Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.01.2011, 17:51:42
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit Sfaturi practice in Biserica: Cum ne comportam fata de celalalt?

Dumnezeu S-a coborât pe pământ pentru a face cunoscut oamenilor modelul de iubire dintre persoanele Sfintei Treimi. Hristos Se naște pentru a-L face cunoscut pe Tatăl, pentru a descoperi lumii iubirea Lui cea mare. Lumea este chemată astfel la un nou mod de viețuire, la o trăire a vieții ca manifestare a iubirii treimice.

Celălalt este cel care nu are legătură cu mine. Este cel care există, dar care este despărțit de mine. Deși împărțim aceeași fire, prin modul de viață și gândire ne despărțim și ne separăm. Celălalt nu este un prieten cu care pot comunica orice, un frate sau soră cu care pot împărți orice. Celălalt este cel care nu mă înțelege, cel cu care nu am același gând.

Pentru un creștin, celălalt este un necreștin. Celălalt este creștinul botezat, cel care, deși este născut din nou în Hristos, nu a păstrat o legătură cu El, este străin de înțelegerea Lui. Celălalt poate fi un creștin care, deși frecventează Biserica, încă nu înțelege viața ei mistică.

Pentru toți aceștia, Biserica se roagă și spune mereu în cadrul Sfintei Liturghii: "Unitatea credinței și împărtășirea Sfântului Duh cerând, pe noi înșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm". Doar prin unirea credinței în Duhul Sfânt omul îl poate cunoaște cu adevărat pe Dumnezeu.

Pentru a-L înțelege pe Dumnezeu și pentru a putea comunica cu El, omul trebuie să aibă gândul și viața lui Hristos. El trebuie să se golească de toate gândurile și părerile proprii pentru a se putea umple de adevărata cunoaștere și viață. Deși s-ar părea o spălare a creierului, doar prin eliminarea gândirii proprii, limitate, izvorâte din simțiri nedesăvârșite, din preconcepții sau învățături mai mult sau mai puțin greșite, omul se poate deschide spre o gândire adevărată, spre un raționament cu totul logic, spre o simțire conformă cu realitatea.

Până a ajunge la această stare de început, de trăire în Hristos, celălalt trebuie tratat cu multă blândețe și dragoste. Pe lângă faptul că trebuie o rugăciune neîncetată pentru el, Sfântul Ignatie Teoforul îi îndeamnă pe credincioși zicându-le: să le fim frați prin blândețea noastră; îngăduiți-le să fie învățați chiar din faptele noastre.

Faptele lor de neștiință sau necuviință nu trebuie imitate, ci, rămânând trupește și duhovnicește în Hristos, în curăție și cumințenie, credinciosul trebuie să răspundă prin faptele opuse ale iubirii creștine. Unii pot fi aroganți și infatuați, pot fi mânioși, certăreți sau chiar sălbatici în manifestările lor ce se vor emancipate. Însă creștinul trebuie să trăiască și să promoveze adevăratele valori ale bunei cuviințe, ale unei manifestări moderate. Nu trebuie adoptată nici cealaltă extremă, erezia puritanismului, care promovează disprețul și dezgustul față de trup. Ortodoxia promovează o conduită moderată, o bucurie veritabilă, o plăcere ce nu trebuie despărțită de Hristos.

Cu privire la cei care vin mai rar la biserică, ei nu trebuie bruscați și forțați în ținerea unor reguli prea puțin înțelese. Unii preoți chiar îi învață pe credincioșii lor să nu-i deranjeze pe nou-veniți cu diferite reguli sau rânduieli, mai ales în timpul slujbelor. Aceasta se întâmplă pentru că unele persoane țin foarte mult la reguli de o importanță îndoielnică în detrimentul concentrării la rugăciune.

Fiecare creștin trebuie să se străduiască să fie cât mai duhovnicesc, să aibă gândul lui Hristos, Cel care a împlinit Legea Veche cu iubirea.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.07.2011, 16:50:49
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

"pentru a putea comunica cu El"

comunicarea cu El mie mi se pare ca e putin altfel si nu e ca orice alta comunicare nu primesti un "da" sau "nu" concret , daca am fost la biserica si am primit o fapt de bine dupa se datoreste faptului ca am fost la binerica? asta ar putea fi numita comunicare cu Dumnezeu? daca Dumezeu spune "nu" inseamna ca are un "da" mai bun pt noi?
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfaturi practice pentru casa si gradina de la tara Miha-anca Generalitati 307 06.09.2013 17:59:27
Cum ne comportam la Sf Liturghie? danyel Sfanta Liturghie 28 05.02.2013 22:33:11
Rugaciunea pentru celalalt sardamira Pocainta 4 01.10.2012 02:03:49
Cum sa ne comportam cu habotnicii? loveeverywhere75 Generalitati 44 28.10.2010 00:55:54