Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.04.2009, 15:02:23
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Tanguirea Maicii Domnului

Stiu ca se folosesc niste icoane ale Maicii Domnului aratandu-o pe Maica Domnului tanguindu-se.
Mie nu prea mi se par aceste icoane crestin ortodoxe.
Cred ca provin de la catolici.

La ortodocsi stiu ca e icoana cu Maica Domnului langa cruce in dreapta Domnului Iisus Hristos si in stanga e Sfantul Ioan Teologul.

De asemenea pe epitaf se picteaza uneori si Maica Domnului asistand la punerea in mormant a Domnului nostru Iisus Hristos dar cred ca e un pic neortodox sa zici ca Maica Domnului "s-a tanguit".

Pentru ca Maica Domnului stia foarte bine ca Domnul nostru Iisus Hristos va invia si nici nu s-a indoit de aceasta pentru ca doar stim ca Maica Domnului nu a pacatuit.

Cat despre proorocia dreptului Simeon cu privire la sabia care va trece prin sufletul Maicii Domnului sa nu refere la tulburarea sufleteasca de a simtit-o Maica Domnului cu privire la ereziile aparute in Biserica si cu desprinderea din trupul bisericii a unei mari parti la 1054.
Si normal cu privire la pacatele cu care o suparam pe Maica Domnului noi mai tot timpul ca parca asa zice la rugaciunea de seara a Sfantului Ioan Damaschinul:
"De judecata Ta, Doamne, ma tem, si de munca cea fara de sfarsit; iar a face rau nu mai contenesc. Pe Tine, Domnul Dumnezeul meu, pururea Te manii si pe Preacurata Maica Ta..."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.04.2009, 15:08:38
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Inima de mama nu poate sa nu fie taiata in doua cand Fiul tau este pus in mormant, chiar daca stii ca a treia zi va invia. Si gandeste-te ca durerea Maicii Domnului a fost inca si mai mare, pentru ca ea chiar stia ca Acesta pus in mormant este Fiul lui Dumnezeu. Cine n-ar plange?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.04.2009, 16:20:09
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Maica Domnului nu a fost maica fireasca ca l-a nascut pe Domnul nostru Iisus Hristos fara de barbat.
A fost maica suprafireasca.
Eu atat stiu ca Maica Domnului e o taina si oricum as incerca sa inteleg despre Preasfanta Doamna Nascatoare de Dumnezeu nu voi putea.
Nici folosindu-mi mintea nici afectivitatea.
Ca doar zice la acatistul Bunei Vestiri:
"Bucură-te, adâncime, care nu te poți vedea lesne cu ochii îngerești"

Iar ochii ingeresti care or fi nu am idee probabil cam aceeasi chestie la care se refera Sfintii Parinti si o numesc "nous",adica spiritul , partea cea mai curata a sufletului.
In traducerea de la Deisis ii zice minte/intelegere.
Ei daca nici macar ingerii cei preacurati nu pot intelege cele despre Maica Domnului,cum as putea intelege eu care sunt atat de pacatos?

Si atunci nu imi ramane decat sa iau ce zic Sfintii Parinti:
Dupa omilia Sfantului Grigorie Palama la Invierea Domnului Maica Domnului a stiut caci Domnul nostru Iisus Hristos va invia.Si Presfanta nu s-a dus cu femeile mironosite sa il unga cu aromate.

Dar Maica Domnului stia ca Domnul nostru Iisus Hristos va invia precum deasemenea stia ca nici trupul nu ii va fi atins de putrefactie.
Si noi stim ca Maica Domnului a fost fara de pacat , ca Duhul Sfant s-a pogorat peste Dansa la Bunavestire.
Si mai apoi cand s-a pogorat peste Sfintii Apostoli peste Maica Domnului nu s-a mai pogorat pentru ca se pogorase deja.
(Si Sfantului Siluan Athonitul i-a fost descoperit ca Maica Domnului a fost fara de pacat.Da avea pacatul stramosesc mostenit in al sau trup.Dar a fost curatata de acest pacat la Bunavestire prin pogorarea Duhului Sfant.
De ce totusi Maica Domnului a adormit si a fost apoi inviata de Dumnezeu asta nu stiu dar stim ca asa a fost.)


Sfintele femei mironosite nu au crezut ca Domnul nostru Iisus Hristos va invia.
De aceea s-au dus sa il unga cu aromate sa nu miroasa urat cand va intra in descompunere.

