Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.10.2010, 21:45:59
ionion ionion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.10.2010
Locație: Cu mintea-n nori si cu picioarele pe pamant !
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit Sa iubiti Psaltirea !

Sa nu ne departam de psaltire ! In opinia mea, trecuta pe la multi duhovnici si tarziu stabilizata. Unul sdin criteriile duhovnicului adevarat, este sa-i apropie pe oameni de psaltire.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.10.2010, 23:06:40
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionion Vezi mesajul
Sa nu ne departam de psaltire ! In opinia mea, trecuta pe la multi duhovnici si tarziu stabilizata. Unul sdin criteriile duhovnicului adevarat, este sa-i apropie pe oameni de psaltire.
Detin versiunea IPS Bartolomeu Anania- aprobata de Sfantul Sinod.Imi place, cum dealtfel imi place si vechea versiune.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.10.2010, 23:41:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pe ambele să le iubim !

Și cea a lui David , și cea a Maicii Domnului merită iubite deopotrivă ! Oricum ele îți devin prietene încă de la prima atingere, de la prima citire ! Multă înțelepciune degajă , și de câte ori o iei de la capăt cu citirea lor, ți se înfățișează în haină nou, înțelesuri noi ți se descoperă. Mare bogăție dăruită celui iubitor de Dumnezeu , multă întărire în necazurile și ispitele ce năvălesc asupra noastră.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.10.2010, 10:12:03
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionion Vezi mesajul
Sa nu ne departam de psaltire ! In opinia mea, trecuta pe la multi duhovnici si tarziu stabilizata. Unul sdin criteriile duhovnicului adevarat, este sa-i apropie pe oameni de psaltire.
Rugaciunile Sfintei Psaltiri sunt fara seaman Biserica, sunt cele mai intaltatoare pentru om.

Nu e "de joaca" cu psaltirea. Rugaciunea din psaltire trebuie sa se face dupa randuiala Bisericii si indrumarea duhovnicului.

Cel rau e foarte viclean si intinde felurite capcane si daca nu suntem intariti duhovniceste (Sfanta Spovedanie, Sfanta Impartasanie, post...) putem pica in capcanele diavolului.

"Când duhul cel necurat iese din om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă, și, negăsind, zice: Mă voi întoarce la casa mea, de unde am ieșit.
25. Și, venind, o află măturată și împodobită.
26. Atunci merge și ia cu el alte șapte duhuri mai rele decât el și, intrând, locuiește acolo; și se fac cele de pe urmă ale omului aceluia mai rele decât cele dintâi. " Luca 11,24-26
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.10.2010, 16:35:49
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit Foarte adevarat!

Nu-mi amintesc exact numele preotului care a rostit aceste cuvinte insa mesajul lor este graitor :" mai bine nu mai sta soarele pe cer decat sa ramana Psaltirea necitita!" Psalmii au valoare foarte mare si de multe ori sunt trecuti cu vederea, poate si din nestiinta...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.10.2010, 15:04:34
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
"Mai bine nu mai sta soarele pe cer decat sa ramana Psaltirea necitita!"
Frumos spus.
Cred insa ca rugaciunea cu psalmi este una destul de grea.
Fie nu o putem incepe, fie o citim fara a intelege mai nimic, fie nu o putem continua vreme indelungata.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.10.2010, 16:57:26
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionion Vezi mesajul
Sa nu ne departam de psaltire ! In opinia mea, trecuta pe la multi duhovnici si tarziu stabilizata. Unul sdin criteriile duhovnicului adevarat, este sa-i apropie pe oameni de psaltire.
Psalmii sunt de o frumusete rara.o rugaciune inalta si plina de cele folositoare."Ce este Soarele intre celelalte lumini ale Cerului?Aceea este Psaltirea intre celelalte carti insuflate de Dumnezeu.Soarele lumineaza toate marginile lumii;Psaltirea lumineaza toate simtirile inimii,toate cugetele sufletului si toate miscarile mintii...".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.10.2010, 18:55:12
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cred insa ca rugaciunea cu psalmi este una destul de grea.
Fie nu o putem incepe, fie o citim fara a intelege mai nimic, fie nu o putem continua vreme indelungata.
Tocmai de aceea ne trebuie binecuvantare pentru a o putea citi si chiar daca nu intelegem noi tot ce citim, fii sigur ca diavolul intelege si il indepartam!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.10.2010, 19:14:44
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Tocmai de aceea ne trebuie binecuvantare pentru a o putea citi si chiar daca nu intelegem noi tot ce citim, fii sigur ca diavolul intelege si il indepartam!
Fara sa para a lauda, eu am inceput sa iubesc Psaltirea si s-o inteleg mult mai tarziu dupa ce am inceput s-o citesc. Mi se parea greoaie si ii gaseam tot felul de "hachitze". Imi amintesc chiar ca am evitat sa citesc o catisma la primul grup de rugaciune, numai fiindca nu imi "cadea" mie bine cum suna, si am preferat sa citesc Paraclisul.
Mai tarziu am inceput totusi sa citesc, nu din placere, ci din obligatie. Abia dupa ce am ajuns la Sihastria si am inteles cum stau lucrurile, parca mi s-a aprins un beculet in minte. Mai apoi am descoperit si inregistrarile preotului Mircea Stoleriu (pe care le-am adaugat la semnatura) si le ascult cat se poate de des. Astfel mi se pare o delectare sa le asculti si sa le intelegi cu adevarat!
Le recomand cu caldura orisicui, dar luati seama si la modul de viata pe care il duceti. Daca ceva nu e chiar in regula, s-ar putea sa aveti probleme, fiindca Psaltirea nu face casa buna cu... stim noi cine!...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.10.2010, 20:07:39
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de ionion Vezi mesajul
Sa nu ne departam de psaltire ! In opinia mea, trecuta pe la multi duhovnici si tarziu stabilizata. Unul sdin criteriile duhovnicului adevarat, este sa-i apropie pe oameni de psaltire.

Gasesti atita liniste interioara si sufleteasca atunci cind citesti psalmi .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interzisa Psaltirea?? laviniag23 Rugaciuni 79 25.05.2012 23:43:34
Psaltirea in versuri cristiboss56 Rugaciuni 70 27.01.2011 01:29:29
Psaltirea Maicii Domnului Tia Rugaciuni 24 09.10.2010 21:34:38
iubiti Creatia lui Dumnezeu maria55 Generalitati 25 28.09.2009 17:39:35
PSALTIREA jeny Despre Biserica Ortodoxa in general 4 05.05.2007 23:15:18