Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 18.12.2009, 09:55:25
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Nu sunt impotriva vaccinurilor obligatorii care se fac pt. cei mici , ci impotriva modului cum sunt administrate. Nu e normal sa se practice administrarea in acelasi timp a doua sau trei vaccinuri. Ca sa scape mai repede, unele asistente introduc in aceeasi zi 2-3 vaccinuri si copiii pleaca de la cabinet cu organismul facut ferfenita.
Referitor la gripa AHN1: toate decesele s-au produs pe fondul unor complicatii aparute de la asocierea cu alte boli. Nu e normal sa se faca vaccinarea in masa a populatiei.Persoanele sanatoase( fara boli cronice) au puterea sa lupte impotriva gripei( in sensul ca au puterea sa se vindece in cazul in care s-ar imbolnavi).
In fiecare an au murit oameni de gripa obisnuita si cu toate acestea nu s-a propus vaccinarea in masa a poulatiei. De ce acum atata panica si isterie? Pana anul acesta de ce nu mai era teama ca mori din cauza gripei? Oare nu e clar ca mass-media a jucat un rol important in crearea acestei imagini horror?
Inca ceva: in decembrie li s-a cerut parintilor acordul pt. ca in ianuarie sa inceapa vaccinarea elevilor. Din cate am auzit si eu sunt scoli intregi care au refuzat vaccinarea. Ma bucur ca oamenii nu s-au lasat manipulati de mass-media.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 18.12.2009, 10:10:41
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Probabil n-ai citit nimic despre ce este aspirina efectiv-generator (ca efecte secundare..).
Ce argument e asta?

In fine, ca sa vedem ce inseamna acest sindrom:

Guillain-Barré syndrome (GBS) (say "ghee-YAN bah-RAY") is a rare nervous system disorder that results from nerve damage caused by the body's own defenses (immune system), usually in response to an infection or other illness. GBS causes muscle weakness, loss of reflexes, and numbness or tingling in the arms, legs, face, and other parts of the body. It may progress to complete paralysis.

("Sindromul Guillain-Barre) este o afectiune rara a sistemului nervos care apare in urma distrugerii nervilor cauzata chiar de propria aparare a organismului (sistemul imunitar), de obicei ca raspuns la o infectie sau alte suferinte. GBS cauzeaza slabirea muschilor, pierderea reflexelor, senzatii de amorteala si furnicaturi in brate, picioare, fata si alte parti ale corpului. Poate duce la paralizie completa.)

Puteti citi mai multe aici: http://health.yahoo.com/nervous-over...--hw65906.html

Nu e de joaca, de ce oare insistati sa luati lucrurile in deradere? Acest sindrom e mult, mult mai periculos decat gripa.

Last edited by Lavrentiu; 18.12.2009 at 10:13:45.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 18.12.2009, 15:50:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Ce argument e asta?
Banala aspirina face zeci de mii de victime in fiecare an. N-am auzit ca cineva sa recomanda a se evita asprina.

Si nu e singurul tratament medical cu efecte secundare grave.

Tu cate exemple de sindrom Guillain-Barré legate de vaccinare (la modul general) poti da?

Niste cifre, statistici, ceva?

Sigur ca se poate intampla, dar asa cum spuneau si altii ca gripa nu face victime decat printre cei cu un sistem imunitar care are deja probleme (deci pot sa moara in liniste cateva zeci/mii de persoane, oricum erau pe muchie, nu?), tot asa se poate spune ca si in cazul unei vaccinari, cei care raman cu sechele grave (sau mor) aveau deja un sistem imunitar cu probleme..deci de ce sa ne agitam?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 23.01.2011, 07:07:05
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Eu stiam ca marile companii farmaceutice nu-si asuma complet responsabilitatea pt efectele secundare ale vaccinarii. Daca si-ar asuma responsabilitatea, vaccinarea ar putea deveni obligatorie.. dar cat timp exista aceste efecte.. hmm, cine plateste daunele?

Totusi am aflat ca in US se va da o "despagubire" (prima data!) unei fetite autiste, deoarece se pare ca a reusit sa demonstreze ca autismul a debutat la 18 luni, cand a fost vaccinata impotriva a 9 boli (cu 10 ani in urma.)
La acea institutie mai asteapta rezolvarea vreo 4800 cazuri.
sursa:http://vigilantcitizen.com/?p=4990
Reply With Quote
  #105  
Vechi 23.01.2011, 10:56:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Eu stiam ca marile companii farmaceutice nu-si asuma complet responsabilitatea pt efectele secundare ale vaccinarii. Daca si-ar asuma responsabilitatea, vaccinarea ar putea deveni obligatorie.. dar cat timp exista aceste efecte.. hmm, cine plateste daunele?
Nici o firmă de medicamente nu-și asumă responsabilitatea materială pentru reacțiile adverse ale vaccinării. Dacă o reacție adversă este trecută în prospect, firma e exonerată de orice răspundere, fiindcă pacientul a avut posibilitatea unui consimțământ informat. De aceea, prospectele medicamentelor sunt încărcate cu atâtea reacții adverse, care au sau nu au legatură cu medicamentul. Prospectele sunt scrise pentru avocați, nu pentru pacienți.