Da e adevarat ca noi credem acum ca a inviat dar noi am fost botezati de mici si pe deasupra ne-a miluit Dumnezeu sa avem invataturile de credinta de la Sfintele Sinoade Ecumenice unde s-a invatat credinta ortodoxa de catre sfintii parinti pe intelesul la tot omul.
Deci noi credem pentru mila lui Dumnezeu cu noi care a facut-o dansul...
De ce nu fac eu in consecinta cu ce cred...dupa aceasta voi fi si mult osandit.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.04.2009, 16:38:04
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Stiu ca se folosesc niste icoane ale Maicii Domnului aratandu-o pe Maica Domnului tanguindu-se.
Mie nu prea mi se par aceste icoane crestin ortodoxe.
Cred ca provin de la catolici.
Eu nu stiu la ce icoane faci tu exact referire, dar iata celebra icoana intitulata "TANGUIREA MAICII DOMNULUI" - se gaseste la Sf Manastire Sihastria si este pictata de pictorul calugar Irineu Procencu:
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.04.2009, 00:19:33
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le ce a pictat respectivul pictor nu are valoare de dogma; pe cand ce au zis Sfantul Maxim Marturisitorul si Sfantul Grigorie Palama are.
Care au zis ca Maica Domnului a fost curata si botezata de Duhul Sfant la Bunavestire de pacatul stramosesc; si iar ca Sfantului Siluan Athonitul i s-a descoperit ca Maica Domnului a fost fara de pacat cu fapta,cu gandul,cu cuvantul, cu tot sufletul mai exact si normal si cu tot trupul.

Dumnezeu a locuit in Maica Domnului mai deplin decat in ceruri si asta arata ca Maica Domnului cand l-a primit pe Domnul nostru Iisus Hristos in pantece era deja mai curata decat cerurile.
Eu nu stiu ca sa existe icoane foarte vechi cu Maica Domnului tanguindu-se .

La Sfintele Evanghelii nu se pomeneste ca Maica Domnului s-ar fi tanguit si Sfantul Grigorie Palama zice lamurit ca Maica Domnului l-a asteptat pe Domnul nostru Iisus Hristos sa invie caci stia foarte bine proorocia ca dupa trei zile va invia si stia iar foarte bine si cum se calculau zilele acelea.
Ca nu au fost trei zile calendaristice ci trei zile "dupa Scripturi".

Si asa e foarte foarte slab ce am zis despre Maica Domnului ca noi daca despre ingerii din ceruri nu putem nicidecum sa ne dam seama cat de curati sunt si taina lor cu atat mai mult despre Maica Domnului.
Noi avem cum sa intelegem despre Maica Domnului in altfel decat daca ni se preda de Duhul Sfant prin revelatie.
Adica ni se da si credem.

Asa ca eu icoane de alea nu folosesc si daca le vad pe la manastiri nu ma inchin la ele.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.04.2009, 00:33:09
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul

La ortodocsi stiu ca e icoana cu Maica Domnului langa cruce in dreapta Domnului Iisus Hristos si in stanga e Sfantul Ioan Teologul.

De asemenea pe epitaf se picteaza uneori si Maica Domnului asistand la punerea in mormant a Domnului nostru Iisus Hristos dar cred ca e un pic neortodox sa zici ca Maica Domnului "s-a tanguit".

Pentru ca Maica Domnului stia foarte bine ca Domnul nostru Iisus Hristos va invia si nici nu s-a indoit de aceasta pentru ca doar stim ca Maica Domnului nu a pacatuit.

Cat despre proorocia dreptului Simeon cu privire la sabia care va trece prin sufletul Maicii Domnului sa nu refere la tulburarea sufleteasca de a simtit-o Maica Domnului cu privire la ereziile aparute in Biserica si cu desprinderea din trupul bisericii a unei mari parti la 1054.
Pana la un punct de acord.
Ai invocat din Sfintii Parintii,iata un ext din Sfantul Maxim legat de patimile Mantuitorului si de tanguire Maicii Domnului, te roga sa-l analizezi cu multa atentie:"Preacurata Maica nu numai ca nu s-a despartit de El, dar si patimea impreuna cu El, si voi spune, chiar daca cuvantul este indraznet, ca suferea mai mult decat El, si lua asupra ei durerile inimii, caic El era Dumnezeu si Domn a toate, si preda pe El Insusi de buna voie in trup. Ea insa era in neputinta omeneasca si femeiasca......." Viata Maicii Domnului.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.04.2009, 00:39:27
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Intr-adevar, eu intotdeauna am crezut ca noi nici macar nu putem cuprinde cu gandul, si n-am putea niciodata cuprinde cu gandul sau cu inima patimirea Maicii Domnului cand si-a vazut Fiul patimind.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.04.2009, 00:51:32
crista crista is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit plangere?

