Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.01.2011, 22:21:28
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Sfant luptator impotriva lenevirii si a acediei...

Cunoașteți să îmi ziceți, așa cum zice și titlul, un Sfânt care ajută împotriva lenevirii, acediei ?

Vă mulțumesc.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.01.2011, 22:35:59
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Cunoașteți să îmi ziceți, așa cum zice și titlul, un Sfânt care ajută împotriva lenevirii, acediei ?

Vă mulțumesc.
Cred ca orice sfant este luptator impotriva akediei.

Dar acum imi vine in minte sfantul Nicodim Aghioritul care a scris mult despre razboiul nevazut si sporirea duhovniceasca.
Poate ca ar trebui sa incepi cu scrierile lui.

Banuiesc ca despre ce a scris Jean Claude Larchet despre akedie stii. Oricum eu pun link catre materialul audio.

Dar daca totusi gasesti un sfant ajutator impotriva akediei, sa ne spui si noua, ca multi avem nevoie de ajutor!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.01.2011, 22:45:51
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Eu am gasit util acest articol
Stiu ca poate legatura cu akedia nu este evidenta, dar cred ca daca as avea ordine mai multa in viata, daca nu as asculta atat de impulsuri de moment etc.. alta ar fi credinta mea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.01.2011, 22:51:20
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Cunoașteți să îmi ziceți, așa cum zice și titlul, un Sfânt care ajută împotriva lenevirii, acediei ?

Vă mulțumesc.
Arsenie Boca a primit odată o bătaie mare de la tata ca să nu mai piardă timpul, iar această bătaie n-a uitat-o niciodată, în sensul că a avut grijă să nu mai piardă vremea.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.01.2011, 23:25:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Arsenie Boca a primit odată o bătaie mare de la tata ca să nu mai piardă timpul, iar această bătaie n-a uitat-o niciodată, în sensul că a avut grijă să nu mai piardă vremea.
De Sfantul Ilie , ai auzit ? Citeste , te rog despre el , si mai citeste predica lui Teofil Paraian la praznicul Sfantului Ilie ( o gasesti pe net cu siguranta ) ! Ai grija , Sfantul Ilie e cu ochii pe cei mai putin ravnitori ( adica pe noi ) . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.01.2011, 00:27:21
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
De Sfantul Ilie , ai auzit ? Citeste , te rog despre el , si mai citeste predica lui Teofil Paraian la praznicul Sfantului Ilie ( o gasesti pe net cu siguranta ) ! Ai grija , Sfantul Ilie e cu ochii pe cei mai putin ravnitori ( adica pe noi ) . . . !
Sfântul Prooroc Ilie Trezviteanul, înaintemergător al celei de a doua veniri a lui Hristos. Îți mulțumesc Cristi.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.01.2011, 01:41:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Sfântul Prooroc Ilie Trezviteanul, înaintemergător al celei de a doua veniri a lui Hristos. Îți mulțumesc Cristi.
Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.01.2011, 07:47:47
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ai grija , Sfantul Ilie e cu ochii pe cei mai putin ravnitori ( adica pe noi ) . . . !
Da, bun topic. Multumiri de aducere aminte !!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
hula impotriva Duhului Sfant mihaisepo Din Noul Testament 27 21.08.2011 02:02:17
pacat impotriva Duhului Sfant lore86 Generalitati 12 20.04.2011 12:42:12
Hula impotriva Duhului Sfant Eliana Generalitati 22 19.02.2011 02:52:40
Despre pacatul impotriva Duhului Sfant lacrimi Din Noul Testament 35 14.04.2010 08:23:20
hula impotriva Duhului Sfant anaana71 Generalitati 14 30.01.2010 15:30:27