Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.06.2010, 15:18:35
Raffa Red Raffa Red is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2010
Mesaje: 1
Implicit va rog sa ma ajutati cu un raspuns...

Buna ziua, numele meu este Valentina si situatia mea este urmatoarea: fratele meu are o relatie de cativa ani cu o fata, intentioneaza sa se si casatoreasca si vreau sa va intreb daca relatia mea sau casatoria cu fratele acestei fete este permisa? ce grad de rudenie exista intre noi? suntem cumnati? va multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.06.2010, 16:07:25
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/morala/...nie-70854.html
Aici este explicat cum e cu gradele de rudenie. Dar e bine sa intrebi si un preot.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.06.2010, 20:44:44
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raffa Red Vezi mesajul
Buna ziua, numele meu este Valentina si situatia mea este urmatoarea: fratele meu are o relatie de cativa ani cu o fata, intentioneaza sa se si casatoreasca si vreau sa va intreb daca relatia mea sau casatoria cu fratele acestei fete este permisa? ce grad de rudenie exista intre noi? suntem cumnati? va multumesc anticipat!
patru grade de rudenie spirituala.deci, NU SE POATE.
dar poti sa obti o dispensa, caci se dau usor dar urmarile le veti resimti, si s-ar putea ca suferinat de pe urma sa fie mai amre ca cea dintai.
dar, Dumenzeu i-a lasat omului liberul albitru.
TU HOTARESTI
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.06.2010, 21:01:47
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit 2 surori gemene casatorite cu alti 2 frati gemeni

Eu am intalnit o familie de crestini-ortodocsi din Grecia, in care 2 surori gemene erau casatorite cu alti 2 frati, tot gemeni. Uneia dintre ele i-a murit, de curand, unul dintre cei 2 fii, bolnav de leucemie (baiatul avea 17 ani), dar acuma nu stiu daca ar avea vreo legatura cu faptul ca ar fi fost 'rudenii spirituale' si poate ca nu ar fi trebuit sa se casatoreasca si cealalta sora geamana cu celalalt frate geaman, sau doar o simpla coincidentza.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.06.2010, 21:25:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raffa Red Vezi mesajul
Buna ziua, numele meu este Valentina si situatia mea este urmatoarea: fratele meu are o relatie de cativa ani cu o fata, intentioneaza sa se si casatoreasca si vreau sa va intreb daca relatia mea sau casatoria cu fratele acestei fete este permisa? ce grad de rudenie exista intre noi? suntem cumnati? va multumesc anticipat!
În asemenea cazuri, catolicii folosesc uneori un subterfugiu vechi de secole: căsătoria simultană.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.06.2010, 22:09:26
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În asemenea cazuri, catolicii folosesc uneori un subterfugiu vechi de secole: căsătoria simultană.
asta seamana a programa liftul sa se opreasca la fiecare etaj in zi de sambata, ca sa nu mearga mai mult de"cale de o sambata"

si eu ma vazut mai multe casnicii intre 2 frati cu 2 surori, iar a doua intotdeauna are probleme:copii bolnavi, care mor ianinte de vreme, boala, multa suferinta
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.06.2010, 15:11:28
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raffa Red Vezi mesajul
Buna ziua, numele meu este Valentina si situatia mea este urmatoarea: fratele meu are o relatie de cativa ani cu o fata, intentioneaza sa se si casatoreasca si vreau sa va intreb daca relatia mea sau casatoria cu fratele acestei fete este permisa? ce grad de rudenie exista intre noi? suntem cumnati? va multumesc anticipat!
As fi inteles ca daca se oficiaza slujba in acelasi timp, lucrul ar fi posibil.
Insa nu stiu nimic sigur. Ai nevoie de un om bun cunoscator al "Dreptului canonic".
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.08.2010, 19:20:44
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sigur nu este permisa o asemenea casatorie!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un raspuns va rog ! cristian98 Botezul 10 08.01.2013 01:11:14
Va rog, sa ma ajutati cu un raspuns legat de spove pacatoasa Impartasania (Taina Euharistiei) 15 07.06.2010 20:46:16
ce raspuns sa dau? anaana71 Secte si culte 175 24.11.2009 15:39:26
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns alessya Generalitati 13 24.09.2009 13:47:47
Am o problema ,va rog ajutati-ma cu un raspuns alessya Generalitati 1 23.09.2009 20:11:01