Dar ce spune dreptul Simeon?"prin sufletul teu va trece sabie"Asta ce voia sa insemne? Cumva ca Maica Domnului se ducea intr-un foisor si astepta sa vina inapoi Fiul sau inviat?
Nu ,desigur. Cine e mama,sau chiar tata,isi poate da seama de suferinta Maicii Domnului ,vazandu-l numai batjocorit,darmite omarat.Si asta fara nici o vina...
Eu asa cred si asa am inteles din citiri ca Maica Domnului suferea mult pentru Fiul ei.Daca o mama care are un copil firesc sufera teribil cand copilul este doar bolnav,dar sa aiba pe insusi Fiul Lui Dumnezeu si sa fie dus spre ucidere,cu cat mai mult a suferit....?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.04.2009, 03:29:21
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le Sfantul Maxim Marturisitorul zice ca Maica Domnului a participat la suferinta Domnului nostru Iisus Hristos si a plans dar nu zice pe undeva ca ar fi deznadajduit ci zice foarte clar din acest punct de vedere nu a patimit adica nu a pacatuit.
Un calcul simplu ne arata ca 14+33=47 , 14 ani varsta la care Maica Domnului l-a nascut pe Domnul nostru Iisus Hristos, 33 de ani varsta la care a fost rastignit Domnul nostru Iisus Hristos.Deci varsta aproximativa a Maicii Domnului la rastignirea Domnului nostru Iisus Hristos era spre 50 de ani si nu cum se face prin icoanele gen "tanguirea Maicii Domnului".

Ca sa fie mai convingator iata aci o icoana de la Sfantul Munte si oricine poate vedea diferentele:



Iata si una mai recenta care insa arata tot cam la fel:
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.04.2009, 04:02:13
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Tanguire:
"1. Refl. A vorbi plângându-se, jeluindu-se, văicărindu-se. ♦ Fig. A scoate sunete jalnice, plângătoare. 2. Tranz. A jeli, a deplânge, a compătimi pe cineva. 3. Refl. (Înv.) A se plânge de cineva; a reclama."
Eu la sensul asta m-am referit probabil s-a folosit cuvantul cu alt sens.
Mie un sens mai apropiat mi s-a parea compatimire.
Compatimire:
"A avea sau a manifesta părere de rău față de suferințele cuiva. 2. Intranz. (Înv.) A suferi împreună cu altcineva; a lua parte la suferința cuiva"


Mi se pare in continuare o exprimare nepotrivita tanguire.(asemenea la prohod unde zice de "jelirea" Maicii Domnului).
Mie mi se pare destul de clar ca exprimarea mai normala , chiar din "Viata Maicii Domnului" de la Sfantul Maxim Marturisitorul ar fi compatimire iar nu tanguire:
"tot asa si in vremea Patimii sale a pastrat-o nepatimitoare (probabil printre alte intelesuri e vorba ca Maica Domnului nu a fugit de frica de langa Domnul nostru Iisus Hristos in vremea patimii sale) si a aratat-o in compatimire ca una ce avea compatimirea prin fire si, inca si mai mult, prin firea iubirii pe care fericita Maica o avea pentru El, dar fiind si nepatimitoare (probabil printre alte intelesuri e vorba ca Maica Domnului nu a deznadajduit deloc) pentru harul dumnezeiesc de care era plin sufletul Ei si a stapanarii lui pe care a descoperit-o Maicii Sale.

Oricum ii multumesc fratelui George ca postat aci din Sfantul Maxim Marturisitorul sa vad si eu ca nu prea intelegeam , nu ca as intelege acum mai mult,dar macar asa putin dupa mila Maicii Domnului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
NASTEREA MAICII DOMNULUI georgeval Diverse Sarbatori 53 07.09.2013 23:56:58
Prohodul Maicii Domnului glykys Postul 3 14.08.2012 22:17:34
Icoane ale Maicii Domnului cristiboss56 Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 23.01.2010 16:37:16
Adormirea Maicii Domnului Laurentiu Diverse Sarbatori 1 15.08.2008 21:25:15
Acatistul MAICII DOMNULUI cristiboss56 Rugaciuni 6 08.12.2007 06:04:38