În cazul citat, probabil că autismul nu apărea printre reacțiile adverse din prospect, iar părinții copilului au invocat imposibilitatea consimțământului informat.
Pe de altă parte, vaccinuri atât de polivalente (8-10) boli nu sunt obligatorii nicăieri în lume: este vina părinților că injectează atâtea vaccinuri în micuții lor, expunându-i la riscuri inutile, după care, în loc să vadă parul din ochii lor, au ce au cu firmele de vaccinuri.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 23.01.2011 at 10:59:41.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 23.01.2011, 15:05:16
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit despre vaccinare

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nici o firmă de medicamente nu-și asumă responsabilitatea materială pentru reacțiile adverse ale vaccinării. Dacă o reacție adversă este trecută în prospect, firma e exonerată de orice răspundere, fiindcă pacientul a avut posibilitatea unui consimțământ informat. De aceea, prospectele medicamentelor sunt încărcate cu atâtea reacții adverse, care au sau nu au legatură cu medicamentul. Prospectele sunt scrise pentru avocați, nu pentru pacienți.

În cazul citat, probabil că autismul nu apărea printre reacțiile adverse din prospect, iar părinții copilului au invocat imposibilitatea consimțământului informat.
Pe de altă parte, vaccinuri atât de polivalente (8-10) boli nu sunt obligatorii nicăieri în lume: este vina părinților că injectează atâtea vaccinuri în micuții lor, expunându-i la riscuri inutile, după care, în loc să vadă parul din ochii lor, au ce au cu firmele de vaccinuri.
1. "pacientul a avut posibilitatea unui consimtamant informat" .. pai exista doar posibilitatea acestuia, ca in fapt nimeni nu vede prospectul acela.
Eu nu am prea scris de vaccinare, dar este una din temele cele mai sensibile pt mine..
In ce priveste acel copil, nu a fost un vaccin polivalent, ci chiar 9, din cate stiu.. cazul a fost f mediatiat.
De asemenea, cine cauta gaseste multe situatii in care copiii au murit in urma vaccinarii DPT. In astfel de cazuri se spune ca este "sindromul mortii subite infantile" (SIDS).
Sunt voci care spun ca SIDS este doar o gaselnita pt a acoperu moartea cauzata de vaccinare, deoarece in tari in care varsta vaccinarii s-a amanat catre varste mai mari sau a devenit optionala (si evitata de parinti) cazurile de SIDS s-au micsorat semnificativ.

2. 'Vina parintilor" - oare?
Eu am nascut un copil in sua si nu numai ca a fost vaccinat in spital fara a mi se cere consimtamantul.. dar nici macar nu am fost informata! Sunt si acum indignata.
3. Ca urmare mi-am instruit copilul care merge la scoala sa refuze vaccinare sau "tratament medical" ce ar putea fi administrat la scoala... (apropo, ati auzit cazul acelui copil canadian care a ajuns la inchisoare ca a "rezistat" vaccinarii obligatorii la scoala?)

