Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.01.2008, 15:17:03
sadiy sadiy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2008
Mesaje: 11
Implicit

Nu te teme, intreaba si ti se va raspunde
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.01.2008, 15:17:50
sadiy sadiy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2008
Mesaje: 11
Implicit

??? cat timp de la boboteaza apele sunt sfuntite?:dozingoff:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.01.2008, 23:54:06
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Azi a fost ultima zi in care s-a putut bea Aghizama Mare dar nu stiu altceva.
Cu mult drag,icamilin
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.01.2008, 17:10:34
sadiy sadiy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2008
Mesaje: 11
Implicit

Daca nu am gasit nicaieri un raspuns exact la " cat timp de la Boboteaza sunt sfintite apele?" azi m-am apucat de spala deja terminase-m cam toate rezervele de haine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.01.2008, 17:21:21
sadiy sadiy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2008
Mesaje: 11
Implicit

Cineva spunea (nu mai stiu cand si oricum,nu are importanta) ca se poate spovedi si folosind internetul
Ce parere aveti voi?
Intr-un fel ar fi bine, fiindca nestiind cine este ( ce preot este) ai mai mult curaj si atunci le spui pe toate, chiar si cele de care-ti este rusine, si poti intreba orice. Lucruri pe care nu ti le poti permite cand este la Sfanta Spovedani, fiindca acolo esti fata-n fata si in mare parte poate iti e rusine si n-ai curajul???
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.01.2008, 16:24:01
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu stiu,cred ca treaba cu spovedania on line este exact ca si cum ai mirosi o floare de pe monitorul calculatorului.Tocmai in umilinta si strangerea inimii fata de marturisirea pacatelor sta farmecul acestei spovedanii inaintea Preotului,daca fugi de aceste simtaminte purificatoare,fugi de adevaratul sens a marturisirii,sens care poate duce la transformari launtrice a umilului,in vederea calcarii in picioare a pacatelor si fagaduinta renuntarii la practicarea acestora,sau cel putin in speranta de-a nu le mai face in perspectiva.
Personal,m-ar incanta o spovedanie on line,dar cred ca s-ar manifesta ca o simpla confesiune fata de un prieten,fara sa ma-ncerce roadele pocaintei,acele roade care face ca marturisirea sa fie bineprimita inaintea Domnului prin slujitorul acestuia.Pe de alta parte,daca cineva nu s-a indeletnicit de fel cu spovedania,ar putea prin intermediul corespondentei electronice sa-si faca curaj,sa-si faca ceva avant pentru a indrazni sa realizeze acest pas,un curaj care pe viitor poate sa-i deschida portita spre adevarata spovedanie inaintea preotului.
Am avut multi ani de zile un duhovnic pe care-l cunoasteam din copilarie,eram prieteni de familie de cand acesta era doar frate.Si chiar daca ne vizita sistematic,chiar daca ne mai si tutuiam,vreau sa spun ca spovedania era spovedanie.Inaintea acestuia incremeneam,ma incerca tendinta de-a plange aproape permanent si ma simteam groaznic,dar in acelasi timp si fericita,linistita pentru puterea de-a descarca toata povara pacatelor acumulate in timpul ce despartea spovedaniile.Nici o tendinta electronica de apropiere fata de biserica sau de preot nu se poate compara cu palpabila si adevarata atasare fata de acestea,nimic nu se compara cu adevarata relatie dintre oameni,relatia concreta dintre fiintele acestora,mentalitatile si fizicul acestora,nu exista inlocuire...nu obiectiva.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.01.2008, 16:40:27
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sadiy
Cineva spunea (nu mai stiu cand si oricum,nu are importanta) ca se poate spovedi si folosind internetul
Ce parere aveti voi?
Intr-un fel ar fi bine, fiindca nestiind cine este ( ce preot este) ai mai mult curaj si atunci le spui pe toate, chiar si cele de care-ti este rusine, si poti intreba orice. Lucruri pe care nu ti le poti permite cand este la Sfanta Spovedani, fiindca acolo esti fata-n fata si in mare parte poate iti e rusine si n-ai curajul???
Dupa parerea mea, rusinea pe care o simtim, atunci cand vine vremea sa marturisim un pacat, poate ca nu depinde atat de gravitatea pacatului savarsit, cat de intensitatea pocaintei noastre:cool:
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.01.2008, 17:34:09
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

te poate ajuta marturisirea, de orice fel, fata in fata, spate in spate ( :P ), dar nu e tot una cu spovedania si mai ales, pacatele nu-ti sunt iertate.
atunci cand te spovedesti duhovnicul iti pune mana pe cap si numai prin atingere pacatele tale trec asupra lui.
subscriu ory

Citat:
Am avut multi ani de zile un duhovnic pe care-l cunoasteam din copilarie,eram prieteni de familie de cand acesta era doar frate.
vai.. cum ai reusit? :)
mi-ar fi rusine sa am ca duhovnic un prieten vechi... :">
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.01.2008, 18:12:23
getaballa getaballa is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.08.2007
Mesaje: 49
Implicit

sadiy, pentru a te incuraja de a merge la spovadanie iti recomand sa citesti de pe acest site , din Meniu, Dreapta credinta articolul"Rusinea de dinaintea spovedaniei".
Doamne ajuta!

Cu noi este Dumnezeu !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.01.2008, 18:37:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Pana la urma urmei de ce sa ne fie rusine de a marturisi, ci din potriva. Eu cand mi-am spovedit marile pacate, le-am urat, pur si simplu si tin minte ca intradevar cand le-am spus am plans neancetat, dar m-am usurat efectiv de o uriasa si grea povara. Ulterior mi-a fost mult mai usor la marturisirile ce au urmat, scapand de pacatele vietii, cele marunte care au mai ramas nemaiapasand asa tare si totusi ma rod si astea (mandria, mania, clevetirea etc).
Reply With Quote
Răspunde