Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.02.2011, 14:41:08
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit Ce sa faci daca ai mancat ceva de dulce, cand voiai sa tii post?

Astăzi, vineri, trebuia să țin post, că și așa țin cam puține zile. Țin în fiecare săptămână vineri.

A venit o colegă cu sărățele la școală. Cum am auzit "sărățele", imediat m-am aruncat pe ele, că iubesc această mâncare. Când iau o bucată, simțind gustul de brânză, mi-am amintit că țineam post. Mi-a părut rău că uitasem, dar am zis că dacă mi-am stricat postul cu o bucată, ce mai e și a doua? Așa că am luat în continuare hotărând apoi să nu mai mănânc de dulce.

Pauza următoare o colegă avea un fel de pernițe, dar mai bune decât cele Viva. Iar am uitat și am luat.

Dar n-a trebuit ca dracul să-mi bage uitarea decât de două ori. Că a treia oară, colega de bancă a scos o ciocolată nemțească cu alune, iar atunci am zis că mi-am stricat postul cu sărățele, apoi cu pernițe, deci nu mai e mare lucru dacă mai iau și ciocolată. Pauza următoare iar am mâncat sărățele, deși iar nu uitasem, dar din același motiv ca și ciocolata, că era prea târziu să mă mai abțin de la mâncare de dulce.


Am două întrebări:
Am procedat greșit în vreo privință? (Înafară că am uitat că țineam post)
Dacă am luat în zi de post o bucată de dulce, atunci mai are rost să ținem post în acea zi?
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa faci cand chemi un Sfant sa-ti fie ocrotitor? roxana23 Reguli in Biserica 6 20.02.2011 00:30:09
Ce acatist sa faci cand esti acuzat pe nedrept? ellamarin Rugaciuni 18 15.02.2011 00:42:05
Ce faci cand iti pierzi increderea in cei de langa tine?? Florentina75 Generalitati 14 07.03.2010 16:45:38
ce faci cand nu mai dai de duhovnic? onyx235 Preotul 10 05.09.2009 17:30:23