Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.01.2008, 19:12:33
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Cu adevarat sunt momente greu de suportat psihic la spovedanie atunci cand marturisesti toate pacatele amintite din pruncie pana la varsta actuala, dar odata ce le-ai spus, oricat de urate ar fi ele, scapi, nu te mai mustra constiinta si nici nu te mai apasa povara lor, pentru ca nu trebuie sa mai purtam povara unor pacate iertate :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.01.2008, 20:22:51
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sadiy
Cineva spunea (nu mai stiu cand si oricum,nu are importanta) ca se poate spovedi si folosind internetul
Ce parere aveti voi?
Intr-un fel ar fi bine, fiindca nestiind cine este ( ce preot este) ai mai mult curaj si atunci le spui pe toate, chiar si cele de care-ti este rusine, si poti intreba orice. Lucruri pe care nu ti le poti permite cand este la Sfanta Spovedani, fiindca acolo esti fata-n fata si in mare parte poate iti e rusine si n-ai curajul???
DACA ATUNCI CAND AM FACUT PACATUL NU NE-A FOST RUSINE SA-L FACEM ATUNCI NICI CAND IL SPUNEM LA SPOVEDIT SA NU NE FIE RUSINE.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.01.2008, 12:46:36
sadiy sadiy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2008
Mesaje: 11
Implicit

Eu nu ma refer la mine ca mi-ar fi rusine - ci pur si simplu UIT anumite fapte, pe care poate lea-si fi spus zi de zi_ si nu ma refer nici la unii din VOI.
Apropo cineva spune ca iar fi rusine sa aiba duhovnic pe un prieten. Cu toate ca prietenul e mai aproape... cu el poti sa spui cu cuvintele tale ce ai de spus, si el te va intelege, dar tot prietenul te poate trada.
Oare cine are curajul ca atunci cand este la Sfanta Spovedanie cu un lunggggggg sir de oameni in spate si un preot grabit care mai degraba intraba si tot el raspunde ca sa scape mai repede. Oare poti sa incepi (in aceste momente) sa spui tot dar absolut tot ce-ti trece prin minte, ce ai facut sau poate vei face, ca iti iubesti aproapele dar ca uneori preferi lipsa lui, ca-ti iubesti sotia sau sotul dar ca in mintea ta exista detule fantezii cu sotia/sotul prietenei? Ca de multe ori te tenteaza sa ei un lucru care apartine celuilalt( stiind ca pers. aceia nu va regreta ca are destule dar tu nu?) Ca poate in tacerea ta si in lipsa celuilat care te neglijeaza (nu-l inseli ca e pacat mare) dar ca te masturbezi singur sau ca folosesti vibrator? Ca-ti vine sa cazi,uneori in genunchi sa ceri iertare TATALUI ca nu poti spune toate acestea. Ca ai o familie perfecta dar defapt in sufletul tau cu este ceea ce vrei? Ca ti-ai revazut marea iubire dupa 10-20 ani si ti sau trezit anumite sentimente si idei dar care se intampla in minte ?
oare cine poate marturisi ascunsul inimii?
Oare ce duhovnic va avea rabdarea de a asculta tot ce-i spui si ori de cate ori vrei? Si tot odata sa poata sa te si povatuiasca ?
Va-ti uitata vreaodata in adancul sufletului si sa vedeti tot ce nu ati spus si care ati vrea sa spune-ti dar nu aveti cui?

