Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.05.2008, 21:22:57
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Nu ii inteleg pe ortodocsii romini de ce dracuie?
Am observat multi care se declara crediciosi si vin la slujba in toata Duminica dracuie de mama focului.Pe unii ii mai intreb pt altii ma rog in gind Doamne iarta-l ca nu stie ce zice. Ori cu satana ori cu Dumnezeu nu poti fi cu ambii:dontgetit:
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.05.2008, 22:36:42
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

hartford,ce spuneai despre ortodoxi romani? explica.mi mai bine ca eu sunt mai greu de cap....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.05.2008, 22:42:58
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coman
hartford,ce spuneai despre ortodoxi romani? explica.mi mai bine ca eu sunt mai greu de cap....
Credinciosii romini il pomenesc pe diavol in dialogurile lor. Mai sint si alti ortodocsi sirbi greci or fi dracuind si astia nu stiu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.05.2008, 23:05:22
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

frate hartford,am inteles ideia,,,sa iti spun ce cred eu;un pacatos ca mine injura si dracuie cum spui tu,dar un crestin adevarat nu face asta.Eu cunosc multi,multi care sunt adevarati ortodocsi. asa ca nu trebuie sa generalizam.Este un pacat mare(injuratul),ma lupt sa scap de el,,,
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.05.2008, 23:15:27
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coman
frate hartford,am inteles ideia,,,sa iti spun ce cred eu;un pacatos ca mine injura si dracuie cum spui tu,dar un crestin adevarat nu face asta.Eu cunosc multi,multi care sunt adevarati ortodocsi. asa ca nu trebuie sa generalizam.Este un pacat mare(injuratul),ma lupt sa scap de el,,,
Eu nu il pomenesc pe diavol nici din greseala macar. Unii.. am zis nu generalizez dupa slujba cind bem si noi o cafea acolo, in frazele lor dracuie( firar al dr, da-l dr) nu suport. Dar nu cred ca e injuratura cum spui e un obicei prost si diavolul se bucura ca e bagat in seama.Sa-ti ajute Domnul sa scapi de obiceiul asta daca il ai.
Amin
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.05.2008, 02:12:36
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

foarte buna intrebare, dar cred ca majoritatea care folosesc astfel de expresii nu le folosesc in mod intentionat, doar ca au devenit atat de uzuale incat le folosesc in mod inconstient
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.05.2008, 02:17:40
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
foarte buna intrebare, dar cred ca majoritatea care folosesc astfel de expresii nu le folosesc in mod intentionat, doar ca au devenit atat de uzuale incat le folosesc in mod inconstient
Si asa incostient dai mina cu diavolul el se bucura ca te poate acapara pe nevazute si asa stai la discutie cu el.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.05.2008, 02:23:50
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

apropo bunica mea mi-a spus ca este suficient sa-i spui numele si el apare langa tine, dar daca iti faci o cruce dispare? este adevarat?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.05.2008, 02:52:26
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hartford: iarta-ma te rog, dar sunt ani buni de cand s-a schimbat ortografia cuvantului roman. Se scrie cu "a" nu cu "i". Deci roman, Romania, romanesc, etc
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.05.2008, 03:47:02
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Hartford: iarta-ma te rog, dar sunt ani buni de cand s-a schimbat ortografia cuvantului roman. Se scrie cu "a" nu cu "i". Deci roman, Romania, romanesc, etc
Mersi de observatia dar am spus pe aici sint plecata din tara de 21 de ani si scriu romaneste mai rar , pe vremea mea asa se scria si o sa continui sa scriu asa ca nu e gresit ca ati schimbat scrierea asta e traba voastra.Pe un side religios va rog nu mai faceti observatii din astea care nu isi au rostul. Deci nu asta era raspunsul la subiectul meu. Daca esti profesoara te inteleg ca te deranjeaza.


Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare