Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2009, 12:56:18
katnia katnia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 2
Implicit "Intoarcerea" cununiilor

Buna ziua, am o nevoie de ajutor in a ma dumiri cu privire la nasii de nunta. Lucrurile stau astfel:
  • parintii mei au fost cununati de X si Y;
  • X si Y sunt cei care i-au cununat si pe A si B;
  • acum eu doresc ca A si B sa fie nasii nostri de cununie, dar mama sta impotriva, ca se "intorc" cununiile, penru ca am fi inruditi spiritual. Ea crede ca am fi in aceeasi situatie cu cei care sunt cununati de veri primari, unchi etc. Parerea mea este ca ce crede mama e o "credinta" babeasca(cei cununati de rude sange mor sau se despart) putin "modificata".
Parerea voastra care e? (Voi intreba si preotul, dar vreau sa ma fac ceva munca de convingere si cu ai mei).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.09.2009, 12:49:17
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu cred ca exista vreo interdictie in acest sens. Noi am fost cununati de fratele meu si nu s-a pus nici o clipa problema interdictiei din cauza gradului de rudenie (chiar Parintele Cleopa ne-a dat incuviintarea, spunand ca in cazul in care fratele se va razgandi sa venim la dumnealui la manastire si ne vor cununa ei).
Imi scapa insa implicarea gradelor de rudenie prin cununie cand ele devin incrucisate si cred ca cel mai indicat este consultarea unui preot mai in varsta!
Sa fie intr-un ceas bun!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 07:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42