica Domnului, femeie din samanta oameneasca, este mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de-asemanare decat Serafimii? Si sunt multe Sfinte foarte iubite, de ex Sfanta Paraschiva, Sfanta Fifoftea, Sfanta Teodora, Sfanta Ecaterina etc.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.01.2012, 11:27:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ne place sa-L vedem pe Dumnezeu asa cum credem noi ca este si nu cum este de fapt. De aceea nici nu-L vedem, pentru ca El nu i se descopera celui cel cauta ca pe un obiect. Stai fara griji sophia Dumnezeu este mai presus de masculin si feminin. Si spre aceasta este chemat si omul de vreme ce in Scriptura se spune ca in Hristos nu mai este nici barbat, nici femeie.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.01.2012, 11:35:21
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Citesc o carte f.delicata, de Oriana Fallaci, o scrisoare catre un copil nenascut. Superb.
Acolo am gasit niste idei care m-au pus si pe mine pe ganduri:
- Dumnezeu este vazut ca barbat (Tata si nu Mama)
- a creat mai intai barbat
- a trimis pe pamant Fiu si nu Fiica
- femeia este aia pacatoasa, rea, si mai nu stiu cum, facuta pentru barbat si distractia lui
- barbatul are acces la toate, femeia nu

Concluzia: lume de barbat, facuta de barbat, pentru barbat
De ce oare?
De ce nu este Dumnezeu femeie in fond? De ce este prezentat ca barbat batran si nu ca femeie?
In lume f.adesea, in multe tari si religii nu se doresc fete. Toti vor sa aibe numai baieti.
De ce?
In fine multe femei isi doresc ele sa fi fost/sa fie baiat/barbat.
Si eu ma gandesc adesea ca era poate mai bine sa fiu baiat, sa nu am probleme femeiesti, sa fiu tratata altfel, sa fiu mai puternica etc.
Da, barbatii au razboiul, dar nu toti si nu obligatoriu.
Ganduri, intrebari.
Voi barbatii v-ati fi dorit sa fiti femei? V-ar place/fi placut?
esti prea suparata.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.01.2012, 11:48:03
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Din toti pamantenii care au trait ,cea care s-a ridicat la un nivel duhovnicesc cel mai inalt,a fost si este Maica Domnului.

Asta poate insemna si faptul ca femeile pot accede la un nivel duhovnicesc foarte inalt.

Este gresit spus ca barbatul e mai slavit decat femeia,din moment cel mai slavit pamantean este Maica Domnului.

Dumnezeu are alte categorii,despre El nu putem spune ca are sex masculin sau feminin.

Dumnezeu spune si despre pamanteni,ca in rai nu vor mai fi barbati si femei ,ci doar ingeri.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.01.2012, 11:50:55
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu Biserica si ortodoxia discrimineaza femeia, ci oamenii. Oamenii sunt rai, nu ortodoxia. Daca barbatii ar fi fost crestini adevarati, atunci nu ar mai trata femeile cum le trateaza. Ei se folosesc de celebrul citat din Biblie, "barbatul este capul femeii", insa uita de restul, ca trebuie sa o iubeasca cum isi iubeste Hristos Biserica sa, si ce a facut Hristos ptr Biserica Sa? S-a rastignit pe Cruce! Iar femeile nu pot fi crestine adevarate daca refuza sa faca copii si sa ii creasca crestineste. Femeia are un rol f important. Din femeie ies oameni crestini, duhovnici mari, preoti etc. Cine sa dea lumii preoti buni si sfinti, daca nu femeia? Duhovnicii mari, gen Pr Arsenie Papacioc vorbesc f frumos despre femeie, si niciodata n-am auzit de la dansul sa ocareasca femeia. Sa nu uitam, cine educa barbatii? Nu femeia? Nu de multe ori am vazut,auzit mame de baieti spunandu-le sa nu se aseze la casa lor cu prima fata, sa se duca sa aiba experienta,sa se distreze. Tot ele ii invata pe barbati sa fie sefi si tinuti in puf. Multe mame de baieti se comporta ca o closca, in loc de a fi parinte. Nu doar barbatii sunt de vina, asa cum nici numai femeile sunt vinovate. Ambele parti au vina lor.

Nu omul a randuit ca barbatii sa fie preoti,mitropoliti etc., ci Dumnezeu. Sfintii Apostoli cand au mers prin lume au hirtonit barbatii, si nu femeile. Ori dansii, cu siguranta urmau porunca Mantuitorului. Fiecare are un rol f important, si femeile si barbatii. Barbatii se ocupa cu vindecare sufletelor, femeile se ocupa cu formarea oamenilor. Asa sunt randuielile, ori Dumnezeu stie de n ori mai bine decat noi ce e bine ptr noi si ptr mantuirea noastra. Cand vine vb de perioada lunara la femei si perioada de dupa nastere, iarasi nu este aceasta randuiala spre supararea si prigonirea femeilor. Din contra. Este indicat ca femeia sa fie in repaus ca sa zic asa, in acele perioade. Cand ai menstra, sangerezi,si nu e doar sange, este si membrana, te murdaresti?te murdaresti. Ai dureri,variatii hormonale? Ai. Ori cand abia stai in picioare de durere si abia te concentrezi la ceva, tu vrei sa mergi la Biserica,sa stai acolo 3-5 ore in picioare-depinde de slujba- in loc sa stai acasa in pat,in liniste pana iti trece. De ce? E adevarat, ca intervine si mentalitatea societatii si multe superstitii babesti. Am citit si eu o gramada de aiureli, cum ca daca esti pe stop si iti trece o cioara deaspura capului nu stiu ce se intampla, sau daca esti desculta, iarasi nu stiu ce se intampla. Trebuie sa diferentiem mentalitatea babeasca,umana,medicora de invatatura ortodoxa. Ar fi intradevar mult mai usor daca ne-am orienta numai dupa ortodoxie, fara sa mai tinem cont de superstitii si altele. Insa noi trebuie sa fim tari, sa mergem mai departe sa fim surde si mute cand trebuie, si sa ne vedem de-ale noastre.

Trebuie sa acceptam ca rolul femeii e unul si rolul barbatilor este altul, si impreuna formeaza o unitate perfecta. Amu eu as putea sa iti dau 1000 de motive de ce e asa,si nu altfel, insa daca nu vrei sa crezi si sa accepti anumite randuieli, eu pot sa stau si in cap, sa scot balonase pe urechi ca tot nu ti-as schimba parerea.

(imi pare rau ptr. greseli)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cercel la barbati MihaiMihai Intrebari utilizatori 78 14.01.2013 16:16:56
Nasii de cununie pot fi doi barbati? pitulicea Nunta 8 05.09.2010 13:08:31
Barbati se pricem la magie mehiel Vrajitoria 6 21.10.2008 11:43:11