Eu una in fiecare seara ma rog si spun in fata icoanei" ce-mi aduc aminte pe moment" dar nu prea merg la biserica - ceva nu ma atrage ? Ce sa fac? pot oare discuta tot? pot spune tot ce am de spus? pot intreba si sa mi si se raspunda?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.01.2008, 13:06:55
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Poti sa-ti faci lista cu ceea ce ai de discutat cu parintele duhovnic. poti sa te spovedesti si in afara posturilor, cand nu e sir de oameni la spovedanie.
Referitor la gandurile pacatoase care ne trec prin minte, eu m-am mai spovedit pt ele, iar parintele duhovnic mi-a zis ca e o lupta permanenta, mai ales cu cel care hotaraste sa aleaga calea credintei. ideea e sa stii sa le lupti, sa nu le primesti in tine.
Drept sa spun, nu inteleg nici eu foarte bine cum sa fac sa nu le primesc, unele se ascund, incat nici nu-mi dau seama cand le-am primit. Mi s-a intamplat sa le urmez, apoi sa-mi aduc aminte ca intai le-am gandit, ca puteam sa le opresc! Asta e, mai am pana sa le biruiesc.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.01.2008, 17:45:24
filotheos filotheos is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.10.2007
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sadiy
Eu nu ma refer la mine ca mi-ar fi rusine - ci pur si simplu UIT anumite fapte, pe care poate lea-si fi spus zi de zi_ si nu ma refer nici la unii din VOI.
Apropo cineva spune ca iar fi rusine sa aiba duhovnic pe un prieten. Cu toate ca prietenul e mai aproape... cu el poti sa spui cu cuvintele tale ce ai de spus, si el te va intelege, dar tot prietenul te poate trada.
Oare cine are curajul ca atunci cand este la Sfanta Spovedanie cu un lunggggggg sir de oameni in spate si un preot grabit care mai degraba intraba si tot el raspunde ca sa scape mai repede. Oare poti sa incepi (in aceste momente) sa spui tot dar absolut tot ce-ti trece prin minte, ce ai facut sau poate vei face, ca iti iubesti aproapele dar ca uneori preferi lipsa lui, ca-ti iubesti sotia sau sotul dar ca in mintea ta exista detule fantezii cu sotia/sotul prietenei? Ca de multe ori te tenteaza sa ei un lucru care apartine celuilalt( stiind ca pers. aceia nu va regreta ca are destule dar tu nu?) Ca poate in tacerea ta si in lipsa celuilat care te neglijeaza (nu-l inseli ca e pacat mare) dar ca te masturbezi singur sau ca folosesti vibrator? Ca-ti vine sa cazi,uneori in genunchi sa ceri iertare TATALUI ca nu poti spune toate acestea. Ca ai o familie perfecta dar defapt in sufletul tau cu este ceea ce vrei? Ca ti-ai revazut marea iubire dupa 10-20 ani si ti sau trezit anumite sentimente si idei dar care se intampla in minte ?
oare cine poate marturisi ascunsul inimii?
Oare ce duhovnic va avea rabdarea de a asculta tot ce-i spui si ori de cate ori vrei? Si tot odata sa poata sa te si povatuiasca ?
Va-ti uitata vreaodata in adancul sufletului si sa vedeti tot ce nu ati spus si care ati vrea sa spune-ti dar nu aveti cui?

Eu una in fiecare seara ma rog si spun in fata icoanei" ce-mi aduc aminte pe moment" dar nu prea merg la biserica - ceva nu ma atrage ? Ce sa fac? pot oare discuta tot? pot spune tot ce am de spus? pot intreba si sa mi si se raspunda?
Parerea mea este ca un duhovnic din manastire are mai multa rabdare cu fiii sai duhovn decat unul de mir. Cei din lume sunt ffffffffff ocupati, mai ales daca au o parohie mare. Au fam., preotese geloase... ca ce tot il cauti atat pe Pr, de parca te-ai duce sa desfranezi, nu sa te sfatuiesti,s.a.m.d
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.01.2008, 17:50:05
filotheos filotheos is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.10.2007
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sadiy
Cineva spunea (nu mai stiu cand si oricum,nu are importanta) ca se poate spovedi si folosind internetul
Ce parere aveti voi?
Intr-un fel ar fi bine, fiindca nestiind cine este ( ce preot este) ai mai mult curaj si atunci le spui pe toate, chiar si cele de care-ti este rusine, si poti intreba orice. Lucruri pe care nu ti le poti permite cand este la Sfanta Spovedani, fiindca acolo esti fata-n fata si in mare parte poate iti e rusine si n-ai curajul???
La Manastirea Petru Voda- Neamt, sunt cam 8 duhovnici buni. Ai de unde sa alegi unul cu rabdare asa cum iti doresti. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.01.2008, 14:42:57
sadiy sadiy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2008
Mesaje: 11
Implicit