4. In strainatate ai nevoie de dovada vaccinarii ca sa inscrii copilul in scoala. Cel mare a fost vaccinat in Romania dupa o grila de vaccinare diferita de cea americana. Dar e vaccinat. NU m-am putut intelege cu anumite cadre medicale.. SF, dar adevarat.. au considerat ca al meu copil trebuie sa primeasca vaccine in plus pt a corespunde grilei de vaccinare. Imi repetau masinal ca "logic" am dreptate, dar regulamentul zice altceva si trebuie sa ne supunem regulamentului. Nu mai dau detalii, ca ma enervez din nou.. este indignant, este ca intr-un cosmar, nu exagerez deloc. Medicii sunt primii "brain washed" sa vaccineze, nu poti purta un dialog normal pe aceasta tema ca automat esti considerat tampit, retrograd, iresponsabil, vrei raul copilului etc...
5. Cate vaccine face un copil?
Pai pana la doi ani face vreo 24 de vaccine!
Dar din experienta mea cu medici din sua (este adevarat, poate esantionul meu este f limitat si f biased.. poate am dat doar de prosti), increderea acestora in vaccinare e enorma. Fiecare vaccin in parte pare ff important.. vai, unul nu l-ar da deoparte, ma intrebam daca sunt platiti pe nr de vaccine efectuate. Si da, ii doare exact in.. cot de distribuirea vaccinelor in timp pt a nu dauna copilului (am chiar o prietena, sotie de medic, a carei pediatra a distantat mult in timp vaccinele fetitei.. ajungand cu ele pana peste trei ani.. in fine, asigurarile nu i-a platit parte din ele! a ajuns sa plateasca vreo 900 usd pt vaccine, doar pt ca le-a administrat in ritm propriu).
Reply With Quote
  #107  
Vechi 23.01.2011, 15:18:12
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe de altă parte, vaccinuri atât de polivalente (8-10) boli nu sunt obligatorii nicăieri în lume: este vina părinților că injectează atâtea vaccinuri în micuții lor, expunându-i la riscuri inutile, după care, în loc să vadă parul din ochii lor, au ce au cu firmele de vaccinuri.
Obligativitatea vaccinelor:
Si eu am fost convinsa ca vaccinele sunt absolut obligatorii.
Dar nu sunt!
Nu exista nici o lege care sa te forteze sa vaccinezi copilul.
Dar nimeni nu-ti spune asta.. traiesti cu impresia ca esti fortat sa-l vaccinezi, ca e etapa pe care nu o poti sari etc..
As vrea sa vad si eu pediatrul acela care prezinta ca alternativa ne-vaccinarea.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 23.01.2011, 15:20:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ca in mai toate exista si aici pareri pro si contra, de omul este derutat si nu stie ce sa faca.
Generatiile mai vechi au fost vaccinate si nu ne-am mai intrebat nimeni. Si la gradinita si la scoala si peste tot.
Nu stiu exact pentru sau mai precis imotriva cui am fost vaccinati, pentru ca multe boli le-am facut totusi (alea epidemce, ale copilariei).
La vremea aceea nu se stia despre felurile de hepatite si vaccinurile lor...
A fost mai bine? Sau poate daca s-ar fi facut atunci nu se mai imbolnaveau si nu mai era drama de acum cu hepatitele?
Nu stiam de ele si gata...
De fapt in tara nu s-a stiu de cat de dupa revolutie de existenta acestor tipuri de hepatite, nu stiu in lume...
Si le poarta milioane de oameni...care se casatoresc si fac copii si ce trebuie? Sa se vaccineze o viata intreaga astia?
Daca (te)vaccinezi nu e bine, daca nu si faci/face copilul sau altcineva boala, iar nu e bine si regreti. Si mai boala si altora...
Studiile astea azi asa si maine invers chinuie lumea pur si simplu, pentru ca nu stii ce ai de facut in final.
Si asa este cu toate: alimentatie, facut copii, boli, vaccinuri, medicamente, etc.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #109  
Vechi 23.01.2011, 15:24:49
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ca in mai toate exista si aici pareri pro si contra, de omul este derutat si nu stie ce sa faca.
Generatiile mai vechi au fost vaccinate si nu ne-am mai intrebat nimeni. Si la gradinita si la scoala si peste tot.
Nu stiu exact pentru sau mai precis imotriva cui am fost vaccinati, pentru ca multe boli le-am facut totusi (alea epidemce, ale copilariei).
La vremea aceea nu se stia despre felurile de hepatite si vaccinurile lor...
A fost mai bine? Sau poate daca s-ar fi facut atunci nu se mai imbolnaveau si nu mai era drama de acum cu hepatitele?
Nu stiam de ele si gata...
De fapt in tara nu s-a stiu de cat de dupa revolutie de existenta acestor tipuri de hepatite, nu stiu in lume...
Si le poarta milioane de oameni...care se casatoresc si fac copii si ce trebuie? Sa se vaccineze o viata intreaga astia?
Daca (te)vaccinezi nu e bine, daca nu si faci/face copilul sau altcineva boala, iar nu e bine si regreti. Si mai boala si altora...
Studiile astea azi asa si maine invers chinuie lumea pur si simplu, pentru ca nu stii ce ai de facut in final.
Si asa este cu toate: alimentatie, facut copii, boli, vaccinuri, medicamente, etc.
Ai vazut vreun copil autist?
Sau vreun bolnav de alzheimer? (ca se pare ca e tot efectul mercurului din vaccine)

Pai prefer de departe hepatita, Sophia.

Dar de mila lui Dumnezeu ai auzit? De sfinti grabnica ajutatori carora sa te rogi cand esti bolnav? Si Sganta Euharistie?
Dumnezeu ne tine sanatosi, daca vrea..
Un pic de credinta ne trebuie.
Ca daca ajungem sa depindem de stiinta omeneasca, vai noua!
Reply With Quote
  #110  
Vechi 23.01.2011, 15:29:26
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

In plus, chiar nu observa nimeni evidenta?
Ne vaccinam de frica!


Nu ca suntem bolnavi.
Ci de frica.

(A ajuns industria farmaceutica sa indoape populatia sanatoasa cu substante! Mai demult bolnavii se tratau. Probabil ca pe viitor bolnavii vor fi omorati direct daca nu pot fi tratati ca sa nu faca paguba sistemului. Banii vin destui de la cei sanatosi).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spuneti NU vaccinurilor-VACCINAREA: EROAREA MEDICALA A SECOLULUI antiecumenism Generalitati 1045 29.03.2024 21:46:14
20 de actiuni negative secundare florin.oltean75 Generalitati 15 11.04.2011 00:19:29
Studentii la teologie-exemple negative printre studenti E_my Preotia (Hirotonia) 32 25.05.2010 13:38:30
Ramanerea in ganduri negative: semn al necredintei Va_iubesc Generalitati 10 25.09.2009 19:06:32