Si totusi... toti aveti dreptate.Va cred ca toti ati avut puterea de a marturisi ABSOLUT totul. Dar oare cati ati dus si pana la capat? Si oare "cel rau" nu va mai necajit? Puteti oare sa va controlati mintile? Ma bucur pentru voi. Sincer Si ma plang pe mine pacatoasa.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.01.2008, 15:35:33
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sadiy
Si totusi... toti aveti dreptate.Va cred ca toti ati avut puterea de a marturisi ABSOLUT totul. Dar oare cati ati dus si pana la capat? Si oare "cel rau" nu va mai necajit? Puteti oare sa va controlati mintile? Ma bucur pentru voi. Sincer Si ma plang pe mine pacatoasa.
sady draga, ieri am citit dintr-un ghid de spovedanie al unor sfintzi parintzi care ne indruma cam cum se face spovedania...

poi acolo zice ca nu e suficient sa ai radacina shi atatea spovedanii cate frunze are acest copac, ca daca n-ai roade, apoi inseamna ca te-ai spovedit de ochii lumii sau doar asha ca sa-tzi revezi viatza fara sa o reAminteSti, ca pomul tau n-a rodit pocaintza shi umilintza curata. Shi asha patzim cu totzii ne luam osanda fiindca deshi ne-am spovedit des, asha cum se recomanda de parintzi, noi defapt nu ne-am umilit duhul in taina, nu ne-am infrant inima de la patimile stricatoare de dragoste in Hristos, iar smerenia ne-am trufit-o intr-o rugaciune chinuitoare de aproape, shi un post spre viitoare placeri.... deci atunci... sigur ca marturisire potzi sa faci oricui, mai ales unui prieten, unui frate, dar cine te asculta in afara de Hristos celuia caruia defapt i-ai greshit? Dar daca nu te rogi sa ingrijeasca Dumnezeu lastarii pana dau frunzele shi ajungi cu pomishorii tai la rode, om ajunge ca shi smochinul blestemat care toate le-a facut doar ca n-a mai dorit sa rodeasca, s-a pus de-a curmezishul de s-a blestemat de la guritza lui Dumnezeu, ca n-a vrut in ruptul capului sa dea el rod bun la Dumnezeu ci a dat roade de le-a cules trecatorii shi oamenii iar Domnul cand l-a gasit l-a gasit fara rod. Shi l-o fi intrebat, dar rodul tau pentru Mine unde-i? Shi acesta a zis, poi am hranit puzderie de oameni cu bunatate de fructe, daca n-ai venit la vreme, s-au terminat. Shi atunci Domnul l-a blestemat din pricina minciunii shi laudarosheniei sale, ca deshi era de soi nobil shi trebuia sa fi facut fructe bune, defapt el a mintzit shi nu daduse niciun rod deshi era batran rau, dar arata ca un arbore pitic, necrescut, copilandru ce urma sa rodeasca... vai de el, ca l-a Blestemat Dumnezeu shi s-a uscat.... asha s-o fi intamplat.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.01.2008, 15:02:43
sadiy sadiy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2008
Mesaje: 11
Implicit

Apropo, v-ati uitat aseara pe NNN24 sau Realitatea ? Daca DA ce parere aveti despre subietul zilei? [b]SATANISMUL A INTRAT IN LEGALITATE - Dupa mine mai bine se legaliza homosexulitatea, cel puti acestia erau cat de cat mai cumintri, dar asa legalizam vandalismul. Legalizam profanarile, crimele, rapirile. oare unde le-au stat mintea celor ce au votat?
Azi vazut filmul PIAZA REA ? cata realitate...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.01.2008, 15:34:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sadiy
Apropo, v-ati uitat aseara pe NNN24 sau Realitatea ? Daca DA ce parere aveti despre subietul zilei? [b]SATANISMUL A INTRAT IN LEGALITATE - Dupa mine mai bine se legaliza homosexulitatea, cel puti acestia erau cat de cat mai cumintri, dar asa legalizam vandalismul. Legalizam profanarile, crimele, rapirile. oare unde le-au stat mintea celor ce au votat?
Azi vazut filmul PIAZA REA ? cata realitate...
Problema a fost expusa la acest topic GENERALITATI- ATEISMUL
Reply With Quote
Răspunde